• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fonál alga

hima

Új regisztrált
Sziasztok az akváriumomban egyre több helyen jelenik meg fonálalga, mit lehet tenni ellene?

Válaszotok előre is köszönöm!
 
Sziasztok,
300 l akvárium, 2500 l/h szűréssel, 4X54W T5 fény, cca. 3 buborék/sec CO2;
Követve az utasításokat, egy hétig napi, majd második héten 2-3 napi, harmadik héttől heti vízcsere (itt tartok); 10 ml Easy Carbo naponta, ADA BStep 1 15 nyomás, Green Aqua Micro és Macro 15 nyomás.
No, a problémám az, hogy két(!) nap után már a második héten 5-6 cm-s fonál algák jelentek meg szorványosan az akváriumban, próbáltam róluk képet beszúrni, de nem vagyok már erre sem képes... :? Kétségbe vagyok én már nagyon esve kérem szépen, kérdőn nézve a monitorom felé, üveges tekintettel, melyben már nem tükröződik a juncus repens csírája sem.
A segítségeket, ötletek várva maradok nagy tisztelettel, drake
 
Ilyen nálam is előfordult, igaz Co2-m nincs. Én ott csesztem úgymond el, hogy a sűrűbb vízcseréknél is a normális adag micro-macro arányt adagoltam... holott ilyenkor érdemes a 1.5X adagolni. Bár nekem kevésnek tűnik így is a napi 15 ml főleg Co2 mellett meg a fényed is igényelné talán. De majd kijavítanak ha nem így van :)
 
dr.drake.ramoray said:
Sziasztok,
300 l akvárium, 2500 l/h szűréssel, 4X54W T5 fény, cca. 3 buborék/sec CO2;
Követve az utasításokat, egy hétig napi, majd második héten 2-3 napi, harmadik héttől heti vízcsere (itt tartok); 10 ml Easy Carbo naponta, ADA BStep 1 15 nyomás, Green Aqua Micro és Macro 15 nyomás.
No, a problémám az, hogy két(!) nap után már a második héten 5-6 cm-s fonál algák jelentek meg szorványosan az akváriumban, próbáltam róluk képet beszúrni, de nem vagyok már erre sem képes... :? Kétségbe vagyok én már nagyon esve kérem szépen, kérdőn nézve a monitorom felé, üveges tekintettel, melyben már nem tükröződik a juncus repens csírája sem.
A segítségeket, ötletek várva maradok nagy tisztelettel, drake

Úgy látom a tápozásban kis kavarodás van.
Easy Carbo normál adagolása 6ml lenne a te akváriumodba. Ennek a duplája a plafon amit adagolhatsz remélhetőleg a halak és garnélák sérülése nélkül. Te ebből majdnem a plafont adod. Visszavennék 6ml-re és ezt adnám rendszeresen a napi tápozáshoz.

ADA Step1. Az adagolásod itt jó, de ezt a tápot a GA Mikro Makro mellé NEM kell adni. Lehetséges ok lehet ez is a fenti algásodásra.

Carbo + Mikro + Makro elégséges kell hogy legyen.
vagy
Carbo + Brighty K + Step 1

a kétféle tápozást nem szabad keverni.

Rendszeres normál adagolású carbo és GA Mikro Makro + heti vízcserék vissza fogják szorítani az algásodást.
érdemes megnézni, hogy a szűrő áramlásod nem töri e nagyon a felszínt. És esetleg elszökik nagyon hamar a co2.

Tápozás átállásnál mindig van valamennyi algásodás. A növények általában 3-4 hét alatt alkalmazkodnak egy egy új táphoz.

A fonalat ha nagyon zavar csipesszel ki lehet szedni addig is.
 
dr.drake.ramoray said:
Sziasztok,
300 l akvárium, 2500 l/h szűréssel, 4X54W T5 fény, cca. 3 buborék/sec CO2;
Követve az utasításokat, egy hétig napi, majd második héten 2-3 napi, harmadik héttől heti vízcsere (itt tartok); 10 ml Easy Carbo naponta, ADA BStep 1 15 nyomás, Green Aqua Micro és Macro 15 nyomás.
No, a problémám az, hogy két(!) nap után már a második héten 5-6 cm-s fonál algák jelentek meg szorványosan az akváriumban, próbáltam róluk képet beszúrni, de nem vagyok már erre sem képes... :? Kétségbe vagyok én már nagyon esve kérem szépen, kérdőn nézve a monitorom felé, üveges tekintettel, melyben már nem tükröződik a juncus repens csírája sem.
A segítségeket, ötletek várva maradok nagy tisztelettel, drake

Joey! :lol: :lol:
A 3 bubi\sec-ből nem sokra lehet következtetni így! Viktor is írta a felszínmozgatást, de még kérdés lehetne az is, hogy figyeled e a beoldott co mennyiségét (pl.drop checker), vagy hogy mivel oldod be a co-t?
Ha egy mezei üveg diffúzorral teszed részemről kétlem, hogy elegendő lenne a co egy ekkora akváriumban 3 bubi\sec mellett.
Nekem is nagyjából ekkora akváriumom van és 7-8 buborék\sec-el megy a co és abban is egészen biztos vagyok, hogy nincs 30ppm az akváriumomban!
 
