• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Földcsuszamlás - avagy mindig minden egy bettával kezdődik

De van. :D Főleg fojtva. Nekem ez a lágy duruzsolás már zavaró. A 2211-nek tényleg nem volt, de a váltásnál érezhető volt a zajszint változása is. Jelenleg annyi minden zúg a lakásban, hogy a szűrőt egyáltalán nem hallani, pedig itt fekszek mellette. De éjjel lehetett. Mondjuk én a szünetmentest is hallom ciripleni, amikor tölti a telefont, Csabi semmit. :ROFLMAO: Lehet tényleg semmi baja a szűrőnek, csak én vagyok ézrékeny.
Teljesen megértelek...nagyon zajérzékeny vagyok én is..
Jó pár szűrőt kipróbáltam és arra jutottam, hogy: az Eheim-ek (2075, Ecco pro 300, 2224, 2215,2217) kimenő ágát, magát a csövet ha megfogod "rezonál", de nagyon. Szerintem ez a zaj forrása. Hangsúlyozom, mindez saját tapasztalat:) A megoldás Tetra 400 ill. 600. Hang semmi, rezonancia majdnem nulla. Bocs az offért.
Az akva nagyon tetszetős, csodálom a garnélák kitartásást :) Nálam is él egy kék szépség egy harminc literesben, de a garnélák már kikoptak mellőle...:whistle:
 
Teljesen megértelek...nagyon zajérzékeny vagyok én is..
Jó pár szűrőt kipróbáltam és arra jutottam, hogy: az Eheim-ek (2075, Ecco pro 300, 2224, 2215,2217) kimenő ágát, magát a csövet ha megfogod "rezonál", de nagyon. Szerintem ez a zaj forrása. Hangsúlyozom, mindez saját tapasztalat:) A megoldás Tetra 400 ill. 600. Hang semmi, rezonancia majdnem nulla. Bocs az offért.
Az akva nagyon tetszetős, csodálom a garnélák kitartásást :) Nálam is él egy kék szépség egy harminc literesben, de a garnélák már kikoptak mellőle...:whistle:
Ha lefogom a tetőt, egy kicsit halkabb. :D A 2213 tetején egy tál kő pihen, hogy kevésbé rezegjen.

Eddig mindkét bettával szerencsém volt, az első csak eleinte kergette őket, de ez az új rájuk se hederít. Ha valahol kotornak, odamegy megnézni, de aztán odébb is áll. A szaporulatot azért biztos dézsmálja majd. :D Ahogy nézem 3 hímet sikerült átraknom, vagy még nagyon fiatalok. De ha beállt a szűrő, kap egy nagyobb csapatot maga mellé. Narancssárgákkal szemezek nagyon, valahogy illene a színük a növényekhez.
 
Ismeritek a műsort, aminek a címe "Pedig jó ötletnek tűnt..."? Hatalmas esések, bénázások, stb-stb. No, én tegnap megnyírtam a ricciát. :ROFLMAO: Fél óra teaszűrővel való halászgatás után eluntam, reggelre szépen összegyűlt a sarkokban. Majd kiszedem. Egyszer. Kicsit alakítgatni próbáltam rajta, mert nagyon összevissza ültettem bele mindent, de azt hiszem inkább csak rontottam a helyzeten. :cautious: Van egy felkopaszodott ludwigiám, aki viszont emers tövet növesztett. Őt megpróbáltam az üres sarokban elültetni, de ott túl alacsony a manado, és nem lógott ki az emers. Leszedtem ezt a kis részt, és beletűztem a ricciagumóba a fán. Az összes emers vízicsillag rész is erre a sorsa jutott. Pár tő blyxa ide is került, de itt nem látom esélyét, hogy megmaradna. Majd kiderül. A microk átvándoroltak ide. Az elhelyezésüket még át kell majd variálnom, elállják az áramlat útját, a túlsó sarokban gyakorlatilag nulla a vízmozgás. A limnot itt is arattam, 2 tövet hagytam bent neki, szeret a gyökerek között bujkálni hal.
Elhullás itt sincs, a létszám továbbra is 1 betta, 2 süncsiga, 3 garnéla. Ja, meg egy hólyagcsiga, és megszámlálhatatlan mennyiségű maláj tornyos. Imádom, mikor lámpaoltás után kiülnek az üvegre. :LOL:
Képek és vízadatok este.
 
Az önkéntes trió tegnap visszaköltözött a 30-as akváriumba, a helyüket 7 darab blue diamond foglalta el. Köszönöm @Etele ! :D Fénykép nem készült, úgyis csak feketének látszódnának a csoda telefonommal.
Nem igazán mertem őket egyből az akváriumba rakni, terveim szerint kaptak volna fél óra beszoktatási időt. Kiöntöttem őket a kapott vízzel egy tálba, majd rájuk borítottam egy deci akvárium vizet. Amitől sokkot kaptak. A kapirgálás abbamaradt, csak álltak egy helyben, az sem zavarta őket, hogy elhúztam a fejükről a mohát. Gyorsan rámértem a vízre, a TDS nem volt nagyon eltérő, a pH viszont, ahogy sejtettem, enyhén szólva is különbözött. A bettánál sötétkék (bőven 7.5 fölött), a már kicsit keveredett víz pedig szép, halványzöld. Vettem egy mély levegőt, és életem leghosszabb beszoktatását csináltam meg. 10 percenként 5 ml akváriumvizet adagoltam. Kb. 4 óráig. :D Tudom ,van aki ennél sokkal többet csinál, de már álmos voltam. Lámpaoltás után borítottam be őket a bettához, ő aludt már rég.
Reggel 2 garnélát láttam elöl, de mivel akkora dzsungel van, hogy múlt héten még a halat sem találtam meg benne, reménykedek, hogy ott van a többi is.

Ez a magas pH a halnak se tesz jót, nagyon gondolkozok azon, hogy ebben is átállok a fele RO, fele csapvíz cserére. Minimálisan ingadozni fog a manado miatt, de mostanában nem szeretnék megint talajt cserélni. :D Este azért beraktam a maradék égertobozt, reggelre szép teaszínű lett a víz. A főzővizet pedig elraktam, és még el is dugtam, mielőtt párom azt hiszi, hogy új teát vettem. :ROFLMAO:
 
A vízcsere kedd reggelre maradt.
pH - 7.5 felett
KH - 10
GH - 14
PO4 - <0.02
NO3 - 1 alatt. Úgy néz ki száműznöm kell a maradék 3 limnobiumot is, más nitrát zabáló nincs bent tudtommal.

Olvastam a fórumon, hogy a Substrat felfelé tolja a pH-t. Mivel tapasztaltam is az emelkedést, így ez le lesz cserélve. Vagy maradunk a semleges Matrixnál, vagy kirúgunk a hámból és kap BioRio-t. Ez megint egy olyan dolog, amiről itthon hallgatni fogok, mint a sír. :whistle: De végre lenne valamim, ami ADA. :ROFLMAO:

A múlt heti hideg nekünk jól jött, de sajnos itt 22 fokig lement a hőmérséklet, így visszakerült a fűtést. Felnyomtam neki 27 fokra, és letakartam, ha esetleg megfázott, hamarabb rendbe jöjjön. Bezzeg a másik akvárium örülne a 22 foknak, de az stabilan tartja a 26-ot. :D Fogalmam sincs hány garnéla van életben, mindig látok néhány darabot kotorni itt-ott. Tetemet nem találtam, és vadászaton se kaptam rajta a halat, szóval reménykedek a dzsungel erejében.
A növények növögetnek, a blyxa nagyon nem akar a manadoban maradni, pedig itt még pandák sincsenek. Bár van egy rakás maláj tornyosom, akik legalább annyira hatékonyan túrnak, mint a kis csíkos brigád a másikban. Őket is ritkítani kéne, de olyan aranyosak a nyuszi fejükkel. :( A két sün elvan, folyamatosan nyalják az üveget vagy a köveket. Mivel az áramlás minimális, barna alga van sajnos, de nem az a mennyiség, amit a csiguszok, és a leendő csapattársaik ne tudnának kordában tartani.

Ha végre el tudom költöztetni az ablakból, kell majd egy kisebb átalakítás, mivel a csövezés teljesen máshogy lesz elhelyezve. Várom már, hogy felszabaduljon a hely, találtam ingyen elvihető hirdetésben egy bettát, akit kitoloncolnak a társas akváriumból, mert agresszív. Akarom. :ROFLMAO:
 
Utoljára módosított:
Itt jó nagy átalakítás voltam kénytelen eszközölni. A betta uszonyai elég durván elkezdtek szétfoszlani. Nagyjából akkor kezdődött, amikor szerintem megfázott a hirtelen lehűlt akváriumvízben, de elég sok oka is lehet. Iszonyúan meg volt tömve az akvárium növénnyel, így az egyik tippem az lenne, hogy állandó jelleggel beleakadt mindenbe. Többször rajtakaptam, hogy a talajhoz legközelebb fekvő faág alatt bujkál, mert épp azt tartotta a kedve. Megelőzve a további problémákat, kiszedtem szinte mindent. A fa a bal hátsó sarokba került, mögé az egyik microsorum bokor. Körülötte maradt a saggitaria és a blyxa, meg a fű maradéka. Középre beültettem a rotalát, jobb sarokba pedig egy kő köré került a maradék micro bokor. A bazaltos részt teljesen szabadon hagytam, az anubiasok a kő és rotala előtti üres területre kerültek.
A beakadás esélyét így minimálisra csökkentettem. Másik verzió, hogy a rengeteg szálas növény közé beragadt a kosz, amit a minimális áramlásra állított nyomóág nem tudott kitakarítani. Koszos víz --> fertőzés, legyengült immunrendszer. Az akváriumba nem merek gyógyszert önteni most, sok a csiga és frissek a garnélák, így külön baktopuros fürdőt kapott a halacska, amíg én ügyködtem odabent, és vagy majdnem 20 liter vizet le is cseréltem. Kicsit lágyítottam a vizén, bent marad pár égertoboz, és jövő héten talán végre megjön a biorio is, ha esetleg a magas pH a betegség oka.
A fűtőt bent hagyom még mindig, 26 fokra állítva, és beraktam a hátsó falra. Átmeneti megoldásként az elsőre volt tapasztva, de ha marad, nem lett volna túl esztétikus hosszú távon. Reméljük a rotala hamar benövi. Napközben nagyon meleg van bent, éjszakára pedig letakarom, elkerülve az újabb megfázás lehetőségét.
42368925765_61becc1d1f_h.jpgDSC_0649 by Emese, on Flickr
Még egy előnye a csupaszításnak, látszanak a garnélák.
42368924085_5037a052ec_h.jpgDSC_0652 by Emese, on Flickr
41463270280_c8128f7ddc_h.jpgDSC_0653 by Emese, on Flickr
Mutimiteszel.
41463411460_519ffed6c5_h.jpgDSC_0659 by Emese, on Flickr
 
Utoljára módosított:
Tegnap megjött a BioRio, ma reggel pedig ki is cseréltem a teljes töltetet. Hála @tsokee -éknak 2 szűrőkosárral üzemel az Ecco Pro. Este akartam, de talán napközben kevésbé életveszélyes a teljes szűrőanyagcsere. A szűrőanyagtartó háló sajnos elég nagy lyukúnak bizonyult, az apróbb szemek kiestek belőle így a legalsó kosár aljára is került egy vékony réteg perlon. A kosarak alá pedig egy vékony Eheim-es körszivacs, ami még a 2213-ból maradt. Fogalmam sincs hova tüntettem el a többit, emlékeim szerint nem vagdostam szét az összeset. o_O Lentről felfelé tehát: kék szivacs, felette a kosarakban perlon, biorio, vastag perlon a legtetején. Mivel a tömörödés miatt amúgy is sokat kell majd takarítani, vagyis többet, mint általában, a perlont is tudom cserélni. Vagy veszek egy normális hálót. :D
Kapott az akvárium egy hatalmas catappa levelet, reggelre szép sárgás árnyalata lett a víznek, ami nagyon jól kihozza a rotalák narancsos-rózsaszínes színét középen. :notworthy:
Ha nem romlik látványosan a hal állapota, akkor hétvégén kap rásegítésnek egy paraguardos fürdőt. Ha tovább foszlik, akkor előrehozottan kapja meg valamelyik este.
 
A halacska állapotba csak rosszabb lett, így kiszedtem a garnikat, és az egész akváriumot lekezeltem a Bactopurral. Féltem, hogy a csigákat megöli, és a bomló tetemek beszennyezik a vizet, ezért kiszedtem annyit, amennyit csak tudtam. Nos, a csigákat pont nem érdekelte a gyógyszer, vígan mászkáltak fel-alá.
Kiszedtem minden kiszedhető növényt, lemostam őket langyos vízben. Alaposan kipórszívóztam a bazaltot, nagyon megül benne a trutyi, főleg az alacsony áramlás miatt. Nagyon érik bennem, hogy kiszedjem azt az elülső területet, és beszórjam a maradék manadoval, ott talán könnyebben és gyorsabban le tudnák bontani a bacik.
Csak reménykedni tudok, hogy ez a kezelés végre használ is, és rendbejön a kis lökött. Ha túléli ezt, meg a két költözést, szerintem át lesz költöztetve egy csak neki készült, szűrő nélküli csodába, ez pedig üzemelhet teljes erővel növényesként.
Van azért jó hír is, ma, amikor pakoltam vissza a garnikat, felfedeztem egy petés blue diamond mamát. (y)
 
Itt előjött a barna alga, ezért kicsit emeltem a fényen és adtam egy icipici kakaót a szűrőnek is. Gondolom most kezdte észrevenni az akvárium, hogy amúgy kinyírtam a bacik elég nagy részét a múltkori szűrőközeg cserével, és a nagy vízcserékkel. :whistle: Nem akarom elkiabálni, de a bettán végre látom a javulás jeleit. A hátuszonyából gyakorlatilag csak egy csonk maradt, vékony és rövid szálkák meredtek ki belőle. Sírni támadt kedvem, ahányszor ránéztem szegényemre, és fogalmam sem volt, hogy mivel tudnék még segíteni neki. Az tartotta bennem a lelket, hogy nem volt letargikus, nem bujkált, ugyanúgy jött és követelte a kaját, mint a lebetegedése előtt.
Viszont ma reggelre az egymástól független szálkák között összefüggő kis uszonykezdemény lett. Remélhetőleg most már a gyógyulás útjára lépett. Holnap kapunk egy kis ízelítőt a Seachen Nourish-ből, a vitaminkiegészítés talán felgyorsítja a folyamatot. Úgy legyen. :notworthy:
A víz minőségéért azért nem aggódok annyira, mert a garnélák kaparásznak vígan, és a petés mami se dobálta még el a labdácskáit. Azért ezt a bazaltos részt nagyobb figyelemmel fogom talajporszívózni.
DSC_0698.JPG DSC_0700.JPG DSC_0701.JPG DSC_0702.JPG
 
Vízcsere és méricskélés itt is megvolt.
Előtte:
TDS - 173
KH - 10
GH - 13
PH - 7.5
Utána:
TDS - 164
KH - 8
GH - 13
PH - 7.5 alatt, de még nem a 7-es zöldessége

Azt látom, hogy a csapvíz magas pH-ját nem tudja levinni a biorio, nagyon úgy tűnik, hogy nem fogom megúszni a fele-fele RO és csapvizezést, hogy legalább egy 7-es értéket megtartson. Bár az is igaz, hogy manado mellett nehéz bármilyen értéket is stabilan megtartani, pedig nem egy mai darab az a talaj. A nagyobb levelű növényeken minimális barna algát látok, az üvegnél szintúgy. A süncsigák mindegyike meglépett még a baktopuros kezelés előtt, vagy csak nagyon jól bujkálnak. Egy ideje nem találkoztam velük. :( Majd 1-2 darabot megpróbálok áttelepíteni a 30-asból, hátha. A garnélák kaparásznak, a petés mami megvan. Amikor a másikban vizet cserélek, sokszor sikerül leszippantani növendék garnikat. Ha látom rajta, hogy szép kék, akkor átkerül ide. Tegnap az egyik növendék úgy gondolta, hogy koromfekete lesz inkább, így ő repült vissza az eredeti helyére. :D
Tápból 1.5 ml-t nyomtam be, foszfát kiegészítést nem kap. Catappából csak 1.5 ml megy bele, mivel ázik egy elég nagy catappa levél odabent. Nem tudom túl lehet-e adagolni, de inkább nem kísérletezek ezzel.
A fűtő bent van, de tegnap ez is olyan szinten felmelegedett, hogy nem ment, kellemes, 28 fokos hőmérséklet uralkodik odabent. Azért a további megfázásokat elkerülendő nem fogom kikapcsolni, menjen csak, ha úgy érzi, hogy kezd "hideg" lenni a víz.

A betta továbbra is gyógyulgat, minden nap nézem, hogy mi újság a kis csonkjával. Péntek óta Nourishba áztatott artemiát kap, naponta kétszer, kis adagokban. Remélhetőleg túléli, és végre megtanulom, hogy igenis vegyem komolyan azt a 26-27 fokos szükséges víz-hőmérsékletet, és a megfázás lehetőségét, és tegyek meg mindent, hogy ki legyen nyalva az a pici halfeneke. Ugyanis a költözés utánra zöld utat kapott egy újabb hal beszerzése. :X3:
 
Azt látom, hogy a csapvíz magas pH-ját nem tudja levinni a biorio, nagyon úgy tűnik, hogy nem fogom megúszni a fele-fele RO és csapvizezést, hogy legalább egy 7-es értéket megtartson. Bár az is igaz, hogy manado mellett nehéz bármilyen értéket is stabilan megtartani, pedig nem egy mai darab az a talaj.
Nálam is évekig fennált ez a pH-probléma. 6 éve használom a Seachem neutralt, azóta stabil, mint az atom.
Ami számomra különösen tetszik benne, hogy - más pufferekkel ellentétben - többszöri vízcsere után is tartja a 7-es értéket. Kb. 6-7 hetente kell csupán újra adagolni egy keveset a cserevízhez. Nem lesz felhős a víz, növények is virultak/virulnak.
Nem tudom, hogy merre laksz, de szívesen adok egy kis kóstolót.
 
Nálam is évekig fennált ez a pH-probléma. 6 éve használom a Seachem neutralt, azóta stabil, mint az atom.
Ami számomra különösen tetszik benne, hogy - más pufferekkel ellentétben - többszöri vízcsere után is tartja a 7-es értéket. Kb. 6-7 hetente kell csupán újra adagolni egy keveset a cserevízhez. Nem lesz felhős a víz, növények is virultak/virulnak.
Nem tudom, hogy merre laksz, de szívesen adok egy kis kóstolót.
Tyű, köszönöm, jól hangzik. Páran panaszkodnak arra, hogy a foszfát szintet viszont az egekbe emeli, ez nálad mennyire jelentkezett?
A felajánlással élni fogok, amint rendeződtek a dolgok. Költözés előtt állunk, ha a megadott irányítószámon laksz, akkor a szomszédos kerületbe. : ) Igazából ez a 7.5 már nem annyira vészes a korábbi (szerintem) 8 felettihez, ahol sötétkék volt a cseppteszt. Úgyhogy nem sürgős, csak azért szeretném azt a szimpatikus 7-est megtartani a halnak. Még egyszer köszönöm. :)
 
Páran panaszkodnak arra, hogy a foszfát szintet viszont az egekbe emeli, ez nálad mennyire jelentkezett?:)
Nálam annyira semennyire, hogy nem győztem tolni az Easy foszfátot. El is tűnt a poralga.
Az is igaz, hogy én nem méricskélek, a hajdani "Törpös-iskola" növendéke vagyok.
 
Nálam annyira semennyire, hogy nem győztem tolni az Easy foszfátot. El is tűnt a poralga.
Az is igaz, hogy én nem méricskélek, a hajdani "Törpös-iskola" növendéke vagyok.

Akkor ott lehet, hogy nem a Neutral okozta az emelkedést, hanem már eleve magas volt a vízben? Max rásegített valahogy. Mondjuk a manado miatt a 30asban nagyon ingadozott a foszfátom, hol túl sok volt, hol semmi. És most ebbe került az a talaj... Majd szerzek foszfát imádó növényeket, ha gond lesz. Van olyan? :D

Ma reggelre csinos kis zöld hajkoronát növesztett a legmagasabb rotala, vizet akartam cserélni, de nem volt bekapcsolva a bojler. Nem kockáztattam meg a hidegvizes cserét, majd este megejtem. A világítást ráraktam az időzítőre, bár most kicsit viccesen néz ki a kábelezés, 11:30-tól 19:00-ig megy, és eggyel visszavettem az erejéből is. Ahol a micro bokor egyből kapja a vizet, megjelent az ecset, oda ki kell találnom valami másik kifolyót. Vagy megrendelem végre a spint ferdeszemű barátainktól, majd buzgón imádkozok, hogy se a posta, se én ne törjem ripityára.
 
Nos, szegény halnak most már szorulása is van, 2 napja puffadt a hasa, sokat van a földön. A pikkelyeit figyelem, nincs borzolódás, így a hasvízkórt egyelőre kizárnám, reméljük "csak" valami emésztési gond lesz. Sokkkkkal kevesebbet kell etetnem. :( Ma viszek haza pár szem borsót, állítólag jó az ilyen gondokra, már csak le kell vele ülnöm megbeszélni, hogy ma vega diéta lesz. Ma reggel kivettem az akváriumból egy alacsonyabb vízszintű műanyag dobozba, kapott társnak anubiast, limnot, és egy darabka catappa levelet, plusz letakartam a tetejét. A lakásban 27-28 fok van, így a megfázástól annyira nem félek most, napközben nem fog lehűlni a levegő.
Kezdek egyre inkább kétségbeesni, hogy mégis mit tehetnék még érte. Az biztos, hogy az akváriumba nem fog visszakerülni. Sajnos a várttal ellentétben sok a mocsok az aljzaton, azt a bazaltos részt nem tudom tisztán tartani ekkora áramlás mellett. Mivel a halnak valami sterilebb helyre van szüksége, így ez az akvárium ebben a formában felszámolásra kerül. Legalább költözésnél már csak 1 akvát kell eljuttatni A-ból B-be. Aztán C-be is...

Amennyiben a mai napot túléli, a kis 10 literes akváriumot kapja meg, talaj nélkül, fűtővel, limnokkal, anubiassal, meg talán a micro bokrokkal, de ez még kétséges. Az itt lakó garnélák szerintem egyelőre egy kellemesen nagy méretű befőttes üvegben kapnak helyet. A (nálam) ritkábbnak számító növényeket egy exceles fürdő után átmentem a 30-asba.

Ha végre lenyugodtak a kedélyek körülöttünk, újra lesz indítva. Vagy le lesz cserélve egy nagyobbra, az EccoPro elbírja...:whistle:

Addig is, megkérnék egy moderátort @viktorlantos @inadsz , hogy helyezze át a befejezettek közé a naplót, köszönöm szépen!
 
Back
Oldal tetejére