• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fényképezőgép választási dilemma

Szia.
Azt javasolnám, hogy kezdetnek vegyél egy viszonylag olcsó,de elfogadható képminőséget produkáló DSLR vázat!
Márka majdnem mindegy - illetve annyiban nem, hogy természetfotónál kiemelten RENDSZERBEN érdemes gondolkodni.
Tehát olyan gépvázat vegyél amihez ÉSSZERŰ ÁRON tudsz objektívet (tele -alap -nagylátószög) találni!
Vázra ne költs sokat, bármit veszel most - pár év múlva úgyis idejét múlt lesz - illetve a lányod igényei meg fogják haladni.
Sokat segítene a válaszadásban ha írnál egy általad elképzelt költségkeretet + hogy a lányod a természetfotó mely ágai iránt érdeklődik az említett madárfotón kívül!
A 75-300 gyújtótávolság a legtöbb esetben egy általános túrista-zoom,a fényereje gyakran kevés szokott lenni természetfotóhoz ...
Igazából szinte minden iránt érdeklődik, 13 éves.
Közel lakunk a Gemenchez, erdei totálokat is csinált, érdekli a makrózás is, családot, kutyánkat is szívesen fotózza.
A keret 200-250 EFT ebből kellene valamit kihozni.
Úgy gondolom, az lenne a fontos, hogy tudjon kísérletezni.
Kellene egy használható alap és a madárfotóhoz való objektív.
(makrózás pl ráér)
Később még tud a család spórolni rá, ha már tudja mit akar.
 
Sziasztok!

Sok profi fotós van itt a fórumon tapasztalatom szerint.
Lányomnak a fotózás a hobbija.
Eddig egy kis kompakt géppel (nikon A100) és telefonnal fotózott.
Szerintem nagyon jók a fotói ezzel a technikával.
És szeretne jobban megtanulni. Ehhez szeretnék venni neki DSLR-t.
Portré fotózás mellett, természet fotózás is érdekli.
Nemrégiben jó eredményt ért el egy természetfotó pályázaton. Ahol nyert egy madárfotózást.
Ez valamikor a nyár elején lesz. A szervező szerint 200-300 mm körüli objektív a legjobb rá. (ezt nekünk kéne vinni, meg persze gépet)
Nem foglalakoztunk komolyan a témával eddig.
Erre jó egy 75-300 mm alap objektív?
Milyen gépet érdemes választani, amivel már meg lehet tanulni a komolyabb fotótechnikát?
Elég egy alap DSLR?
Mondjuk egy canon 2000D?
(Azt olvasom, hogy kezdésnek nem kell nagyon komoly gép)
Vagy ha már rá szánjuk a pénzt, komolyabbat kellene venni? (250 D)
Várom az ötleteteket, tanácsotokat!

MILC, főleg micro4/3 (Pana/oly).

Kicsi, könnyű (13 éves lánynak ez is fontos szempont lehet - mindig az a legjobb fényképező amit nem hagysz otthon), nagyon jó obik vannak rá viszonylag olcsón, régebbi vázakat tényleg fillérekért lehet használtan venni, de vannak ngyon komoly gépek is a rendszerben ha később kinőné.

Pl. Oly E-M10II + 14-150 (ez fullframe 28-300-nak felel meg, vagy kb. 200D 20-200-nak) kit használtan 150 körül mehet(újonnan 250), 45-ös portréobi ~50-60, 60as baromi jó makró 90 körül van. Kettővel kell szorozni a fokusztávokat a fullframe ekvivalenshez.

Rendesen madárfotózni viszont nem fog ennyiből, az jellemzően a jóval drágább kategória.
 
Igazából szinte minden iránt érdeklődik, 13 éves.
Közel lakunk a Gemenchez, erdei totálokat is csinált, érdekli a makrózás is, családot, kutyánkat is szívesen fotózza.
A keret 200-250 EFT ebből kellene valamit kihozni.
Úgy gondolom, az lenne a fontos, hogy tudjon kísérletezni.
Kellene egy használható alap és a madárfotóhoz való objektív.
(makrózás pl ráér)
Később még tud a család spórolni rá, ha már tudja mit akar.
Nekem is hasonló az érdeklődési köröm, sok éve fotózom Nikon DSLR vázakat és objektíveket használok teljes megelégedéssel. Itt kéne következniük a jó tanácsoknak amivel szerintem csak a bizonytalanságot fokoznám benned, mivel mindenki az általa ismert és preferált termékeket fogja ajánlani, inkább mást mondok: elég messze vagyunk egymástól, de ha gondolod szívesen látlak titeket egy fotós kiránduláson, ahol kipróbálhatná a lányod milyen is ez a DSLR világ, mit tud nyújtani, és mivel jár. Egy ilyen váltással egész más dimenziók nyílnak meg, persze sok-sok tanulás, próbálkozás után. Ha megtetszene neki szétnézhetünk valamelyik szekrényem mélyén biztos találnék a lányod számára egy vázat egy telével, bőven a keretetek alatt.
 