"Easy Carbo normál adagolása 6ml lenne a te akváriumodba." No ez új nekem... ha nem nagyon off nekem mit ajánlanál Viktor?
 
Vinsz said:
"Easy Carbo normál adagolása 6ml lenne a te akváriumodba." No ez új nekem... ha nem nagyon off nekem mit ajánlanál Viktor?

Igen ez a dolog sokszor visszaköszön. Sajnos a gyárak is hibásak az adagolás tájékoztatásában vagy nem tájékoztatásában. Sok esetben egy gyári tájékoztató és a valós termék tájékoztató is mást tartalmaz....

Na de visszakanyarodva az Easy Carbo hivatalos flakon cimkéjén az szerepel hogy:

"1ml 50 literhez naponta. De maximum 2ml 50 literhez naponta olyan akikba ahol sok a növény.
Ennél nagyobb dózis nem tanácsos.
És vörös betűkkel, hogy NE ADAGOLD TÚL. És hogy tartsd távol gyerekektől"

A 240-es akváriumomba CO2 mellé 5ml-t adagoltam hónapokon át. A hatása érezhető volt a növényeken. Vastagabb szárak, húsosabb levelek stb.

De ahogy sokszor el szoktuk mondani. Egy carbo nem old meg minden problémát. Jó szűrés, jó tápozás, megfelelő világítás, megfelelő co2 beoldás, alga evők (amano, otto, sziámi) tartása.

A fonal algát egyébként nagyon szereti a sziámi algázó. Ha még nincs egy ekkora akiba érdemes lenne beszerezned 2-3 darabot.
 
Joey! :lol: :lol:
A 3 bubi\sec-ből nem sokra lehet következtetni így! Viktor is írta a felszínmozgatást, de még kérdés lehetne az is, hogy figyeled e a beoldott co mennyiségét (pl.drop checker), vagy hogy mivel oldod be a co-t?
Ha egy mezei üveg diffúzorral teszed részemről kétlem, hogy elegendő lenne a co egy ekkora akváriumban 3 bubi\sec mellett.
Nekem is nagyjából ekkora akváriumom van és 7-8 buborék\sec-el megy a co és abban is egészen biztos vagyok, hogy nincs 30ppm az akváriumomban![/quote]

Na mi a helyzet? ;)
Nagynyomású a rendszer. 2 diffúzorral megy, az esőztetők alatt, így a bubik száma annyi lehet cca., mint nálad. A drop checker a zöld és sárga határán mutat, ez szerintem jó.
 
viktorlantos said:
dr.drake.ramoray said:
Sziasztok,
300 l akvárium, 2500 l/h szűréssel, 4X54W T5 fény, cca. 3 buborék/sec CO2;
Követve az utasításokat, egy hétig napi, majd második héten 2-3 napi, harmadik héttől heti vízcsere (itt tartok); 10 ml Easy Carbo naponta, ADA BStep 1 15 nyomás, Green Aqua Micro és Macro 15 nyomás.
No, a problémám az, hogy két(!) nap után már a második héten 5-6 cm-s fonál algák jelentek meg szorványosan az akváriumban, próbáltam róluk képet beszúrni, de nem vagyok már erre sem képes... :? Kétségbe vagyok én már nagyon esve kérem szépen, kérdőn nézve a monitorom felé, üveges tekintettel, melyben már nem tükröződik a juncus repens csírája sem.
A segítségeket, ötletek várva maradok nagy tisztelettel, drake

Úgy látom a tápozásban kis kavarodás van.
Easy Carbo normál adagolása 6ml lenne a te akváriumodba. Ennek a duplája a plafon amit adagolhatsz remélhetőleg a halak és garnélák sérülése nélkül. Te ebből majdnem a plafont adod. Visszavennék 6ml-re és ezt adnám rendszeresen a napi tápozáshoz.

ADA Step1. Az adagolásod itt jó, de ezt a tápot a GA Mikro Makro mellé NEM kell adni. Lehetséges ok lehet ez is a fenti algásodásra.

Carbo + Mikro + Makro elégséges kell hogy legyen.
vagy
Carbo + Brighty K + Step 1

a kétféle tápozást nem szabad keverni.

Rendszeres normál adagolású carbo és GA Mikro Makro + heti vízcserék vissza fogják szorítani az algásodást.
érdemes megnézni, hogy a szűrő áramlásod nem töri e nagyon a felszínt. És esetleg elszökik nagyon hamar a co2.

Tápozás átállásnál mindig van valamennyi algásodás. A növények általában 3-4 hét alatt alkalmazkodnak egy egy új táphoz.

A fonalat ha nagyon zavar csipesszel ki lehet szedni addig is.


