• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Garnélák veszélyben

Sziasztok!

Sokszor felmerült a kérdés, hogy milyen hal mellé lehet garnélát rakni biztonsággal.
Nekem az első garnélás egy tíz literes kis medence volt.
Nézegettem őket nagyon sokszor, imádom a Cseresznyéket!
Megtörtént az első garnélabébi kirajzás-fantasztikus volt!
Ekkoriban láttam meg az első törpe razbórákat, gondoltam ekkora halakkal nyugodtan együtt tarhatóak!
A 2009-es őszi börzén vettem 5db Boraras brigittének árult halacskát, amiről utólag kiderült, hogy uropthalmoides
(azóta sem láttam igazi brigittét).
A halacska a világ egyik legkissebb gerincese a maga 2cm-es kicsinységével, a szája sem modható nagynak.
Mégis mikor már megszokta a "csapat" az új helyét, anyira felbátorodtak, hogy egy példány egy perc alatt két
apró garnélát is bekebelezett!
Tehát az újszülött garnélák semilyen kifejlet méretű halal nem tarthatóak létszám fogyás nélkül egy akváriumban!
Kivétel talán az otocinklusok, de erről nincs tapasztalatom.
A fogyás ahogy itt már többen írták sok búvóhellyel csökkenthető (főleg nagy mohacsomók, sűrű növényzet,gyökerek,
(kűlsőszűrő!))!

IMG_1818.JPG

A kétéves Predátor! "Álca-Kaméleon" hatású akváriumban.
 
Sziasztok!

Ma egy igen érdekes (és sajnálatos :cry: ) esemény történt.Nagytakarítás közben találtunk az ülőgarnitúránk alatt egy sepregető garnéla múmiát!2-3 napja hiányoltam az illetőt,de nagy jelentőséget nem tulajdonítottam az ügynek mert azt hittem éppen vedléshez készült ,és azért bujkál!Az akvárium kb 5m-re van a helyszíntől + még le kellett másznia az aki oldalán meg a bútoron.....meg átmenni egy szobán......nagy túra lehetett szegénynek.Mi volt a terve vagy hogy hová készülődött az már örök rejtély marad.......
 
Én anno az amanokkal jártam így. 6db frissen vásárolt példány találta úgy ,hogy inkább a lakást lakják be ők is. Kettőt a konyhában találtam meg ,lehet ráklevesnek akarták feláldozni magukat :?: :p
 
Hello hozzáértők!

Ma már másodjára keltem arra, hogy egy nagy darab vedlés mellett egy nagy darab elhullt garnéla fekszik. 2 egymást követő este, 2 halott garnéla, mindkettő valószínűleg vedlés után, bár ez nem 100% . Halak nincsenek az akiban, csak kb 30 red cherry és valami behurcolt csiga, de csak 1-2db.
Az aki egyébként 40 liter, low-tech CO2 nélkül, a többi garnélán semmi furcsát nem látok (bár nincs sok tapasztalatom). Etetésnél a visszavadult színezetű cherryk néha megkergetik a többieket, de képesek meg is ölni a frissen vedletteket? Vagy mi lehet a probléma? Furcsállom, hogy egyesével halnak, ha a vízparaméterekkel lenne gond, akkor gondolom nem csak egy adná meg magát.
5 ikrást számoltam eddig, szóval talán marad utánpótlás, de segítsetek légyszi, mi lehet az ok?
 
Nem tudunk semmit az akvárium paramétereiről, vízértékeiről. Így nagyon nehéz segíteni. Aljzat, szűrés, víz paraméterek? (kh,ph,no3,ammónia... ezek kellenének)
 
Az akim low- tech (és low cost), Diana Walstad és Tom Barr leírásait próbálom követni, sajnos víztesztjeim sincsenek (ezt ők feleslegesnek tartják).

