• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Garnéla eleségek

Edorn

Új regisztrált
Milyen fajta és milyen márkájú eleséget ajánlotok garnéláknak? Illetve milyen gyakorisággal? Esetleg házi recepteket is gyűjthetünk, ha a csináld magad és a friss étel hívei vagytok!

6896869477_335c112062.jpg
 
Utoljára módosított moderátor által:
Nekem neocaridina heteropoda csapatom van (vad változat), olyan 50-100 fő. Eddig Shirakura Ebi Dama Garnélatáp tápot kaptak, de most lehet váltok Mironekuton Premium Garnélatápra (csak mert az előbbi most nincs készleten és az apróságok már hetek óta éheznek...)
Általában naponta egyszer kapnak belőle 1-2 db-ot, amiken egy kicsi alganyalóval osztoznak.

Viszont ebben csak növényi eredetű összetevők vannak, a garnélák meg ugye mindenfalók... :p Így időnként szoktam nekik adni kis cafat nyers halat, ha éppen azt eszünk mi is, illetve ha találok nagyobbra nőtt csigákat az akváriumban, akkor azokat házastul összemorzsolom nekik és egy helyre beszórom (imádják).

Illetve nyaranta szoktam nekik összemorzsolni a kertből szedett spenótlevelet, de azt valamiért nem komálják annyira...

Az akváriumban rengeteg moha és egyéb növény van (néha alig látszik valami is az akváriumból, mint az elburjánzott növények), illetve szőlőtőkék. Így gondolom ha pár napig elfelejtek nekik enni adni, akkor is találnak maguknak valamit... (általában a mohák friss hajtásai ilyenkor szoktak nyomtalanul eltűnni)

Mit tudtok még ajánlani etetésre? Egyrészt jó a fenti száraz eleség váltás, vagy tudtok jobbat? Illetve szeretnék gyakrabban adni nekik húst, vagy más egyéb kaját, hogy változatosabb legyen az étrendjük. Erre ötlet? Esetleg valamilyen állati eredetű szárított haltáp, amivel kevesebb gond van és bármikor kéznél van?
 
Én kicsit máshonnan közelíteném meg a kérdést.

Vannak a tonnaszámra szaporodó egyszerű garnélák (heteropoda, RC például), vannak az olcsóbban beszerezhető garnélák (tigrisek, yellow, sakura stb), vannak a különlegesebb fajták (CRS, CBS, Taiwan Mischling, Bumble Bee, spec tigrisek stb) és vannak a high grade garnélák.

Erre jön rá az, hogy bár garnéla mindegyik azért vannak eltérő igényűek. Pl algaevők mint a Tigrisek. De pl a nagyon kényes garnélák kevésbé kajálósak.

Nah és akkor jön az a kérdéskör, hogy bizony a jó minőségű eledelek, vagy néhány spec zöldség stb hogyan járul hozzá a garnélák színezetéhez, páncél minőségéhez stb.

Általában ezért szoktam különböző kajákat javasolni az igényekhez.

Egy RC, vad Heteropoda garninak teljesen felesleges minőségi tápokat adni. Ők mindent megesznek és ritka az, hogy valaki egyszer szebb RC-ket akarna nevelni szelektálással. Ide a legegyszerűbb eleségek is jók. Persze ha valaki ettől jobban alszik, vagy kedveskedni akar a garniknak lehet őket kényeztetni.

Azoknak a garniknak akik nem eszik a garnéla kaját időnként planktont (Shrimpton), ciklopszot (Cyclop-eeze) szoktam adni.

Különleges eleségeket inkább a ritkább garniknak érdemes adni. Ott a színezetbe elég sokat számít egy jobb és egy gyengébb eleség.

Túletetni nem szabad egy garnélát sem. Mostanság pl 2 naponta etetek minden garninál.

Vannak garnéla mágnes kaják a prémium eleségekből:

Shirakura Ebi Dama Spec, Ebita Breed Spinach, ADA Red Bee, Ebita Breed Hinomaru Bento, Mironekuton.

A prémium kaják mind lassan lebomló eleségek. Nem esnek szét, így etetés után ha megmarad könnyen kihalászható.

Bármilyen eleséggel etetsz, néhány ganinál az ásványi anyagot pusztán kajabevitellel nem lehet elérni. Ezt a Mironekuton miatt is írom, mert abban van Mironekuton ásványi anyag. Ezek mellé is kell ásványi anyagokat pótolni, hogy szép legyen a páncél és szépek legyenek a színek a garnikon.

Aki inkább zöldségezne és idegenkedik a garnéla kajáktól az Ebita Breed Spinach jó választás lehet, amikor nincs kéznél spenót, mert bio spenótból készül.

Valahol olvastam korábban, hogy néhány elvetemült csirkével stb-vel tömi a garnikat, ami ettől böszme torz méretű túlméretes lesz. Szal azért minden szarral ne tömjük őket ;) A hal/garnéla mint húsbevitel azért más.
 
  • Like
Reactions: fkf
Úgy fél évente-évente rakok be nekik egy darabot ebből: Shirakura Mineral Stone - Ásványi kőzet garnéláknak. Nyers halból 2-4 havonta kapnak egy körömnyi darabot (ritkán eszünk halat :) ). Viszont a marhaszívet nagyon ajánlgatták már többen is spenóttal, meg mindenféle egyéb zöldséggel turmixolva, fagyasztva...

A páncéljuk nagyon szép, a színeik is gyönyörűek (persze a maguk visszafogott módján ugye sok más garnélafajhoz képest).

Illetve azt tudom, hogy az enyémeim nem túl válogatósak, de mivel nincsenek olyan rengetegen és csak őket tartom, így amit rendelni szoktam minőségibb garnélatáp nagyon sokáig ki szokta bírni. Így inkább akkor minőségibbet rendelek már nekik, hisz így nem kerül sokba, had egyenek jókat...

Ja igen: kaptak pár hetente ilyet is: Shirakura Chi Ebi Garnéla-ivadék táp Az egész akváriumot beteríttette már egy kis adag is (ugye ez ilyen por, amit a víz áramlata szépen szanaszét visz), de nem úgy tűnt, hogy a garnélákat különösebben izgatta volna. Tényleg csak szemeteltem vele, vagy jó az nekik, csak nem izgulnak rá annyira látványosan, mint a másik fajtára? Tehát adjam továbbra is nekik, vagy hanyagoljam, ha ilyen közömbösek voltak iránta?
 
Ez bébi garnéla eleség. Leginkább a még apró méretű garniknak jó, akik nem jönnek rá a préselt lapokra. Őket kicsalogatja a bozótból ez a lehulló por szerű kaja.

De sokat nem szabad adni belőle. Én csak a kicsiknek adom.
 
Nálam mindenki egy helyen van és mindig vannak kicsik... Akkor lehet adagolok továbbra is nekik, csak kisebb mennyiséget...
 
Üdv!

Az érdekelne, hogy az ADA garnélatáp mennyire teljes körű? Úgy értem, hogy e mellé is kell adni nekik valami ásványi "pótlékot"? RC, Tigris és Amano van tervbe véve és szeretnék a "kommerszebb" mellé (JBL vagy SERA-n gondolkodom...) egy prémium típust is beiktatni. Szóval így is fontos az ásványpótlás? Danke, AVE
 
Nálam a garnélák (snowball, yellow fire, sakura, amano, indián zebra) az ADA garnéla tápok mellett kapnak JBL és SERA tápokat és persze forrázott zöldségeket: spenót, brokkoli, karfiol, sütőtök, borsó, kukorica, továbbá levelekből eperfa, cseresznye, tölgy és tebang levél, illetve égerfa toboz. Alga szerencsére minimális!
Mindegyiknek hatalmas sikere van, hiszen a változatosság a legfontosabb. Ahol halak is vannak, ott természetesen egyből rámozdulnak a haltápokra is.
 
Sziasztok!

Hiába olvastam utána, nem jöttem rá igazából, hogy a JBL nano prawn, és a novo prawn között mi a különbség. Pár napja kaptam egy dobozzal a családtól, de szerintem ugyanaz, szagra biztosan, színre is bár érdekesnek találtam, hogy a nano változat picivel nagyobb a másiknál. De ha jól gondolom akkor ugyanaz kettő, nem de?
 
Sziasztok!

Hiába olvastam utána, nem jöttem rá igazából, hogy a JBL nano prawn, és a novo prawn között mi a különbség. Pár napja kaptam egy dobozzal a családtól, de szerintem ugyanaz, szagra biztosan, színre is bár érdekesnek találtam, hogy a nano változat picivel nagyobb a másiknál. De ha jól gondolom akkor ugyanaz kettő, nem de?
Tudtommal ugyanaz, csak méretben térnek el egymástól.
 
Köszönöm a gyors és segítő választ! :)
Akkor most el vagyok látva jó pár hónapra, évre ;)
 
A novo prawnért igazi közelharcot vívnak, egymás "kezéből" tépik ki a szemeket, baromi vicces, imádják!
 
Én is nano prawn-t adok a garniknak. Durván rárabolnak a bedobott szemekre. Valóságos rajzást művelnek etetéskor. :D
 
Akkor látnátok, hogy a shirakura kajára mit csinálnak :D Van 2 amanom (két nőstény, hatalmasok) , őket úgy kell elzavarnom, mert rögtön lecsapnának rá és elhurcolnák.
Gondolkozom rajta, hogy a két nőstényt elajándékozom, mert a többi amano egyáltalán nem ilyen viselkedésű, sokkal nyugodtabb.
 
Akkor látnátok, hogy a shirakura kajára mit csinálnak :D Van 2 amanom (két nőstény, hatalmasok) , őket úgy kell elzavarnom, mert rögtön lecsapnának rá és elhurcolnák.
Gondolkozom rajta, hogy a két nőstényt elajándékozom, mert a többi amano egyáltalán nem ilyen viselkedésű, sokkal nyugodtabb.

Üdv Szilvi.
Én is ezzel etetek.A kérdésem az lenne,hogy elég csak ez a kaja nekik?Három naponta adok nekik egy kockát 25 RC.
Azért kérdezem,mert ebbe elvileg minden benne van ami kel nekik.
Köszi.
 
Amanokat például van értelme külön etetni?? Ez eddig soha nem etettem külön csak ami leesik, meg ami van alaga abból eszegetnek. Gyakorlatilag etetésnél nem is nagyon jönnek elő. Most vettem külön jbl novo prawnt, hát nem nagyon rabolt rá senki :)
Ja meg van egy 2010 közepén lejárt novo pleco-m azt nagyon ritkán bedodom, bár ezt is inkább a halak eszik meg. Lehet ebből gond hogy lejárt vagy csak a tápanyagtartalma nem olyan mint kellene?
 
Sziasztok!

Használt már valamelyikőtök Ebitabreed Kukki-t? Nálam az adagból mindig megmarad valamennyi agyaghoz hasonló anyag (a Malaya-hoz tökéletesen megy a színe) :) Lehet, hogy a táp egy része nem emészthető a CRS-ek, Amanok számára? Törjem el, vagy ne foglalkozzak vele és inkább csak vegyem ki a maradékot egy nap után?

Köszi!
 
Back
Oldal tetejére