• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Garnélás 15 Literes 'El Natural' Nano Akvárium Indítása

Z1234

VIP kertész
Eljött az ideje, hogy a 15 literes kis akváriumot feltöltsem vízzel.

Paraméterek:

15 liter, tehát kicsi. kb 3000 Ft-ba került, remélem nem fog ereszteni.
CO2 nincs, szűrés nincs, fűtés nincs (20-21 fok, lakáshőmérséklet), tulajdonképpen semmi sincs.
Víz: 2 rész esővíz 1 rész extra kemény csapvíz, vízkőlerakódás elkerülése érdekében
Élőlények: mivel 30 liter alatt nem szabad halat tartani, RCS garnéla kerül majd bele
Világítás: Kevés napfény (ablak) + gyenge 8 wattos ledes lápa

Talaj: föld a kertből + kavicsréteg és minimális kvarchomok

upload_2016-11-11_11-16-7.png

Csak ennyi földet raktam bele, végül is nem Echinodorus-t akarok beleültetni. Ez jóval kevesebb, mint a "gyári" ajánlás.

Első feltöltés utáni állapotok:

upload_2016-11-11_11-17-31.png

Az Eleocharis Parvula DSM formában kapott egy minimális segítséget. A többi növény másik akváriumból került bele.

Úgy érzem ez az akvárium nem lesz egy egyszerű kör, de majd kiderül. Mivel kicsi, legalább könyű szétszedni :)
 
Utoljára módosított:
Szia! Remélem írod majd a naplót, mert erre nagyon kíváncsi vagyok! Én egy ilyen félig emmersz kis "akváriumot" szeretnék hasonló módon csinálni. Az elképzelésem egy 10-15 cm magas üveg, és abban egy sziget. Rettenet kíváncsi vagyok hogy sikerül neked ez a projekt! :)
 
Szia! Remélem írod majd a naplót, mert erre nagyon kíváncsi vagyok! Én egy ilyen félig emmersz kis "akváriumot" szeretnék hasonló módon csinálni. Az elképzelésem egy 10-15 cm magas üveg, és abban egy sziget. Rettenet kíváncsi vagyok hogy sikerül neked ez a projekt! :)

Minimális alga megjelent már az indítás utáni 4. napon. Ráraktam pár Pistiát, hátha megelőzi az algásodást.

upload_2016-11-14_16-29-20.png
 
Nekem csak egy tanácsom van:
Több növényt! :)

De tényleg... Az 'El Natural' csak akkor működik jól, ha az akvárium púposra van pakolva növényekkel. Mivel minden szűrést a növények végeznek, ezért ha nincs meg a megfelelő növény massza, akkor nagy eséllyel gondok lesznek.
Másrészről, ha szűrés nincs is, azért a vizet nem árt áramoltatni, hogy a tápanyagok mindenhova eljussanak, illetve ne alakuljanak ki pangó részek. Szóval egy kis teljesítményű powerhead szerintem szintén hasznos lenne.

Minden esetre, kíváncsi leszek a kísérlet végeredményére.
 
Másrészről, ha szűrés nincs is, azért a vizet nem árt áramoltatni, hogy a tápanyagok mindenhova eljussanak, illetve ne alakuljanak ki pangó részek. Szóval egy kis teljesítményű powerhead szerintem szintén hasznos lenne.

Helló!

Ez egy elég kicsi akvárium, lehet, hogy a képen nagyobbnak látszik. A legkisebb power-head-em ebben a 460 literes akváriumban üzemel:

https://akvakertesz.hu/threads/460-literes-el-natural-akvarium-inditasa.6521/

Még ez is elég otrombán nézne ki ebben a kicsi akváriumban és legkisebb teljesítményen is túl erős lenne.

Egyébként például ez a nagyobb akvárium is elég jól tolerálta a vízmozgatás hiányát:

https://akvakertesz.hu/threads/mennyit-bir-ki-a-kertben-dirted-tank-teszt.6394/

Szűrni igazából csak akkor szoktam, ha a vízen van hártya vagy lebegő részecskék miatt nem tiszta a víz.

Nekem csak egy tanácsom van:
Több növényt! :)

De tényleg... Az 'El Natural' csak akkor működik jól, ha az akvárium púposra van pakolva növényekkel. Mivel minden szűrést a növények végeznek, ezért ha nincs meg a megfelelő növény massza, akkor nagy eséllyel gondok lesznek.

Igen, ettől tartok én is.

Egy részről szeretném, ha az Eleocharis Parvula megmaradna. Ha telerakom gyors növekedésű növénnyel, akor azok a CO2-t elszedik előle.

Végül is ezért döntöttem a Pistia mellett, ez nem használ CO2-t a vízből és remélhetőleg elég lesz a mennyisége, hogy az algásodást megelőzze.

Jelenleg várakozó állásponton vagyok és várom mi történik.

