• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fonál alga

Köszönöm a visszajelzéseket! Egy kicsit gyűjtöm még az infót, mielőtt bármit kezdenék.


Tapasztalat híján nem tudom biztosan, lehet, hogy rhizóm is van, de vannak bőven hosszú zöld szálak, ami erősen fonálnak tűnik az anyagok alapján, amiket találtam.

A szűrő elhelyezésével kapcsolatban kérdezni is akartam, csak elfelejtettem feltenni [emoji28] Szóval a szívó ágat próbáltam minél jobban elrejteni, így bekerült a stemek sűrűjébe és valóban elég magasan is van - ezt illetően is felmerültek aggályaim, hogy valószínűleg nem a legideálisabb így... Az áramlást egyébként laikusként sem túl erősnek, sem túl gyengének nem tartom (videó). @evavigh az esőztetőt nem pontosan értem, hogy gondolod [emoji848]
Ahogy látom még az alsó növényzet is lengedezik a szűrőtől. Állítsd feljebb, hogy a víz felszínét fodrozza. Ahogy fentebb említettem a fényerő, kevesebb táp és az áramlás amit neked szerintem meg kell oldani. Utána valószínűleg rendben leszel.
 
Köszönöm a visszajelzéseket! Egy kicsit gyűjtöm még az infót, mielőtt bármit kezdenék.


Tapasztalat híján nem tudom biztosan, lehet, hogy rhizóm is van, de vannak bőven hosszú zöld szálak, ami erősen fonálnak tűnik az anyagok alapján, amiket találtam.

A szűrő elhelyezésével kapcsolatban kérdezni is akartam, csak elfelejtettem feltenni 😅 Szóval a szívó ágat próbáltam minél jobban elrejteni, így bekerült a stemek sűrűjébe és valóban elég magasan is van - ezt illetően is felmerültek aggályaim, hogy valószínűleg nem a legideálisabb így... Az áramlást egyébként laikusként sem túl erősnek, sem túl gyengének nem tartom (videó). @evavigh az esőztetőt nem pontosan értem, hogy gondolod 🤔

Csináltam egy móricka rajzot, hogy hogy gondoltam: piros - ahogy most van
 

Attachments

  • esőztető.png
    esőztető.png
    9 KB · Megtekintések: 111
Csináltam egy móricka rajzot, hogy hogy gondoltam: piros - ahogy most van

Nagyon köszönöm az ábrázolást, extra jól sikerült 🤟 Eredetileg én is a rövid oldalra akartam felbiggyeszteni, de nem fért el az esőztető, és nem akartam egyből szétbarmolni, de lehet, hogy megfogadom a tanácsod és nekilátok mégis :)
 
Nagyon köszönöm az ábrázolást, extra jól sikerült 🤟 Eredetileg én is a rövid oldalra akartam felbiggyeszteni, de nem fért el az esőztető, és nem akartam egyből szétbarmolni, de lehet, hogy megfogadom a tanácsod és nekilátok mégis :)
Úgy jó, ahogy a hobbitárs :) írta. Ha le kell vágni róla, lehet, hogy túl erős lesz a sodrás. Extrém esetben előfordulhat, hogy fütyül az esőztető. Ilyenkor nagyobbra lehet fúrni az esőztető lyukait. Próbálgatni kell, mikor jó. Egyébként árulnak külön esőztető csövet.
 
Sziasztok, a három hónapos akváriumomban egyre több gondom van a fonál algával. Főleg a növényeket érinti a parvula szálai közt sűrű zöld vattaszerű, valamint a stemek egy részén is megjelent. Próbálok játszani az áramlással, most próbaképp megfordítottam, valamint a co2-n is növelni kicsit, de nem nagy sikerrel. Amire most az olvasgatás közben felfigyeltem, hogy az alacsony ph-t is írták Viktorék mint kiváltó okot. Ez meg nálam elég extrém 5,8-6,2 max. Ameddig Dennerle Remineralla sóztam vissza nem volt ilyen gondom, de mióta GA GH+ használok, a KH szinte 0 GH 7 mellett. Ez nem lehet az oka az alacsony ph-nak és miatta a fonál algának?
 