Egyébként házi táptalaj (1,5cm), manado-val fedve (5-6cm)
DIY külső szűrő kb 2l szűrőtérfogat (ülepítő, szivacs, siporax, krumpliszsák), 450l/h körüli valós forgatás (40l es az aki)
Vízcsere már elég rég volt (követem a low tech es leírásokat)
Tápozás hetente (5ml TPN+)
CO2 nincs

itt van róla napló: https://akvakertesz.hu/viewtopic.php?f=11&t=1964

2 hónapja fut kb az aki, 3 hete vannak nálam a garnélák, ebből volt 1 hét amikor nyaraltam és csak az algaerdőn éltek (ekkor nem volt elhullás, csak megfakultak), most etetek naponta (mivel feljebb barkácsoltam a lámpám és eltűnt az alga).

Ahogy felcseperedtek a garnélák, néhány elég agresszív lett, összesen 2 hullott el ők sem egyszerre, de mindkettő vedlés után, ezért nem tudtam hová tenni a dolgot (hisz hal nincs ami bánthatná), ha a vízminőséggel lenne probléma tömegesen hullanának nem?
 
Okés. Most már csak ezt az agresszív dolgot nem értem. Ezt hogy kell elképzelni? Az agresszív garnélák ugyanúgy néznek ki?
 
garnik_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

(a képért bocsi)

Red Cherryként lett vásárolva a banda, de vannak sima vörösek, sima színtelenek, és vannak olyanok amiknek van egy nagy folt a hátukon mint a képen (nah olyanból van még vörös alapszínű sárga folttal).
A foltosak általában elzavarják maguk mellől a többieket amikor esznek, még saját maguknál nagyobbakat is, az agresszió ebben merül ki, legalábbis amit látok.
(Nem értek a garnélákhoz, sőt az akvarizáláshoz sem, eddig azt hittem, hogy a színtelen és foltos garnélák is red cherry-k, csak visszavadultak, vagy nem válogatott állomány, kicsiként vettem őket, akkor még a különbségeket nem vettem észre)

Köszi a segítséget egyébként :D
 
A barnás színűek valóban a visszavadult garnélák lehetnek, szerintem a kergetőzés náluk is normális, nézz meg egy videót amikor többen vannak és kaját látnak, egymáson átgázolva igyekeznek a kajájukat elfogyasztani :)
Tehát szerintem ez az agresszió normális
 
Hali!

Hány fokos az akvárium vize?
A nagy melegtől is lehet elhullás + ha új helyre kerülnek, akkor számítani lehet veszteségre az első 1-2 hétben.
Az a 2 lehullot semmit nem jelent, 2 hónap múlva lesz másik 200 helyettük :D

Amúgy mérnék a helyedben GH-t, PH-t ha ennyire kifakultak.

A képen meg, amelyiknek sárga folt van a hátán, az nőstény, az a folt falójában a sok pete. Vedlés után kerül le a hasa alá, mint a jobb oldalinak.

Üdv: Imi
 
Hát ezzel a folt dologgal ismét sikerült egy oltári baromságot leírnom a fórumra :D
De ha azok peték akkor nem 200 lesz, hanem sokkal sokkal több. (egyébként vannak sárga petések és kék petések... de most már szerzek valami komolyabb olvasnivalót róluk, nem titeket fárasztalak) :D
 
Sziasztok!
Kezdő garnélásként lenne pár kérdésem,mert pár dolog aggodalommal tölt el.
Vettem csütörtökön pár red cherry-t meg ránézésre amano-t,a boltban bolharáknak volt írva,az eladó szerint is az,bár én még ilyet nem láttam.A lényeg,hogy levedlett a ránézésre amano ami igen nagy termetű valószínűleg elég öreg is,reggel néztem és láttam,hogy elpusztult,készültem kivenni erre elúszott,a vedlés miatt van olyan színe mintha nem is élne?Olvastam,hogy több nap kell mire megkeményedik a páncél stb..3 fázisból áll a vedlés.Azt láttam,hogy eszik,de teljesen átlátszó és nagyon fakó és olyan mintha egy kis féreg mozogna benne a szájától a gyomrában.Láttam még egy ránézésre ugyanilyet mozgáskoordinációs problémákkal,nevezetesen elvesztette az egyensúlyát és az féloldalasan és hátán úszott,a red cherry-k olyan pirosak amilyen pirosat még sohasem láttam,nagyon élénk a többi garnélán semmi sem látszik,esznek normálisan.Szóval ez a kettő elképzelhető,hogy valamilyen betegségben szenved vagy a vedlés miatt vannak ilyen tünetek? A PH7.6 a TH:50 tehát elég lágy,remélem nem ez a gond.

