• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontolgatás: külső szűrő készítéséről házilag

Játékos

Nézelődő
Sziasztok!
4 hónapja kezdtem el akvarizálni újra, bár még nem is teljesen, mert egyelőre csak növényeim és csigáim vannak egy 100 l-esben. Nem teljes erőbedobással csinálom, csak egy hobbi, ami kikapcsol. 35 l-el kezdtem, és vettem hozzá egy Eheim Pickup 160-as belső szűrőt. Mondták, hogy a 100-as hoz kicsi lesz, és igen, tapasztalom is. Vizi petrezselymem van, meg bacopám, plusz mohám. A bacopa nem nagyon akart nőni, sőt az élete is veszélybe került, így kis műanyag edényekbe ültettem, az aljára virágföldet helyezve + némi fedőtalaj. Úgy tűnik a petrezselyem "ügyessége" mellett a bacopa nehezen érvényesül -- végre elkezdett hajtani, de az algásodás beindult rendesen, gondolom a virágföldben (kb 20 dkg ? - nem is tudom) lévő szervesanyagok bomlása miatt. Lehet, hogy a virágföld nem a legjobb választás.

A lényeg, hogy a helyzet egy ideje már külső szűrőért kiált, úgy gondolom. A gyakorlatban kezdőnek számítok, de azért jó pár elméleti dolgot már megértettem a net böngészése folytán (fórumok, Bíró József, Green Aqua videók stb.).
Mivel időm, ill. kísérletező, morfondírozó kedvem több van, mint pénzköltési hajlandóságom, hetek óta mérlegelem, hogy konkrétan hogyan oldjam meg a problémát. Barkácsolás vagy szűrő vétel, és ha az, akkor, melyik típus.
Jelenleg a barkács felé húzok. Talán pont itt olvastam a tömszelencéről, így felbuzdulva vettem is párat, és leteszteltem: úgy tűnik, megfelel a célnak. Kísérletképpen fogtam értéktelen műanyag edényeket, paszentos lukat szakértettem rájuk, rögzítettem a tömszelencét, valamit dugóként használtam, és így le tudtam tesztelni, hogy sikerül-e vízzáró kivezetéseket előállítanom, ami szerintem a külső szűrő egyik sarokpontja. Úgy gondolom, az első célom elértem: szinte bármilyen műanyag tartályra képes vagyok vizzáró ki és bevezetéseket applikálni. Persze nyomás alatt (értsd: pumpát rákötve) még nem teszteltem, de úgy érzem menni fog, és a motivációm megvan. :)
Most azt tűztem ki célul, hogy vegyek egy vízpumpát. Pár napja ismerkedem velük, sajnos csak a neten át. Jelenleg egy Oase Optimax 1000-re szavaznék - a 3 év garancia meg a márka miatt. Azt írják, nem csak vízbe merítve lehet használni. De ha megveszem, akkor már nincs visszaút. Végig kell vinni a barkácsolást, különben fölöslegesen kiadtam 10-15 k-t egy pumpáért, aztán még egy szűrőt is kell vennem.

Vajon a tapasztaltabbak mit gondolnak a fentiekről? Leginkább arra lennék kíváncsi, hogy jó lesz-e a választott pumpa? Csak remélni merem, hogy a Green Aqua-ban adnak hozzá, szívó ági csőcsonkot is, mert a képeken nem láttam. Adnak hozzá?

