• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Force of nature

scarp

Főkertész
Sziasztok.
Pénteken a Völgy élete lezárult.
Este 10 re végeztem a teljes elbontással. Szombat reggel elhúztuk a fal mellől az állványt és az akit, és lefestettem a falat ha már háborús állapotok voltak amúgy is. 😁
 
Szombat is húzós volt. Szinte az egész napom ráment az építésre, növények szelektálására. Jelenleg itt tartok. Ha van javaslat még talán korrigálni tudom... Ma növényesítés, illetve dél körül érkezik még talaj, mert sajna volt egy kis ramazúri. A srácok a három zsák Tropica talaj helyett véletlenül egyet küldtek. Szerencsére 🙏🙏🙏 volt épp Pesten ismerősöm fent és elhozta a maradék két zsákot. A hátsó rész még magasabb lesz, de addig is nekiállok az előtéren a "ragasztós" növények elhelyezéséhez. Hamarosan jövök bővebb leírással is.

IMG_20200906_085103.jpg
 
Utoljára módosított:
Nekem tetszik. 🤗 A középső rész talán egy kicsit furi, de növényesítés után teljesen más arcát fogja mutatni.
Sokat ne variálj rajta, hamarosan a növénytenger megint elnyeli a dekorokat.😂
 
Sziasztok!

Akkor pár infó, az egy hete 2020.09.06. -án indult akiról. A Völgyhöz képest ezúttal egy más ”V –formájú” fás-sziklás elrendezést valósítottam meg. Igyekeztem ezúttal, az előzőekben elkövetett építési hibákat nem megismételni. Az egyik ilyen volt anno, hogy túl közel építkeztem a frontüveghez. Túl vastag volt a dekorhomok, illetve nem voltak a kövek kellő képen rögzítve. Ezeket ezúttal igyekeztem elkerülni. Az emelés szinte ugyan az most is. Bő 20 liter apró lávakő, amit geo textil fólia választ el a talajtól. Nagyon jó dolog, mert sem a táptalaj, sem az általános talaj nem tud összekeveredni, bontáskor. A baktériumoknak nagyon fontos a porózus aljzat, sok kellemetlenséget segít elkerülni. Minél több van, szerintem annál jobb.

Felszerelés, technika:
  • Opti wihite üveg (front és a két széle) 120x50x50cm
  • Szűrő: Eheim Prof 3 Töltet: Full Mátrix, perlon és szivacs lap.
  • Világítás: AI Prime Freshwater HD Led lamp 55W. 3db.
  • 2kg-os Co2 palack, beoldás Aqua Medic külső reaktor segítségével.
Dekor:
  • Tölgyfa gyökér, kb 7 hónapig előáztatva, kétszer kifőzve.
  • Seiryu kő kb. 25kg
  • La plata sand dekor homok 2kg
  • Dennerle Plantahunter Rio Xingu MIX dekorkavics 2-22mm
  • Három zsák Tropica Aquarium Soil aljzat - 9L
  • Dennerle DeponitMix 10in1 fekete növény táptalaj - 9.6 kg
  • Növénylista. Ezúttal egy kicsit más, színesebb, érdekesebb növényeket is választottam.
Íme, a lista.
  • Helanthium telennum „red”
  • Bolbitis Heudelotii
  • Ranunculus inundatus
  • Limnophilia sp. Vietnam
  • Microsorum peteropus „Windelov”
  • Microsorum „Trident”
  • Hygrophila „araugaia”
  • Cryptocoryne Spiralis var. caudigera
  • Cryptocoryne Parva
  • Cyperus helferi
  • Rotala sp. Green
  • Rotala sp. Gai Lai / HRa
  • Hygrophila pinnatifida
  • Bucephalandra mini coin
  • Anubias Pangolino
  • Bucepalandra Lamandau
  • Riccardia chamedryfolia
  • Vesicularia Dubyana Christmas - karácsony moha
  • Crepidomanes cf.
  • Eleocharis parvula
  • Micranthemum Sp. Montecarlo
  • Marsilea hirsuta
Ebben a hónapban heti két vízcserét csinálok, alkalmanként 100 -100 liter ro víz visszasózva. Tds jelenleg kb. 150-160. Csütörtökön a második vízcsere után bekerültek a rákok este pedig 40 db fekete neonhal. Senkinek semmi baja, él virul mindenki. Fények egyelőre kb. 50% on mennek, de még ez is majdnem erős… Van kakaó a kis AI-ban bőven! Az első hét után egyelőre minden rendben, és egy kép akkor az indulásról.