Igazából szinte minden iránt érdeklődik, 13 éves.
Közel lakunk a Gemenchez, erdei totálokat is csinált, érdekli a makrózás is, családot, kutyánkat is szívesen fotózza.
A keret 200-250 EFT ebből kellene valamit kihozni.
Úgy gondolom, az lenne a fontos, hogy tudjon kísérletezni.
Kellene egy használható alap és a madárfotóhoz való objektív.
(makrózás pl ráér)
Később még tud a család spórolni rá, ha már tudja mit akar.


Ez esetben Canon-t ajánlanék. Nem tudom használt váz játszik e.
APS-C vonalon 600, 650, 700, 750D fotózás szempontjából kb ugyanaz. Ha később makrózni is akar, oda előnyösebb az APS-C váz, jól jön a kihajtható lcd (nem kell esetleg földön fetrengeni) tele esetén is jól jön az 1.6-os szorzó miatt, alacsony ISO-n megfelelő utómunka után nem lesz sokkal rosszabb a végeredmény, mint egy mai FF váz esetén..
Telének ár/érték arány miatt a EF-S 55-250 STM. A sima 70-300 4-5,6 III bár olcsó, kerüld el...
Canon-hoz érdemes venni aprópénzért egy M42 adaptert, onnantól kezdve régi orosz és pl Zeiss obikat is tud használni, Pentacon-ok stb, 10-20ezer Ft-os tételek. (Tanuláshoz, tapasztalatszerzéshez ezek kimondottan jók tudnak lenni..)
Canon 10-18 STM nagylátónak, vagy EF-S 10-22.. Alap obinak meg 18-55 IS.

Madárfotózásra hosszabb távon használt 400 5.6 L vagy 300 4L IS..
 
Utoljára módosított:
Igazából szinte minden iránt érdeklődik, 13 éves.
Közel lakunk a Gemenchez, erdei totálokat is csinált, érdekli a makrózás is, családot, kutyánkat is szívesen fotózza.
A keret 200-250 EFT ebből kellene valamit kihozni.
Úgy gondolom, az lenne a fontos, hogy tudjon kísérletezni.
Kellene egy használható alap és a madárfotóhoz való objektív.
(makrózás pl ráér)
Később még tud a család spórolni rá, ha már tudja mit akar.


Gondolkodom vagy 2 napja a választásodon.
A rendszeredet úgy állítanám össze, hogy melyik vázhoz találsz előbb egy Sigma 50-500-as objektívet.
Ennek kellene az alapnak lennie, egy nagylátót tájképhez és egy 50 vagy 35 mm-es alapobjektívet már könnyedén tudsz venni.
A Bigmán kívül ami még nagyon fontos egy rendes állvány -stabil fejjel. Ha odáig jutsz, az egy közel ekkora fejvakarás lesz ...
(mindenképpen 3 szekciósat vegyél, az általában stabilabb)
 
Gondolkodom vagy 2 napja a választásodon.
A rendszeredet úgy állítanám össze, hogy melyik vázhoz találsz előbb egy Sigma 50-500-as objektívet.
Ennek kellene az alapnak lennie, egy nagylátót tájképhez és egy 50 vagy 35 mm-es alapobjektívet már könnyedén tudsz venni.
A Bigmán kívül ami még nagyon fontos egy rendes állvány -stabil fejjel. Ha odáig jutsz, az egy közel ekkora fejvakarás lesz ...
(mindenképpen 3 szekciósat vegyél, az általában stabilabb)
Volt már a kezedben ilyen objektív? Én biztos nem vennék..
Korábban ezt írtad "A 75-300 gyújtótávolság a legtöbb esetben egy általános túrista-zoom,a fényereje gyakran kevés szokott lenni természetfotóhoz ... "

Na a Bigmának még több fény kell. Meg cipeld.. Amúgy a természetfotó tág fogalom.. Tájképnél nem kell nagyobb fényerő. Makrónál sem. Madárfotó esetén pedig kénytelen beérni 5.6-os fényerővel.

Ha pedig célzottan madárfotó, akkor az 55-250 STM vagy aCanon 70-300 IS II (https://www.arukereso.hu/fenykepezo...00mm-f-4-5-6-is-ii-usm-0571c005aa-p131458325/) ami szóba jöhet viszonylag olcsón használtan, ha belefér, inkább az utóbbit venném...
 
