• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Foszfát szint mérése

A foszfátom is 2 fölötti érték...:(.. Pontost nem tudtam mérni mert nem tudtam hígítani rajta... de majd holnap veszek deszt vizet hozzá...
 
Úgy néz ki hogy a nitrát szint mellett nem tudom beállítani a foszfát szintet... 16 körüli nitrát szintnél közel 3,6 körüli a foszfát szintem.. egy kicsit sok.. A kérdésem az lenne hogy ti mikor méritek a víz paramétereket. Én víz csere után 4. napra. Javítsatok de EL szerinti tápozáskor a tápanyagok telítődnek a vízben a vízcseréig. Paramétereket "foszfát" víz csere után vagy előtte célszerű megmérni? Ti mikor méritek?
 
Úgy néz ki hogy a nitrát szint mellett nem tudom beállítani a foszfát szintet... 16 körüli nitrát szintnél közel 3,6 körüli a foszfát szintem.. egy kicsit sok.. A kérdésem az lenne hogy ti mikor méritek a víz paramétereket. Én víz csere után 4. napra. Javítsatok de EL szerinti tápozáskor a tápanyagok telítődnek a vízben a vízcseréig. Paramétereket "foszfát" víz csere után vagy előtte célszerű megmérni? Ti mikor méritek?
Én egy időben minden nap. Amíg ki nem ismertem az akváriumom, de ez persze teljesen felesleges.
Az fontos, hogy tápozás előtt legyen, mert a friss tápozáskor tuti megugrik 1-2 órára.
Mekkora és mennyi idős az akvárium ezzel a scapel? Mennyi micmac-ot nyomsz bele?
 
Mi az oka annak hogy az ADA tápozási rendszer egyik eleme sem tartalmaz foszfátot (a leírás szerint)? A talaj ráadásul meg is köti eleinte a bekerülő mennyiséget.
Mi a logika mögötte? Honnan kerül foszfát egy RO vizes akiba természetes úton?
 
Mi az oka annak hogy az ADA tápozási rendszer egyik eleme sem tartalmaz foszfátot (a leírás szerint)? A talaj ráadásul meg is köti eleinte a bekerülő mennyiséget.
Mi a logika mögötte? Honnan kerül foszfát egy RO vizes akiba természetes úton?
GA honlapról idézve:

"ADA Növény táptalaj

A Power Sand szerves anyagokban gazdag talaj - ideális a növények gyökerei számára. (.....). A vizinövények számára hosszú ideig tartó tápanyagokban gazdag közeget biztosít."
 
Mi az oka annak hogy az ADA tápozási rendszer egyik eleme sem tartalmaz foszfátot (a leírás szerint)? A talaj ráadásul meg is köti eleinte a bekerülő mennyiséget.
Mi a logika mögötte? Honnan kerül foszfát egy RO vizes akiba természetes úton?

A kérdés jó és a válasz a talajban keresendő. A véleményemet az Ecology of the planted aquarium (Walstad) könyv alapján írom, de jobb, ha az eredeti forrást olvasod el, hiszen sokkal pontosabb és részletesebb.

A talajban található agyag, humusz, stb irdatlan mennyiségben képes foszfátot megkötni. Például ha egy üvegbe foszfát oldatot és talajt teszel és összerázod, a talaj el fogja távolítani a foszfátot a vízből. Ezért van az, hogy akik összemixelik az ADA rendszert EI-vel és NPK Macro-t adagolnak, majd rámérnek P-re, csodálkoznak, hogy miért nincs P a vízben? Pánikra nincs ok, a P nem "párolgott" el az akváriumból.

Tehát a talaj nagyon sok foszfátot tartalmazhat, és valószínűleg az aquasoil is, hiszen agyagot tartalmaz. Hogy mennyire sokat? Attól függ, de a könyvben szereplő példa talaj esetén 25 000x szeresét a vízoszlopban található mennyiséghez képest. Ezen kívül a tipikus haltápban is elég sok P van, aminek egy részét a talaj megköti (P-nél csak N, K és Ca-ból van benne több). A macro elemek közül (NPK és C), P-ből kell arányaiban a legkevesebb a növényeknek.