Sziasztok, a három hónapos akváriumomban egyre több gondom van a fonál algával. Főleg a növényeket érinti a parvula szálai közt sűrű zöld vattaszerű, valamint a stemek egy részén is megjelent. Próbálok játszani az áramlással, most próbaképp megfordítottam, valamint a co2-n is növelni kicsit, de nem nagy sikerrel. Amire most az olvasgatás közben felfigyeltem, hogy az alacsony ph-t is írták Viktorék mint kiváltó okot. Ez meg nálam elég extrém 5,8-6,2 max. Ameddig Dennerle Remineralla sóztam vissza nem volt ilyen gondom, de mióta GA GH+ használok, a KH szinte 0 GH 7 mellett. Ez nem lehet az oka az alacsony ph-nak és miatta a fonál algának?
A három hónap tipikusan a kritikus időszak fonál alga megjelenése szempontjából. Mennyi fényed van? Sokszor van, hogy a fényerő csökkentés meghozza a sikert.
 
A három hónap tipikusan a kritikus időszak fonál alga megjelenése szempontjából. Mennyi fényed van? Sokszor van, hogy a fényerő csökkentés meghozza a sikert.
120-as üveg felett 2 twinstar 600sp. 14:00-21:00. A co 12:00-20:00 volt, de ezt próbaképp 8:00-20:00 emeltem. Reaktorral van oldva ami bypassal kb 50%-on fut.
 
Minden vízparaméterem rendben van, kivéve a túl alacsony ph-t és kh-t. Ezért a dc is szinte használhatatlan, mert szinte mindig azonos színű ha vízben van. Tegnap megmértem, mikor indul a co 6.0, estére 5.8 a ph. A KH-t 1,5-re mértem 5GH mellett, 158ppm. A co2 emelése eddig nem látszik eredményesnek, a parvula között egyre több a zöld fonál(inkább ilyen vatta szerű)alga.
 
Minden vízparaméterem rendben van, kivéve a túl alacsony ph-t és kh-t. Ezért a dc is szinte használhatatlan, mert szinte mindig azonos színű ha vízben van. Tegnap megmértem, mikor indul a co 6.0, estére 5.8 a ph. A KH-t 1,5-re mértem 5GH mellett, 158ppm. A co2 emelése eddig nem látszik eredményesnek, a parvula között egyre több a zöld fonál(inkább ilyen vatta szerű)alga.

Nyírd le a füvet, porszívózd le a talajt. Valamikor egyszerűbb mint gondolkodni mi a probléma. A fentiek alapján nincs gond.
 
Sziasztok!
Szeretnék egy kis segítséget kérni, mert folyamatos háborúban állok a zöld fonal algával és most úgy tűnik, kicsit nyerésre áll. (Elnézést, ha hosszúra sikeredik, de szeretnék egy átfogó képet adni. Amúgy a fonal algán kívül nem igazán van jelen bármilyen más alga az akváriumba)
Az akváriumot 5 hónapja indítottam. Az akvárium mérete: 50x30x30. Ebben a bejegyzésben van egy kép a jelenlegi berendezésről (és a benne lévő növényekről).
Világítást én magam készítettem meleg és hidegfehér 95 CRI ledszalag felhasználással (1:2 arányban). Jelenleg a világítás így van beprogramozva:
IdőFényerő [%]Fényerő Total [Lumen]Fényerő/Liter [Lumen]
07:00 - 13:0051703,78
13:00 - 19:0040136130,25
19:00 - 20:0051703,78

Jelenleg a víz paraméterek (1 hete volt vízcsere)
pH: 7,32
NO2: 0,01 mg/L
NO3: 25 mg/L
GH: 6
KH: 4
Fe: 0,3 mg/L
PO4: 0,1 mg/L

A szűrésről egy Eheim 2213 gondoskodik (gyári biológiai töltettel) és poppy befolyóval. (Fontos a kis áramlat a betta miatt.)
A talaj dennerle shrimp king. Hetente (rosszabb esetben két hetente) csinálok egy kb 30%-os vízcserét. Vízcserék közben mindig a talajt is porszívizom.
CO2 nincsen. Tápozni napi váltásban (egyik nap micro másik nap macro) tápozok dexkill kolléga tápjával 1 ml-es adagokkal. Emellé naponta adagolok 1 ml seachem floruish excell-t.
A legrosszabb helyzet a leghátul lévő sessilifloránál és a rotala hra-nál van.
Próbáltam lefotózni. Nem mondom, hogy nagy sikerrel, de talán a lényeg látszódik:
IMG_20191213_213400_3.jpg

Ami ötleteim vannak, de nem tudom, hogy ezek közül melyik valóban jó ötlet és melyik hülyeség:
1. Délelőtt 5%-on megy a világítás, hogy amikor reggel felkelek, vagy egész nap otthonról dolgozom, akkor ne legyen teljesen sötét az akvárium. Ez a plusz 6 órányi "mini" világítás esetleg már túl sok lehet? Mert akkor át lehetne állítani, hogy csak 1 órára kapcsol fel amikor kelek reggelente.
2. Nekem úgy tűnik, hogy ott a legrosszabb a helyzet ahol legkisebb a flow. Ha a poppy-t előről áttenném hátra, akkor pont a háttér növényeknél lenne a legnagyobb az áramlat, bár nem tudom, hogy a flow mennyire hat az algára.
3. Olvastam a fény mellett, hogy az alacsony CO2 szint is okozhat ilyen problémát. Próbáljam meg felemelni a flourish excell-t 1,2-1,3 ml-re?
4. Amit még olvastam, hogy az alacsony nitrát is okozhat fonal algát, de nem gondolom, hogy a 25 mg/L alacsony lenne.

Sajnos más víz paramétert nem tudok mérni, de ha valami paraméter még fontos lenne, akkor jövőhéten be tudom szerezni.

Előre is köszönöm a segítséget és tippeket :)
 
Szerintem ez a mini világítás nem oszt. A flow sem, ebben az esetben. Az alacsony CO2 már inkább, de jelen esetben szerintem az excel ezt nem feltétlen oldja meg, max helyi, tüneti kezelésként lehet hasznos.
A képek alapján szerintem elférne még ide plusz növény - megérzés, de sztem az használna a legtöbbet. Gyorsan növő stemek. A Hra ide nem lesz jó, a képen is látszik, hogy nem remekel, az egy high-tech növény inkább szerintem. Lehet, hogy ha ahelyett valami "fapadosabb" rotala kerül be, az hasznosabb lenne. Nem kizárt, hogy a tápot, amit beleteszel, nincs mi "felszívja" kellő hatékonysággal ebben a felállásban, ezért jön az alga.
Kipucolnám a szűrőt is.
És hát, vannak fonálevő halak is :)
 
Nem tudom tapasztalt-e valaki hasonlót, de nálam az egyik boesemani kalászhal rákapott a fonálalga fogyasztására. Lehet, hogy az ellátmányát kevesli vagy csak vegetáriánus lett. Remélem megtartja ezt a jó szokását és a többieket is ráveszi az algaevésre! :)
 
Sziasztok!

Mi okozhatja ezt a nagy mértékű algásodást?


Víz hőmérséklet: 22°C
TDS: 150
Tápozás: Tropica Specialized növénytáp 2ml /nap + Tropica Premium növénytáp 2ml / nap
Co2: A világítás ideje alatt 13:00-21:00-ig. Zöld a DC
Világítás: 0,5W/liter 13:00- 21:00, illetve 1W/liter 16:00-21:00-ig.
 
Sziasztok!

Mi okozhatja ezt a nagy mértékű algásodást?


Víz hőmérséklet: 22°C
TDS: 150
Tápozás: Tropica Specialized növénytáp 2ml /nap + Tropica Premium növénytáp 2ml / nap
Co2: A világítás ideje alatt 13:00-21:00-ig. Zöld a DC
Világítás: 0,5W/liter 13:00- 21:00, illetve 1W/liter 16:00-21:00-ig.
Lőj egy nagy totált az akváról kérlek, hogy lássuk az egészet, főleg a befolyó csövet.

Éri közvetlen nap az akvát bármikor akár csak 5 percre is?

Vedd le a világítást 7 órára addig amíg algamentes nem leszel, ha már algamentes vagy akkor tolhatod feljebb.

Világítás időzítését tedd közelebb a kinti napszakhoz. Mert valamennyi nap éri onnan is. 9 helyett oltódjon le 8-kor.

DC induláskor is zöld? Általában előbb kell kezdeni a CO2-t mint a lámpa különben CO2 mentesen indul. S mivel a bejövő CO2 azonnal elfogyasztják így sokkal lassabban éri el a jó szintet.
Rakd a CO2 indulását 1 órával lámpa előtt. S kapcsold le lámpa előtt fél-egy órával.

Mindezeket visszarakhatod, ha már nem lesz algád, de amíg labilis az állapot addig törekedj mindenben segíteni az egyensúlyt.
 
Lőj egy nagy totált az akváról kérlek, hogy lássuk az egészet, főleg a befolyó csövet.

Éri közvetlen nap az akvát bármikor akár csak 5 percre is?

Vedd le a világítást 7 órára addig amíg algamentes nem leszel, ha már algamentes vagy akkor tolhatod feljebb.

Világítás időzítését tedd közelebb a kinti napszakhoz. Mert valamennyi nap éri onnan is. 9 helyett oltódjon le 8-kor.

DC induláskor is zöld? Általában előbb kell kezdeni a CO2-t mint a lámpa különben CO2 mentesen indul. S mivel a bejövő CO2 azonnal elfogyasztják így sokkal lassabban éri el a jó szintet.
Rakd a CO2 indulását 1 órával lámpa előtt. S kapcsold le lámpa előtt fél-egy órával.

Mindezeket visszarakhatod, ha már nem lesz algád, de amíg labilis az állapot addig törekedj mindenben segíteni az egyensúlyt.

Teljes kép. Minden nap letisztítom a szűrővédő rácsot.
2EB02A47-62F2-4BCA-A6A5-BC40AEBECEE7.jpeg

Sajnos a nap éri délután, de redőny van.
Co2-t beállítom ahogy ajánlottad.

egyéb tanács?

nagyon szépen köszönöm
 
Teljes kép. Minden nap letisztítom a szűrővédő rácsot.
View attachment 89190

Sajnos a nap éri délután, de redőny van.
Co2-t beállítom ahogy ajánlottad.

egyéb tanács?

nagyon szépen köszönöm
Mivel sózol vissza?
Nálam valószínűleg az volt a probléma, hogy GA GH+ ból származó K-t nem vettem figyelembe, és 0N 0P mellett 20+ os k-m volt. Ez éppen nálad is lehet.
 
Teljes kép. Minden nap letisztítom a szűrővédő rácsot.
View attachment 89190

Sajnos a nap éri délután, de redőny van.
Co2-t beállítom ahogy ajánlottad.

egyéb tanács?

nagyon szépen köszönöm
Szerintem lehetetlen kordában tartani egy olyan akváriumot amibe a napi megszokott 5000 lumen helyett néha beesik 20 000 néha meg 100 000.
Kitalálod a tutit s kezd is visszahúzódni az alga majd megkapja 20 percre a direkt napfényt és teljesen elszáll az egész. S te nem tudod most mit rontottál el, pedig lehet semmit. DE nem fogsz tudni a naphoz szükséges hirtelen megugrott CO2 igényt és táp igényt megadni a növényeknek és az alga győz.

A redőny résein bejövő napfény is simán hozzácsap a jelenlegi 5000 hez még 5000-et ami már bőven több mint kellene. (az 5000-et csak úgy írtam nem számoltam ki nálad mennyi a világítás)
 
Back
Oldal tetejére