Van még egy probléma a világítással kapcsolatban. Ablakkeret pont árnyékolja a eleocharis-t, lehet, hogy meg kellene emelnem az akváriumot 10 cm-el.
 
Utoljára módosított:
Szia! Vannak újabb fejlemények? :nailbiting:

Update, Indítás +2.5 hét



upload_2016-11-28_16-23-0.png


Raktam bele pár cherry shrimp-et. Bacopa elérte a víz tetejét.

Nem volt időm foglalkozni vele, 1x cseréltem vizet indítás óta. Alga vs Pistia meccs 1:1-re áll. Én nem fogadok az algára, de nem lehet tudni :)

Majd ha rendeződik a helyzet, Pistiák számát csökkentem. A föld a víz alá kerülés után 1-2(-3) hónapig átalakuláson megy át.
 
Valóban, a tiéd ehhez képest wellness szálló. :D;)
Az is az Övé;).

Parvulára kíváncsi leszek, ha újraindítom a 100-ast, akkor szeretnék bele gyepet, low-tech-ben, földesen. Én is gondoltam a száraz indításra, úgy csinálnék belőle viszonylag jól összefüggő gyepet, és ezt követően mehetne a feltöltés, és a többi növény.
 
Parvulára kíváncsi leszek, ha újraindítom a 100-ast, akkor szeretnék bele gyepet, low-tech-ben, földesen. Én is gondoltam a száraz indításra, úgy csinálnék belőle viszonylag jól összefüggő gyepet, és ezt követően mehetne a feltöltés, és a többi növény.

Ha El Natural irányba gondolkodsz és szeretnél gyepet, ezt érdemes alaposan elolvasni:

http://www.bookmasters.com/marktplc/00388Shrimp.pdf

Itt van egy példa Hemianthus callitrichoides-re (HC), de ez egy kihívás, főleg, ha más növényeket is szeretnél bele.

Ez az igazi "low tech átok", a módszer hátránya... elég sokfajta növényt lehet így növeszteni külön akváriumban, de ha egybe teszed őket, akkor jöhetnek a problémák.

Ezért is indítottam a CO2 / El Natural topicot:

https://akvakertesz.hu/threads/el-natural-walstad-modszer-es-co2.6579/

Persze senki sem tiltja meg, hogy egy amúgy El Natural akváriumra - akár indítás után valamikor - rádurrants egy nagynyomású CO2-vel.
 
Jónak tűnik az anyag, majd megbirkózok az angollal (gyakorlásnak is jó)(y)
Ezt az növényösszeférhetetlenséget (jó hosszú szó lett) már én is megfigyeltem, érdekes.
Amúgy egyszerű gyepre gondoltam, mc, parvula, mh.
Nem tudom a föld hogyan viselkedik mocsárként, de majd elolvasom az ajánlott anyagot, köszönöm!:)
 
Update, Indítás +4 hét

Semmi említésre méltó, garnélák élnek, minimális HC 'Cuba' ami indításkor belekerült megvan még és növöget.

upload_2016-12-7_18-49-6.png

Alga küzd még a Pista-val, de nem vészes.
 
Utoljára módosított:
Mindenki döljön hátra, és aki szerint a nem tápozunk, nem biológiai szűrűnk stb stb vonal nem működik, nézze meg ezt a videot:



A jó öreg föld, akár a kertből is, elég sok CO2-t le tud adni Low Techben.

Részletek a videó leírásában.

Szvsz a vizen úszó növény itt sem véletlen, szépen algamentes az akvárium.
 
Utoljára módosított:
1.Ötletes a felszínen az a műanyag ami megakadályozza hogy a békalencse elvegye a fényt a növényektől.
2.A Bettás topicban kérdeztem hogy a Betta és a garnélák elvannak-e egymással. Itt láthatóan igen.
3. Tetszik.
 
Hihetetlen milyen jól bírja az akvárium a "ridegtartást"

Sikerélményem van! A nyomokban bekerült Hemianthus callitrichoides (HC) 'Cuba' egyértelmű növekedést 'produkál'.

Raktam az akváriumba egy fél marék garnélát és egy tucat Endler guppy ivadékot.

upload_2016-12-19_13-54-40.png

Alga vesztésre áll. Vízcsere nincs, akváriumtisztogatás nincs, fogkefézés nincs. Semmi sincs.
 
Utoljára módosított:
Lenne egy kérdésem Hemianthus callitrichoides (HC) 'Cuba'-val kapcsolatban. Szaporításhoz mint a stemeket le kell vágni és elültetni? Vagy "magától" is megy oldalra mint pl az eleocharis? Ha nem nyúlok hozzá, milyen magasra megy fel?
 

Hasonló topikok

D
2
Válaszok
29
Megtekintések
6K
Deleted member 4326
D
Back
Oldal tetejére