Utoljára módosított:
Volt már a kezedben ilyen objektív? Én biztos nem vennék..
Korábban ezt írtad "A 75-300 gyújtótávolság a legtöbb esetben egy általános túrista-zoom,a fényereje gyakran kevés szokott lenni természetfotóhoz ... "

Na a Bigmának még több fény kell. Meg cipeld.. Amúgy a természetfotó tág fogalom.. Tájképnél nem kell nagyobb fényerő. Makrónál sem. Madárfotó esetén pedig kénytelen beérni 5.6-os fényerővel.

Ha pedig célzottan madárfotó, akkor az 55-250 STM vagy aCanon 70-300 IS II (https://www.arukereso.hu/fenykepezo...00mm-f-4-5-6-is-ii-usm-0571c005aa-p131458325/) ami szóba jöhet viszonylag olcsón.


Szerinted úgy ajánlok egy kezdőnek valamit, hogy nem volt?
Madárfotóra a 250mm még aps-c n is kevés.
A Canont felesleges erőltetned, nem a márkán múlik.
 
Szerinted úgy ajánlok egy kezdőnek valamit, hogy nem volt?
Madárfotóra a 250mm még aps-c n is kevés.
A Canont felesleges erőltetned, nem a márkán múlik.
Szerintem annak a képe halovány, pláne az 500-as végén, én az OS verziót próbáltam. 250mm felett már csak 6.3 a fényereje, de 8-ra úgyis be kell rekeszelni..

Meg hát milyen madárfotó, ez Sony 85 1.8-al van.. :)
 

Attachments

  • 20191226_DSC07423HDf.png
    20191226_DSC07423HDf.png
    363.4 KB · Megtekintések: 46
Szerintem annak a képe halovány, pláne az 500-as végén, én az OS verziót próbáltam. 250mm felett már csak 6.3 a fényereje, de 8-ra úgyis be kell rekeszelni..

Meg hát milyen madárfotó, ez Sony 85 1.8-al van.. :)


A természetben ritkán tudsz ennyire megközelíteni egy vadon élő madarat.
Teljes nyíláson a legtöbb zoom elvérzik, ne hasonlítsuk már egy fényerős fixhez.
A sigmán legalább van állvány-csatlakozó, egy kompakt objektívet ami hasonlóan fényerőtlen - még nagyobb biztonsággal beráz kézből.
Objektív és objektív között is lehet különbség, amit én próbálgattam jó régen az szépen rajzolt.
Nem kedvencem a Sigma, egyiket sem szerettem amikor volt, de erre a gyújtótávolságra nem nagyon jut eszembe jobb alternatíva ...
 
A természetben ritkán tudsz ennyire megközelíteni egy vadon élő madarat.
Teljes nyíláson a legtöbb zoom elvérzik, ne hasonlítsuk már egy fényerős fixhez.
A sigmán legalább van állvány-csatlakozó, egy kompakt objektívet ami hasonlóan fényerőtlen - még nagyobb biztonsággal beráz kézből.
Objektív és objektív között is lehet különbség, amit én próbálgattam jó régen az szépen rajzolt.
Nem kedvencem a Sigma, egyiket sem szerettem amikor volt, de erre a gyújtótávolságra nem nagyon jut eszembe jobb alternatíva ...
Jó hát nekem mindegy mit vesz. De akkor már a 150-500-at venném (mert az képminőségben jobb az 500-as végén), alá meg egy 18-135 STM-et pl.
De hosszú távon mindenképp fixre játszanék..

Egyébként igen, Sigma obiknál nagyobb a gyártási szórás, meg aztán a front-back fókusz hiba.. Az Art széria optikailag jó, de DSLR-en nem sokáig volt meg nekem az se.. Persze lehetett volna hozzá dokkolót venni..
 
