• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fotózás kompakt géppel

Saját tapasztalat: Nikon D5100 + kit obi. Szeretem, jó, de nehéz, sokszor nem is használom ki. Ugyanez a gép+35mm fix objektív le se került róla azóta, hogy megvettem most még jobban szeretem! Pedig ez "csak" egy 50ezres objektív. Tök alap.
De ha mégegyszer vásárolnék, már biztos, hogy MILC-et vennék. Vagy egy olcsóbb DSLR-t, akár használtan is, de komoly objektívet hozzá, akár többet is. Viszont az még 1x vagy 2x pluszban a gép ára.
 
Kinéztem én is kettő gépet
Megnézve a gyártói oldalt és egy webáruházat...
Hangsúlyozva, hogy sem a kezembe nem véve, és nem ismerve a gépeket, néhány észrevétel:

A két gép közel azonos paraméterekkel, tulajdonságokkal rendelkezik, már most előrebocsájtom az fog dönteni, hogyha az üzletben a kezedbe veszed ezeket és melyiknél alakul ki a szerelem, na ez kell nekem.

Canon előnyök
- tágabb záridő 15 - 1/4000
- vakupapucs, külső vakunak
- 3:2-es képformátum is
- hisztogram, grafikus kijelzése a kiégett képrészeknek, vagy sötét feketéknek. (nem tudom a másiknak van-e ilyen funkciója)
- alapból lítium-ion akku jár hozá
- minden irányban 1-1 centivel kisebb és a NIKON 538g-val szemben 325g. (ez lehet nem is előny)

Nikon előnyök:
- szuper nagylátószög 22,5
- több fókuszpont 99 db
- a kijelző egy csoda 921000 pixeles felbontás, le-föl dönthető
- 1920x1080 60i-p? videó rögzítés talán korlátlanul
- wifi, álványmenet (remélem a másikon is van) oldalsó zoom vezérlő: stabilabb fogás, érdekes fejlesztés

Hátrányok mindkettőre:
- csak autómata üzemmód
- a szupertele miatt az objektív hosszú, viszonylag nagy a gép. Egy 800-900 mm-es gyújtótávolsággal kézből/sima állvánnyal nem lehet igazán fotózni.
- Nikonhoz csak elemek járnak, a ceruza akkukkal nincs igazán jó tapasztalatom, de mamár hátha keveset fogyasztanak a kijelzők.
- csak jpg formátum (a RAV utómunkálatot igényel a pc-n) nem biztos hogy mindenkinek szempont ez.

Hirtelen ennyi...
 
Ja és NIKON becsipődésem van...
Canon fotóra jobb, akkus, talán játékosabb külseje van, kicsi
Nikon fotó mellett videó is, kijelzője szuper, nagyobb, lehet jobban kézhez áll. Ahol én néztem hatezerrel olcsóbb, de tölthető elem pluszban kell hozzá. ...és az első mondat, ...de elbizonytalanítottál...
 
Ide is bemásolom a naplómból. Bár nem kompakt gépes dolog, hanem mobilos, de a kettő nincs olyan messze egymástól:
Találtam egy nagyon jó kis fotós appot, ami a ProCam 3 névre hallgat, és ezen a weboldalon lehet kicsit utána olvasni: http://www.procamapp.com/
Van tutorial szekció is ( http://www.procamapp.com/tutorials.html és instán is: https://www.instagram.com/procamapp_tutorials/) és itt látszik, hogy elég sokat tud a progi, szóval megéri az 5USD-t simán, bár nekem már régóta megvan, egy korábbi App of the week akció keretében bezsákoltam ingyen. :D
Ami a lényeg, hogy a gyári kameránál sokkal szabadabb kezet ad, hiszen lehetőség van manuális beállításokra, ezeknek még utána kell olvasnom... A másik nagyszerű dolog, hogy lehetőség van .jpeg helyett .tiff formátumban menteni, ami ugyan még mindig nem raw (A hírek szerint az ios10-től menni fog az is, bár a hírek egyelőre raw szerkesztésről szólnak, de valószínűleg ez azt fogja jelenteni, hogy a kamera is ismerni fogja ezt a formátumot. Kérdés, hogy csak az új készülékek kapják-e meg ezt a funkciót, vagy az egyel régebbi generáció is...) de sokkal többet lehet így kihozni egy fotóból, hiszen a képet tömörítés nélkül tárolja, vagyis lossless formátum.
Maga a kezelő felület így néz ki:
28174732952_88273c6ef6_z-jpg.14086.jpg

És egy kis kiegészítés: Anno ugye futottam köröket szintén ezzel a telefonnal 4K videó ügyben. Kiderült, hogy a placebonál egy nagyon picit többet ér, de magát a bele fektetett energiát nem igazán éri meg a hatalmas fileméret és a macerás szerkeszthetőség miatt.

@viktorlantos : Tételezzük fel, hogy kijön az ios 10 és a telefonomon is elérhető lesz a raw-ban fotózás. Nem értek hozzá egyáltalán... Szerinted érdemes lehet használni? Maga a szenzor és a lencse messze elmarad a modern dslr gépekétől, de azért nem is a bóvli kategória. Érdemes utána néznem, hogy hogyan is lehet ezta formátumot eredményesen utómunkázni?
Esetleg a TIFF téma kapcsán ugyanez? Megéri ilyen nagy böszme lossless képeket készíteni?

Fotós szakik? @danyi03 @matrai @eMZé
 
Utoljára módosított:
Én nem vagyok fotós szaki, de nekem olyan érzésem van, hogy az Iphone gyári képjavító szoftverei giga melót végeznek, hogy ezekből a (dslr-hez képest) gagyi lencsékből ilyen jó képeket varázsoljanak... Szerintem ebből csak tényleg nagy erőfeszítéssel van tovább.
 
Én nem vagyok fotós szaki, de nekem olyan érzésem van, hogy az Iphone gyári képjavító szoftverei giga melót végeznek, hogy ezekből a (dslr-hez képest) gagyi lencsékből ilyen jó képeket varázsoljanak... Szerintem ebből csak tényleg nagy erőfeszítéssel van tovább.

No igen, de esetleg mennyit lehet fogni azon, hogyha nem tömörített formátumba mentem a képeket?

A RAW kapcsán meg azt nem tudom, hogy az utómunkát mennyire befolyásolja. Többet ki tudok/lehet hozni ugyanabból a fotóból?

Esetleg pariban lehet az így készült kép egy több éves belépő szintű dslr géppel készített fotóval?
 
No igen, de esetleg mennyit lehet fogni azon, hogyha nem tömörített formátumba mentem a képeket?

A RAW kapcsán meg azt nem tudom, hogy az utómunkát mennyire befolyásolja. Többet ki tudok/lehet hozni ugyanabból a fotóból?

Esetleg pariban lehet az így készült kép egy több éves belépő szintű dslr géppel készített fotóval?

A régebbi DSLR gépek gyenge pontja a maiakhoz képest, az erős zajosodás volt magasabb ISO értékeken. Amennyiben a teló ezt képes lenne túlszárnyalni, akkor volna miről beszélni.
 
A régebbi DSLR gépek gyenge pontja a maiakhoz képest, az erős zajosodás volt magasabb ISO értékeken. Amennyiben a teló ezt képes lenne túlszárnyalni, akkor volna miről beszélni.
Ez sajnos csak akkor fog kiderülni, ha sikerül elég plusz fényt pakolnom az akvára.
 
Ide is bemásolom a naplómból. Bár nem kompakt gépes dolog, hanem mobilos, de a kettő nincs olyan messze egymástól:
Találtam egy nagyon jó kis fotós appot, ami a ProCam 3 névre hallgat, és ezen a weboldalon lehet kicsit utána olvasni: http://www.procamapp.com/
Van tutorial szekció is ( http://www.procamapp.com/tutorials.html és instán is: https://www.instagram.com/procamapp_tutorials/) és itt látszik, hogy elég sokat tud a progi, szóval megéri az 5USD-t simán, bár nekem már régóta megvan, egy korábbi App of the week akció keretében bezsákoltam ingyen. :D
Ami a lényeg, hogy a gyári kameránál sokkal szabadabb kezet ad, hiszen lehetőség van manuális beállításokra, ezeknek még utána kell olvasnom... A másik nagyszerű dolog, hogy lehetőség van .jpeg helyett .tiff formátumban menteni, ami ugyan még mindig nem raw (A hírek szerint az ios10-től menni fog az is, bár a hírek egyelőre raw szerkesztésről szólnak, de valószínűleg ez azt fogja jelenteni, hogy a kamera is ismerni fogja ezt a formátumot. Kérdés, hogy csak az új készülékek kapják-e meg ezt a funkciót, vagy az egyel régebbi generáció is...) de sokkal többet lehet így kihozni egy fotóból, hiszen a képet tömörítés nélkül tárolja, vagyis lossless formátum.
Maga a kezelő felület így néz ki:
View attachment 14087

És egy kis kiegészítés: Anno ugye futottam köröket szintén ezzel a telefonnal 4K videó ügyben. Kiderült, hogy a placebonál egy nagyon picit többet ér, de magát a bele fektetett energiát nem igazán éri meg a hatalmas fileméret és a macerás szerkeszthetőség miatt.

@viktorlantos : Tételezzük fel, hogy kijön az ios 10 és a telefonomon is elérhető lesz a raw-ban fotózás. Nem értek hozzá egyáltalán... Szerinted érdemes lehet használni? Maga a szenzor és a lencse messze elmarad a modern dslr gépekétől, de azért nem is a bóvli kategória. Érdemes utána néznem, hogy hogyan is lehet ezta formátumot eredményesen utómunkázni?
Esetleg a TIFF téma kapcsán ugyanez? Megéri ilyen nagy böszme lossless képeket készíteni?

Fotós szakik? @danyi03 @matrai @eMZé

Megérkezett az iOS 10, és vele együtt a raw formátum. A natív kamera app nem csinálja meg iPhone 6S esetén, de a fenti kamera app gond nélkül tolja a .dng formátumot. Jött mellé mobilra Lightroom app is... nem akad, vagy ilyesmi. Kíváncsi vagyok, hogy ez most csak placebo dolog, vagy tényleg hasznos feature lett...


iPhone 6S-ről küldve a Tapatalk segítségével
 

Hasonló topikok

D
Válaszok
105
Megtekintések
20K
Back
Oldal tetejére