Ráadásul számos növény P felvételénél a gyökérét részesíti előnyben, akkor is, ha a vízben rendelkezésre áll. Persze ha csak a vízben van és talaj nincs, a növény ezzel a helyzettel is elég jól boldogul.
Az, hogy mi stimulálja az algákat, körülményfüggő. Algának nincs gyökere, a legtöbb növénynek van. Gondolom, ha ADA úgy vélné, hogy P adagolásának több az előnye, mint a potenciális hátránya, akkor beletennék a tápba. (P elég olcsó, bár gondolom feslő kategóriánál ez nem tényező.) Sokan mérnöki pontosságal betartják EI-t, tápok és vízcsere oldaláról is, mégis alga előfordul, esetleg carbozás ellenére is. Mitől algásodik az akvárium az sajnos elég összetett probléma. Szerintem kevesebb P a vízben nem biztos, hogy teljesen rossz ötlet. Viszont ha nincs talaj, csak pl homok, ami ilyen szempontól teljesen értéktelen, akkor muszáj P-t adagolni a vízbe, különben növényeknek esélyük sincs a túlélésre.

Szerintem a fentiek miatt nem adagol ADA P-t, ha jól látom, az új termékpalettán nincs is olyan táp, ami P-t tartalmaz. Még különleges esetekkor sem. (Ezt ellenőrizzétek, nem vagyok benne teljesen biztos!)

Röviden összefoglalva, Amano mester értette a dolgát.
 
Utoljára módosított:
A kérdés jó és a válasz a talajban keresendő. A véleményemet az Ecology of the planted aquarium (Walstad) könyv alapján írom, de jobb, ha az eredeti forrást olvasod el, hiszen sokkal pontosabb és részletesebb.

A talajban található agyag, humusz, stb irdatlan mennyiségben képes foszfátot megkötni. Például ha egy üvegbe foszfát oldatot és talajt teszel és összerázod, a talaj el fogja távolítani a foszfátot a vízből. Ezért van az, hogy akik összemixelik az ADA rendszert EI-vel és NPK Macro-t adagolnak, majd rámérnek P-re, csodálkoznak, hogy miért nincs P a vízben? Pánikra nincs ok, a P nem "párolgott" el az akváriumból.

Tehát a talaj nagyon sok foszfátot tartalmazhat, és az valószínűleg az aquasoil is, hiszen agyagot tartalmaz. Hogy mennyire sokat? Attól függ, de a könyvben szereplő példába talaj esetén 25 000x szeresét a vízoszlopban található mennyiséghez képest. Ezen kívül a tipikus haltápban is elég sok P van, aminek egy részét a talaj megköti (P-nél csak N, K és Ca-ból van benne több). A macro elemek közül (NPK és C), P-ből kell arányaiban a legkevesebb a növényeknek.

Ráadásul a számos növény P felvételét a gyökéren keresztül teszi, akkor is, ha a vízben rendelkezésre áll. Persze ha csak a vízben van és talaj nincs, a növény ezzel a helyzettel is elég jól boldogul.

Szerintem ezért nem adagol ADA P-t, ha jól látom, az új termékpalettán nincs is olyan táp, ami P-t tartalmaz. Még különleges esetekkor sem. (Ezt ellenőrizzétek, nem vagyok benne teljesen biztos!)

Az, hogy mi stimulálja az algákat, körülményfüggő. Algának nincs gyökere, a legtöbb növénynek van. Gondolom, ha ADA úgy vélné, hogy P adagolásának több az előnye, mint a potenciális hátránya, akkor beletennék a tápba. (P elég olcsó, bár gondolom feslő kategóriánál ez nem tényező.)

Röviden összefoglalva, Amano mester értette a dolgát.
Köszi a részletes választ! Meg fogom keresni ezt a könyvet.
A problémám az h néhány növény nem érintkezik talajjal ( pl kötözött Anubias, Buce) és rajtuk látszanak a foszfáthiány tünetei + jön egy kevés BSA is. Emiatt muszáj egy kicsit tolnom a vízbe is kiegészítő tápként, ugye?
 
Köszi a részletes választ! Meg fogom keresni ezt a könyvet.
A problémám az h néhány növény nem érintkezik talajjal ( pl kötözött Anubias, Buce) és rajtuk látszanak a foszfáthiány tünetei + jön egy kevés BSA is. Emiatt muszáj egy kicsit tolnom a vízbe is kiegészítő tápként, ugye?

Azt, hogy a P okozza a problémát, nem tudom megmondani. De igencsak csodálkoznék, ha ADA rendszert követsz, és betartottad a telepítési útmutatót, akkor Anubias beadja a kulcsot mondjuk 1 éven belül P miatt. Persze semmi sem lehetetlen. Anubias elég nagy túlélő. Ha ráraksz egy-két kisebb úszónövényt, és azok megmaradnak, akkor a vizedben valószínűleg van elég táp az Anubiasnak. Ha az úszónövény beadja a kulcsot, akkor még nem lehetsz biztos abban, hogy nincs elég P, nagyon sok minden más oka is lehet.
 