A másik választásom egy NEWA JET NJ-1200-es lenne egy másik boltból. Nem tudom mennyi rá a garancia, és a márkát kevésbé tartom ismertnek - az adatok alapján ez kicsit erősebb és drágább pumpa.
Persze szóba jöhetne még egy EHEIM Compact ON 1000-es is pl., de azt csak víz alatt lehet használni, amit korlátnak érzek.
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!
4 hónapja kezdtem el akvarizálni újra, bár még nem is teljesen, mert egyelőre csak növényeim és csigáim vannak egy 100 l-esben. Nem teljes erőbedobással csinálom, csak egy hobbi, ami kikapcsol. 35 l-el kezdtem, és vettem hozzá egy Eheim Pickup 160-as belső szűrőt. Mondták, hogy a 100-as hoz kicsi lesz, és igen, tapasztalom is. Vizi petrezselymem van, meg bacopám, plusz mohám. A bacopa nem nagyon akart nőni, sőt az élete is veszélybe került, így kis műanyag edényekbe ültettem, az aljára virágföldet helyezve + némi fedőtalaj. Úgy tűnik a petrezselyem "ügyessége" mellett a bacopa nehezen érvényesül -- végre elkezdett hajtani, de az algásodás beindult rendesen, gondolom a virágföldben (kb 20 dkg ? - nem is tudom) lévő szervesanyagok bomlása miatt. Lehet, hogy a virágföld nem a legjobb választás.

A lényeg, hogy a helyzet egy ideje már külső szűrőért kiált, úgy gondolom. A gyakorlatban kezdőnek számítok, de azért jó pár elméleti dolgot már megértettem a net böngészése folytán (fórumok, Bíró József, Green Aqua videók stb.).
Mivel időm, ill. kísérletező, morfondírozó kedvem több van, mint pénzköltési hajlandóságom, hetek óta mérlegelem, hogy konkrétan hogyan oldjam meg a problémát. Barkácsolás vagy szűrő vétel, és ha az, akkor, melyik típus.
Jelenleg a barkács felé húzok. Talán pont itt olvastam a tömszelencéről, így felbuzdulva vettem is párat, és leteszteltem: úgy tűnik, megfelel a célnak. Kísérletképpen fogtam értéktelen műanyag edényeket, paszentos lukat szakértettem rájuk, rögzítettem a tömszelencét, valamit dugóként használtam, és így le tudtam tesztelni, hogy sikerül-e vízzáró kivezetéseket előállítanom, ami szerintem a külső szűrő egyik sarokpontja. Úgy gondolom, az első célom elértem: szinte bármilyen műanyag tartályra képes vagyok vizzáró ki és bevezetéseket applikálni. Persze nyomás alatt (értsd: pumpát rákötve) még nem teszteltem, de úgy érzem menni fog, és a motivációm megvan. :)
Most azt tűztem ki célul, hogy vegyek egy vízpumpát. Pár napja ismerkedem velük, sajnos csak a neten át. Jelenleg egy Oase Optimax 1000-re szavaznék - a 3 év garancia meg a márka miatt. Azt írják, nem csak vízbe merítve lehet használni. De ha megveszem, akkor már nincs visszaút. Végig kell vinni a barkácsolást, különben fölöslegesen kiadtam 10-15 k-t egy pumpáért, aztán még egy szűrőt is kell vennem.

Vajon a tapasztaltabbak mit gondolnak a fentiekről? Leginkább arra lennék kíváncsi, hogy jó lesz-e a választott pumpa? Csak remélni merem, hogy a Green Aqua-ban adnak hozzá, szívó ági csőcsonkot is, mert a képeken nem láttam. Adnak hozzá?

A másik választásom egy NEWA JET NJ-1200-es lenne egy másik boltból. Nem tudom mennyi rá a garancia, és a márkát kevésbé tartom ismertnek - az adatok alapján ez kicsit erősebb és drágább pumpa.
Persze szóba jöhetne még egy EHEIM Compact ON 1000-es is pl., de azt csak víz alatt lehet használni, amit korlátnak érzek.

Egesz jo irodalma van a barkacspumpanak, meg ezen a forumon is 1, 2, 3, 4. De oszinten inkabb egy megbizhato hasznalttal probalkoznek ebben az arkategoriaban. Ugy ha kinovod adott esetben tuladhatsz rajta. 10-15eFt-ert mar egesz jo szuroket talalni hasznalt oldalakon es legtobbszor ogyuru csere, vizkotelenites vonalon mozog amit csinalnod kell vele. En epp tegnap vettem egy JBL e700-at egy projekthez 10eFtert es egy oras karbantartas utan remekul mukodik. ennyiert barkacsolni se nagyon tudnek hacsak nincs meg hozza minden, bar ketsegtelen hogy nagyobb riziko mint ujat venni, de szerintem semmikepp nem nagyobb mint magadnak csinalni.
 
Sziasztok!
4 hónapja kezdtem el akvarizálni újra, bár még nem is teljesen, mert egyelőre csak növényeim és csigáim vannak egy 100 l-esben. Nem teljes erőbedobással csinálom, csak egy hobbi, ami kikapcsol. 35 l-el kezdtem, és vettem hozzá egy Eheim Pickup 160-as belső szűrőt. Mondták, hogy a 100-as hoz kicsi lesz, és igen, tapasztalom is. Vizi petrezselymem van, meg bacopám, plusz mohám. A bacopa nem nagyon akart nőni, sőt az élete is veszélybe került, így kis műanyag edényekbe ültettem, az aljára virágföldet helyezve + némi fedőtalaj. Úgy tűnik a petrezselyem "ügyessége" mellett a bacopa nehezen érvényesül -- végre elkezdett hajtani, de az algásodás beindult rendesen, gondolom a virágföldben (kb 20 dkg ? - nem is tudom) lévő szervesanyagok bomlása miatt. Lehet, hogy a virágföld nem a legjobb választás.

A lényeg, hogy a helyzet egy ideje már külső szűrőért kiált, úgy gondolom. A gyakorlatban kezdőnek számítok, de azért jó pár elméleti dolgot már megértettem a net böngészése folytán (fórumok, Bíró József, Green Aqua videók stb.).
Mivel időm, ill. kísérletező, morfondírozó kedvem több van, mint pénzköltési hajlandóságom, hetek óta mérlegelem, hogy konkrétan hogyan oldjam meg a problémát. Barkácsolás vagy szűrő vétel, és ha az, akkor, melyik típus.
Jelenleg a barkács felé húzok. Talán pont itt olvastam a tömszelencéről, így felbuzdulva vettem is párat, és leteszteltem: úgy tűnik, megfelel a célnak. Kísérletképpen fogtam értéktelen műanyag edényeket, paszentos lukat szakértettem rájuk, rögzítettem a tömszelencét, valamit dugóként használtam, és így le tudtam tesztelni, hogy sikerül-e vízzáró kivezetéseket előállítanom, ami szerintem a külső szűrő egyik sarokpontja. Úgy gondolom, az első célom elértem: szinte bármilyen műanyag tartályra képes vagyok vizzáró ki és bevezetéseket applikálni. Persze nyomás alatt (értsd: pumpát rákötve) még nem teszteltem, de úgy érzem menni fog, és a motivációm megvan. :)
Most azt tűztem ki célul, hogy vegyek egy vízpumpát. Pár napja ismerkedem velük, sajnos csak a neten át. Jelenleg egy Oase Optimax 1000-re szavaznék - a 3 év garancia meg a márka miatt. Azt írják, nem csak vízbe merítve lehet használni. De ha megveszem, akkor már nincs visszaút. Végig kell vinni a barkácsolást, különben fölöslegesen kiadtam 10-15 k-t egy pumpáért, aztán még egy szűrőt is kell vennem.

Vajon a tapasztaltabbak mit gondolnak a fentiekről? Leginkább arra lennék kíváncsi, hogy jó lesz-e a választott pumpa? Csak remélni merem, hogy a Green Aqua-ban adnak hozzá, szívó ági csőcsonkot is, mert a képeken nem láttam. Adnak hozzá?

