• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fénycsövek tipusai, jellemzői, összehasonlítás

Tegnap hazafelé gyorsan vettem egy Odyssea 24W-os lámpát.
Csináltam pár tesztképet és az Új 24W-os neont 40%-al gyorsabb záridővel fotózta a gép ugyanolyan rekesz mellett.

Ebből gondolom, hogy az öreg Dennerle már nem a legjobb.
24W-os lámpánál ez elég nagy esés, mintha csak 15W-al világítanék.
 
Tegnap hazafelé gyorsan vettem egy Odyssea 24W-os lámpát.
Csináltam pár tesztképet és az Új 24W-os neont 40%-al gyorsabb záridővel fotózta a gép ugyanolyan rekesz mellett.

Ebből gondolom, hogy az öreg Dennerle már nem a legjobb.
24W-os lámpánál ez elég nagy esés, mintha csak 15W-al világítanék.

Mennyi volt a 2 záridő? Az érzékenység azonos volt?
Ne érts félre, nem kételkedem, hanem kíváncsi vagyok én is!
A kompakt cső milyen idős volt?
 
Kompakt csövet használtan vettem még tavaly, azóta világít, tehát tuti 1 évnél idősebb, de erre nincs pontos válasz sajnos.

Nem tudom az érzékenység változott-e, ez jó kérdés. Megnézem majd eset otthon.
Azt hiszem 100/5.6-volt amikor csak a Dennerle világított, sokat lőttem ez nem változott. Majd 125/5.6 volt amikor cseréltem majd egyszer felugrott 160/5.6-ra. (fix állványon) Tehát valahol 125 ás 160-as záridő között van a reális én a 40%-ra tippeltem. De tök mindegy ha csak 25% mert az tuti az is nagy fénykülönbség. De nem is tudom min csodálkozunk. Évente cserélni kell az égőket, nem véletlen. Mi ezen a meglepő?
 
Nem olyan jelentős a különbség, az 1/125-öd és az 1/100 között még 1 fényértéknyi eltérés sincs (kb. 1/3 FÉ), ennyi simán adódhat abból is, hogy a géped beépített fénymérője megvilágított vagy árnyékos területre mér. A fénycsöveket cserélni kell, persze, egyértelmű, hogy csökken a fénye, de ez még nem tragikus.
 
Sziasztok! Gyors kérdés: Chihiros A451 (~2000lumen) vagy Odyssea Kompakt 24W (6500k) egy CO2 nanohoz? Jelenleg a chihi megy, de a T5-nél talán előjönnének a várt vörösek... mit gondoltok?
 
Sziasztok!
Másfél évesek a csövek a lámpáimba, 6x 54w. Szeretném kicserélni mind. Milyen csöveket vegyek és hol? Sylvania vagy Osram esetleg Philips?Esetleg növényes Grow is legyen közöttük? Mind 6500k vagy 8500k is? Van 10000k plant csövem itthon adták a lámpához. Van aki 3000k csövet is használ és nagyon szépek a növények nála.
 
Sziasztok!
Másfél évesek a csövek a lámpáimba, 6x 54w. Szeretném kicserélni mind. Milyen csöveket vegyek és hol? Sylvania vagy Osram esetleg Philips?Esetleg növényes Grow is legyen közöttük? Mind 6500k vagy 8500k is? Van 10000k plant csövem itthon adták a lámpához. Van aki 3000k csövet is használ és nagyon szépek a növények nála.

Ha jól gondolom, ezek 105 cm hosszú T5 csövek. Ha igen, akkor hasonló a problémánk. Én a csövet G5 ledes fénycsőre cseréltem, mivel tönkrement a fénycső ballaszt és ezekhez nem kell.

Viszont led-es fénycsőből csak 16-18 Watt körülieket találtam, és ezeknek kevés a fénye. Viszont léteznek 30 Watt körüliek is (aminek a fényereje közelebb lesz a régi T5 HO-hoz képest) . Nem tudja valaki, ilyet hol lehet kapni?

Egy webshopban találtam két utolsó darabot, de mindkettő törötten érkezett. :(.
 
Sziasztok!
Az lenne a kérdésem, hogy ha az akvárium fel van osztva, pontosabban több akvárium van egy lámpa alatt akkor megoszlik a W/ liter vagy ez hogy működik?
Pl : van egy 120 cm hosszú 100l akvárium ami felett van mondjuk 100 W ,ha a 100 watt alá teszek 4 db 30 cm 30l es akváriumot akkor azok mindegyike 100 W al lesz megvilágítva ? Tehát a 4db fölé elég egy 120 cm hosszú 30 W os cső hogy meglegyen az 1W/l? Köszönöm a válaszokat.
 
