• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fonál alga

A Tropica tápok a legtöményebbek közül valók.

Ez téves. Egy általános növénytáp, ami növényes akváriumokhoz lett kitalálva. Ahogy terheled a rendszert egyre többet kell adagolnod belőle.
Egy ideje nem foglalkoztam a kérdéssel, de simám 4-5x túladagolás is lehet egy pörgetett akváriumnál. Ezt anno a Tropica stáb is megerősítette
 
Ez téves. Egy általános növénytáp, ami növényes akváriumokhoz lett kitalálva. Ahogy terheled a rendszert egyre többet kell adagolnod belőle.
Egy ideje nem foglalkoztam a kérdéssel, de simám 4-5x túladagolás is lehet egy pörgetett akváriumnál. Ezt anno a Tropica stáb is megerősítette
Nofene. Én meg teljesen abban a hitben voltam, hogy a töménysége miatt vannak problémák. Én magam nem használom, csak a barnát, viszont a szűkebb környezetemben csak negatív tapasztalatokat és masszív algásodásról számoltak be vele kapcsolatban. Akkor nem tudok másra tippelni, minthogy az arányok ilyenek benne. Több üveg kapcsán is ugyan ilyen masszív fonálalgásodás jött elő.
 
Utoljára módosított:
A tropica tápozás egy elég különálló műfaj, mivel egyrészt a gyártó ajánlja a heti beadást, illetve a megadott mennyiség is csak egy ajánlás. High tech akvában van olyan aki ennek az 5-6xosát adja, ezért ezen ne lepődj meg. A táp mennyiséget korábban úgy lőttem be, hogy addig növeltem 0,1ml-ként a heti mennyiséget, ameddig a zöld pont alga meg nem jelent. George Farmernek elég sok irodalma van ennek kapcsán. Ugyanebben az üvegbe ( tényleg fordítva írtam a méretezett, sorry) eddig 2 gyönyörű scapem volt 2 éven keresztül, heti beadással ( ezekről csatoltam a képeket).
A CO2 eloszlás viszont tényleg probléma lehet. Lily pipe alá berakni a diffuzort jó lehet? Illetve van egy Jet fejem ( egyenes kifolyó) az jóval nagyobb áramlást tudna.
Ma telepítettem még egy adag ludwigia palustris, mivel korábban jó tapasztalom volt vele, illetve visszadimmeltem a lámpát 1 szinttel.
Köszi a tanácsokat.
Tedd bele a lilybe. Én így oldottam meg több üvegben is.

9A2D68E7-064F-49C0-96C5-D6B4EDF19E02.jpeg



Arra kell figyelni, hogy a difi normálisan függőlegesen álljon, ellenkező esetben hosszú távon nem lesz jó.
 
Szia. Először talán annyi, hogy az algázóhalak, csigák, stb már meglévő algabumm esetében
nem sokat érnek. Viszont az algákat megjelenésük pillanatától irtani kell, akár kézzel,
ez a legjobb mechanikus algairtás. Én mindig sokat pancsolok az akváriumban, ha szükséges.
Mindenesetre van, hogy ez egyes algafajták esetében kevés, és nem is megoldható.
Az algát egyfajta növénybetegségnek kell tekinteni. Ha a növény algásodik, akkor már előtte
stagnált, nem, vagy elégtelenül fejlődött, legyengült. A megtelepedett alga tovább gyengíti a
növényt, nemcsak a fényt veszi el előle, de tápanyagot is vesz fel a növényből, ekkor már,
akárcsak a beteg halaknál, nagyon nehéz a visszaút, az alga elhatalmasodik.
Tehát megfelelő növényfejlődés. Ez a kulcs.
Világításarányos tápozás, co2.
Ültetés után a növények erőt gyűjtenek, nem növekednek, támadhatók.
Mi a teendő? csökkentett világítás, és tápozás, és amint a növények kezdenek magukhoz térni,
és fejlődni, fokozatos emelése mindezeknek.
Ennyi.
Talán annyit még nem árthat hozzáfűzni, hogy a nyírásban elhanyagolt "pázsitnövények" nagyon jó algatelepek, miután az ilyen egymásranövő, lényegében egymással
viaskodó növények, jóformán az összes tápanyagkészletüket a csúcshajtásaikban koncentrálják, az alsóbb részeik nyurgulnak, elöregszenek,
ami jó táptalaj az algáknak. Egy ilyen állapotban végzett nagymetszés, amikor az akvarista "rendetrak", amellet hogy az akvárium megborul, egy nagyrészt gyenge,
nehezen regenerálódó növényhalmazt eredményez, amit az alga könnyedén letámad.
Mi a teendő? A "pázsitfélék" rendszeres nyírásával a fenti eseménysor elkerülhető, továbbá nagyonis kerülendő az akvárium sokkszerű nagykarbantartása, az ilyesmit leginkább részletekben célszerű elvégezni.
Végletesen "elszaladt" akvárium rendbetételekor talán megfontolandó volna valamilyen algaellenes
vegyszer ideiglenes bevetése is, a növényzet regenerálódásának idejére. (-)
 