A másik választásom egy NEWA JET NJ-1200-es lenne egy másik boltból. Nem tudom mennyi rá a garancia, és a márkát kevésbé tartom ismertnek - az adatok alapján ez kicsit erősebb és drágább pumpa.
Persze szóba jöhetne még egy EHEIM Compact ON 1000-es is pl., de azt csak víz alatt lehet használni, amit korlátnak érzek.
Most épp meg van hirdetve egy Hydor, szerintem annyit bőven megér. Addigis tapasztalatot szerzel, közben meg agyalhatsz a DIY megoldáson, viszont addig sem senyvednek a növények.
 
Elolvastam, köszönöm mindenkinek, aki figyelmet fordít rám. :) Akinek még van tapasztalaton alapuló véleménye, kérem ne fogja vissza magát. Most épp más dolog van, de amint tudok, újra foglalkozom a kérdéssel.
 
Én szerettem volna ezt a szűrőt megvenni, de a fórum korlátozás miatt se PM-et, se fórum bejegyzést nem tudok írni. Nem is találkoztam még ilyen szabállyal egy fórumon sem. Mit tudok tenni floodon és 14 nap várakozáson kívül? Hogyan tudok így kérdezni az eladótól?
 
Továbblépés történt a fent megkezdett barkács úton: júl. 22-én vettem egy Atman AT-102-es vízpumpát. Azért ezt, mert kb. ez volt a legolcsóbb, amit találtam. (3210 Ft). Vettem még tömlőket: 9/12-est, ill. 12/16-ost. Mivel végleg még mindig nem dőlt el, hogy a barkács vagy a bolti szűrő lesz-e a befutó, emiatt a legolcsóbb pumpa. Gondoltam kísérletezni jó lesz, aztán majd meglátom. Egyszerűen annyira vágytam már rá, hogy legyen egy pumpám, és kipróbáljam a dolgot, de nem akartam túl sok pénzt rákölteni, hátha mégis kell vennem egy komplett szűrőt. Ennek a pumpának az a hátulütője, hogy nincs kiképzett szívócsöve, és csak vizes közegben használható. Így ezzel 2-3 megoldás marad - ahogy jelenleg gondolom:

1. Berakom a pumpát a szűrőtartályba. Akkor az a probléma jelentkezik, hogy az elektr. vezetékét is vízzáró módon ki kellene vezetnem a tartályból.
2. A pumpa az akváriumban lesz és a nyomóágról üzemelteti a szűrőt. Így persze - gondolom - nagyobb nyomás keletkezik a tartályban, azaz erőteljesebb vízzáró tömítésre van szükség. Ráadásul a pumpa az akvában. 😬
3. A pumpa az akvában de beleteszem egy kisebb műanyag dobozba - te jó ég 🤪 - aminek kiképzek egy szívóágat. Mivel ez nem lenne teljesen vízzáró doboz, a pumpa veszítene az erejéből, és lenne egy még nagyobb, mesterséges tárgy az akvában.
4. Szívóággal rendelkező pumpát veszek.
5. Ki tudja, mi jut még eszembe. :eek:

Szóval nincs minden konkrétan eltervezve. Később vettem 1 nagy autómosó szivacsot egy hipermarketben 280 Ft-ért. 20x11x7 cm-es. Úgy érzem, jó vétel volt. Majd még kettőt pár nappal később, de felemelték az árát 420-ra. Mindegy, rákaptam. Jó lesz szűrőanyagnak, legalább kísérletileg. Majd ugyanott megláttam egy 3 l-es befőttes üveget csavaros műanyag tetővel 800 Ft-ért. Ennek se tudtam ellenállni. Végül ebből készült el az első külső szűrőm prototípusa. Sokáig tartott mire az egyik éjjel megcsináltam a fedelébe a 2 paszentos méretű lyukat, amikbe becsavartam a korábban vett tömszelencéket. Izgatottan próbáltam ki a kádban. Hurrá működik! :) De az örömöm nem lehetett teljes, mert könnyen szivárog. Emlékeztek: a nyomóágról van vezérelve, pumpa az akvában. Az 1. ötlet: a szívócső végét is mélyebben betoltam (kb. 6-8 cm-re az üvegbe), így alapból nem szivárog, a tömszelence csatlakozásánál már nem. A műanyag csavaros fedél és az üveg találkozásánál szivárog. Leginkább akkor, ha megnyomom a fedelet amitől egy kicsit deformálódik. Ez a nyomás egy kicsit sok neki. Befőttnek még jó. Van a fedélben egy tömítés, de kevésnek bizonyul, ill a fedél túl hajlékony. Persze vödör, vagy lavor van alatta. Működik, de a célnak egyelőre nem felel, meg mivel még így se merem hosszú időre magára hagyni bekapcsolt állapotban. Hát kb. itt tartok most. Azóta időnként, ha van kedvem, bekapcsolom a szűrőt néhány órás próbaüzemre. És majd kitalálom a további lehetséges lépéseket. 🤪 Az egyik valamiféle csatos ételszállító doboz vagy esetleg más műanyag edény (pl. egy 5-10 l-es hordó). A másik: szívóágas pumpa vétele - de az már rendes méretű 10-13 ezer Ft-ért kb. Na ez már erős elköteleződés lenne a barkács irányba. 3. Külső szűrő boltból - bocsánat, de ha veszek egy gyári szűrőt, akkor már nem használtat szeretnék.
 
Utoljára módosított:
Üdv! PVC szenyvízcsőből szokták még megoldani a házat DIY külső szűrőnél. Találsz itt a fórumon is szerintem képeket és leírást az építésről. Lehet találkoztál már vele, de hirtelen nem láttam a hozzászólásodban. Szertintem jobb, mint egy étel hordóval próbálkozni (nekem gyári van igy nem tudok érdemben hozzászólni, csak annyit, hogy ha nem valami brutál méret kell nagy akvához erős pumpával akkor jobban megéri egy használt új tömítésekkel)
 
Ha azért csinálod magad a külső szűrőt, mert szeretsz barkácsolni, akkor hajrá. Ha azért, mert olcsóbb, akkor ne. Időbe tellik, míg hozzászokik az ember az akvarisztikai eszközök árszínvonalához. Harmincért már megveszed kulcsrakészen, újonnan.

Az általad felvázolt konstrukciós javaslatok közül én a 2-est vagy a 4-est válaszanám. Szóval én kívülre tenném a pumpát, így szabadon lehet kísérletezni a tartállyal. Leginkább ezt a konstrukciót koppintanám le.
 
Én szerettem volna ezt a szűrőt megvenni, de a fórum korlátozás miatt se PM-et, se fórum bejegyzést nem tudok írni. Nem is találkoztam még ilyen szabállyal egy fórumon sem. Mit tudok tenni floodon és 14 nap várakozáson kívül? Hogyan tudok így kérdezni az eladótól?
Lehet mar nem jossz vissza elolvasni a kerdesedre a valaszokat, de kb 17 napja jart le a 14 nap varakozasi ido. Ahogy nezem a hozzaszolasaid mennyisege sem valtozott az 1-rol. Azert van ez kitalalva, hogy ne csak venni es eladni jarjanak ide az emberek, hanem hobbyzni, tanulni, tanitani, kapcsolatokat epiteni es apolni. Semmi sem mulik azon az egy szuron.
 