Sziasztok ..

Ada soil amazonia talajom van.
1,5 hónapja megy az aki..a növény vegetál..
Kicsit növekszik ..szerintetek adjak neki foszfátot?
 
Mi az oka annak hogy az ADA tápozási rendszer egyik eleme sem tartalmaz foszfátot (a leírás szerint)? A talaj ráadásul meg is köti eleinte a bekerülő mennyiséget.
Mi a logika mögötte? Honnan kerül foszfát egy RO vizes akiba természetes úton?

A talajban található agyag, humusz, stb irdatlan mennyiségben képes foszfátot megkötni. Például ha egy üvegbe foszfát oldatot és talajt teszel és összerázod, a talaj el fogja távolítani a foszfátot a vízből. Ezért van az, hogy akik összemixelik az ADA rendszert EI-vel és NPK Macro-t adagolnak, majd rámérnek P-re, csodálkoznak, hogy miért nincs P a vízben? Pánikra nincs ok, a P nem "párolgott" el az akváriumból.

ehát a talaj nagyon sok foszfátot tartalmazhat, és az valószínűleg az aquasoil is, hiszen agyagot tartalmaz. Hogy mennyire sokat? Attól függ, de a könyvben szereplő példa talaj esetén 25 000x szeresét a vízoszlopban található mennyiséghez képest. Ezen kívül a tipikus haltápban is elég sok P van, aminek egy részét a talaj megköti (P-nél csak N, K és Ca-ból van benne több). A macro elemek közül (NPK és C), P-ből kell arányaiban a legkevesebb a növényeknek.

Szerintem abban is keresendő az ok, hogy az ADA alacsony tápanyagszintekkel dolgozik, így elég lehet a talajban felszabaduló P, ami szerintem főleg a szerves anyag bomlásából jön.(az ADA power sand szerves anyagokban gazdag a leírás szerint, és az aktív fedőtalajok is. Az agyag köti a foszfátot, de egyben a szerves anyag adja is a gyökereknek.
Egy tóföld is pont így működik.
 
Úgy gondoltam low-tec hi-tecből ezt megtudjuk...persze tudom nem pontosan

Van egy LED lámpám. Sosem bubiznak alatta a növények, és van egy leveles növény (tehát nem moha), ami 8 hónap alatt 2 levelet hozott, de nem pusztul ám, csak nem nő. Ugyanakkor pár buce szépen hozza alatt a havi 1 levelet. Ki érti ezt?! :)
 
nem mértem sajnos..majd hétfőn bevizsgáltatom..nincs foszfát szint mérőm
 
Sziasztok!

Az alábbi adatokkal bír az akva víze:
PH: 7,5 + (Neptunnal mérve, aminél itt a skála vége)
GH: 16
KH: 11
NO3: 25 mg
NO2: 0 mg
PO4: 2 mg

Az akváriumban a növények növekedése megállt, felkopaszodnak, a levelek foszladoznak, úgy gondolom a magas foszfát szint miatt. Növények további telepítése megoldható, a heti 30%-os vízcserét is tudom növelni, ezen kívül vannak foszfát csökkentő szerek is.
Mivel a macro táp tartalmaz foszfátot, úgy gondolom növények telepítése és sűrűbb vízcsere lenne a megoldás és a foszfát csökkentő szerek alkalmazása csak átmenetileg segítene, jól gondolom?
 
Sziasztok!

Az alábbi adatokkal bír az akva víze:
PH: 7,5 + (Neptunnal mérve, aminél itt a skála vége)
GH: 16
KH: 11
NO3: 25 mg
NO2: 0 mg
PO4: 2 mg

Az akváriumban a növények növekedése megállt, felkopaszodnak, a levelek foszladoznak, úgy gondolom a magas foszfát szint miatt. Növények további telepítése megoldható, a heti 30%-os vízcserét is tudom növelni, ezen kívül vannak foszfát csökkentő szerek is.
Mivel a macro táp tartalmaz foszfátot, úgy gondolom növények telepítése és sűrűbb vízcsere lenne a megoldás és a foszfát csökkentő szerek alkalmazása csak átmenetileg segítene, jól gondolom?
Ugyanaz a kérdés mint mindig:
Milyen a világítás, milyen aljzatod van? Miből mennyit adagolsz mekkora vízhez?
A 2-es PO4 önmagában nem okoz ilyen tünetet.

Táptalaj van a növények alatt? Az milyen öreg?
 
Back
Oldal tetejére