• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Garnélás 15 Literes 'El Natural' Nano Akvárium Indítása

Szia!
Valahol azt olvastam, hogy nem érdemes csapvizes (low-tech) akváriumba CO2-t nyomatni, mert a kemény víz úgyis felveszi a CO2-t (vagy valami ilyesmi) és szinte semmi hatása nem lesz. Persze lehet, hogy félreértettem, illetve pongyolán (szakszerűtlenül) fogalmaztam meg a dolgot.
A kérdésem az lenne, hogy akkor a talajból felszabaduló CO2-t a csapvizes akvárium használja vagy nem? Ha igen, akkor nem kertiföld szerű aljzatot használva, van-e értelme a +CO2 adagolásának?
Köszi.

Low-tech akváriumok tipikusan szén fronton limitáltak. Ezért van az, hogy sok low-tech akváriumnál hiába öntöd bele a folyékony tápokat, nem nőnek a növények jobban. Ha szén fronton limitáltak a növények, akkor CO2 adagolás mindenképpen stimulálhatja a növények növekedését, attól függetlenül, hogy kemény vagy lágyvíz van-e az akváriumban. Kemény víz esetén a vízbe beoldódott CO2 gáz jelentős mennyisége átalakul valamilyen a bikarbonát formába. Elég sok növény képes a szenet bikarbonát formából kinyerni (sok alga is), viszont ez több energiabefektetéssel jár, mint amikor közvetlenül a CO2 gázt használ a növény. Viszont ha arányaiban nézed, CO2 adagolás hatására több CO2 és bikarbonát lesz az akváriumban, mintha nem adagolnál. Tehát CO2 gáz adagolás mindenképpen segít kemény víz és C limitált növények esetén, attól függetlenül, hogy a növények képesek-e hasznosítani a bikarbonátokat.

Ha földel indítasz akváriumot, akkor eleinte nagyon óvatosan, vagy inkább nem is adagolnék CO2-t. Később, némi idő elteltével viszont viszont CO2 adagolás segíthet. @Pendulum is csinált már ilyet (Napló itt: https://akvakertesz.hu/threads/microsorum-hatteres-low-tech.8079/ ). Így szinte bármilyen növény tartató.

Egyébként kemény csapvizek között is van különbség, nálam 2x keményebb a víz, mint számos kerületben Budapesten. Egyébként ha valaki nem akar RO-val vacakolni, azért ilyen kemény vízben is lehet nagyon sokfajta növény tartani CO2 nélkül. Ezek kemény vízben nőttek CO2 adagolás nélkül a teraszon, napfénnyel:

1571417779581.png

Levelek formájából azt gondolná az ember, hogy ez CO2 adagolt akvárium, pedig nem. Föld talaj, szűrő nélkül, Low-tech.
 
Utoljára módosított:
Low-tech akváriumok tipikusan szén fronton limitáltak. Ezért van az, hogy sok low-tech akváriumnál hiába öntöd bele a folyékony tápokat, nem nőnek a növények jobban. Ha szén fronton limitáltak a növények, akkor CO2 adagolás mindenképpen stimulálhatja a növények növekedését, attól függetlenül, hogy kemény vagy lágyvíz van-e az akváriumban. Kemény víz esetén a vízbe beoldódott CO2 gáz jelentős mennyisége átalakul valamilyen a bikarbonát formába. Elég sok növény képes a szenet bikarbonát formából kinyerni (sok alga is), viszont ez több energiabefektetéssel jár, mint amikor közvetlenül a CO2 gázt használ a növény. Viszont ha arányaiban nézed, CO2 adagolás hatására több CO2 és bikarbonát lesz az akváriumban, mintha nem adagolnál. Tehát CO2 gáz adagolás mindenképpen segít kemény víz és C limitált növények esetén, attól függetlenül, hogy a növények képesek-e hasznosítani a bikarbonátokat.