Előre is köszönöm a válaszaitokat!
 
Bolharákról még nem hallottam.. legalább is nem ilyen kontextusban... :)
Jó lenne egy fotó a "bolharákról". A mozgó izé a szájszerve, az normális.
Viszont az oldalra borult garnéla nem jó jel.
 
Nigro said:
Bolharákról még nem hallottam.. legalább is nem ilyen kontextusban... :)
Jó lenne egy fotó a "bolharákról". A mozgó izé a szájszerve, az normális.
Viszont az oldalra borult garnéla nem jó jel.

Nekem is kissé furcsa volt :D
És a nagy színtelenség, a hulla kinézet normális vedlés utáni napokban vagy számítsak rá,hogy a gólvonalon van?Elég öregnek néz ki és lehet a környezetváltozás betett neki... :?
 
Én a gólvonalra tippelek, de ne legyen igazam. :roll:

A vedlés normál esetben gyors. Én az évek alatt egyszer sem láttam, de volt olyan szerencsés aki igen. Így néz ki:


 
Sajnos én is,nagyon halott kinézete van,már szedtem is volna ki mikor elhúzott,de eszik normálisan,a videón is látszik,hogy nem fakóbb a garnéla mint előtte vagyis nem nagy mértékben,sajnos lehet igazad lesz,de majd látjuk...
 
Sajnos mára kiderült,hogy Nigro-nak volt igaza,meghalt szegény és észrevettem egy másikon is ilyet,mennyire lehet ez a dolog fertőző, a másikat eltávolítottam,nem is élte túl sajnos ő sem.
 
Ma az egyik legyező garnim,az egész család szeme láttára vedlésbe kezdett!Bámultuk a nagy eseményt a gyerekekkel.Nagy nehezen sikerült levetnie a kinőtt kabátot........De a HORROR csak ezután kezdődött.A kb 1 hónapja amano garnélának vásárolt(később kiderült, hogy ghost garnéla)Elő jött a rejtekhelyéről (eddig nem sok vizet zavart,olyan volt mintha itt se lenne)és vadul tépni kezdte a szerencsétlen, védtelen legyezőset.(Mos már értem mitől nőtt háromszorosára egy hónap alatt.)Persze egyből indult a mentő akció,szegény legyezőst kipecáztam aztán gyerünk át a gyerek nanójába.De ott nagy szeretettel várta egy tigris bócia ő fejezte be a vérengzést...... mondjuk ő meg a planáriák ellen lett szerződtetve de rájuk se bagózik. :oops: :crazy:
A tanulság:1. aki garnélát árul,nem feltétlenül ért hozzá,
2. a tigris bócia 1,5 cm-esen is nagy gyilkos(de a planáriát le se szarja)
3. én meg egy hiszékeny ökör vagyok(de már kezdek kigyógyulni belőle) :wtf:
 
Biztos, hogy ghost garnéla?
Egy rendesen kiéheztetett amano is tud csodákat tenni. Mindenre rámegy, ami kicsit bizonytalanul mozog stb. Élve is felfalja az elesettet.
Néhány "vérengzésnek" már tanúi voltunk. Ez a takarító habitusukhoz hozzá tartozik.

Mondjuk 1 garnéla ritkán csinál ilyesmit.
 
Back
Oldal tetejére