• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Füves domboldal - 45 liter

tatooine-sunset

Főkertész
Sziasztok! A barátnőmmel nemrég indítottuk ezt a kis akváriumot a konyhánkban. Jelenleg a harmadik héten járunk, és egyelőre szépen alakul. Papíron vezetek egy naplót neki, ennek most idemásolom a tartalmát. Képet egyelőre nem tudok feltölteni, úgyhogy a saját szerveremről linkelem őket.
 
2021. március 22. hétfő
  • Minden szükségeset megvettünk, növények nélkül összeraktuk és elindítottuk az akváriumot
  • Méret: 45 liter, 52x34x25,5 cm
  • Szűrő: Tetra IN 400
    • Később rájöttünk, hogy ez kevés, vettünk egy használt külső szűrőt
  • Fűtő: Eheim Jäger 75W
  • CO2: Tropica műanyag harangos megoldás (Plant Growth System 60)
  • Világítás: Odyssea 45 cm széles LED lámpa
  • Az indítást a nagy akváriumunkból vett szűrőszivaccsal, és az aljzatról kiszippantott barna trutymóval segítettük. Ezen kívül öntöttünk bele fél doboz Tetra SafeStartot is a biztonság kedvéért: felét közvetlenül a szűrőszivacsra, felét az akvárium vizébe.
 
Utoljára módosított:
2021. március 23. kedd
  • Növények ültetése:
    • Anubias barteri "nana"
    • Hygrophila corymbosa "Compact"
    • Eleocharis parvula "mini" pusilla
  • Algaevők betelepítése:
    • 10 x Caridina multidentata (Amano garnéla)
  • 50%-os vízcsere
  • Tápozás megkezdése:
    • 1,3 ml Dennerle All In One Elixier naponta
    • 1,3 ml Dennele Carbo Elixier naponta
  • Fotó:
    • A kezdetek - itt jól látszik a barátnőm által nagyon ügyesen, ízlésesen kialakított hardscape, és az első néhány beültetett növény.
 
Utoljára módosított:
2021. március 24. szerda
  • Növények ültetése:
    • Limnophila sessiliflora
  • 50%-os vízcsere
  • Halak áthelyezése a nagy akváriumból:
    • 4 x Hyphessobrycon eques (serpalazac)
  • Fotó:
Mivel érett szűrőszivaccsal indítottunk, elég bátrak voltunk az élőlények betelepítését illetően. Ebből később sem lett probléma szerencsére. A négy serpalazac a nagy akváriumunkból érkezett. Őket még (2 másik társukkal együtt, akik pár hónapja sajnos elpusztultak) a nagy akváriummal együtt kaptam az előző tulajdonosától. A többi hallal elég agresszívek voltak, és az, hogy csak négyen maradtak, biztosan komoly stresszt okozott nekik. Hogy a további agressziónak elejét vegyük, elkülönítettük őket a 45 literesbe, és feladtunk egy hirdetést a Jófogáson, ahol leírtuk, hogy fajtársaik közé szeretnénk örökbe adni őket.
 
2021. március 26. péntek
  • Halak kivétele:
    • 4 x Hyphessobrycon eques (serpalazac)
  • Halak betelepítése:
    • 9 x Paracheirodon simulans (zöld neonhal)
    • 8 x Boraras brigittae (zöldsávos törperazbóra)
  • 50%-os vízcsere
  • Fotó:
    • Új lakók - itt szépen látszanak a zöld neonok és néhány razbóra is
Nagyon meglepődtünk, hogy a serpákért ilyen hamar jelentkeztek. Így lett hely az új lakóknak. Eredetileg 8-8 halat terveztünk, de a Green Aquában a halas srác 9 zöld neont fogott ki az első merítéssel, és elhangzott a CBA hentespultot idéző kérdés: "9 lett, maradhat?". Miután megerősített minket, hogy a plusz egy hallal nem terheljük túl az akváriumot, boldogan hazavittük őt is.
 