IMG_20200913_170017.jpg

Köszi, ha benéztél.
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!

Akkor pár infó, az egy hete 2020.09.06. -án indult akiról. A Völgyhöz képest ezúttal egy más ”V –formájú” fás-sziklás elrendezést valósítottam meg. Igyekeztem ezúttal, az előzőekben elkövetett építési hibákat nem megismételni. Az egyik ilyen volt anno, hogy túl közel építkeztem a frontüveghez. Túl vastag volt a dekorhomok, illetve nem voltak a kövek kellő képen rögzítve. Ezeket ezúttal igyekeztem elkerülni. Az emelés szinte ugyan az most is. Bő 20 liter apró lávakő, amit geo textil fólia választ el a talajtól. Nagyon jó dolog, mert sem a táptalaj, sem az általános talaj nem tud összekeveredni, bontáskor. A baktériumoknak nagyon fontos a porózus aljzat, sok kellemetlenséget segít elkerülni. Minél több van, szerintem annál jobb.

Felszerelés, technika:
  • Opti wihite üveg (front és a két széle) 120x50x50cm
  • Szűrő: Eheim Prof 3 Töltet: Full Mátrix, perlon és szivacs lap.
  • Világítás: AI Prime Freshwater HD Led lamp 55W. 3db.
  • 2kg-os Co2 palack, beoldás Aqua Medic külső reaktor segítségével.
Dekor:
  • Tölgyfa gyökér, kb 7 hónapig előáztatva, kétszer kifőzve.
  • Seiryu kő kb. 25kg
  • La plata sand dekor homok 2kg
  • Dennerle Plantahunter Rio Xingu MIX dekorkavics 2-22mm
  • Három zsák Tropica Aquarium Soil aljzat - 9L
  • Dennerle DeponitMix 10in1 fekete növény táptalaj - 9.6 kg
  • Növénylista. Ezúttal egy kicsit más, színesebb, érdekesebb növényeket is választottam.
Íme, a lista.
  • Helanthium telennum „red”
  • Bolbitis Heudelotii
  • Ranunculus inundatus
  • Limnophilia sp. Vietnam
  • Microsorum peteropus „Windelov”
  • Microsorum „Trident”
  • Hygrophila „araugaia”
  • Cryptocoryne Spiralis var. caudigera
  • Cryptocoryne Parva
  • Cyperus helferi
  • Rotala sp. Green
  • Rotala sp. Gai Lai / HRa
  • Hygrophila pinnatifida
  • Bucephalandra mini coin
  • Anubias Pangolino
  • Bucepalandra Lamandau
  • Riccardia chamedryfolia
  • Vesicularia Dubyana Christmas - karácsony moha
  • Crepidomanes cf.
  • Eleocharis parvula
  • Micranthemum Sp. Montecarlo
  • Marsilea hirsuta
Ebben a hónapban heti két vízcserét csinálok, alkalmanként 100 -100 liter ro víz visszasózva. Tds jelenleg kb. 150-160. Csütörtökön a második vízcsere után bekerültek a rákok este pedig 40 db fekete neonhal. Senkinek semmi baja, él virul mindenki. Fények egyelőre kb. 50% on mennek, de még ez is majdnem erős… Van kakaó a kis AI-ban bőven! Az első hét után egyelőre minden rendben, és egy kép akkor az indulásról.

View attachment 95880

Köszi, ha benéztél.

Nagyon szép lett, gratula!
 
Izgi lett az új akvárium. 👍 Írtad, hogy jelenleg is sok a fény, a fotó alapján viszont kevésnek érzem. A pontszerű fényforrás miatt, lehet az előre hajló fáid alatt/előtt nem nagyon tudsz majd növényt nevelni. Látom H. araguaia van ültetve leginkább erre a részre. Kiváncsi leszek, hogy fejlődik majd.
 