Sziasztok!

A segítségeteket szeretném kérni, kb. 3 hónapja óta küzdök a fonállal. Látszólag a semmiből jött, nem emlékszem nagy változtatásra, de azóta 2 naponta szedem ki a gyorsan növő algát.
A fél éve indított akvárium 110l, JBL 902-es forgatja (mátrix, Seachem Purigen), kiegészítve egy eheim skimmerrel. Odyssea D-800L Led-el (36w) világítok kb. 7 órában. Diffúzorral beoldott Co2 magasnyomású, lime zöld dropchecker, Green Aqua mikro-makro tápokkal adagolok a közepes fényerőhöz optimalizálva, kiegészítve excellel. Vízcserék a heti 50%-on felül is szoktak lenni 10-15%-osak hétközben, mert a fák/kövek-ről próbálom takarítani kefével/csővel leszívni az algát. Tesztcsíkok alapján a nitrit, nitrát szint rendben van, a csapvíz miatt viszont a keménység elég magas. Annyi még, hogy 2-3 hete reggelente fél órában süti a nap az akváriumot, emiatt azóta előre hoztam a co2 beoldást és napközbenre a világítást, de ez nem befolyásolt sokat az algahelyzeten.
Elég sok növény van, stem-ek is szép számmal. Nem látok tápanyaghiányra utaló jeleket, egészségesen növekszik minden, csak fonallal bevonva. 15db neonhal, 3db molly és 2db oto a felhozatal. ADA amazónia talaj (alatta lávakő réteg emelésnek), vasfa és redmoor és manten kő alkotja a hardscape-et.

Lehetséges, hogy az érdi csapvízben van valami, ami folyamatosan triggereli az algát? Érdemes lenne további vízparaméterek is mérni? Őszintén szólva tanácstalan vagyok, mindent elolvastam és kipróbáltam (szűrő ki-befolyó/skimmer módosítása, diffúzor ide-oda pakolása, co2 szint emelése, tápok és világítás csökkentése/emelése). Egyszer blackoutot is csináltam, nyilván a fényelvonás segített, de aztán szépen visszatértünk ugyan oda.
Tudom, hogy lehetne erősebb a szűrésem is (bár GA ajánlás szerint is elvileg elég), viszonylag sokat takarítom, ilyenkor mindig adok hozzá baktériumkultúrát. Mulm azért elég sok keletkezik, a hardscape miatt vannak bizonyos helyen "pangások", de láttam ekkora akváriumot fele ekkora szűrővel is algamentesen üzemelni.
 
Sziasztok!

