• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Garnélás 15 Literes 'El Natural' Nano Akvárium Indítása

Meghoztad a kedvem lassan én is elindítok egy ilyen akváriumot. Virágföld 2 centi + gyöngykavics 1-3 mm-es a tropicalfishből.
Florimo premium lesz a virágföld. 70% szerves, bio humusz stb.
A növények összeírásán vagyok, mivel 13 literes kis pici az akva magassága 22,5 centi amiből még lejön a talaj és nem lesz csurig se töltve szóval talán 16 centi körül nőhetnek a növények.
Amiket kinéztem:parvula vagy dwarf sagittaria, ammania bonsai (Green Aqua szerint 15-20 cm a max). Pár tő HM, najas (félek elnyomja a többi növényt), Itthon pedig van Staurogyne repes, Crypto wendtii hellgrün,tócsagaz és Békalencse, tutaj, Pistia.
Egyéb növényötletek valakinek?:)

Én elsőnek sagittaria-t választanék, az egy sokkal robusztusabb növény mint a Parvula és kemény vízben is elvan. Najas bizonyos közegben elég jól versenyez más növényekkel és algával, szóval előfordulhat, hogy elnyomja a többi növényt.

Az általad írt talajban van egy kis műtrágya, szóval garnélákat NE rakjál bele kapásból, hanem jópár hét is lehet, míg ez "kimegy" belőle. (Ha van vízteszted, az jól jöhet. NH4, NO2 és NO3.) Gyöngykavics kb 3 cm vastagon legyen.

Full RO-t ne tegyél bele semmiképp. Ilyen akváriumoknál, ha alacsony a víz keménysége és a földben nincs elég Ca és Mg, akkor külön - egy elég macerás - procedúrát kell alkalmazni a talaj módosítására (Ca és Mg fronton).

Sok sikert hozzá!
 
Utoljára módosított:
A kis, 15 literes akvárium éveken keresztül jól üzemelt, szinte beavatkozás nélkül.
Viszont sajnos indításkor beletettem egy valisneria-t, ami mostanra teljesen átvette a terepet és nem ilyen kis akváriumba való.
Legegyszerűbb megoldásként úgy döntöttem, átrakom az élőlényeket egy új akváriumba. Ez már 20 literes, tehát jóval nagyobb, mint az előző.

Indítás:

1. Föld be

1569654345295.png

2. Növények és kavics be, kép másnap készült

1569654540068.png

3. Egy RCS és 1 halivadék be


Még élnek.
 
Ezaz, új nano project! :D itt folytatod vagy új naplóban?

Szerintem itt folytatom, bár végül is ez egy új akvárium. Update-eknél jelzem, hogy mióta megy.

Milyen növényeket teszel bele?

Update, Indítás +1 nap

1569694303526.png


Víz szép tiszta, annak is köszönhető, hogy feltöltésnél nem remegett a kezem. Első feltöltésre így sikerült (!).
Hátul crypto-k, relatíve alacsony növésűek. Színűk azért ilyen világos, mert a napon levő terasz akváriumból hoztam őket be, amit sok direkt nap ér.
Jobb hátul pár szál Heteranthera Zosterifolia, ezek nálam relatíve jól mennek.
Hátul nyomokban gratiola viscidula és elől HC cuba. Ezek kísérleti jelleggel kerültek bele.
Van benne egy apró, sínylődő aponogeton madagascariensis, viszont ha ez megnő, akkor kicsi lesz az akvárium.

A nagyobb ivadék halak elég kalandos úton jutottak hozzám, és sajnos nem volt más választásom, mint szinte kapásból beletenni őket. Az indítás +0. napon már belekerült egy nagyon pici ivadék hal (nem látható), és 1 db RCS. RCS-nek a viselkedése nem tetszik teljes mértékben, de marad. Az ivadék hal szvsz rendben van. Szerencsebambuszokból beraktam párat ide.
 
Utoljára módosított:
Update, Indítás +5. nap

Beraktam egy fél tucat caridina garnélát. Ilyet:

1570038146617.png
Szerintem a piros neocaridina-k jobban mutatnak a zöld háttér esetén. Egyelőre a "deszantos" RCS benn marad, de később kiszedem és ebben az akváriumban csak caridina lesz.