Izgi lett az új akvárium. 👍 Írtad, hogy jelenleg is sok a fény, a fotó alapján viszont kevésnek érzem. A pontszerű fényforrás miatt, lehet az előre hajló fáid alatt/előtt nem nagyon tudsz majd növényt nevelni. Látom H. araguaia van ültetve leginkább erre a részre. Kiváncsi leszek, hogy fejlődik majd.
Köszönöm! Remélem csak pozitív értelemben lesz majd "izgi", és nem az esetleges algaháborúk stb. miatt... :) Bár "pontszerű" elviekben a fényforrás, mégis úgy látom sokkalta egyenletesebben terül az aki minden részre fény, mint az előző lámpámnál.

Gyártó adatai és a teljesítmény így néz ki kb.

primeFW_parChart_24in 2_0.png

Teljesítmény
"A 24 "x 24" col, ami egy 60 x 60cm -es területnek felel meg. Az AI Prime® Freshwater PAR-értéke 86 µMol 24 hüvelyk, 60 cm mélységben, ami több mint elegendő a legigényesebb akváriumokhoz is."
Tény, hogy a bal oldali fa alatt a H. araguaia nem a legjobb helyen van, de bízok benne. Persze az is lehet, hogy két hét múlva valami nagyon árnyéktűrő növényre kell cserélnem. A többi részen nagyon bízom hogy szépen megmarad. Nagyon tetszik ez a növény. Kicsit csalóka a kép, vannak ott még mini bucék nem is kevés, csak azt kevésbé látni. Ilyen ha a lusta palikám csak csípőből, telefonnal készít képet...:rolleyes: A fényt természetesen fogom emelni, de pici zöldesség megjelent mára a köveken, dekorhomokon, és ebből gondolom azt, hogy első hetekben sok még.... Aztán ha beindul a növénymassza, akkor már bátrabban mehet a kakaó neki. Meglátjuk, majd mi hogyan alakul, mindenesetre amit tudok megpróbálok kihozni belőle!
 
Sziasztok
Mivel egy hónap telt el az indulás óta, ezért hoztam pár képet, infót mi is történt eddig nálam. Nos, az első időszakot közepesen nehéznek jellemezném. Szőr, illetve fonal alga, ami felütötte a fejét és ez egy kicsit bosszant, főleg, hogy egyenlőre nem találom a megoldást. Próbálom a tápozást finomhangolni, illetve a fénnyel is játszani... Egyenlőre nem sok sikerrel. Érkezett öt db. fonalalgázó és tíz db süncsiga, igaz ők elég aprócskák még... Várok még Amano garnélákat is a mostaniak mellé, de jelenleg itt nálunk hiánycikk sajna. Ha bő két hét múlva sem tűnik el az alga, akkor csinálok egy 4-5 napos sötét kúrát. Ha van ötlet esetleg orvosságra, azt megköszönném! Különben viszonylag tetszetős maga a berendezés, napról - napra jobban adja ki magát. Legalább is szerintem... De beszéljenek a képek.

IMG_20201004_192503.jpg
20201004200714_IMG_3643.JPG
20201004201204_IMG_3651.JPG

Köszi ha benéztél!
 
Íme a mai gyönyörködni való kép... Mivel még mindig nem tűnt el teljesen néhány növény leveléről a Staghorn alga, illetve a haj - szőr alga, - a helyi carbozások ellenére sem, ezért sötétségbe borult az aki szerda estig. (egyenlőre csak bő három napra) Bár még én is inkább kezdő vagyok mint sem haladó, megnyugtatásként jelezném az új kertészeknek, hogy ez is hobbi része. 😉 Meglátjuk jövő hét végére, mikorra már újra kapnak a növények fényt, co2-öt, tápot, merre billen a mérleg.
IMG_20201011_142805.jpg
Üdv, Tomi
 
Sziasztok
Mivel egy hónap telt el az indulás óta, ezért hoztam pár képet, infót mi is történt eddig nálam. Nos, az első időszakot közepesen nehéznek jellemezném. Szőr, illetve fonal alga, ami felütötte a fejét és ez egy kicsit bosszant, főleg, hogy egyenlőre nem találom a megoldást. Próbálom a tápozást finomhangolni, illetve a fénnyel is játszani... Egyenlőre nem sok sikerrel. Érkezett öt db. fonalalgázó és tíz db süncsiga, igaz ők elég aprócskák még... Várok még Amano garnélákat is a mostaniak mellé, de jelenleg itt nálunk hiánycikk sajna. Ha bő két hét múlva sem tűnik el az alga, akkor csinálok egy 4-5 napos sötét kúrát. Ha van ötlet esetleg orvosságra, azt megköszönném! Különben viszonylag tetszetős maga a berendezés, napról - napra jobban adja ki magát. Legalább is szerintem... De beszéljenek a képek.

View attachment 96670
View attachment 96671
View attachment 96672

Köszi ha benéztél!
Nagyon szep, gratulalok. Szor nalam altalaban a flow miatt volt, staghorn es fonal pedig rossz viz parameterek miatt. Lehet a tobbszori vizcsere, emelet feny es tap segitene. Illetve a ki es be omlod miert van ellentetes oldalon? Persze ez az en oteletem.
 
Nagyon szep, gratulalok. Szor nalam altalaban a flow miatt volt, staghorn es fonal pedig rossz viz parameterek miatt. Lehet a tobbszori vizcsere, emelet feny es tap segitene. Illetve a ki es be omlod miert van ellentetes oldalon? Persze ez az en oteletem.
Szia.
Köszönöm!!! és a tanácsokat is!!! A heti két vízcserékről lehet kicsit hamarabb álltam át a heti egyre, mint kelett volna... Erre már gondoltam én is. A szűrő, két szívó, egy nyomó ágas, (Eheim Professionel 3) ezért van így elhelyezve, a beömlő és a szívók. De ha azt javasoljátok, megpróbálom egy oldalra telepíteni, bár nem lesz egyszerű. Nem annyira drasztikus a helyzet, csak gondoltam egy három napos sötét kúrával száműzöm ezt a pár kellemetlen dolgot. Hétvégén már okosabb leszek, remélem. Szerdán este leveszem a takarást, csinálok vízcserét is, és beszámolók mit sikerült elérnem.
 
Sziasztok
Nos megvolt a bő három napos sötét kúra, ami meglepően jó eredményt hozott. Az algák 90 - 95 % - a eltűnt. 💪 A növényeket szinte meg sem viselte, kivétel a pirosas - sárgás színűk ment el, de ez várhatóan javulni fog. Szerdán illetve, ma volt 100-100 liter vízcsere. Tápon, fényen emeltem, finoman. Jelenleg ezek a paraméterek:

PO4 0.3-0.4ppm
NO3 3-5ppm
Fe 0,1ppm
K 15-18 mg/l

Szűrőcsövek: kifolyó és beszívók egy oldalra kerültek Adrián javaslatára. Így még nem használtam, - tetszik egyenlőre, illetve teljesen meg van nyitva mostantól a 2080-as csapja. Ha nem jön az ecset akkor marad. Gyorsan képek csak telóval.

IMG_20201018_200104.jpg

IMG_20201018_200231.jpg
Holnap egy kis dekor homok feltöltés tervezek, ha lesz időm rá este, illetve az ösvény szélére Glossostigmát gondoltam ültetni még. Ezt a kis növényt egyenlőre nem ismerem, meglátjuk... Szeretném ezt a scapet kimaxolni amennyire csak lehetséges, ha van bárkinek ötlete, javaslata azt várom! 😉
Köszönöm
 
Na, azóta visszanyerték színüket a pirosas növények is? Bevált az új szűrőág elrendezés, nem jelent meg az ecset sehol?
Milyen lett az ösvény glossoval?
Ez megint ütős scape lett, de lesz vele munka folyamatosan, hogy kordában tudjad tartani, viszont a látvány megér minden fáradozást.👍🏻
 
Na, azóta visszanyerték színüket a pirosas növények is? Bevált az új szűrőág elrendezés, nem jelent meg az ecset sehol?
Milyen lett az ösvény glossoval?
Ez megint ütős scape lett, de lesz vele munka folyamatosan, hogy kordában tudjad tartani, viszont a látvány megér minden fáradozást.👍🏻
Szia.
Több mint egy hétig nem voltam itthon, így ma volt időm először az aki közelébe kerülni. 🤭 Vízcsere, nyírás, üvegszűrők pucolása volt a menü. Sajna most a nyírás miatt ismét kevésbé piroslik a felső közép rész. Muszáj nyírnom a Hr-at, hogy a jobb és bal oldalon a Rotala green bőven magasabb és szépen ívben legyen. Az új szűrőág elrendezés egyenlőre tökéletesen beválik. Sőt, mivel egy ismerős is belevág napokon belül a hobbiba, így két hete az ő új szűrője is, egy Eheim prof 4 + is az akiban van bejáratáson. Most van szűrés bőven 😉Ecset jelenleg nincs. Glosso egyenlőre nem túl biztató, igaz homokba ültettem, 😡 de valahogy a zselés növények sokkal nehezebben találnak magukra nálam... Munkás akvárium nem kétséges, de hát valahogy meg muszáj fejlődni. Jövő hétvégén teszek fel képet.
 
Sziasztok
Hoztam pár képet. Sok minden nem történik nálam. A viszonylag vékony tápozás ellenére is szinte minden hétvégén nyírnom kell a növényeket, főleg a hátsó fronton. Pici fonal alga it-ott található még, illetve kicsit visszavettem az áramláson, mert igaz minimális mennyiségben de egy kevés ecset az erősen áramló részeken mutatkozik mostanra. Szerintem még bő egy hónap, és arra lesz teljesen kész az aki. 😉 Aztán hogy utánna meddig tudom szinten tartani, az a jövő zenéje lesz.
20201108201041_IMG_4006.JPG
20201108200605_IMG_4000.JPG
20201108200533_IMG_3999.JPG
20201108200417_IMG_3998.JPG
IMG_20201108_182339.jpg
Köszi, Tomi
 
Nagyon profi, csodaszép!
Két dolog piszkálja csak a szemem.🤓
1. A bal első sarokban az a bokor.
2. A két domb közti út végén szintén az a csokor zöld.
Mindkettő nagyon elviszi a látványt, ami pedig pazar.
Aztán lehet, ha beérik, majd másképp fog hatni.

Ami meg a legjobban tetszett, az a picuri levelű buce a süncsigával a fotón.😁
 
Nagyon profi, csodaszép!
Két dolog piszkálja csak a szemem.🤓
1. A bal első sarokban az a bokor.
2. A két domb közti út végén szintén az a csokor zöld.
Mindkettő nagyon elviszi a látványt, ami pedig pazar.
Aztán lehet, ha beérik, majd másképp fog hatni.

Ami meg a legjobban tetszett, az a picuri levelű buce a süncsigával a fotón.😁
Köszönöm, és az észrevételeket is! 😉Középen hátul Helanthium tenellum - red van és arányaiban lehet egy kicsit erősebb, nagyobb növény, mint ami valójában oda illene. Mondjuk nagyon szépen fejlődik. Alszok még rá egyet és lehet kicserélem egy kisebb, közepes méretű Parvulára. Mást növényt én nem igazán tudok oda elképzelni, vagy esetleg ötlet valakinek? 🤔🤔 A bal oldalon a sarokban még erősödni kell a növényeknek, de jónak kell majd lennie, legalább is elviekben... 😁
 
A hardscape és az előtér elég menő, de ez a szabályosra nyírt gombóc-frizura szerintem valami borzalmas (mea culpa). Én azt javasolnám, hogy próbálj ki több, különböző nyírt formát, hogy mi áll jól az akváriumnak. Valószínűleg nehéz lesz eltalálni, mert a hardscape szerintem nem egy tömött hátteret kíván, vagy ha mégis, akkor több rétegű növényzettel. Nem biztos hogy ez a nyerő (sőt!), de az egyszerűbb verziókból én egy ilyesféle alakzatot mindenképp kipróbálnék (ami kicsit leköveti a fákat):

IMG_20201108_182339.jpg

Vagy esetleg sokkal szabadabbra hagyva a háttérnövényzetet, hogy teljesen kitöltse az akvát(?)..
De ha már mindenképpen gombóc, akkor is csak a belső íveket hagynám meg, a széleken biztosan hagynám magasabbra nőni.

Amúgy viszont gratulálok, tényleg vagány ez a berendezés 👍
 
Back
Oldal tetejére