A segítségeteket szeretném kérni, kb. 3 hónapja óta küzdök a fonállal. Látszólag a semmiből jött, nem emlékszem nagy változtatásra, de azóta 2 naponta szedem ki a gyorsan növő algát.
A fél éve indított akvárium 110l, JBL 902-es forgatja (mátrix, Seachem Purigen), kiegészítve egy eheim skimmerrel. Odyssea D-800L Led-el (36w) világítok kb. 7 órában. Diffúzorral beoldott Co2 magasnyomású, lime zöld dropchecker, Green Aqua mikro-makro tápokkal adagolok a közepes fényerőhöz optimalizálva, kiegészítve excellel. Vízcserék a heti 50%-on felül is szoktak lenni 10-15%-osak hétközben, mert a fák/kövek-ről próbálom takarítani kefével/csővel leszívni az algát. Tesztcsíkok alapján a nitrit, nitrát szint rendben van, a csapvíz miatt viszont a keménység elég magas. Annyi még, hogy 2-3 hete reggelente fél órában süti a nap az akváriumot, emiatt azóta előre hoztam a co2 beoldást és napközbenre a világítást, de ez nem befolyásolt sokat az algahelyzeten.
Elég sok növény van, stem-ek is szép számmal. Nem látok tápanyaghiányra utaló jeleket, egészségesen növekszik minden, csak fonallal bevonva. 15db neonhal, 3db molly és 2db oto a felhozatal. ADA amazónia talaj (alatta lávakő réteg emelésnek), vasfa és redmoor és manten kő alkotja a hardscape-et.

Lehetséges, hogy az érdi csapvízben van valami, ami folyamatosan triggereli az algát? Érdemes lenne további vízparaméterek is mérni? Őszintén szólva tanácstalan vagyok, mindent elolvastam és kipróbáltam (szűrő ki-befolyó/skimmer módosítása, diffúzor ide-oda pakolása, co2 szint emelése, tápok és világítás csökkentése/emelése). Egyszer blackoutot is csináltam, nyilván a fényelvonás segített, de aztán szépen visszatértünk ugyan oda.
Tudom, hogy lehetne erősebb a szűrésem is (bár GA ajánlás szerint is elvileg elég), viszonylag sokat takarítom, ilyenkor mindig adok hozzá baktériumkultúrát. Mulm azért elég sok keletkezik, a hardscape miatt vannak bizonyos helyen "pangások", de láttam ekkora akváriumot fele ekkora szűrővel is algamentesen üzemelni.
Mennyit etetsz es mennyit tapozol?
 
Lehetséges, hogy az érdi csapvízben van valami, ami folyamatosan triggereli az algát?
Nekem az érdi csapvízzel még nem volt bajom. Nyilván vannak korlátai, de nem extrém kemény. fonálalgát még pont nem láttam magamnál.
Van egy pont ekkora üvegem, a szűrőm is kb ekkora. a nap is süti egy kicsit. (CO2 és táptalaj nincs benne, de sok növény és sok hal van.)
Nem akarok okoskodni, látom egy ideje űzöd a hobbit, de szerintem ezek a körülmények önmagukban nem adnak okot algára.
Érdemes lenne további vízparaméterek is mérni?
Én inkább itt kutakodnék. NO3 / PO4 arányt érdemes lenne szerintem nézni ha nincs más ötleted. Az amazonia nagyon eszi a foszfátot, sokaknak pótolniuk kell.

És persze az is fontos amit Zuzmi kérdezett.
 
Csak azert kerdem mert en is micmacot hasznalok, bar gyari ajanlas alatt. Akkor jelent meg a fonal amikor elutaztunk es az automata eteto tuletetett.
Milyen talajt hasznalsz? Esetleg megszaladhatott az etetessel es tapozassal a bevitt tapanyagszint.
 
Köszi a válaszokat!
Etetni minimálisan etetek granulátumot, 2 naponta kb. csak annyit, amennyit gyorsan elkapkodnak a vízfelszínről a neonok.
Tápozásnál igyekszem kicsit alacsonyabbat tápozni a közepes fény miatt, 3-4 ml/nap Green Aqua Micro és macro + kb. 3-4ml excel. De bevallom, van, hogy kimarad/nem teljesen pontos.
Talajnak Amazonia v2-t tettem, a hozzá kapott tápkapszulákkal együtt.
 