1570039422419.png
 
Utoljára módosított:
Update, Indítás +7. nap

Ebben az akváriumban továbbra is jól mennek a dolgok. A crypto-k középén új levélkezdemény. A külső levek inkább a múltat tükrözik, viszont az új hajtás jelzi, hogy minden oké.

1570214350954.png

Aponogeton nagyon lepusztult állapotban került be, de itt is van új hajtás.

1570214647039.png

Víz kristály tiszta mindenféle szűrés stb nélkül. A kertföld kevésbé színezni, barnítja el a vizet eleinte mint a tipikus, sokkal több szerves anyagot tartalmazó virágföldek. Szerintem azért mert a kertföld jobban mineralizálódott, lebomlott. Bár a telepítéskori talaj képen látszik, hogy vannak a földben nagyobb szerves anyagok (pl fa mulcsdarab). Ez nem azért került bele, mert bele akartam tenni, hanem inkább lusta voltam kiszedni.

Halak, garnélák megvannak, elhullás indulás óta természetesen (?) nem volt.
 
Update, +indítás 14.nap

Az üvegen enyhe algát vettem észre és némi fehér trutyi is nőt. Lehet, hogy a fény nagyon sok. 840 lumenes izzó világítja az akváriumot, aminél ha csak lefelé menne a fény, akkor 50 lumen/liter (!) lenne. Feljebb emeltem a lámpát és ráraktam pár úszónövényt.

1570810647423.png


Garnélák, halivadékok maradéktalanul megvannak. A "potyautast" láttam még, kinézett a földből és visszament.
 
Utoljára módosított:
Update, +indítás 14.nap

Az üvegen enyhe algát vettem észre és némi fehér trutyi is nőt. Lehet, hogy a fény nagyon sok. 840 lumenes izzó világítja az akváriumot, aminél ha csak lefelé menne a fény, akkor 50 lumen/liter (!) lenne. Feljebb emeltem a lámpát és ráraktam pár úszónövényt.

View attachment 81925


Garnélák, halivadékok maradéktalanul megvannak. A "potyautast" láttam még, kinézett a földből és visszament.
Biztos csak körülnézett a portán,hogy minden rendben van😄
Mindenesetre ez érdekes,hogy így el van a víz alatt🤔
Elmondhatod magadról,hogy van egy igazi aquagilisztád.... amúgy az akvárium szép kíváncsi vagyok mennyi idő alatt lesz dzsungel😉
 
Talaj: föld a kertből + kavicsréteg és minimális kvarchomok
Szia
Ha jól látom az első indításnál bazaltzúzalékot használtál?
Azért kérdezem,mert most szeretnék összerakni egy gömb akváriumot garnéláknak és a földre takarórétegként bazaltzúzalékot tennék az érdekelne,hogy milyen tapasztalataid vannak vagy jobb lenne az apró gyöngykavics vagy sóder szerinted...
 
Szia
Ha jól látom az első indításnál bazaltzúzalékot használtál?
Azért kérdezem,mert most szeretnék összerakni egy gömb akváriumot garnéláknak és a földre takarórétegként bazaltzúzalékot tennék az érdekelne,hogy milyen tapasztalataid vannak vagy jobb lenne az apró gyöngykavics vagy sóder szerinted...

Bazalt és a "klasszikus akvárium kavics" is megfelelő. Mindkettő inert anyag, azaz nem igazán lép reakcióba semmivel. Méretben az egész apró az ideális, pár milliméteres. 4-8mm bazalt, amit sok helyen lehet kapni, szerintem egy kicsit túl nagy, ennél apróbbat érdemes keresni. Akvárium kvarchomok is megfelelő lehet, de ennek több hátránya is előjöhet, úgyhogy én inkább az apró kavicsra, bazaltra szavazok. Bazaltot, kavicsot kevergetni is lehet.

Javasolt rétegrend: kb 3 cm földre kb 3 cm apró kavics. Ettől fel és le akkor érdemes szerintem eltérni, ha valaki elég jól tudja, hogy mit csinál, ezek a mennyiségek csökkentik a potenciális kockázatokat. Ha nagyobb köveket, stb teszel bele, akkor ezek alatt inkább ne legyen föld egyáltalán. Ha emelkedőt, dombokat stb szeretnél, akkor a föld alá érdemes valamilyen kitöltő anyagot tenni, így lehet magasítani..
 