Utoljára módosított:
Igazából szinte minden iránt érdeklődik, 13 éves.
Azt kéne megnézni, hogy most mekkora átfogás áll rendelkezésre (át kéne számolni 35mm-re vetítve mennyi), de ha leírod milyen gépe van, akkor átszámoljuk.
Aztán érdemes megnézni, hogy a fotók hány mm-es gyujtótávolságon készültek. Lehet kiderül, hogy nem is feltétlen kell lefedni az egész pl 10-500mm-ig tartományt. Én pl azért váltam meg a 70-200 -as obimtól, mert vagy 100mm környékén használtam, vagy 200mm-es, így lett helyette két fix, egy 100 f2 és egy 200 2.8 L II. Képminőségben előrelépés volt.
A madárfotó milyen madár? Kisebb énekes madarak? Lessátorból? Esetleg épített terepasztalon? Vagy nagyobb testű, pl fekete gólya?
A madárfotón kívül inkább statikus témákat fotóz, kell a gyors AF?
Manuális obikból nagy a választék és olcsók, portrézni jobb, mint a műanyag zoomok, szebb háttérelmosást lehet elérni. Hátránya, hogy keresőben nehéz élességet állítani, de ezeken a vázakon már van lehetőség élőképbe belenagyítani, körülményes, de kreatívabban lehet fotózni, mint a műanyag zoom obikkal.. Meg tájképnél van idő élességet állítgatni.
Ezt az oldalt érdemes böngészni, sokat lehet tanulni belőle, sok obiteszt van és egyéb érdekességek, kimondottan manuális obikról . https://hispan.hu/photos/photos/portrait


A manuális obikban nagy lehetőség van, a MILC vonalat is érdemes megnézni, azokat azonban a Sony-n kívül nem ismerem.. Vázként Sony-ból az A6000-es lehet életképes, de erre csak adapterezve tudsz nagytelét rakni, a jobb adapterek drágák és az eredmény sem mindig kielégítő..
 
Utoljára módosított:
A váz választása előtt is most állunk.
Ahogy írtam, most lesz alkalma nyár elején egy profi lesen madárfotókat csinálni, kisebb énekes madarak egy itatónál.
Én úgy gondolom lesz alkalma kattogtatni, nem biztos, hogy egyből a legjobb technika kell.
Elég ha a technikával meg lehet vele csinálni, tűrhető minőségben.

Szóval egy tanulásra alkalmas váz. (DSLR)
(olyat szeretnék választani, ami bírja pár évig míg az elején beletanul)
Hozzá egy teleobjektív, meg egy általános egyelőre.
Aztán ahogy tanul úgy fejlesztenénk (meg ahogy lesz rá keret).

A fő cél, hogy sikerüljön neki a fotózást negtanulni, mivel nagyon érdekli, és ő maga szeretné.

Eddig főleg tájképfotókat csinált.
De gyakori témája, hogy kiviszi egyik lego figuráját az udvarra és lefotózza valamilyen érdekes háttérrel.


Azt kéne megnézni, hogy most mekkora átfogás áll rendelkezésre (át kéne számolni 35mm-re vetítve mennyi), de ha leírod milyen gépe van, akkor átszámoljuk.
Aztán érdemes megnézni, hogy a fotók hány mm-es gyujtótávolságon készültek. Lehet kiderül, hogy nem is feltétlen kell lefedni az egész pl 10-500mm-ig tartományt. Én pl azért váltam meg a 70-200 -as obimtól, mert vagy 100mm környékén használtam, vagy 200mm-es, így lett helyette két fix, egy 100 f2 és egy 200 2.8 L II. Képminőségben előrelépés volt.
A madárfotó milyen madár? Kisebb énekes madarak? Lessátorból? Esetleg épített terepasztalon? Vagy nagyobb testű, pl fekete gólya?
A madárfotón kívül inkább statikus témákat fotóz, kell a gyors AF?
Manuális obikból nagy a választék és olcsók, portrézni jobb, mint a műanyag zoomok, szebb háttérelmosást lehet elérni. Hátránya, hogy keresőben nehéz élességet állítani, de ezeken a vázakon már van lehetőség élőképbe belenagyítani, körülményes, de kreatívabban lehet fotózni, mint a műanyag zoom obikkal.. Meg tájképnél van idő élességet állítgatni.
Ezt az oldalt érdemes böngészni, sokat lehet tanulni belőle, sok obiteszt van és egyéb érdekességek, kimondottan manuális obikról . https://hispan.hu/photos/photos/portrait

A manuális obikban nagy lehetőség van, a MILC vonalat is érdemes megnézni, azokat azonban a Sony-n kívül nem ismerem.. Vázként Sony-ból az A6000-es lehet életképes, de erre csak adapterezve tudsz nagytelét rakni, a jobb adapterek drágák és az eredmény sem mindig kielégítő..
 
Köszönöm mindenkinek a sok jó ötletet!
Hasznos információkkal segítettetek!
Igyekszem utána olvasni mindennek.
És ígérem, beszámolok, mi mellett döntöttünk.
 