:oops:
Értem. Nagyon szépen köszönöm.
 
A fonal algát egyébként nagyon szereti a sziámi algázó.
Akkor az enyémek sziámi húsevők..... :eek: A fonalalgát még véletlen sem kóstolnák meg....A kezemre mind rátapad,amint belenyúlok az akiba,és hát a szúnyoglárvát is pusztítják rendesen... :?
 
viktorlantos said:
Vinsz said:
"Easy Carbo normál adagolása 6ml lenne a te akváriumodba." No ez új nekem... ha nem nagyon off nekem mit ajánlanál Viktor?

Igen ez a dolog sokszor visszaköszön. Sajnos a gyárak is hibásak az adagolás tájékoztatásában vagy nem tájékoztatásában. Sok esetben egy gyári tájékoztató és a valós termék tájékoztató is mást tartalmaz....

Na de visszakanyarodva az Easy Carbo hivatalos flakon cimkéjén az szerepel hogy:

"1ml 50 literhez naponta. De maximum 2ml 50 literhez naponta olyan akikba ahol sok a növény.
Ennél nagyobb dózis nem tanácsos.
És vörös betűkkel, hogy NE ADAGOLD TÚL. És hogy tartsd távol gyerekektől"

A 240-es akváriumomba CO2 mellé 5ml-t adagoltam hónapokon át. A hatása érezhető volt a növényeken. Vastagabb szárak, húsosabb levelek stb.

De ahogy sokszor el szoktuk mondani. Egy carbo nem old meg minden problémát. Jó szűrés, jó tápozás, megfelelő világítás, megfelelő co2 beoldás, alga evők (amano, otto, sziámi) tartása.

A fonal algát egyébként nagyon szereti a sziámi algázó. Ha még nincs egy ekkora akiba érdemes lenne beszerezned 2-3 darabot.

Nos most elég nagy kavar van a fejemben... GA oldalon benne van az ajánlásban 1ml\20l\nap is.... most akkor melyik a helyes?
 
Sziasztok!

Nekem is elég komolyan vannak problémáim algailag. 300 liter bruttó, GA táp 12-12 nyomi (micro+macro), 4 fénycső, összesen 140w világítás, nagynyomású co2 addig, amíg a halak bírják pipálás nélkül.
Ahol komolyan kap fényt az akvárium, pölö középen a vasfa vagy a vasfa előtt a talaj, ott keményen algásodik (vastag fonálszerű, nem tudom a nevét). Ahol nem kap ennyi direkt fényt, ott semmi. A cabomba-n és a HC-n van egész vékony fonálalga is, ott is, ahol gyakorlatilag telibe kapják a finoman porlasztott co2-t.
Heti 50% vízcsere és algaszedegetés eddig megoldotta a problémát, de azért nem az igazi. Készülőben van egy 4*54w-os armatúra, mi lesz akkor, ha ezt beüzemelem? Kicsit félek az algaboomtól vagy algabloomtól :) van 3 közepe méretű sziámi algaevőm, 10 amano garnélám, 3 törpe szívóharcsám.
A szűrés eheim 2073, 1050 liter/óra bruttó. Növeljem a szűrést még egy külső szűrővel? Tegyek be egy vízforgatót? Be merjem vállalni a 4*54w-ot?

Várom a hozzáértő segítséget, kicsit tanácstalan vagyok...köszi előre is!
 
palugyay said:
Nekem is elég komolyan vannak problémáim algailag. (...)
Amíg algás az akvárium NE EMELJ a világítás szintjén. Ha már megy a kung-fu akkor majd mehetsz meredek terepre (= erősebb megvilágítású akival).
Bár - ahogy írtad - "telibe kapja" a co2-t még lehet fonalalgád a fluktuáló szintek miatt. A fények felkapcsolása előtt mennyivel indul a CO2?
Jól látod, a szűrésed nagyon gyenge... :( A vízforgató csak félmegoldás. :(
 
Én még biztos betennék 1 2080-ast is mellé. A 2073 növényesben 150 literig ajánlott. Nekem 112 lityisem van, és szűrésnek 1db 2073 és 1 db 2071 van beállítva. :mrgreen:
Nálad is nagyon sokat segítene! ;)
 
Gondolkodtam, hogy miért lehet az, hogy erős áramlású, látszólag megfelelő CO2 ellátással rendelkező részeken is megjelenik a fonalalga az akikban. Sőt, gyakran ott jelenik meg először. Arra a következtetésre jutottam, hogy - a tápanyagokhoz hasonlóan a sugárszerű flow-ban a CO2 nehezebben jut el a növény sejtfalához, melynek közvetlen közelében 0 az áramlás. Lehet, hogy tévedek, kellene egy fizikus, biológus ide... Hiába dúsabb tehát a CO2, a növény mégsem jut hozzá. Ezért kell törekednünk egyenletesen elosztott erős flow-ra.
 
Back
Oldal tetejére