Utoljára módosított:
2021. április 4. vasárnap
A vízfelszínen megjelent egy olajos réteg. Ez ekkor volt a legvastagabb, de mostanra sem tűnt el teljesen. Remélem, hogy csak átmeneti jelenség, amit a növények átállása okoz az új körülményekre. Naponta leszedem konyhai papírtörlővel, és a szűrőn is állítottam, hogy jobban mozgassa a felszínt.

Az aljzaton először látszott egy kis mulm, ezt a vízcserénél gumicsővel leszívtam.
 
2021. április 5. hétfő
A fű eddig nem nagyon indult növekedésnek. Egy cikkben olvastam, hogy eleve nem így kellett volna elültetnünk, hanem 4-6 szálas kis csomókra szétszedni, köztük 2 cm helyet kihagyva, és a gyökereket megvágva. Ültetés után pedig közvetlenül metszeni kellett volna a leveleket. Így a cikk szerzője szerint egy hónap alatt teljes borítást lehet elérni. Ezek közül mostanra egyedül a metszés volt lehetséges, ezért ezt megtettük, és várjuk az eredményt.
 
Utoljára módosított:
2021. április 7. szerda
A 6.000 Ft-ért vásárolt használt szűrőn még "Made in W. Germany" felirat van, ki tudja, hány éves lehet :) Még nem tudtuk kipróbálni, de reméljük, teszi a dolgát. Kell még bele szűrőanyag, és csövekre is szükség van (és utána kell néznem, hogy kell megpakolni, bekötni, elindítani...). A napokban beüzemeljük. Ez az első külső szűrőm, és nekem megdöbbentően nagy, a kis Tetra belső szűrőnek legalább 20-szorosa a térfogata.

Ezen a héten átálltunk a heti 2 vízcserére, ez lesz a végleges ütemezés. A világítás most még csak napi 6 órát üzemel, ezt talán szép fokozatosan fel lehetne tolni 7 órára.
 
Utoljára módosított:
2021. április 5. hétfő
A fű eddig nem nagyon indult növekedésnek. Egy cikkben olvastam, hogy eleve nem így kellett volna elültetnünk, hanem 4-6 szálas kis csomókra szétszedni, köztük 2 cm helyet kihagyva, és a gyökereket megvágva. Ültetés után pedig közvetlenül metszeni kellett volna a leveleket. Így a cikk szerzője szerint egy hónap alatt teljes borítást lehet elérni. Ezek közül mostanra egyedül a metszél volt lehetséges, ezért ezt megtettük, és várjuk az eredményt.
Hallod-e, ezt nagyon elszúrtátok. Megtalálván leggyengébb pontomat, mostantól legalább annyi pixelhalmazt kérek a vizsláról 🐶💖, mint az akváról.
Ha nem, akkor fergeteges irgum-burgum szorozva ejnye-bejnyében lesz részetek. 😈
(Ja, és az akva sem rossz. :D)
 
2021. április 4. vasárnap
A vízfelszínen megjelent egy olajos réteg. Ez ekkor volt a legvastagabb, de mostanra sem tűnt el teljesen. Remélem, hogy csak átmeneti jelenség, amit a növények átállása okoz az új körülményekre. Naponta leszedem konyhai papírtörlővel, és a szűrőn is állítottam, hogy jobban mozgassa a felszínt.

Az aljzaton először látszott egy kis mulm, ezt a vízcserénél gumicsővel leszívtam.
Az olajos réteg un. surface scum.
Itt olvashatsz róla bővebben:

 
A fű eddig nem nagyon indult növekedésnek.
Ahogy nézem a co2 csak harangos megoldás, plusz nincs táptalaj sem alatta. Egy brutál technikával is erős túlzásnak tartom az egy hónap alatti összefüggő gyepképzést (kivéve ha olyan szorosan van ültetve ahogy Balázs csinálja 😅 ) szóval légy türelmes, ennek kelleni fog legalább 3-4 hónap. Ha ezt fel szeretnéd gyorsítani, használj tápkapszulákat!
Üdv a klubban! ;)
 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére