• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fonál alga

Sziasztok.

"Érdekes" fonálalga problémám van, próbálok rövid lenni: az akvárium indítása növényes szempontból totálkár, minden hibát elkövettem, amit csak lehetett. Mára a technika elég jó és még fejlődő (300 liter, 140w fény, 2073-as eheim, 2400 tetratec, nagynyomású co2 diffúzorral, GA ei tápozás).
Kezdetektől van fonálalgám. Nyáron felment egy hétig a víz hőmérésklete 35C fokra, ekkor néhány növénnyel együtt a fonál is eltűnt (érdekes, hogy pont a valiznéria szívta meg...).
Utána, a hőmérséklet normalizálódásával szépen lassan visszakúszott a fonálalga. Főként ott van, ahova nem érkezik direktben flow. Viszont nem tudom jobban eloszlatni a két szűrőből jövő áramlatot, mert nem fér el hosszabb esőztető az oldalfalakon.
Kérdésem a következő: mijafrancot tegyek? :)
Faragjak olyan esőztetőt a tetrának, ami kevésbé koncentráltan lövi a vizet?
Köszi előre a segítséget előre is.
 
Azért arra vigyázz, hogy ha "direktbe kapják a flowt" a növények, az sem feltétlenül jó. Nálam legalábbis az ecsetalga azokat támadja leginkább.

A fonállal kapcsolatban sajnos nem tudok mit mondani, én is küzdök még vele.
 
palugyay said:
Sziasztok.

"Érdekes" fonálalga problémám van, próbálok rövid lenni: az akvárium indítása növényes szempontból totálkár, minden hibát elkövettem, amit csak lehetett. Mára a technika elég jó és még fejlődő (300 liter, 140w fény, 2073-as eheim, 2400 tetratec, nagynyomású co2 diffúzorral, GA ei tápozás).
Kezdetektől van fonálalgám. Nyáron felment egy hétig a víz hőmérésklete 35C fokra, ekkor néhány növénnyel együtt a fonál is eltűnt (érdekes, hogy pont a valiznéria szívta meg...).
Utána, a hőmérséklet normalizálódásával szépen lassan visszakúszott a fonálalga. Főként ott van, ahova nem érkezik direktben flow. Viszont nem tudom jobban eloszlatni a két szűrőből jövő áramlatot, mert nem fér el hosszabb esőztető az oldalfalakon.
Kérdésem a következő: mijafrancot tegyek? :)
Faragjak olyan esőztetőt a tetrának, ami kevésbé koncentráltan lövi a vizet?
Köszi előre a segítséget előre is.

Neked is javaslom kipróbálni: esőztető a hátfalra, és reaktorral oldd be a CO2-t a Tetrával.
1. variáció: Tetra végig teljes hosszban, Eheim oldalfal hátulján belógatva esőztető nélkül, kissé lefelé irányítva.
2. variáció: Mindkettő hátfalon végig, Tetra felül, 2073 alul (vagy fordítva).
 
atti76 said:
palugyay said:
Sziasztok.

"Érdekes" fonálalga problémám van, próbálok rövid lenni: az akvárium indítása növényes szempontból totálkár, minden hibát elkövettem, amit csak lehetett. Mára a technika elég jó és még fejlődő (300 liter, 140w fény, 2073-as eheim, 2400 tetratec, nagynyomású co2 diffúzorral, GA ei tápozás).
Kezdetektől van fonálalgám. Nyáron felment egy hétig a víz hőmérésklete 35C fokra, ekkor néhány növénnyel együtt a fonál is eltűnt (érdekes, hogy pont a valiznéria szívta meg...).
Utána, a hőmérséklet normalizálódásával szépen lassan visszakúszott a fonálalga. Főként ott van, ahova nem érkezik direktben flow. Viszont nem tudom jobban eloszlatni a két szűrőből jövő áramlatot, mert nem fér el hosszabb esőztető az oldalfalakon.
Kérdésem a következő: mijafrancot tegyek? :)
Faragjak olyan esőztetőt a tetrának, ami kevésbé koncentráltan lövi a vizet?
Köszi előre a segítséget előre is.

Neked is javaslom kipróbálni: esőztető a hátfalra, és reaktorral oldd be a CO2-t a Tetrával.
1. variáció: Tetra végig teljes hosszban, Eheim oldalfal hátulján belógatva esőztető nélkül, kissé lefelé irányítva.
2. variáció: Mindkettő hátfalon végig, Tetra felül, 2073 alul (vagy fordítva).

ezen a hátfalon végigvezetett tetra esőztetőn én is gondolkoztam. az a problémám, hogy hátul végig valiznéria van ültetve, ami most a kétoldali flow-nak köszönhetően szépen behajlik. ezt a látványt szeretném nagyon megtartani. de az ötlet teljesen jó, ha nem lesz más megoldáa, valószínűleg ezt fogom bevetni.
és szerinted vmi lilypipe? épp most néztem a vimeo--n lantos viktor aksiját, nála is jónak tűnik az áramlás a lilypipe-okkal (a látvány meg igazolja az eredményességet...)
 
palugyay said:
ezen a hátfalon végigvezetett tetra esőztetőn én is gondolkoztam. az a problémám, hogy hátul végig valiznéria van ültetve, ami most a kétoldali flow-nak köszönhetően szépen behajlik. ezt a látványt szeretném nagyon megtartani. de az ötlet teljesen jó, ha nem lesz más megoldáa, valószínűleg ezt fogom bevetni.
és szerinted vmi lilypipe? épp most néztem a vimeo--n lantos viktor aksiját, nála is jónak tűnik az áramlás a lilypipe-okkal (a látvány meg igazolja az eredményességet...)

A lily-vel (még) nincs tapasztalatom.
Ha a hátoldalon valisneriák vannak, a hátfali esőztető előre nyomhatja őket, illetve rendesen le tudják fogni az áramlást.
 
palugyay said:
Sziasztok.

"Érdekes" fonálalga problémám van, próbálok rövid lenni: az akvárium indítása növényes szempontból totálkár, minden hibát elkövettem, amit csak lehetett. Mára a technika elég jó és még fejlődő (300 liter, 140w fény, 2073-as eheim, 2400 tetratec, nagynyomású co2 diffúzorral, GA ei tápozás).
Kezdetektől van fonálalgám. Nyáron felment egy hétig a víz hőmérésklete 35C fokra, ekkor néhány növénnyel együtt a fonál is eltűnt (érdekes, hogy pont a valiznéria szívta meg...).
Utána, a hőmérséklet normalizálódásával szépen lassan visszakúszott a fonálalga. Főként ott van, ahova nem érkezik direktben flow. Viszont nem tudom jobban eloszlatni a két szűrőből jövő áramlatot, mert nem fér el hosszabb esőztető az oldalfalakon.
Kérdésem a következő: mijafrancot tegyek? :)
Faragjak olyan esőztetőt a tetrának, ami kevésbé koncentráltan lövi a vizet?
Köszi előre a segítséget előre is.


Mindenek előtt érdemes a CO2-re gyanakodni, ha fonálalgád van. Szerintem nem elég hatékony a beoldás, a flow nagyjából megvan.
Ami még fontos: az áramlást úgy kelle intézni, hogy ne keresztezzék egymást a két szűrőből érkező áramlatok.

Üdv. Igéző
 
A növényeim jól fejlődnek, lassan összefüggő HC mezőm van, napról-napra látható a változás.
Minden algám eltűnt már, kivéve a fonalat. Az viszont nagyon jól érzi magát sajnos :x
Nagyon gyenge a flow, csak egy 900l/órás szűrőm van bruttó 240 literre... Legkésőbb január végére lesz plusz egy 1500l/órás szűrőm. Elképzelhető szerintetek, hogy megszűnjön a fonalalgám pusztán a flow emelésétől? A blackoutot mennyire sínlik meg a növények?
Naponta tápozok 10ml Happy Carboval, 6ml El ProFitoval, plusz megy az élesztős CO2, amíg nem tudok venni egy nagynyomásút. Viszont buborékszámlálósra van megcsinálva, 2 naponta cserélem a palackot (ha nem fogyott ki, akkor is, hogy legalább kb. egyenletes legyen a CO2 bejuttatás). A Sera tartósteszt jó pH értékeket mutat. Hetente 2*70 liter vizet cserélek. 216W-os világításom van, napi 6 órát megy.
Mondták már páran, hogy sok a fény, de gondoltam próbaképpen így üzemeltetem az akit egy-két hétig, és a látottak alapján döntök, változtatok. A többi algám mind eltűnt, a növények beindultak! Fonal meg ez előtt is volt, és úgy néz ki, maradt is.....
Mi a megoldás szerintetek?
 
Sziasztok,

nekem is fonálalga problémám van... és érdekelne a válasz engem is neonhal kolléga kérdésére.
Végigolvasva a topicot, a CO2 probléma lehet a legvalószínűbb... én pl. sztem mindent jól csinálok :D , mégis a carbo ellenére elkezdett megint virágozni :( A CO2 a leggyengébb pontom...

az én kérdésem csak annyi, hogy amíg nincs "normális" CO2-m addig hogyan változtassak a világításon és a tápozáson?
Jelenleg 10lhez 0,5ml Mikro+Makro+Carbo és 11Wx7h/nap a világításom. Minden másnap 50%-os vízcserét csinálok, másfeles adag tápot adagolok vízcsékkor.

A fényerőt csökkentsem? A világítás időtartamát? A tápozás mennyiségét? Csináljak egy blackoutot?
Még egy fontos kérdés...
Ha kevés a növény az akváriumban akkor nagyobb a valószínűsége annak hogy algásodjak? Jelenleg csak parvulám van, ha egy nagyobb növényt (már amit 10l enged) beültetnék az segíthet visszaszorítani az algát?

Köszi,
 
Szerintem csökkentsd a világítás erejét valahogy, majd vidd le 6 órára az időtartamot. Blakc out segíthet, de nem minden esetben, ha megszünteted a kiváltó okot, akkor eltűnik az alga, ilyenkor jó a Black Out
 
weak said:
Sziasztok,

nekem is fonálalga problémám van... és érdekelne a válasz engem is neonhal kolléga kérdésére.
Végigolvasva a topicot, a CO2 probléma lehet a legvalószínűbb... én pl. sztem mindent jól csinálok :D , mégis a carbo ellenére elkezdett megint virágozni :( A CO2 a leggyengébb pontom...

az én kérdésem csak annyi, hogy amíg nincs "normális" CO2-m addig hogyan változtassak a világításon és a tápozáson?
Jelenleg 10lhez 0,5ml Mikro+Makro+Carbo és 11Wx7h/nap a világításom. Minden másnap 50%-os vízcserét csinálok, másfeles adag tápot adagolok vízcsékkor.

A fényerőt csökkentsem? A világítás időtartamát? A tápozás mennyiségét? Csináljak egy blackoutot?
Még egy fontos kérdés...
Ha kevés a növény az akváriumban akkor nagyobb a valószínűsége annak hogy algásodjak? Jelenleg csak parvulám van, ha egy nagyobb növényt (már amit 10l enged) beültetnék az segíthet visszaszorítani az algát?

Köszi,

Tegyél bele stemet, ami nem fogja le az áramlást, a kétnapi vízcseréhez emeld a tápozást (carbo kivételével) napi 1-1,5 ml-re, csökkentsd a fényt napi 5 majd 6 órára.
Ja, és vegyél mihamarabb nagynyomásút. ;)
 
Pont erre gondoltam ami a stemet illeti, nekem a rotala tetszik, az jó lesz? Hagytam ki neki helyet amúgy a szűrő beszívóága mellett... ott egyáltalán nem "nyúlna" bele az áramlásba, ráadásul vagy egy mini gaeraetem :) amivel tudok javítani az áramláson. A nagynyomású tervben van jövőre, addig - hamarost - elkészül a DIY szifonos rendszer ami - tessék elhinni - úgy fog működni, ahogy kell. Még tervben van a külső szűrő (900l/h(10l-hez(!)) és egy külső reaktor.
Úgy érted egyébként, hogy csak a vízcserék alkalmával az eddigi 1ml helyet (az előbb rosszul írtam) legyen 1,5ml a carbon kívül? Este szoktam vízcserézni és reggel ugyanúgy teszem bele ettől függetlenül a napi adagot mindenből, az még érdekelt volna, hogy ez így jó? Vagy ha este betápozom cserekor, akkor reggel már nem kell? :crazy:
 
weak said:
Pont erre gondoltam ami a stemet illeti, nekem a rotala tetszik, az jó lesz? Hagytam ki neki helyet amúgy a szűrő beszívóága mellett... ott egyáltalán nem "nyúlna" bele az áramlásba, ráadásul vagy egy mini gaeraetem :) amivel tudok javítani az áramláson.

A rotala lehet, hogy nagy lesz 10 l-hez, de megpróbálhatod. Esetleg HM - ez is elég sok tápanyagot felvesz.

weak said:
Még tervben van a külső szűrő (900l/h(10l-hez(!)) és egy külső reaktor.

Ez túl sok lesz, a túl magas megforgatás miatt nem tudnak a növények megfelelő tápanyagot, CO2-őt felvenni a vízből. A talajt sem tudod majd megfogni.

weak said:
Úgy érted egyébként, hogy csak a vízcserék alkalmával az eddigi 1ml helyet (az előbb rosszul írtam) legyen 1,5ml a carbon kívül? Este szoktam vízcserézni és reggel ugyanúgy teszem bele ettől függetlenül a napi adagot mindenből, az még érdekelt volna, hogy ez így jó? Vagy ha este betápozom cserekor, akkor reggel már nem kell? :crazy:

Napi tápozást említettem. A vízcseréknél nem szükséges megemelni a tápozást. Valszeg a visszatápozást érted félre. Az lenne a lényege, hogy vízcsere után beadd a tápot (kivéve Carbo- ezt lámpakapcsolás előtt közvetlen), hogy ne legyen t.hiány. Ha lámpaoltás után cserélsz, beadod, másnap nem szükséges. Ha lámpa felkapcs. előtt cserélsz, beadod, így aznapra rendben van, másnaptól napi adagolás. Tehát heti 3 cserénél heti hétszer 1-1,5 ml mikróból és makróból. Carbo napi 0,5 ml.
 
atti76 said:
A rotala lehet, hogy nagy lesz 10 l-hez, de megpróbálhatod. Esetleg HM - ez is elég sok tápanyagot felvesz.
Igen, jó lenne a HM, de a parvula már szinte mindenütt ott van (csak még nem elég sűrű:() úgyhogy nem tudnám hova ültetni. Egy nagyobb növénynek hagytam helyet, csak még nem volt időm megvenni :(

atti76 said:
Ez túl sok lesz, a túl magas megforgatás miatt nem tudnak a növények megfelelő tápanyagot, CO2-őt felvenni a vízből. A talajt sem tudod majd megfogni.
Igen, volt ezzel kapcsolatban néhány írás az egyik topicban, ott már fejtegettük a kérdést. Megpróbálok játszani a cső keresztmetszetekkel és egy spéci esőztetővel... valószínűleg így is elég nagy lesz az áramlás, de jövőévi tervben van a csere egy 38-40l-esre. Ahhoz már jó lesz. Egyébként a szűrő névleges 900, töltettel kevesebb az, külső reaktorral pláne. (persze még így is sok 10l-hez)

atti76 said:
Napi tápozást említettem. A vízcseréknél nem szükséges megemelni a tápozást. Valszeg a visszatápozást érted félre. Az lenne a lényege, hogy vízcsere után beadd a tápot (kivéve Carbo- ezt lámpakapcsolás előtt közvetlen), hogy ne legyen t.hiány. Ha lámpaoltás után cserélsz, beadod, másnap nem szükséges. Ha lámpa felkapcs. előtt cserélsz, beadod, így aznapra rendben van, másnaptól napi adagolás. Tehát heti 3 cserénél heti hétszer 1-1,5 ml mikróból és makróból. Carbo napi 0,5 ml.
Így már minden tiszta. Köszi, sokat segítettél!
 
neonhal said:
A növényeim jól fejlődnek, lassan összefüggő HC mezőm van, napról-napra látható a változás.
Minden algám eltűnt már, kivéve a fonalat. Az viszont nagyon jól érzi magát sajnos :x
Nagyon gyenge a flow, csak egy 900l/órás szűrőm van bruttó 240 literre... Legkésőbb január végére lesz plusz egy 1500l/órás szűrőm. Elképzelhető szerintetek, hogy megszűnjön a fonalalgám pusztán a flow emelésétől? A blackoutot mennyire sínlik meg a növények?
Naponta tápozok 10ml Happy Carboval, 6ml El ProFitoval, plusz megy az élesztős CO2, amíg nem tudok venni egy nagynyomásút. Viszont buborékszámlálósra van megcsinálva, 2 naponta cserélem a palackot (ha nem fogyott ki, akkor is, hogy legalább kb. egyenletes legyen a CO2 bejuttatás). A Sera tartósteszt jó pH értékeket mutat. Hetente 2*70 liter vizet cserélek. 216W-os világításom van, napi 6 órát megy.
Mondták már páran, hogy sok a fény, de gondoltam próbaképpen így üzemeltetem az akit egy-két hétig, és a látottak alapján döntök, változtatok. A többi algám mind eltűnt, a növények beindultak! Fonal meg ez előtt is volt, és úgy néz ki, maradt is.....
Mi a megoldás szerintetek?

Tudnátok esetleg erre is mondani vmit? :D
Köszi szépen!
 
Az általad használt tápokat nem ismerem.
A szűrésed gyenge, a világítás erős, a stabil CO2 még nem megoldott (az élesztős egy ekkora akihoz kevés).
Hirtelen ennyi...
Sorrendben: világítást csökkentsd, szűrést erősítsd, és természetesen egy nagynyomásút szerezz be. (esetleg GA tápok használata, csak azért, mert ezeket többen ismerjük ;) )
 
Hali. Lenne egy kérdésem, én még kezdő vagyok van egy 40 literes akváriumom, amúgy minden oké benne azt kivéve hogy a jávai mohán fonal alga van de csak azon. Most dobok bele algaírtót meg van benne Ancistrus,és Sziámi ormányosmárna, persze párban,meg guppik meg szívárványos guppik meg neonhalak. Nos ez a fonalalga a problémám mert a moha már úgy néz ki mint egy bunda :( Egy részét levágtam és átraktam egy tálba és ott pár nap alatt letisztult. azt nem tudom hogy miért de az oké lett?! Ha van valami ötletetek azt megköszönném.
 
Szia borat!
Nem említetted,hogy az akid növényes akva,vagy sima akva? Az algaírtóval többet ártottál, mint használtál :(
Amúgy a fonal alga leginkább az elégtelen mennyiségű co2-re,, is" utal. ;
 
snoop85 said:
Szia borat!
Nem említetted,hogy az akid növényes akva,vagy sima akva? Az algaírtóval többet ártottál, mint használtál :(
Amúgy a fonal alga leginkább az elégtelen mennyiségű co2-re,, is" utal. ;

Hello. Azthiszem a sima akva alatt azt értheted hogy co2 os vagy sem, nem széndioxidos sima, szűrő van benne meg halak meg növény meg vasfa meg egy dekor kő az ajzat az ilyen apró kavics. Az akvárium az egy boltban vásárolt világítás a fedélbe épített. Olyan helyen van ahol közvetlen napfénytnem kap. Bocs de én mamatőr vagyok ha esetleg hülyeséget írok. (de legalább a halak azok jól érzik magukat mert szaporodnak ezerrel, osztogetom öket a haveroknak nehogy beltenyészet legyen midíg frissítem az állományt :D ) ha van ötletetek azt szívessen kipróbálom és ha rendben lessz akkor teszek fel képet is (bár itt csuda szépek vannak)
 
Sziasztok!

1 tapasztalt jatekos (vagy tobb ;) ) , megerositeset szeretnem kerni abban hogy mitol lehet nallam a csunya algasodas oka.
Az akim 112 L , a szuresem 1 400L/h belso szuro (az en tippem ez lehet), vilagitas 4x 18 watt T5 (bar tobbsegeben most csak 2x18 watt megy) megvilagitasi kb 9-11 ora .
Tapozas TPN 20 Ml/het 2x adagolva , TPN + 10 Ml/het az is 2x adagolva , Tropica Carbo most lett emelve napi 4ml-re.
Vizcsere most heti 2x ugy 20-30 % .
Co2 elesztos most kezd beallni , illetve a tapozast is most kezdtem igy adagolni.

En a szurore tippelek (amit 1-2 heten belul tervezek 1 Tetratec Ex 700-asra cserelni ).
A helyzet most nem valami rozsas az eddig csak kisebb esztetikai gondokat okozo algam szinte total belepte az osszes anubias levelet.Gyorsan nonek es nagyra, lassan arulhatom is :)

A kerdesem az lenne varhato-e ha beall a vilagitas+Co2+tap , illetve cserelem a szuromet a fennt emlitettre akkor megszunnek a problemaim?

Illetve addig mit erdemes kezdeni?

Segitseget elore is Koszonom

1 kezdo vizikertesz
 
Back
Oldal tetejére