Köszi a válaszokat!
Etetni minimálisan etetek granulátumot, 2 naponta kb. csak annyit, amennyit gyorsan elkapkodnak a vízfelszínről a neonok.
Tápozásnál igyekszem kicsit alacsonyabbat tápozni a közepes fény miatt, 3-4 ml/nap Green Aqua Micro és macro + kb. 3-4ml excel. De bevallom, van, hogy kimarad/nem teljesen pontos.
Talajnak Amazonia v2-t tettem, a hozzá kapott tápkapszulákkal együtt.
En 55 literre adok heti 6-6 ml-t. Egy probat meger. Mondjuk en vizcserenel adom egyben. A dudvak szetvetik az uveget. Probald meg meg csokkenteni. Ha a novenyek hoanytunetet kezdenek mutatni raersz megtolni, de most nem ez a legfobb gondod. Nekem is ilyen talajom van.
 
Közben mértem PO4 és NO3 szinteket csepptesztekkel, és azt kaptam, hogy kb. 0,5mg/l a PO4, és 4 körüli az NO3.
Ezek alapján 8x a különbség, elméletileg 15x lenne a jó.
Mit javasoltok ez esetben?
 
Közben mértem PO4 és NO3 szinteket csepptesztekkel, és azt kaptam, hogy kb. 0,5mg/l a PO4, és 4 körüli az NO3.
Ezek alapján 8x a különbség, elméletileg 15x lenne a jó.
Mit javasoltok ez esetben?
Inkább 1:10 arányt szoktak mondani, nekem is ez jött be. de elvileg 1:10 és 1:15 között jó. Van egy ábra is róla. Szóval nem olyan rossz ez. Kicsit gyanúsan kevés a nitrát amúgy. A nitrát mérésnél ráztad egy percig az üveget?
 
ez alapján akkor emelni vagy csökkenteni kéne a tápozást? :)
Nem vagyok biztos a válaszban... Alacsony a macro, így ennyi beadott tápnál azt feltételezem, hogy a micro magasabb lehet. Vagy a microt lehetne csökkenteni vagy a macrot emelni.
Vagy mégis a CO2 a baj, itt ezt írják: https://greenaqua.hu/hu/alga-tajekoztato#:~:text=Zöld szőr alga – Oedogonium (Fuzz Algae)
@Zuzmi nem tudod ki tudna ebben segíteni? én high tech ügyekben nem vagyok jártas.

Tápozásnál igyekszem kicsit alacsonyabbat tápozni a közepes fény miatt, 3-4 ml/nap Green Aqua Micro és macro + kb. 3-4ml excel. De bevallom, van, hogy kimarad/nem teljesen pontos.
Más téma, de Excelből viszont úgy tudom sok ide a 3-4ml. én 2vel megelégednék.
 
Más téma, de Excelből viszont úgy tudom sok ide a 3-4ml. én 2vel megelégednék.
Ugyancsak 110 literes aksim van és napi 5ml excellt adagolok. Anno még talán Gyukker javasolta és teljesen jó így.
Micro-ból 3ml-t, Macro-ból 1-2ml-t, mikor hogy. El Ferro-ból még kell adnom heti 2x5ml-t, hogy a piros piros legyen.
Az alacsony nitrát szintet amúgy a Seachem Purigen is okozhatja (saját tapasztalat), én pont ez miatt nem használom.
 
Nagyon köszönöm mindenkinek a tippeket, összességében az jön le, hogy próbálgatni kell így is, úgy is, és egyszer csak jó lesz :)
Mindenesetre a purigent kivettem most, aztán meglátjuk, hogy mennyivel több táp marad így a vízben.
 
Nagyon köszönöm mindenkinek a tippeket, összességében az jön le, hogy próbálgatni kell így is, úgy is, és egyszer csak jó lesz :)
Mindenesetre a purigent kivettem most, aztán meglátjuk, hogy mennyivel több táp marad így a vízben.

Szia, ha az alga tényleg fonal, azt okozhatja a többi tápanyaghoz képest magasabb vas szint is.
Én egy pár napig egyáltalán nem adnék microt, aztán pedig a macro mennyiségéhez mérten fél adagnyit adnék.
A nitrát - foszfát arány jó, ha esetleg tudsz vas tesztet szerezni, az a tuti, ha rámérsz. Ezekhez a macro értékekhez 0,05 körüi vas már elég.
 
Back
Oldal tetejére