Előrelépés:
Aug. 1-től úgy alakítottam át a fenti barkács külső szűrőmet, hogy az akván belül beraktam egy kisebb (?) -- nem is olyan kicsi, lehetne még kisebb is -- műanyag dobozba a pumpámat, így tudtam neki szívóágat kialakítani. Persze gyengült mert nem teljesen vízzáró doboz lévén máshonnan is szív vízet. Mindenesetre működik. A kütyüt (most már szívóágról) rákötöttem a fenti befőttes üvegre, és így az már nem ereszt. Egy hete csontszáraz a külseje. A tömszelencék tömlő szorító anyáit óvatosan, de azért rendesen meghúztam egy nagyobb fogóval, ameddig csak mertem. Bár ez még mindig csak egy prototípus, nem a végleges állapot, de egy műkődő szerkezet, egy előrelépés. :) Örülök neki mert ez az 1. külső szűrőm, ami tartósan működik, azaz nem kell kikapcsolnom, ráadásul én csináltam. :p Persze 1 hét nem nagy idő még, de gondoltam ezt a lépést is megosztom a közösséggel. 👍 Még lehet több mindent is fejleszteni rajta. Pl. férne még bele több szivacs. Ami van benne, az is elég nagy lyukú, és szivacson kívül más nincs benne még. És csak 3 literes, de gondoltam, így is egy előrelépés a belső szűröm 3-4 dl-hez képest. :) Nem is akaródzik egyelőre hozzányúlni, de majd meglátom, mikor teszek újabb lépést. Persze növekedett az önbizalmam a témában, így később vehetek egy erősebb pumpát, aminek már szívóága is van. Ott persze megjelenhet ismét a szivárgás probléma, mert valószínű nőne a nyomás. Illetve vettem a Tescoban egy 4,8 l-es csatos / vízzáró ételtartó dobozt akciósan 1250 Ft-ért, ami jónak tűnik jövőbeli szűrőtartálynak. Meglátom. Egyelőre úgy gondoltam nyugi lesz, és várok egy pár hetet, amíg elszaporodnak a bacik és beindul egy kicsit több biológiai szűrés mint eddig, és talán csökken az algásodás, de lehet nem bírom ki, és újra fejlesztési motivációs állapotba kerülök. Amúgy a víz már most tisztábbnak, szebbnek tűnik.
 
Utoljára módosított:
Így talán könnyebb elképzelni. Csináltam hirtelen 2 képet (élőben jobban néz ki az akva). Középen a fehér dobozban van a pumpa. Kérlek nézzétek el nekem a kezdetleges állapotokat! Folyamatosan fejlesztem majd a dolgokat. 23b2e6fceeb7696a7d4b666f60baf283.jpg5a5ff19d49e390540391a62d94985b6d.jpg
Mint esetleg kivehető a képeken, a világításom is barkács egyelőre. Volt otthon egy pont méretes papundekli doboz (design zéró, de jelenleg nem különösebben érdekel :) ), abba építettem bele 3 db 8 w-os, 6500 Kelvines, normál foglalatú LED izzót. Ezeknek kb. 800 Ft volt darabja. Nekem egyelőre elég a fénye - (770 lumen van ráírva az égőkre; ez így elég gazdaságos áramfogyasztás szepontjából). Mivel jelenleg van üvegtetőm, így nem probléma, hogy felette az izzók szabadon vannak. Hónapok óta jól működik ez így. Hátránya, hogy ha komolyabb karbantartást csinálok, ezen a módon nem tudom megvilágítani az akvát, mert a doboz az első, amit leveszek, de ha csak részben akarom szabaddá tenni az akva tetejét, az még belefér, mert félre tudom tolni a dobozt. Szóval körültekintően járok el, hogy az égőket semmiképpen ne érje víz vagy pára.
 
Utoljára módosított:
Oké, jogod van így gondolni. Végül is a szűrő a lényeg ebben a topikban -- és az is csak kísérleti, átmeneti megoldás, a fényre csak epizódként utaltam, ha már rajta volt a képen. :) Nekem egyelőre megfelel. Később majd lehet lesz jobb is. Ha kitartok, akkor követhetitek esetleg - már akit érdekel - hogyan jön létre nálam a külső szűrés a kezdetektől (Talán más kezdők is tanulhatnak ebből az útból).