Utoljára módosított:
Update, indítás +19. nap

1571246217482.jpeg

Az eddig számomra ismeretlen, új növény gratiola viscidula is növöget:
1571246419889.png

Az indítás óta berakott összes élőlény megvan: 1 ivadékhal (guppy), 6 nano (ivadék) lazac, 5 caradina és 2 neocaridina.
Szűrés, vízkevergetés és egyéb felesleges technika hiánya természetesen nem okozott (még?) semmi problémát.
 
Utoljára módosított:
Update, indítás +19. nap

View attachment 82115

Az eddig számomra ismeretlen, új növény gratiola viscidula is növöget:
View attachment 82116mi

Az indítás óta berakott összes élőlény megvan: 1 ivadékhal, 6 nano lazac, 5 caradina és 2 neocaridina.
Szűrés, vízkevergetés és egyéb felesleges technika hiánya természetesen nem okozott (még?) semmi problémát.
Szépen növögetnek a növényeid😉
A Hc is szépen gyepesedik
 
Bazalt és a "klasszikus akvárium kavics" is megfelelő. Mindkettő inert anyag, azaz nem igazán lép reakcióba semmivel. Méretben az egész apró az ideális, pár milliméteres. 4-8mm bazalt, amit sok helyen lehet kapni, szerintem egy kicsit túl nagy, ennél apróbbat érdemes keresni. Akvárium kvarchomok is megfelelő lehet, de ennek több hátránya is előjöhet, úgyhogy én inkább az apró kavicsra, bazaltra szavazok. Bazaltot, kavicsot kevergetni is lehet.

Javasolt rétegrend: kb 3 cm földre kb 3 cm apró kavics. Ettől fel és le akkor érdemes szerintem eltérni, ha valaki elég jól tudja, hogy mit csinál, ezek a mennyiségek csökkentik a potenciális kockázatokat. Ha nagyobb köveket, stb teszel bele, akkor ezek alatt inkább ne legyen föld egyáltalán. Ha emelkedőt, dombokat stb szeretnél, akkor a föld alá érdemes valamilyen kitöltő anyagot tenni, így lehet magasítani..
Szia
7végén elindítottam a gömböt 😃tartottam magam a leírtakhoz
Köszönöm
Majd szerintem indítok naplót csak egyenlőre időhiány van😞
 
Szépen növögetnek a növényeid😉
A Hc is szépen gyepesedik
Igen, ezekre az "El Natural" (NPT) akváriumokra jellemző, hogy az első pár hónapban nagyon gyorsan nőnek a növények, szinte high-tech ütemben. Persze ehhez "jó" föld is kell. A föld és a sok szerves anyag az apró lények tevékenysége miatt elég sok CO2-t adhat le, ami a fotoszintézist nagyban segítheti hagyományos, old-school low-tech állapotokhoz képest.

Ráadásul ez a föld nem ad le indításkor toxikus anyagokat a vízoszlopba, így a garnélák és apró halakat is be tudom tenni, nem kell heteket, hónapokat várnom.
 
A föld és a sok szerves anyag az apró lények tevékenysége miatt elég sok CO2-t adhat le, ami a fotoszintézist nagyban segítheti hagyományos, old-school low-tech állapotokhoz képest.
Szia!
Valahol azt olvastam, hogy nem érdemes csapvizes (low-tech) akváriumba CO2-t nyomatni, mert a kemény víz úgyis felveszi a CO2-t (vagy valami ilyesmi) és szinte semmi hatása nem lesz. Persze lehet, hogy félreértettem, illetve pongyolán (szakszerűtlenül) fogalmaztam meg a dolgot.
A kérdésem az lenne, hogy akkor a talajból felszabaduló CO2-t a csapvizes akvárium használja vagy nem? Ha igen, akkor nem kertiföld szerű aljzatot használva, van-e értelme a +CO2 adagolásának?
Köszi.
 

Hasonló topikok

D
2
Válaszok
29
Megtekintések
6K
Deleted member 4326
D
Back
Oldal tetejére