• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fénycsövek tipusai, jellemzői, összehasonlítás

Kiégett az egyik fénycsövem az Odyssea Quad világításomból, így kicsit utána kellett néznem, milyen fénycsőre is van szükségem.
Körülnézve a net-en azt tapasztaltam, hogy a kifejezetten növényes célra szánt fénycsövek ára lényegesen magasabb, mint egy sima (a kereskedelmi forgalomban könnyen elérhető) , de azért az ajánlott 6500K-es színhőmérsékletű HO (High Output) T5-fénycső. Természetesen mind a 4 csövet cserélni fogom, azt gondolom, legfőbb ideje! Pillanatnyilag hajlok a kedvezőbben beszerezhető fénycső felé az alábbiak alapján.

Kerestem spektrum-eloszlást is bemutató grafikont.

Ez az Eheim Freshpower Daylight 6500 K (növényes célra ajánlott speciális fénycső) T5-ös fénycső spektruma a hullámhossz fügvényében:
View attachment 92458


Ez pedig az OSRAM LUMILUX T5 HO 39W 865, 6500K-es T5-ös fénycső spektruma a hullámhossz függvényében:
View attachment 92459

Bár csak szemre tudom összehasonlítani, de nem látok lényeges különbséget...

Remélem, nem követek el nagy hibát a növényeim ellen, ha a kedvezőbben beszerezhető OSRAM csövet választom. :)
Tapasztalt növényes kollégák, mi a véleményetek?
Az Eheim élőben lényegesen szebb színeket ad az akváriumban. De sajnos már nem gyártják, így a megmaradt készletből lehet csak válogatni.
 
Üdv!
8000 kelvines T5 fénycsöveket lehet még kapni? Mert böngésztem a neten és csak T8-ast találtam. Aztán lehet, hogy csak én vagyok béna a keresésben.
 
Üdv!
8000 kelvines T5 fénycsöveket lehet még kapni? Mert böngésztem a neten és csak T8-ast találtam. Aztán lehet, hogy csak én vagyok béna a keresésben.

A valódi 8000K-esre gondolsz (fehér)? Osram gyártotta, kb 3-4 éve nem lehet elérni a piacon, leállt a gyártása.
 
Sziasztok,

Quad lámpába keresek 54W t5 magas színhűségű(9), 6500K-es csövet.
Van valakinek tippje, hogy honnan jó áron?

Köszi,
 
Lenne egy olyan kérdésem a hozzáértőknek, hogy van-e különbség az akvarisztikai illetve "simának" árult t8-as fénycsöveknél a színhőmérsékletet leszámítva? Pl van-e valami plusz vízálló burkolata v csak szimplán be lehet tenni bármelyiket a gyári tetőfoglalatba? Én ledeset használtam, így nincs tapasztalatom, most a kollegának akarunk összerakni egy nem növényes akvát, s abban van egy cserés gyári 1x15w t8-as.
 
Lenne egy olyan kérdésem a hozzáértőknek, hogy van-e különbség az akvarisztikai illetve "simának" árult t8-as fénycsöveknél a színhőmérsékletet leszámítva? Pl van-e valami plusz vízálló burkolata v csak szimplán be lehet tenni bármelyiket a gyári tetőfoglalatba? Én ledeset használtam, így nincs tapasztalatom, most a kollegának akarunk összerakni egy nem növényes akvát, s abban van egy cserés gyári 1x15w t8-as.
Nincs. Halakhoz elmehetsz a Philips szakboltba venni egyet. Az armatúra maga az ami nem engedi be a vizet. Az vízállóbb. A felfröcskölést meggátolja a plexi a neoncső előtt.
 
Nincs. Halakhoz elmehetsz a Philips szakboltba venni egyet. Az armatúra maga az ami nem engedi be a vizet. Az vízállóbb. A felfröcskölést meggátolja a plexi a neoncső előtt.
Köszönöm, bár ehhez külön nincs védőplexi, a csatlakozóknál van védő.
 
Sziasztok!
Új, még nem használt fénycsöveket meddig lehet használat nélkül tárolni?
Be akarok tárazni 24 wattos sima és plant csövekből (amíg még kapható), amiket egy Ati lámpában kívánok használni a jövőben (4-6 éves időtávban).
Van erre vonatkozóan valakinek tapasztalata, információja?
 
Sziasztok!
Új, még nem használt fénycsöveket meddig lehet használat nélkül tárolni?
Be akarok tárazni 24 wattos sima és plant csövekből (amíg még kapható), amiket egy Ati lámpában kívánok használni a jövőben (4-6 éves időtávban).
Van erre vonatkozóan valakinek tapasztalata, információja?
Szia!

Tudtommal nincs "Best before...". Ha rendbe van a cső fizikailag, akkor nem tud elpárologni sem a gáz, sem a higany. A katódmassza meg nem tud oxidálódni, mivel nemes gázzal van "töltve" a cső.
Ha belegondolsz,. akkor a régi TV képernyő sem "járt le" soha.
 
Szia!

