• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fénycsövek tipusai, jellemzői, összehasonlítás

A csöveken általában "warm daylight" (meleg napfény) és "cool daylight" (hideg napfény) feliratok szoktak szerepelni.
A sárgásabb fényt szokták melegnek nevezni, míg a kékesebbet hidegnek. A 6500 K-es csövek "hideg napfény" színűek.

color_temperature.jpg


hideg napfény:

cool_white.jpg


Meleg napfény:

warm_white.jpg
 
Sziasztok.Bocsánat ha amatőr a kérdésem.
T5-ös csőveket is évente kell cserélni mint a T8-akat? Vagy kibirnak másfél évet?
Növényes akváriumnál milyen kelvin tartomány ajánlott,T5-ös csőveknél?

Előre is köszönöm a segitséget.
 
kocsa said:
Sziasztok.Bocsánat ha amatőr a kérdésem.
T5-ös csőveket is évente kell cserélni mint a T8-akat? Vagy kibirnak másfél évet?
Növényes akváriumnál milyen kelvin tartomány ajánlott,T5-ös csőveknél?

Előre is köszönöm a segitséget.

A T5-ös csöveket is legalább évente illik cserélni! A növényes akváriumoknál a 6500K (napfény) körüli érték az ideális, akár T5-ről, akár T8-ról legyen szó.
 
Lenne egy kérdésem. Philips neoncsövet szeretnék venni. Eddig van 3 120centis abból 2 philips aquarelle, és egy nem akváriumi fénycső. Milyet vegyek mellé? +1 Philips Aquasky -t és gondolkodom a "nem akváriumi cső" lecserélésén így ahelyett is egy Aquasky-t tervezek.

Szerintetek ez így jó lesz?: 2 Db Aquarelle és 2db Aquasky. 38wattosak. 250es aksira ez elégségesnek tűnik.




szerk ___ Rosszul tettem volna fel a kérdést? vagy mi a baj?:D
 
DomeSL said:
Miért baj, hogy a csövek 10000 K-sek?
Miért cseréli ki mindenki 6500 K-sra?


A 6500K felel meg a nappali fénynek és bár a 10000 K magasabb színhőmérséklet tehát jobbnak tűnik, a fényereje (lumen) valamivel kisebb.
Míg az 10000ks 2450lm a 6500k-s 3200lm.
 
A legtöbb power compact elektromos gyújtást igényel. Egy dologra figyelj, ha G23-as foglalatú power compactot veszel, abba bele van építve a hagyományos gyújtó, csak két kivezetése van, így csak fojtótrafóval használhatod(mondjuk erre is láttam kínai elektromos előtétet, nem lehetetlen), ezek max 11W-os csövek, nanonál jöhetnek szóba.
 
Levinen said:
kocsa said:
Sziasztok.Bocsánat ha amatőr a kérdésem.
T5-ös csőveket is évente kell cserélni mint a T8-akat? Vagy kibirnak másfél évet?
Növényes akváriumnál milyen kelvin tartomány ajánlott,T5-ös csőveknél?

Előre is köszönöm a segitséget.

A T5-ös csöveket is legalább évente illik cserélni! A növényes akváriumoknál a 6500K (napfény) körüli érték az ideális, akár T5-ről, akár T8-ról legyen szó.

Saját apropómból nézegetem a csövek adatlapját és találtam egy kedvező megyjegyzést:
Lumen Maintenance 2000h 94 %
Lumen Maintenance 5000h 90 %
Lumen Maintenance 10000h 85 %

Ez egy Philips Master PL-S 11W/840/2P compact cső.
Ha napi 10 óra világítással számolunk, 1 év alatt 3650 üzemóra. 5-6.000 üzemóránál esik 10%-ot a cső fényereje. 2 év alatt sem éri el a 15%-os fényáram csökkenést.
Egy pillanatra elgondolkoztam, mennyire mesterségesen generált igény ez az évenkénti csőcsere(?).
Nem is az ár, sokkal inkább a veszélyes hulladék miatt érdekes.
 
Proci a csövek tönkremennek és elvesztik a fényüket. Nem az első amikor a gyár hülyeséget ír.
Meg kell nézni hogy még ideális körülmények között is mennyire amortizálódik.
 
A fényáram csökkenése egy dolog, de én úgy tudom a színspektrum is torzul idővel.
 
Valaki próbált már három sávos fénycsöveket növényes aksihoz?
Szerintetek megérné azt a pár száz forintnyi ár különbséget?
 
SlyChocolate said:
Valaki próbált már három sávos fénycsöveket növényes aksihoz?
Szerintetek megérné azt a pár száz forintnyi ár különbséget?
Szinte kivétel nélkül mindannyian 3 sávos fénycsöveket használunk.
Alatta nem érdemes csővel foglalkozni növényes akvarisztikánál (F33 és társaik), felette pedig 5 sávos van ami ritka, emiatt drága.

Sokunk akváriuma felett az itt található csövek vannak, azok közül is T5-ből valamelyik.
 
Proci said:
Sokunk akváriuma felett az itt található csövek vannak, azok közül is T5-ből valamelyik.


Lenne egy amatőrnek tűnő kérdésem.A csöveknél a darabszám számít-e?Ezt úgy értem,hogy pl. találtam itt 49w-os csövet,az én esetemben ebből kettő kellene.Vagy a 35w-osból kellene 3,míg a 24w-osból 4 darab.
 
Back
Oldal tetejére