• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Foszfát szint mérése

A JBL teszten irjak, hogy 0,02-0,1 ig normalis a szint es a 0,8-1,8 az mar a kritikus zona!

Fontos megjegyezni, hogy a JBL saját elmélete, rendszere és felfogása szerint. Per pillanat egyetlen olyan növénytápjuk sincs ami alkalmas lenne high tech növényesbe. Úgyhogy ez el is árulja kiknek szól a teszt.

Tudjuk, hogy van EI és még egy kismillió tápozási módszer.
Az ADA tápoknál szinte csak a nulla foszfát az elfogadható a tesztjük szerint.

Próbáld ki néhány napig. Ha pozitív változást látsz használd úgy.
 
El szerint tapozok, igazabol csak a microk barnulnak, meg ez a zold fonal alga van.De kikapcsoltam 2 csovet, remelem megoldodik.
 
A mai nap räneztem a Foszfät szintre!1,8!JBL tesztel mertem,ilyen keket mint a mintän meg nem lättam!Lehet ebböl problemäm?
 
Dettó! :) Pont tegnap este mértem több hónap után, és olyan sötétkék lett, hogy el is bizonytalanodtam pillanatra. Mondjuk naponta sózom reggelente munkába menet az akit, ez sok(k)!!!! Lehet e belőle valami gond? Nálam megjelentek fura 3-4 mm-es szálak az üvegen és a nővényeken, és brutális fázisba lépett az ecset...összefüggést nem tudom, de holnap vízcsere lesz és sokkal óvatosabb sózás! ;)
 
Igazsäg szerint,nälam minimälis alga van.Ma Volt a szokäsos teszt nap,kb havonta ränezek a vizemre.De ez egy kicsit melbe vägott.Minden teszt rendben,kiveve a vas!Ada täpokkal(step 2+Brihgty K) semmi!
 
Nálam is sok ecset volt amikor sok volt a foszfát és 1-2 garnéla nem bírta.
 
Nálam is sok ecset volt amikor sok volt a foszfát és 1-2 garnéla nem bírta.
Detto.Lehet ezért adta meg magát egy nagy amano multnap nálam is,mert nem bírta az 1,2 mg/l foszfátot.Habár az azért még nem is annyira magas érték.Lehet csak szimplán öreg volt:(
 
Tegnap este, lámpaoltás előtt pár órával vizet cseréltem, majd feltápoztam az akváriumot 0,8ppm vas és 0,4ppm foszfát értékekre. (JBL csepptesztekkel mérek, a táp: 15-15ml profito-fosfo volt.) Ma reggel már csak 0,4 volt a vas és 0,1 a foszfát. Ez normális, hogy ilyen szinten tűnik el az akváriumból a táp? A nitráttal nem ezt tapasztalom, a vas és a foszfát viszont napi tápozás előtt alig mérhető.
Mi nyeli be ennyire a tápanyagokat: növények, alga (leginkább ecsetalga van most), talaj (Africana)? Vagy hová tűnik?
Illetve mit tegyek pótoljam mindig, próbáljam meg úgy beállítani a napi tápozást, hogy mindig (pl tápozás előtt) is mérhető értékek legyenek?
(Ehhez növelni kell a jelenlegi tápozásomon, akár kétszeresére is a jelenlegi adagnak, ezt növelhetem egyből vagy csak lassan fokozatosan tegyem?)

Mindennemű segítséget előre is köszönök..
 
Utoljára módosított:
A talaj ránt magába sokat. Emelheted duplájára, nem lesz gond, de ellenőrizd folyamatosan.

Akkor megpróbálom olyan szintre emelni, hogy a napi tápozás előtt is legalább az EI tartományok alját elérje a vas foszfát és nitrát. (Kálium tesztem nincs.)
Folyamatos ellenőrzésekkel természetesen.

Szerk.: A szuper kis tápanyag kalkulátorotokból az EI szerinti határok jól értem (min-max) nitrát 5-30ppm, foszfát 1-3ppm, vas 0.2-5ppm
 
A talaj ránt magába sokat. Emelheted duplájára, nem lesz gond, de ellenőrizd folyamatosan.

Na most 1 hétig minden nap 5ml saját keverésű foszfátot kapott az aki (bruttó 140l, világítás 0,5W/l 7 órában, még nem mertem feljebb emelni). Ami dupla olyan erős, mint a Green Aqua Macro, szóval 10ml GA macrónak felel meg.
Ma reggel megnéztem még bőven tápozás és villanyoltás előtt a foszfát szintet, most már legalább mérhető tartományban marad: 0,1 ppm :)
Ez még mindig jó távol van az EI tartomány aljától. (Természetesen mikor tápozok rögtön utána kimutatható a vízben a beadott anyag, szóval nem a táp a gyenge.)

Szerintetek emeljem még a szintet, mondjuk duplájára? Vagy ez így már jó. Ecset és zöld pontalgám sajnos még mindig van, bár úgy látom a megemelt tápoktól nem lett se több se kevesebb.

(Nitrátból alig kell adnom abból van elég, mostmár a vas is mérhető értéken volt reggel bár napi 15ml profító megy be.. ez a vas is úgy tűnik el reggelre mint k.va a diványról :S)
 
Emelheted a duplájára, de folyamatosan ellenőrizd. Az a tapasztalat, hogy egyszer csak megáll a foszfát eltűnése és akkor meg hirtelen nagyon sok lesz. Akkor vissza kell fogni a normál szintre.
 
Emelheted a duplájára, de folyamatosan ellenőrizd. Az a tapasztalat, hogy egyszer csak megáll a foszfát eltűnése és akkor meg hirtelen nagyon sok lesz. Akkor vissza kell fogni a normál szintre.

Ahha! Értem.
Egyébként ilyen volt a KH-pH csökkenés is, az első pár hétben akár mit csináltam 0-ra vitte a KH-t, a pH-t meg 6 alá.
Köszi a választ ismét!
 
Ahha! Értem.
Egyébként ilyen volt a KH-pH csökkenés is, az első pár hétben akár mit csináltam 0-ra vitte a KH-t, a pH-t meg 6 alá.
Köszi a választ ismét!
Igen, ezeknek az agyagos talajoknak idővel csökken, majd el is múlik a pufferelő hatása, ha telítődnek. A 10 literes akváriumomban 1,5 liter talaj mellett ez ph-t tekintve 4-5, KH/GH-t kb 5-6, a tápokat tekintve kb 7-8 hónap volt. Egy évvel indítás után semmit sem csinált már semmivel.
 
Igen, ezeknek az agyagos talajoknak idővel csökken, majd el is múlik a pufferelő hatása, ha telítődnek. A 10 literes akváriumomban 1,5 liter talaj mellett ez ph-t tekintve 4-5, KH/GH-t kb 5-6, a tápokat tekintve kb 7-8 hónap volt. Egy évvel indítás után semmit sem csinált már semmivel.

Igazából nem értem ez miért jó, nekem csak a baj van vele :S
 
Back
Oldal tetejére