• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Foszfát szint mérése

avasig

Főkertész
Több thread-ben is próbáltam választ kapni erre a másnak talán banális kérdésre, de nem találtam útmutatást:

Hogyan lehet megmérni az akvárium foszfát szintjét, illetve a lassan növekedő növényeken (pl anubias) megjelenő zöld pont alga megfékezésében gyakorlati szinten hogyan kell alkalmazni a foszfát mérést/adagolást?

Köszi:

G.
 
Több thread-ben is próbáltam választ kapni erre a másnak talán banális kérdésre, de nem találtam útmutatást:

Hogyan lehet megmérni az akvárium foszfát szintjét, illetve a lassan növekedő növényeken (pl anubias) megjelenő zöld pont alga megfékezésében gyakorlati szinten hogyan kell alkalmazni a foszfát mérést/adagolást?

Köszi:

G.

Foszfát tesztekkel. Cseppteszt kell hozzá.
Valószínűleg nagyon alacsony a foszfát szinted, vagy túl közle van az anubias a világításhoz.
Ha kevés akkor vagy teljesen nulla vagy 0.1-0.2 környékén mozog. Fosszfát kezelésnél simán feltolhatod 1-2-re.
 
Foszfát tesztekkel. Cseppteszt kell hozzá.
Valószínűleg nagyon alacsony a foszfát szinted, vagy túl közle van az anubias a világításhoz.
Ha kevés akkor vagy teljesen nulla vagy 0.1-0.2 környékén mozog. Fosszfát kezelésnél simán feltolhatod 1-2-re.

Köszi! Kicsit szkeptikus lettem a már a csepptesztekkel kapcsolatban, amióta egy nagy múltú halas brand nitrit tesztjével befürödtem. Árultok esetleg olyan foszfát csepptesztet, ami tényleg működik, és fogyasztóbarát árképzésű?
 
JBL foszfát tesztet szoktam használni - eddig nincs rá panaszom. ;)
Kisebb akinál nagyon jó a folyékony Kálium-foszfát, de ha nagy behemót (mint az enyém :D), akkor jobban jársz, ha a Viktoréknál kapható Kálium-foszfát porból keversz egy törzsoldatot és azt adagolod.
 
Sziasztok!
Foszfáttal kapcsolatban..
Van egy ex1200-m. Benne lávakővel... Napi 8h világítás 0,5W/l.
GA tápozás kevés növényre, minden harmad nap 1-1 nyomás.
Van "Easy Life" foszfátom is... S a zöld pont alga az anubias-okat köveket megtalálta szépen..
Heti 10ml foszfát sok a vízbe?
Vízcsere 50%, s az aki 112 literes.

Köszii :)
 
Mielőtt bármit belelöttyintesz, mérj foszfát szintet. Attól függően adagold. A pontalgából gondolom, hogy alacsony lehet, na de mennyire? A 10ml kicsit kevesebb, mint 0,5-el emelné meg a foszfát szintedet, így ha nagyon alacsony, akkor még kevés is lehet.
 
Én kicsit kételkedem, hogy a pontalga minden esetben alacsony foszfátot jelez. Ezek a megfigyelések egy adott környezetben igazak, és ebben az esetben ez alapvetően a high-tech növényesekre vonatkozik. Saját megfigyelés alapján bőven táptúltengéses low-tech akváriumokban is burjánzik. Én például sikeresen túladagoltam a GA makrot, pedig az ajánlott adag negyedét használtam, mégis hetente borotválhattam az üveget. Ahogy Möbius is mondja, előbb meg kell mérni, és aztán kell intézkedni.
 
Én kicsit kételkedem, hogy a pontalga minden esetben alacsony foszfátot jelez. Ezek a megfigyelések egy adott környezetben igazak, és ebben az esetben ez alapvetően a high-tech növényesekre vonatkozik. Saját megfigyelés alapján bőven táptúltengéses low-tech akváriumokban is burjánzik. Én például sikeresen túladagoltam a GA makrot, pedig az ajánlott adag negyedét használtam, mégis hetente borotválhattam az üveget. Ahogy Möbius is mondja, előbb meg kell mérni, és aztán kell intézkedni.

Low tech akvariumban kevesbe jellemzo.

most hogy itt a nyar ;) akarmennyi foszfatot onthetsz be, ha a napsutes es extra feny miatt van, nem fog eltunni.
 
Az utóbbi időben elég sokat beszélgetek Filipe-vel. Ő megemlített még egy másik dolgot is. Ha túl sok káliumot adunk a vízbe, amit a növények nem vesznek fel akkor zöld por alga lesz a dekoron és az üvegen is.

Ezt a megfigyelést megmondom őszintén én nem tudom megerősíteni. EI tápozás mellett mindig magas a kálium szint. Sok fény CO2 mellett én még ilyen összefüggést nem láttam.
De esetleg magyarázat lehet Moszat bejegyzésére.
 
Az utóbbi időben elég sokat beszélgetek Filipe-vel. Ő megemlített még egy másik dolgot is. Ha túl sok káliumot adunk a vízbe, amit a növények nem vesznek fel akkor zöld por alga lesz a dekoron és az üvegen is.

Ezt a megfigyelést megmondom őszintén én nem tudom megerősíteni. EI tápozás mellett mindig magas a kálium szint. Sok fény CO2 mellett én még ilyen összefüggést nem láttam.
De esetleg magyarázat lehet Moszat bejegyzésére.
Nem tudod véletlenül, mit jelent nála a "sok" számokban kifejezve és milyen körülmények között vonta le a következtetést? Ezeket is átgondolva lehet, hogy mi is okosabbak leszünk.
 
előfordulhat viszont, hogy én meg tudom erősíteni. nincs co2 beoldásom, kb 0.5w/l a világítás [t5-egyenértékben :D], 1.5-2mg a foszfát szint és a gyorsan növő növények levelein is előfordul GSA [hygrophyla pl]. az üvegen is, hol több, hol minimális, de azt a heti takarítással leírtom.

káliumot nem tudok mérni, de a foszfáthoz képest négyszeres töménységben 25%-kal többet is adok K2SO4-ből napi szinten [KH2PO4 10g/1000ml -> 2ml/nap, K2SO4 40g/1000ml -> 2.5ml/nap]
 
Szeretném megtudni a foszfát szintemet az akváriumomban, de nincsen hozzá tesztem. Ha valaki tudna segiteni rajtam egy méréssel Győrben azért nagyon hálás lennék! (Milka csoki, sör:)) Lehet hogy minden rendben van vele, és ezért nem szeretnék megvenni egy 4000Ft-s tesztet. Ha tud valaki segiteni kérem irjon!
 
Szeretném megtudni a foszfát szintemet az akváriumomban, de nincsen hozzá tesztem. Ha valaki tudna segiteni rajtam egy méréssel Győrben azért nagyon hálás lennék! (Milka csoki, sör:)) Lehet hogy minden rendben van vele, és ezért nem szeretnék megvenni egy 4000Ft-s tesztet. Ha tud valaki segiteni kérem irjon!

Még mindig várom a segitséget!:(
 
Én kicsit kételkedem, hogy a pontalga minden esetben alacsony foszfátot jelez. Ezek a megfigyelések egy adott környezetben igazak, és ebben az esetben ez alapvetően a high-tech növényesekre vonatkozik. Saját megfigyelés alapján bőven táptúltengéses low-tech akváriumokban is burjánzik. Én például sikeresen túladagoltam a GA makrot, pedig az ajánlott adag negyedét használtam, mégis hetente borotválhattam az üveget. Ahogy Möbius is mondja, előbb meg kell mérni, és aztán kell intézkedni.

Zöldbpontalga nálam is van a halas akiban, foszfát az egekben. A kicsiben foszfátnak nyoma sincs, ugyanúgy megvan. Így legyél okos. A kicsiben van CO2 a nagyban nincs. Itt 8.2 vagy felette a pH, a kicsiben 6.8 körül.
 
Köszi! Kicsit szkeptikus lettem a már a csepptesztekkel kapcsolatban, amióta egy nagy múltú halas brand nitrit tesztjével befürödtem. Árultok esetleg olyan foszfát csepptesztet, ami tényleg működik, és fogyasztóbarát árképzésű?
Esetleg megtudhatnánk melyik gyártó volt az?
Akár egy PM-ben is elküldhetnéd.
Most akarok teszteteket venni így érdekel minden infó.
Köszi.
 
Ezek után már én sem tudom hogy mit csináljak,az anubias levelei tele van pontalgával és már vagy két hete megjelentek a fonalalgák bár nálam biztos hogy kevés a foszfát szint ! Mert mióta nem tudok foszfátot adagolni azóta van fonalalgám, méréssel nem tudom alátámasztani ez csak az én véleményem. De még adagoltam napi 3,6ml-t pontalgám akkor is volt, co2 van élesztős, bár lehet attól is mert sajnos nem tudom megoldani az egyenletes adagolást.

Green Aqua Micro és macro tápot adagolok abban elvileg benne van minden ami szûkséges, de akkor mitöl lehet kevés ?
 
Ezek után már én sem tudom hogy mit csináljak,az anubias levelei tele van pontalgával és már vagy két hete megjelentek a fonalalgák bár nálam biztos hogy kevés a foszfát szint ! Mert mióta nem tudok foszfátot adagolni azóta van fonalalgám, méréssel nem tudom alátámasztani ez csak az én véleményem. De még adagoltam napi 3,6ml-t pontalgám akkor is volt, co2 van élesztős, bár lehet attól is mert sajnos nem tudom megoldani az egyenletes adagolást.

Green Aqua Micro és macro tápot adagolok abban elvileg benne van minden ami szûkséges, de akkor mitöl lehet kevés ?

Agyagos aljzatod van?
 
Back
Oldal tetejére