Tudtommal nincs "Best before...". Ha rendbe van a cső fizikailag, akkor nem tud elpárologni sem a gáz, sem a higany. A katódmassza meg nem tud oxidálódni, mivel nemes gázzal van "töltve" a cső.
Ha belegondolsz,. akkor a régi TV képernyő sem "járt le" soha.
Köszönöm!!!
 
Sziasztok!
Új, még nem használt fénycsöveket meddig lehet használat nélkül tárolni?
Be akarok tárazni 24 wattos sima és plant csövekből (amíg még kapható), amiket egy Ati lámpában kívánok használni a jövőben (4-6 éves időtávban).
Van erre vonatkozóan valakinek tapasztalata, információja?
Tényleg igaz lenne, hogy nem gyártanak majd fénycsöveket, mert a LED annyira elterjedt? Ez szerintem még messze van. Jóval olcsóbb egy fénycsöves szett és még 5 évig az is marad. S utána még 20 évig lesz kereslet fénycsövekre akvárium szempontjából és sok más háztartási lámpa van amibe szintén gyártanak fénycsöveket. Vagy konkrét ATI márkájú fénycsövekre pályázol ami lehet megszűnik, mert ő csak ledest gyárt? S ha elérted ezt a hosszú távú időt és még mindig akvakertészkedsz, lehet észszerűbb LED-be fektetni, mint csöveket venni. Mivel a fényük azért jóval szebb, vibrálóbb kontrasztosabb. Van otthon LED-es akvám és neonos is és a neonos akva pont olyan tejfölös mint maga a neon. Nem elmagyarázható, legalábbis nekem nincs jó szavam rá. Nem zavaros a víz. Szimplán az egy tompa fény ugyanolyan lumen szám mellett. A fénycsöves fény olyan mint amikor fátyolfelhőn keresztül kapod a napot a szabadban. Valahogy minden elveszti az árnyékát, de persze van árnyék, csak sok a szort fény.
 
Tényleg igaz lenne, hogy nem gyártanak majd fénycsöveket, mert a LED annyira elterjedt? Ez szerintem még messze van. Jóval olcsóbb egy fénycsöves szett és még 5 évig az is marad. S utána még 20 évig lesz kereslet fénycsövekre akvárium szempontjából és sok más háztartási lámpa van amibe szintén gyártanak fénycsöveket. Vagy konkrét ATI márkájú fénycsövekre pályázol ami lehet megszűnik, mert ő csak ledest gyárt? S ha elérted ezt a hosszú távú időt és még mindig akvakertészkedsz, lehet észszerűbb LED-be fektetni, mint csöveket venni. Mivel a fényük azért jóval szebb, vibrálóbb kontrasztosabb. Van otthon LED-es akvám és neonos is és a neonos akva pont olyan tejfölös mint maga a neon. Nem elmagyarázható, legalábbis nekem nincs jó szavam rá. Nem zavaros a víz. Szimplán az egy tompa fény ugyanolyan lumen szám mellett. A fénycsöves fény olyan mint amikor fátyolfelhőn keresztül kapod a napot a szabadban. Valahogy minden elveszti az árnyékát, de persze van árnyék, csak sok a szort fény.
A lényeg, hogy van egy Ati lámpám, amit kb. két évig használtam és nem akarom a vèteli ár töredékéért eladni.
Kb. két éven belül szeretnénk családi házba költözni (ez folyamatban), ahol újra lesz helyem egy nagyobb akvàra (amihez a lampát anno vettem).
Viszont pl. Sylvania plant csövet egyre kevesebb helyen lehet venni, ezért abból mindenképpen betáraznék.
 
Tényleg igaz lenne, hogy nem gyártanak majd fénycsöveket, mert a LED annyira elterjedt? Ez szerintem még messze van. Jóval olcsóbb egy fénycsöves szett és még 5 évig az is marad. S utána még 20 évig lesz kereslet fénycsövekre akvárium szempontjából és sok más háztartási lámpa van amibe szintén gyártanak fénycsöveket. Vagy konkrét ATI márkájú fénycsövekre pályázol ami lehet megszűnik, mert ő csak ledest gyárt? S ha elérted ezt a hosszú távú időt és még mindig akvakertészkedsz, lehet észszerűbb LED-be fektetni, mint csöveket venni. Mivel a fényük azért jóval szebb, vibrálóbb kontrasztosabb. Van otthon LED-es akvám és neonos is és a neonos akva pont olyan tejfölös mint maga a neon. Nem elmagyarázható, legalábbis nekem nincs jó szavam rá. Nem zavaros a víz. Szimplán az egy tompa fény ugyanolyan lumen szám mellett. A fénycsöves fény olyan mint amikor fátyolfelhőn keresztül kapod a napot a szabadban. Valahogy minden elveszti az árnyékát, de persze van árnyék, csak sok a szort fény.
A tejfölös fényre nagyon egyszerű a magyarázat, nem magas színhűségű a fénycsöved, és hideg fehér, azaz 6500kelvines. Nekem két akva fölött van csöves lámpa, az egyik magas színhűségű 4000k, 5000k, 6500k, és grolux csövekkel van tele, a másik jobb híján 80% színhűségű 6500k és grolux-szal. A különbség eget verő, a kelvinszaám miatt is, de a legnagyobb pozitív hatás az 5000kelviné.
 
A tejfölös fényre nagyon egyszerű a magyarázat, nem magas színhűségű a fénycsöved, és hideg fehér, azaz 6500kelvines. Nekem két akva fölött van csöves lámpa, az egyik magas színhűségű 4000k, 5000k, 6500k, és grolux csövekkel van tele, a másik jobb híján 80% színhűségű 6500k és grolux-szal. A különbség eget verő, a kelvinszaám miatt is, de a legnagyobb pozitív hatás az 5000kelviné.
Szia @Gyukker !

Négy cső esetén hogyan állítanád össze a csöveket, illetve milyen sorrendben tennéd (egy Ati) lámpába hátulról (akvárium hátfalától) kezdve?
 
Szia @Gyukker !

Négy cső esetén hogyan állítanád össze a csöveket, illetve milyen sorrendben tennéd (egy Ati) lámpába hátulról (akvárium hátfalától) kezdve?
Szia!
Ha 39w lámpáról van szó, amkor túl sok lehetőség nincs a kapható csövek szűk palettája miatt.. ebből a méretből nem lehet kapni magas színhűségűt, és csak 4000 és 6500kelvinest. Ezekből gazdálkodva a legjobb eredményt így kaptam, ebben a sorrendben. Minden kombó hátulról előre lesz.
1., 6500k, 4000k, grolux, 6500k.
2., 6500k, 6500k, grolux, 6500k.
3., 6500k, grolux, 6500k, grolux. A harmadik kombó igazán akkor tud érvényesülni, ha nem csak zöld növényed van az akvában.

A 24w lámpánál már sokkal több lehetőség van a csövek választékából.
Én mindenképp csak magas színhűségű csőben gondolkodnék, még a borsos ára ellenére is. A szó szerint életre kelt színek mellett egy hosszabb élettartamú csövet is fogsz kapni, ami azért kompenzálja a kifizetett összeget.
24w-ból az alábbi kombók, az akva hátuljáról előre.

1., 6500k, 4000k, grolux, 5000k.
2., 5000k, 5000k, grolux, 5000k.
3., 5000k, 6500k, grolux, 5000k.

Ha nem csak zöld növényed van, akkor még bitang jót mutat az:
5000k, grolux, 5000k, grolux.

Ha csak zöld növényed van:
5000k, 5000k, 5000k, 5000k.

Igaz nem sok cég árul magas színhűségű t5 fénycsövet, de azért hozzá lehet jutni.. így keresd:
T5 965, ez a 6500k.
T5 950, ez az 5000kelvenes.
T5 940, ez a 4000kelvines.

Van egy rahedli ilyen olyan csövem, ha közelebb laknánk egymáshoz meg tudnám mutatni élőben melyik hogy világít és mennyi különbség van közöttük.

Remélem tudtam segíteni
 
Szia!
Ha 39w lámpáról van szó, amkor túl sok lehetőség nincs a kapható csövek szűk palettája miatt.. ebből a méretből nem lehet kapni magas színhűségűt, és csak 4000 és 6500kelvinest. Ezekből gazdálkodva a legjobb eredményt így kaptam, ebben a sorrendben. Minden kombó hátulról előre lesz.
1., 6500k, 4000k, grolux, 6500k.
2., 6500k, 6500k, grolux, 6500k.
3., 6500k, grolux, 6500k, grolux. A harmadik kombó igazán akkor tud érvényesülni, ha nem csak zöld növényed van az akvában.

A 24w lámpánál már sokkal több lehetőség van a csövek választékából.
Én mindenképp csak magas színhűségű csőben gondolkodnék, még a borsos ára ellenére is. A szó szerint életre kelt színek mellett egy hosszabb élettartamú csövet is fogsz kapni, ami azért kompenzálja a kifizetett összeget.
24w-ból az alábbi kombók, az akva hátuljáról előre.

1., 6500k, 4000k, grolux, 5000k.
2., 5000k, 5000k, grolux, 5000k.
3., 5000k, 6500k, grolux, 5000k.

Ha nem csak zöld növényed van, akkor még bitang jót mutat az:
5000k, grolux, 5000k, grolux.

Ha csak zöld növényed van:
5000k, 5000k, 5000k, 5000k.

Igaz nem sok cég árul magas színhűségű t5 fénycsövet, de azért hozzá lehet jutni.. így keresd:
T5 965, ez a 6500k.
T5 950, ez az 5000kelvenes.
T5 940, ez a 4000kelvines.

Van egy rahedli ilyen olyan csövem, ha közelebb laknánk egymáshoz meg tudnám mutatni élőben melyik hogy világít és mennyi különbség van közöttük.

Remélem tudtam segíteni
Köszönöm @Gyukker !!!

Igen, ez nagy segítség!
Te egyébként milyen időközönként cseréled a csöveket?
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére