• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Garnélás 15 Literes 'El Natural' Nano Akvárium Indítása

Crs igények a GA oldalról
Tudományos név : Caridina cf. cantonensis Crystal red
Magyar név: Crystal red garnéla
Csoport: Gerinctelenek
Származás: Ázsia; A bee garnélának egy mutálódott variánsa
Testhossz: 2,5-3 cm
Természetes élőhely: A bee garnéla Távol-Keleten lassú folyású, oxigéndús vizekben él.
Viselkedés: Békés, külön a számukra berendezett akváriumban tartsuk őket.
Táplálkozás: Mindenevők, adjunk nekik forrázott zöldségeket, spirulina tablettát, száraz haltápokat.
Szaporítás: Nehéz
Medence: Minimum 20 literes
Népesség: 20 literre 5-6 garnéla
Dekoráció: Növényekkel dúsan teleültetett akvárium, használjunk a víz színén úszó növényeket, hogy tompítsuk a világítás erősségét.
Hőmérséklet: 18-25 °C
pH: 6,5-7,5
Keménység: 4-6 NK°
Várható életkor: 1-2 év

Minimum 20 literes akvárium? Ez sajnos csak 15 liter... bár a RCS-re is 20 litert írnak, az szerintem elfér itt, de mintha RCS kisebb lenne mint a CRS...
 
elég nekik az az akvárium is... viszont az érzékenyebb garnélák esetén a nagyobb víztömeg sokkal stabilabb paraméterekkel rendelkezik, így egy vízcsere nem okoz akkora ingadozást, jobban viselik a garnélák.
 
elég nekik az az akvárium is... viszont az érzékenyebb garnélák esetén a nagyobb víztömeg sokkal stabilabb paraméterekkel rendelkezik, így egy vízcsere nem okoz akkora ingadozást, jobban viselik a garnélák.

Eddigi tapasztalatom alapján a vízminőség kiváló a kis méret ellenére is. Természetesen biológiai szűrőre nincs szükség, vízben NO3, NO2, NH4 tesztel kimutatható mennyiségben nincs, növények végzik a dolgukat. Hamarosan szerzek CRS garnélákat, legyen egy kis változatosság. Elég drágának tűnnek.
 
Utoljára módosított:
Eljött az ideje, hogy a 15 literes kis akváriumot feltöltsem vízzel.
Paraméterek:
15 liter, tehát kicsi. kb 3000 Ft-ba került, remélem nem fog ereszteni.
CO2 nincs, szűrés nincs, fűtés nincs (20-21 fok, lakáshőmérséklet), tulajdonképpen semmi sincs.
Víz: 2 rész esővíz 1 rész extra kemény csapvíz, vízkőlerakódás elkerülése érdekében
Élőlények: mivel 30 liter alatt nem szabad halat tartani, RCS garnéla kerül majd bele
Világítás: Kevés napfény (ablak) + gyenge 8 wattos ledes lápa

Szia!
Petés garnélámnak gondoltam összedobni egy szülőszobát és a Te nanód nagyon inspirált.
Talajnak kb 1,5cm palántaföldet használtam, amit lefedtem pár cm JBL Manadóval. Növény: HC, Tüskéshínár, Tóalma, Valiznéria, Kocsány nélküli ambúlia valamint némi kagylótutaj. 10 literes akvárium, de nincsen benne annyi víz. Pár csiguszt tettem bele ők jól vannak. Most egy hetes a történet. Szerinted mikor tehetek bele garnélát? Vagy ne nagyon erőltessem?
 
Szia!
Petés garnélámnak gondoltam összedobni egy szülőszobát és a Te nanód nagyon inspirált.
Talajnak kb 1,5cm palántaföldet használtam, amit lefedtem pár cm JBL Manadóval. Növény: HC, Tüskéshínár, Tóalma, Valiznéria, Kocsány nélküli ambúlia valamint némi kagylótutaj. 10 literes akvárium, de nincsen benne annyi víz. Pár csiguszt tettem bele ők jól vannak. Most egy hetes a történet. Szerinted mikor tehetek bele garnélát? Vagy ne nagyon erőltessem?

Hello! A palántaföldről mit lehet tudni? Ha műtrágyát tettek bele (ezt fel szokták tüntetni), akkor az eleinte problémát okozhat. Ha sima kert földel (topsoil, talaj felső rétege) indítom az akváriumot, akkor kapásból belerakom a halakat, garnélákat, mert tudom, hogy ez nálam jó. Ha nem vagy biztos ebben, akkor semmi képpen se így csináld. Amikor blüh-fix virágföldet használtam, amiben műtrágya adalék is van, körülbelül 2-3 hétbe telt, mire RCS garnéláknak megfelelő állapotok alakultak ki. Ilyen "problémás" virágföldnél eleinte vízcserék is fontosak, én első két hétben 3x, utána 2x, majd 1 vízcserére álltam át. Nem kell megijedni, eleinte problémás talaj is kiváló lehet hosszú távon. Ha minden rendben, vízcserék jelentősen csökkenthetőek. A klasszikus ajánlás egyébként kb 2-3 cm föld és rá 3 cm apró kavics, de a Te megoldásod sincs messze ettől.

HC kényes, de a vallisnerianak kemény vízben is illik szépen elindulnia.

Eleinte néha szagold meg a vizet. Ha nem oké, kapásból vízcsere.
 
A palántaföldről mit lehet tudni?
Sok infót nem találtam róla: N>0,3% , P2O5>0,1% , K2O>0,3%. Szerves-anyag tartalom>50%, pH: 7,0 Nekem semmit sem mond.
De mindegy, várok legalább 3 hetet addig mennek a vízcserék. Viszont akkor nem ez lesz a szülőszoba.
Sima kerti föld sajnos nem állt rendelkezésemre, mert a kertben nagyrészt fű van, amit rendszerese műtrágyázok. A maradék területet meg lefedtem geotextillel és kavicstakarást tettem rá, mert meguntam a gyomlálást.
Köszönöm a tanácsodat!
 
Ha valakit esetleg érdekel a kis 15 literes garnélás nano sorsa. Nálam a Walstad módszer nagyon jól bevált ilyen kis méretben is, az akvárium stabilan működött hosszú távon a garnélákkal. Szűrő sosem volt benne és a víz szoba hőmérsékletű. Fűtőre nem volt szükségem. Nagyon kemény csapvíz ment bele (250 mg/l CaO egyenérték) és vízcserék számára nem kényes.

Úgy gondoltam, hogy egy év után átrendezem, és jelenleg más növényekkel így néz ki:

upload_2018-1-20_21-28-38.png

Felülről az oldala:
upload_2018-1-20_21-30-26.png

Ez sem lett egy díjnyertes scape, de a Heteranthera zosterifolia is szépen nő, tropica szerint ez közepes CO2 igényű növény.

Mivel RCS (neocaridina) garnélák kívállóan elvoltak benne, ezért hamarosan kipróbálom CRS mit szól hozzá. Ezek állítólag kényesebbek.
 
Utoljára módosított:
Sok infót nem találtam róla: N>0,3% , P2O5>0,1% , K2O>0,3%. Szerves-anyag tartalom>50%, pH: 7,0 Nekem semmit sem mond.
De mindegy, várok legalább 3 hetet addig mennek a vízcserék. Viszont akkor nem ez lesz a szülőszoba.
Sima kerti föld sajnos nem állt rendelkezésemre, mert a kertben nagyrészt fű van, amit rendszerese műtrágyázok. A maradék területet meg lefedtem geotextillel és kavicstakarást tettem rá, mert meguntam a gyomlálást.
Köszönöm a tanácsodat!

Szerintem mindenképpen várj. Ha esetleg van pH, NO2, NO3 és NH4 teszted, és mindegyik megfelelő értéket mutat, akkor talán hamarabb is bemernék tenni 1-2 RCS-t.

https://en.wiktionary.org/wiki/canary_in_a_coal_mine

Például, ha NO3-at adagoltak a talajodba, ami jól működik szárazföldi növényeknél, a víz és fedőréteg alatt, "anaerob" (alacsony redox) körülmények között mikrobiális folyamatok során nitrit-é alakulhat, ami a vízoszlopba szivárogva megmérgezheti az élőlényeket.

A jó hír, ha növekednek a növények, az is elő fogja segíteni, hogy megfelelő körülmények legyenek a garnéláknak. 2-3 hét alatt mindenképpen kell már új hajtásokat látnod.
 
Tesztem nincs, de az biztos, hogy kivárom a 3 hetet.
Láthatólag a növények még jól érzik magukat: Ludwigia szemlátomást növekszik, Valiznérián pedig felfedeztem egy új hajtást.
Tegnap volt kb.50% vízcsere pihentetett csapvízzel. Ma a növényeken sok-sok bubit véltem felfedezni. Valamint a talajból is jönnek fel időnként pici buborékok.
Pár kép az indításról, meg a mostani állapotról.
https://photos.app.goo.gl/o2zjDJRpP5zdDD2v2
https://photos.app.goo.gl/u9ae5ddbBgETcvey2

Köv. projektnél biztos bio földet fogok használni..
 
Tesztem nincs, de az biztos, hogy kivárom a 3 hetet.
Láthatólag a növények még jól érzik magukat: Ludwigia szemlátomást növekszik, Valiznérián pedig felfedeztem egy új hajtást.
Tegnap volt kb.50% vízcsere pihentetett csapvízzel. Ma a növényeken sok-sok bubit véltem felfedezni. Valamint a talajból is jönnek fel időnként pici buborékok.
Pár kép az indításról, meg a mostani állapotról.
https://photos.app.goo.gl/o2zjDJRpP5zdDD2v2
https://photos.app.goo.gl/u9ae5ddbBgETcvey2

Köv. projektnél biztos bio földet fogok használni..

Megnéztem a képeket, ez el fog indulni. Aquascape nálad sem lett fergeteges, úgy látszik ez a El Natural átka. ;)
Úszónövények kipusztulnak, akkor ne aggódj. Ludwigia-t pedig akár hagyhatod a víz fölé nőni. Első pár hónapban nálam is szoktak bubizni a növények, amíg a talaj elég sok CO2-t ad le.

Ha beválik, nyugodtan használhatod ezt a földet, legalább már tudod, hogy működik.
 
Ha valakit esetleg érdekel a kis 15 literes garnélás nano sorsa. Nálam a Walstad módszer nagyon jól bevált ilyen kis méretben is, az akvárium stabilan működött hosszú távon a garnélákkal. Szűrő sosem volt benne és a víz szoba hőmérsékletű. Fűtőre nem volt szükségem. Nagyon kemény csapvíz ment bele (250 mg/l CaO egyenérték) és vízcserék számára nem kényes.

Úgy gondoltam, hogy egy év után átrendezem, és jelenleg más növényekkel így néz ki:

View attachment 47406

Felülről az oldala:
View attachment 47407

Ez sem lett egy díjnyertes scape, de a Heteranthera zosterifolia is szépen nő, tropica szerint ez közepes CO2 igényű növény.

Mivel RCS (neocaridina) garnélák kívállóan elvoltak benne, ezért hamarosan kipróbálom CRS mit szól hozzá. Ezek állítólag kényesebbek.
garnélák szaporodtak nálad?
Az átrendezés komplett restartot jelent vagy csak kiszedted a régi növényeket és újakat tettél be?
 
garnélák szaporodtak nálad?
Az átrendezés komplett restartot jelent vagy csak kiszedted a régi növényeket és újakat tettél be?

RCS garnélák szaporodtak (vagy nem tudom milyen, nem mindegyik piros teljesen már). Komplett restart volt, ilyen kicsinél nem vacakolok. A kerti akváriumban is voltak garnélák (RCS) és szaporodtak, hőmérséklet ingadozást nagyon jól tűrték.
 
RCS garnélák szaporodtak (vagy nem tudom milyen, nem mindegyik piros teljesen már). Komplett restart volt, ilyen kicsinél nem vacakolok. A kerti akváriumban is voltak garnélák (RCS) és szaporodtak, hőmérséklet ingadozást nagyon jól tűrték.
Jó, hogy jól érezték magukat.
Restartnál szokásos recept: kerti föld, kavics, növények beültetése és slussz?
 
Jó, hogy jól érezték magukat.
Restartnál szokásos recept: kerti föld, kavics, növények beültetése és slussz?

Majdnem. Ennél blüh fix virágföld-et használtam, ami nem ideális és emiatt az első 2 hétben hetente 3x kellett vizet cserélnem és garnélák számára sem volt alkalmas 3 hétig.

upload_2018-1-22_22-6-2.png

Heteranthera zosterifolia 5 hét alatt elérte a vízfelszínt, úgy, hogy pár centis satnya szálról indult. Flakon darabkák a talajt tartják, mert hátrafelé emelkedik. 3 cm kavics fedőréteg erre ment rá.
 
Utoljára módosított:
Majdnem. Ennél blüh fix virágföld-et használtam, ami nem ideális és emiatt az első 2 hétben hetente 3x kellett vizet cserélnem és garnélák számára sem volt alkalmas 3 hétig.

View attachment 47564

Heteranthera zosterifolia 5 hét alatt elérte a vízfelszínt, úgy, hogy pár centis satnya szálról indult. Flakon darabkák a talajt tartják, mert hátrafelé emelkedik. 3 cm kavics fedőréteg erre ment rá.
Köszi az infot!
 
Sziasztok!

Valahol láttam, hogy orchideákat lehet vízben is nevelni. Szóval ráraktam egyet az akváriumra. Majd kiderül, mit bír ki.

View attachment 47594
Nálunk az orhídeánk heti egyszer ázik egy napot akváriumvízben az ültetőközege (mulcs szerű ) tetejéig merítve (egy külön edényben).
Lehet faj függő is melyiknek mennyi elég-vagy sok a vízből.
Mindenesetre kíváncsian várjuk miként viseli!

AmegA
 
Sziasztok!


Nálunk az orhídeánk heti egyszer ázik egy napot akváriumvízben az ültetőközege (mulcs szerű ) tetejéig merítve (egy külön edényben).
Lehet faj függő is melyiknek mennyi elég-vagy sok a vízből.
Mindenesetre kíváncsian várjuk miként viseli!

AmegA
Nekünk meg szimplán az étkezőben vannak, ahol van akvárium és emiatt a páratartalom magasabb.
Heti egy öntözés akváriumvízzel, sok fény, egy-két ritkább igényesebb fajt leszámítva rendszeresen virágoznak, nagyon jól érzik magukat.
 
A napló kedvéért. Egy ideje beköltöztek CRS-ek a Neocaridina-k mellé. Egyenlőre elvannak, ugyanúgy "kepesztenek" mint az RCS-ek.
 
Utoljára módosított:

Hasonló topikok

D
2
Válaszok
29
Megtekintések
6K
Deleted member 4326
D
Back
Oldal tetejére