Köszönöm mindenkinek a sok jó ötletet!
Hasznos információkkal segítettetek!
Igyekszem utána olvasni mindennek.
És ígérem, beszámolok, mi mellett döntöttünk.
A használt obikat azért nem érdemes elvetni, mert (ugyan bele lehet futni meghibásodásba nyilván) ha nem válik be, akkor kisebb buktával, vagy akár bukta nélkül tovább adható. Idő, mire az ember megtalálja, mi is az amire leginkább szüksége van, aztán a végén már le tud szűkülni a kör 2-3 fix obira, vagy egy zoom-ra pl.. Ismerek olyat aki Nikon D810 és 14-24 kombót használ, nincs is több obija..
 
Utoljára módosított:
De gyakori témája, hogy kiviszi egyik lego figuráját az udvarra és lefotózza valamilyen érdekes háttérrel.

Az ilyen témára pl simán jó a manuális obi is. Sőt, a munkahelyemen van egy Canon DSLR, de mégis mikor kisebb tárgyakat kell fotózni, van egy ezer éves Nikon P90 bridge gép, inkább azzal oldom meg. Hosszú záridő itt nem gond, van pici állványom, deríteni tudok, alap ISO-n jó képe van (némi utómunka után) és előnye, hogy a kis szenzor és a makró állásnál használt kis gyutáv miatt sokkal nagyobb a rendelkezésre álló mélységélesség tartomány, mint a nagyobb szenzoros gépeknél.. Nyilván ezek a fotók nem 4K tv-re és fali poszterre készülnek, de pl netre vagy dokumentumokba több, mint jók..

Ami még eszembe jutott, ha esetleg Sigma telét veszel használtan, mindenképp próbáld ki több expó erejéig. A régi EX szériával egy bizonyos sorszám alatt a Canon váz ERR99 hibával megáll, a tükör fentmarad, csak újraindítás segít. Volt nálam ilyen obi régen (egy Sigma 105 EX makró), igaz kb 15 éve. De régi obi is lehet patika állapotú és jó árban lehet a használt piacon.
A másik amit egy ismerősöm használt megelégedettséggel ár/érték arányát tekintve, a Sigma APO 400mm f5.6, ez pl csak nyitott blendével működik canon vázon, 70-100eFt-ér szokott előfordulni ez is és az APO 300 f4 is. Ezek fix obik zoom-oknál jobb képminőséggel..
 
Utoljára módosított:
Rendhagyó kérdés, nem is találtam neki pontos topicot:
Létezik olyan fotóállvány, amibe beépített szögelfordulás mérő van? (aki esetleg ismerős a geodéziai műszerek világában, ott találkozhatott már ilyennel, az optikai szintezőkben is van) Esetleg egy adapter ami vízszintes szögelfordulást mér, és az állvány valamit a műszer közé rakható?
Lézeres távmérőhöz keresek ilyet.
Köszönöm!
 
I
Rendhagyó kérdés, nem is találtam neki pontos topicot:
Létezik olyan fotóállvány, amibe beépített szögelfordulás mérő van? (aki esetleg ismerős a geodéziai műszerek világában, ott találkozhatott már ilyennel, az optikai szintezőkben is van) Esetleg egy adapter ami vízszintes szögelfordulást mér, és az állvány valamit a műszer közé rakható?
Lézeres távmérőhöz keresek ilyet.
Köszönöm!
llyenre gondolsz? Vagy ennél pontosabb kell?
Nekem nagyon bevált ez az állvány, Rollei c5i.. De találsz ilyet más gyártótól is..

Vagy telefon pl, az is tud szögelfordulást, fel kell szerelni valami tartót az állványra..
 

Attachments

  • res_309046d5482fcd7cdf26e8a30f4d8100_full.jpg
    res_309046d5482fcd7cdf26e8a30f4d8100_full.jpg
    61.9 KB · Megtekintések: 16
Rendhagyó kérdés, nem is találtam neki pontos topicot:
Létezik olyan fotóállvány, amibe beépített szögelfordulás mérő van? (aki esetleg ismerős a geodéziai műszerek világában, ott találkozhatott már ilyennel, az optikai szintezőkben is van) Esetleg egy adapter ami vízszintes szögelfordulást mér, és az állvány valamit a műszer közé rakható?
Lézeres távmérőhöz keresek ilyet.
Köszönöm!
3D állványfejet keress, sok fajta be van skálázva 360fokra.
 
I

llyenre gondolsz? Vagy ennél pontosabb kell?
Nekem nagyon bevált ez az állvány, Rollei c5i.. De találsz ilyet más gyártótól is..

Vagy telefon pl, az is tud szögelfordulást, fel kell szerelni valami tartót az állványra..

Huuuu köszi.. már kb 4 órája keresek valami ilyet :D csak nem tudtam hogy álljak neki. Nagyon köszönöm!
 
Back
Oldal tetejére