• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Galaxisok kövei

Az biztos, már fenyegetőztem szobafogsággal meg zsebpénzmegvonással de semmi nem használ 😀 Ha sikerül őket megnevelni akkor majd írok róla könyvet, mondjuk "Szárazföldi szülőknek: Kamaszodó Amanok" címmel 😅
Én imádom a kis hülye ösztön fejüket, amikor menekülnek a nekik szánt táppal a kis lábaikkal bele kapaszkodva. Amit a razbórák előszeretettel próbálnak elrabolni tőlük. Persze a montecarlót nálam is kikapirgálják, ami igen lassan terjeszkedik low-ban. 😀
 
Én imádom a kis hülye ösztön fejüket, amikor menekülnek a nekik szánt táppal a kis lábaikkal bele kapaszkodva. Amit a razbórák előszeretettel próbálnak elrabolni tőlük. Persze a montecarlót nálam is kikapirgálják, ami igen lassan terjeszkedik low-ban. 😀
Van egy bájuk az tény :)
 
Úgy döntöttem eliminálok annyi technikát az akváriumon belülről, amennyit csak lehet. Nem szeretem, ha sok látszik, főleg úgy, hogy a gumicsövek és szívó korongok totál kifehérednek vízben. :confused:
Első körben kikerül a diffúzor és helyette csináltam egy külső reaktort.
A dropcheck mostani verziója helyett rendeltem egy akvárium szélére akasztósat.
A növénytápok csövei helyett meg csinálok majd valamilyen szűrő csövére csatlakozó elemet. Ez ugyan nem az akváriumon belül van most sem de akkor is zavar főleg, hogy az egyik barna.

1605374651620.jpg

1605374651583.jpg
 
Úgy döntöttem eliminálok annyi technikát az akváriumon belülről, amennyit csak lehet. Nem szeretem, ha sok látszik, főleg úgy, hogy a gumicsövek és szívó korongok totál kifehérednek vízben. :confused:
Első körben kikerül a diffúzor és helyette csináltam egy külső reaktort.
A dropcheck mostani verziója helyett rendeltem egy akvárium szélére akasztósat.
A növénytápok csövei helyett meg csinálok majd valamilyen szűrő csövére csatlakozó elemet. Ez ugyan nem az akváriumon belül van most sem de akkor is zavar főleg, hogy az egyik barna.

View attachment 98011

View attachment 98012
Ötletes szerekezet építettél, gratula hozzá! A felhasznált fém alkatrészek inoxból vannak?
 
Úgy döntöttem eliminálok annyi technikát az akváriumon belülről, amennyit csak lehet. Nem szeretem, ha sok látszik, főleg úgy, hogy a gumicsövek és szívó korongok totál kifehérednek vízben. :confused:
Első körben kikerül a diffúzor és helyette csináltam egy külső reaktort.
A dropcheck mostani verziója helyett rendeltem egy akvárium szélére akasztósat.
A növénytápok csövei helyett meg csinálok majd valamilyen szűrő csövére csatlakozó elemet. Ez ugyan nem az akváriumon belül van most sem de akkor is zavar főleg, hogy az egyik barna.

View attachment 98011

View attachment 98012
O te jo eg :)
Pont ez piszkalja az agyam az utobbi par napban. Esetleg egy BOM es tutorial?
Kiprobaltad mar? Jol mukodik?
 
Ötletes szerekezet építettél, gratula hozzá! A felhasznált fém alkatrészek inoxból vannak?
Köszi! :) Az ötlet nem saját, innen van a fórumról, a DIY szekcióból. A légtelenítő kis csap az egy olcsó radiátor légtelenítő, a másik meg egy sima akvarisztikai fém visszacsapó szelep. Gondolatom szerint mindkettőnek bírnia kéne a vizet.
 
O te jo eg :)
Pont ez piszkalja az agyam az utobbi par napban. Esetleg egy BOM es tutorial?
Kiprobaltad mar? Jol mukodik?
BOM? Az mit jelent? 😅
Most este összeraktam, jónak tűnik rövid távon, nem csobog és nem jönnek ki bubik belőle, holnap egy egész napos teszt alatt kiderül, hogy felgyűlik-e benne gáz a tetején.
 