Ha földel indítasz akváriumot, akkor eleinte nagyon óvatosan, vagy inkább nem is adagolnék CO2-t. Később, némi idő elteltével viszont viszont CO2 adagolás segíthet. @Pendulum is csinált már ilyet (Napló itt: https://akvakertesz.hu/threads/microsorum-hatteres-low-tech.8079/ ). Így szinte bármilyen növény tartató.

Egyébként kemény csapvizek között is van különbség, nálam 2x keményebb a víz, mint számos kerületben Budapesten. Egyébként ha valaki nem akar RO-val vacakolni, azért ilyen kemény vízben is lehet nagyon sokfajta növény tartani CO2 nélkül. Ezek kemény vízben nőttek CO2 adagolás nélkül a teraszon, napfénnyel:

View attachment 82205

Levelek formájából azt gondolná az ember, hogy ez CO2 adagolt akvárium, pedig nem. Föld talaj, szűrő nélkül, Low-tech.
Köszönöm szépen az alapos és precíz magyarázatot. Tehát a CO2 adagolás nem felesleges csapvizes low-tech-ben sem.
Már van pár hónapja RO készülékem, de tényleg lusta vagyok vele pepecselni.
A teraszos akváriumodat már a múltkor is megcsodáltam (fényképen). 👍
 
Utoljára módosított:
Még egy meglepetés. Találtam benne egy ismeretlen eredetű ivadékhalat. Én csak 1 guppy ivadékot tettem bele, ez nem az:

1572161989576.png
Kíváncsi vagyok, mi lesz belőle.
Még törperazbórák vannak az akváriumban, de nem hinném, hogy azok ívtak le.
Giliszta még él.
 
Utoljára módosított:
Update, Indítás 31.nap

Minden szándékosan belerakott élőlény él. Gilisztát még láttam mozogni, de nagyon alulexponált. Üveg alsó részén némi barna alga vagy biofilm van, amit macerás lenne letakarítani, de szerintem majd a csigák megoldják.

1572277243221.jpeg

Mivel kb. 30 nap eltelt indítás óta, érdemes összehasonlítani az állapotokat:
Before:
1572277634548.png
After:
1572277326335.png

Zosterifolia nőtt talán a legjobban, de a crypto-k is dobtak 1-2 levelet. HC Cuba sokkal jobban nőtt a másik NPT akváriumban. Szerintem ebben a robusztusabb növények ki fogják szorítani idővel.
 
Utoljára módosított:
Update, Indítás +55. nap

Giliszta megjelent az üveg sarkában. Ez 55 nappal az indítás után meglepő
Ez valóban érdekes nem gondoltam volna,hogy még megvan az aquagilisztád 😲
De legalább ő is végzi a talajkarbantartást😉
 
Ez valóban érdekes nem gondoltam volna,hogy még megvan az aquagilisztád 😲
De legalább ő is végzi a talajkarbantartást😉

Legközelebb előjön, megpróbálom kiszedni. Pedig a talajt berakáskor valamennyire átnéztem, de ezt a potyautast nem vettem észre.....
 
Update, indítás +84.nap

Minden alapvetően OK.

1576853970043.jpeg

Zosterofolia és a cryptok jól nőnek. HC Cuba nincs jó állapotban, lehet, hogy kukázom (bealgásodott).
Vízen úszó növények szaporodnak, tehát bőven van "táp" a vízben, annak ellenére, hogy folyékonytáp sosem ment bele. Szűrő nélkül NO3, NO2 és NH4-el nincs gond. Növények és talaj jól szűr.
 
Update, Indítás +145. nap

Ennyit nőnek a növények, ha kb 2 hónapig nem nyúlok hozzá:

1582012925197.png
HC Cubát kiszedtem, mert itt nem ment jól. Crypto-k stb ugyanúgy benne vannak, de nem látszanak a zosterifolia-tól.
Semmilyen (folyékony) táp nem megy bele, mivel a föld tartalmaz mindent, amire ezeknek a növényeknek szüksége van.
 

Hasonló topikok

D
2
Válaszok
29
Megtekintések
6K
Deleted member 4326
D
Back
Oldal tetejére