*-*-*-*-*-*- Ja és még egy dolog: az egyik ok, amiért mégsem vettem (egyelőre ?) gyári szűrőt, mert az sem egy végleges megoldás, mint kiderült számomra ebből a fórumból is. Azaz: az ember megveszi, valamikor a jövőben majd elromlik vagy elromolhat, és akkor majdnem ugyanott vagy. Vagy várhatod a garanciás ügyintézést szűrő nélkül, vagy új szűrőt kell venned vagy alkatrészt, amelyek véleményem szerint szemtelenül drágák, így úgy gondoltam, egyelőre nekem megéri házilagos megoldásban gondolkodni, mivel ha valaki komolyan, hosszú távon gondolja az akvarisztikát, a fentiek miatt nem árt, ha rutint szerez abban, hogyan kell összedobni egy külső szűrőt, még ha átmeneti időre is. Ezen a módon leválaszthatja magát az ember arról, hogy ezektől a cégektől függjön. De ez csak egy lehetséges nézőpont. Nyilván mindenkinek más az élethelyzete, a körülményei, az értékrendje stb. Én megpróbálom elfogadni másokét, de én is ugyanezt várom el cserébe. Én egy lehetséges úton megyek itt végig. Ez csak egy példa, van más megoldás is a problémára, jelenleg ez az enyém és ennyi. Ahogy az elején is írtam: nem teljes erőbedobással végzem az akvarisztikát, így, ha lehet, megpróbálom kevesebb pénzből megoldani, mivel más célokat fontosabbnak tartok jelenleg, viszont az akvarizálás kikapcsol, jó hatással van rám.

Első körben nem az volt a lényeg számomra, hogy hogyan futnak a tömlők az akvában, vagy hogy hogy néz ki középen egy fehér doboz, hanem hogy képes vagyok-e egyáltalán összedobni egy működő külső szűrőt. Nos mivel ez alapszinten sikerült, lehet koncentrálni a további fejlesztésekre. :)
 
Utoljára módosított:
Nos remélem jó időre eldőlt a kérdés a gyári szűrő mellett, mert aug. 13-án vettem egy JBL Cristal Profi e1502-t a Green-Aqua-ban. A hosszú ideje folyt tanakodás, fontolgatás most eldőlt. Úgy tűnik meguntam a barkácsolgatást, a kísérletezést, a bizonytalanságot, hogy például vajon fog-e ereszteni a cső meg a tömszelence találkozásánál a barkács szűrő, ha nagyobb pumpát kötnék rá? Valamint tovább kellett lépnem, és a barkács oldal mellett maradva kellett volna vennem egy kb. 12-15 ezer Ft-os vízpumpát, aminek elég nagy ereje van. Nos a bizonyosságom, hogy biztos jó és megbízható lesz tartósan a barkács szűrőm, itt futott zátonyra.

De persze lehet, az volt a nyomósabb érv, hogy igazából vágytam már egy ideje egy ilyen típusú szűrőre, szemezgettem, vele, és végre múlt csütörtökön elhatároztam magam.
Mindazonáltal nem bántam meg, hogy csináltam magamnak egy működő külső szűrőt, mert tapasztalatot szereztem, és továbbra is azt gondolom, hogy minden ilyen tapasztalattal kevésbé függök a szűrőgyártó cégektől. Hiszem, ill. remélem, hogy az új szűrőmmel minőségi ugrást tettem az akvarizálásom tekintetében.
Csak aug. 15-e hajnalán telepítettem a JBL-t, de azóta (2-3 nap) ezek a hosszú szálas algák eltűntek. Igazából nem is emlékszem hogy történt, talán beszívta a szűrő, de azt látom hogy most nincs vagy csak nagyon itt-ott egy kicsi, amit csak a figyelmes szemlélő vesz észre. Úgy csináltam, hogy mind a barkács mind a belső szűrő szivacsokat belepakoltam az új szűrőbe, így nem a nulla közeléből indul már a baktériumképződés.
 
Back
Oldal tetejére