BOM? Az mit jelent? 😅
Most este összeraktam, jónak tűnik rövid távon, nem csobog és nem jönnek ki bubik belőle, holnap egy egész napos teszt alatt kiderül, hogy felgyűlik-e benne gáz a tetején.
Bill Of Materials - mibol van ~ darabjegyzék :D
Kivancsi vagyok a teszt eredmenyere. Gondolom ezt csak ugy sorba kotve es nem bypass agra kototted.
 
Bill Of Materials - mibol van ~ darabjegyzék :D
Kivancsi vagyok a teszt eredmenyere. Gondolom ezt csak ugy sorba kotve es nem bypass agra kototted.
Jaaa oké értem :D na ma is tanultam valamit még lefekvés előtt, köszi 😅
Ha holnap estig nem esik szét és jól működik akkor csinálok róla ilyet.
Csak simán sorba aha, nincs bypass ág.
 
A szénsav jelentheti a legnagyobb gondot.
Ha van lehetőséged érdemes kicserélni sav és rozsdamentes (inox) anyagból készültre.
Oh köszi a figyelmeztetést, erre nem gondoltam, hogy komolyabb veszély lenne, mivel csak 0.5-1.0 pH-nyit szokott savasítani a vízen.
Figyelem majd és ha látok gondot, akkor cserélem. Egyelőre így marad, mert elég jól bele van ragasztva, úgyhogy magát a kupakot is újra kéne gyártani.
 
Bill Of Materials - mibol van ~ darabjegyzék :D
Kivancsi vagyok a teszt eredmenyere. Gondolom ezt csak ugy sorba kotve es nem bypass agra kototted.
Egy nap tesztelés után úgy tűnik jól működik. Nem folyik sehol, nem gyűlik a tetejében a co2 és alul sem jönnek ki bubik.

Szóval a BOM:
  • 50x500mm-es pvc lefolyó cső
  • 2db 50-es zárókupak
  • műanyag kerti slag toldó
  • 3/8-ados radiátor légtelenítő, viszont ehelyett inkább használnék egyszerűbb műanyag csapot, de ez akadt a kezembe
  • Ista fém visszacsapó szelep, de ehelyett is inkább valamilyen műanyag vagy saválló fém toldó lenne jó @Gyukker által említett okok miatt (és ő szerintem ért hozzá, a Gyukker Medic reaktor elég impozáns azért :) )
  • diffúzor (én egy elfekvő Dennerle diffúzort használtam)
  • némi co2 cső
  • madárvédő háló és kék ritka szűrőszivacs (utóbbit az eheim szűrőhöz adták plusz töltetnek)
  • kétkomponensű ragasztó (itt meg kell győződni, hogy a felhasznált műanyagokhoz is használható)
Ezek nagy része nagyobb barkácsáruházban megvehető.
Az összeállítás viszonylag egyszerű: a pvc csőnek ugye az egyik végén ott a gumigyűrűs csatlakozás, a másik végét tűzhely felett felmelegítve a kupak bele tud menni kitágítva azt. Ezután elkészítettem a furatokat, kettévágtam a kerti slag toldót (ez a vízcső csatlakozás lesz). Az alsó pvc kupakot (ahol nincs gumigyűrű), a csőre a vízcsatlakozót, a felső kupakba pedig a vízcsatlakozót, a co2 visszacsapó szelepet és a légtelenítő csapot beragasztottam. A töltetet tekintve alulra és felülre a csatlakozókhoz tettem egy egy vékonyabb kék szivacs korongot, középen pedig lazán a madárvédő háló van (ez ilyen krumpliszsák szerű háló egyébként). A diffúzor egy co2 csővel csatlakoztatva felülről kb. 1/4-1/3-nyira van. A gumigyűrűre én azért raktam egy kis zsírt (abból, amit a szűrőhöz is adtak annak idején), hogy tuti ne folyjon.
 
Egy nap tesztelés után úgy tűnik jól működik. Nem folyik sehol, nem gyűlik a tetejében a co2 és alul sem jönnek ki bubik.

Szóval a BOM:
  • 50x500mm-es pvc lefolyó cső
  • 2db 50-es zárókupak
  • műanyag kerti slag toldó
  • 3/8-ados radiátor légtelenítő, viszont ehelyett inkább használnék egyszerűbb műanyag csapot, de ez akadt a kezembe
  • Ista fém visszacsapó szelep, de ehelyett is inkább valamilyen műanyag vagy saválló fém toldó lenne jó @Gyukker által említett okok miatt (és ő szerintem ért hozzá, a Gyukker Medic reaktor elég impozáns azért :) )
  • diffúzor (én egy elfekvő Dennerle diffúzort használtam)
  • némi co2 cső
  • madárvédő háló és kék ritka szűrőszivacs (utóbbit az eheim szűrőhöz adták plusz töltetnek)
  • kétkomponensű ragasztó (itt meg kell győződni, hogy a felhasznált műanyagokhoz is használható)
Ezek nagy része nagyobb barkácsáruházban megvehető.
Az összeállítás viszonylag egyszerű: a pvc csőnek ugye az egyik végén ott a gumigyűrűs csatlakozás, a másik végét tűzhely felett felmelegítve a kupak bele tud menni kitágítva azt. Ezután elkészítettem a furatokat, kettévágtam a kerti slag toldót (ez a vízcső csatlakozás lesz). Az alsó pvc kupakot (ahol nincs gumigyűrű), a csőre a vízcsatlakozót, a felső kupakba pedig a vízcsatlakozót, a co2 visszacsapó szelepet és a légtelenítő csapot beragasztottam. A töltetet tekintve alulra és felülre a csatlakozókhoz tettem egy egy vékonyabb kék szivacs korongot, középen pedig lazán a madárvédő háló van (ez ilyen krumpliszsák szerű háló egyébként). A diffúzor egy co2 csővel csatlakoztatva felülről kb. 1/4-1/3-nyira van. A gumigyűrűre én azért raktam egy kis zsírt (abból, amit a szűrőhöz is adtak annak idején), hogy tuti ne folyjon.
Köszönöm, nem tűnik bonyolultnak létét a hétvégén én is megpróbálom.
 
Kb. 1 hónapnál tartok, úgyhogy jöjjön egy kis update és eddigi tapasztalatok:

Eddig szerencsére többnyire algamentesnek látszik a dolog, a 2 nagy kő tetején van némi zöldes elszíneződés ujjbegynyi területen, ami kb 2 hét alatt, mióta megjelent, nem terjedt, így azt elhanyagolhatónak gondolom. 🤞 A vízparaméterek továbbra is jók.

Amit viszont máshogy csinálnék az az indítás. Jelenleg az a probléma, hogy az MC nagyon lassan akarnak beindulni mivel az Amanok az elején folyamatosan kiásták azokat, aminek az is a következménye, hogy a meredekebb részeken nem kötik meg a talajt, amit így a kis rákok örömmel rendeznek előre, a lenti részeken lévő MC-re, amik így elnyomódnak és még lassabban fejlődnek fény hiányában. Jobb lett volna az első legalább 2-3 hétben állatok nélkül indítani, de hát csak 1 szűrőm volt összvissz. Ami viszont így is működhetett volna talán az a DSM, aztán ha az MC-k kicsit beálltak, akkor a többi növény be és feltöltés. Most azt csinálom, hogy rendszeresen leporszívózom az előre hordott talajt, és majd ha lett már némi szőnyeg, akkor hátul visszatöltöm.

Másik dolog, amit máshogy csinálnék az a hard scape. Nem használtam ki eléggé a magasságot, ez egyértelműen látszik. Nem tudom, ezen utólag hogyan tudok kicsit javítani, de amit mindenképp kipróbálok majd, hogy elől a talaj magasságát minimalizálom, a homoksávnak meg adok nagyobb dőlést, hátha optikailag mélyít a scape-en.

DE! Ami tök jó ebben, hogy még csak 1 hónap telt el, de máris több dolgot sikerült tanulnom ezekből :)

Képet holnap lövök, most már alszanak...
 
Hasonló méretben gondolkozok én is, hasonló mennyiségű seyrui-val. Esetleg van tapasztalatod arról, hogy egy hét alatt mennyit keményítenek a kövek? Előre is köszönöm!
 
Back
Oldal tetejére