Sziasztok!
Az lenne a kérdésem, hogy ha az akvárium fel van osztva, pontosabban több akvárium van egy lámpa alatt akkor megoszlik a W/ liter vagy ez hogy működik?
Pl : van egy 120 cm hosszú 100l akvárium ami felett van mondjuk 100 W ,ha a 100 watt alá teszek 4 db 30 cm 30l es akváriumot akkor azok mindegyike 100 W al lesz megvilágítva ? Tehát a 4db fölé elég egy 120 cm hosszú 30 W os cső hogy meglegyen az 1W/l? Köszönöm a válaszokat.
Eleg nehez elhinni, hogy ezt most komolyan kerdezed. Van egy marek so a kezemben, amibol hintek egy 120cm csikot. Aztan fogok egy ugyanakkora marekkal es hintek belole 4db 30cm csikot, akkor 1 db 30cmes feluletre 1 marek so jut?
 
Sziasztok!
Az lenne a kérdésem, hogy ha az akvárium fel van osztva, pontosabban több akvárium van egy lámpa alatt akkor megoszlik a W/ liter vagy ez hogy működik?
Pl : van egy 120 cm hosszú 100l akvárium ami felett van mondjuk 100 W ,ha a 100 watt alá teszek 4 db 30 cm 30l es akváriumot akkor azok mindegyike 100 W al lesz megvilágítva ? Tehát a 4db fölé elég egy 120 cm hosszú 30 W os cső hogy meglegyen az 1W/l? Köszönöm a válaszokat.
Szerintem ez egyszerű matek
4x30 l=120 l
Ha ezt a víztömeget 30Wal világítod, akkor pontosan 0,25 W/l jön ki

Nem is értem a felvetést... ha egy 500 métet hosszú 5 millió W os csővel világítasz meg egy egy méter hosszú akváriumot, akkor sem számolod azt a részt ami nem esik a víztömeg fölé
 
Sziasztok!
Az lenne a kérdésem, hogy ha az akvárium fel van osztva, pontosabban több akvárium van egy lámpa alatt akkor megoszlik a W/ liter vagy ez hogy működik?
Pl : van egy 120 cm hosszú 100l akvárium ami felett van mondjuk 100 W ,ha a 100 watt alá teszek 4 db 30 cm 30l es akváriumot akkor azok mindegyike 100 W al lesz megvilágítva ? Tehát a 4db fölé elég egy 120 cm hosszú 30 W os cső hogy meglegyen az 1W/l? Köszönöm a válaszokat.

Bocsi de lefagytam...

:D :D
 
Üdv! Van egy Juwel Rio 240 akvaszettem. Gyári megvilágítással: MultiLux LED 120 cm – 2x29 W melyből az egyik cső "nappali" a másik "természetes" fényt ad. Kelvin: 9000 / 6500, Lumen: 6670. Az akvát egy Hydor professzional 600 külső szűrő szűri. 50 pontylazac, 2 ancitrus és 6 törpe szívóharcsa a lakók. Eddig (mivel a szűrőt eleve túldimenzáltam) az erős áramlás miatt fekete ecsetalgám képződött. Áramlást visszább vettem és az ecsetalga el is tünt. De, és most ez a gondom, megjelent a talaj és az üveg között a zöld alga körben az akva kerületén, meg a magasabban lévő növények levelein is. A világítás naponta két fázisban történik. Az első: 10 órától -12 óráig majd 15:30 - 21:30 óráig. Időkapcsoló van. Kéthetente talaporszívózás mellett 40-50% vízcsere. És pajzscsigákat is látok már kb. 1,5 hónapja.
 
Még annyit, hogy napi szinten Seachem Flourish Excel adagolok az előírt mennyiségben (vízcserekor 5ml/40l, másnapokon 5ml/240l) és heti egy alkalommal Seachem Flourish adagolok 5ml/240l arányban. Növényeim: Microsorium pteropus (a tereptárgyakon) és Echinodorus argentinensis a háttérben.
 
Help :)
Felhoztam a gyerekkori akváriumom, amihez édesapám eszkábált anno világítást.
A kérdésem, hogy ilyen fénycső létezik még? Mit lehet helyette használni esetleg (mármint fenycsőből).
Majdnem teljesen hülye vagyok az elektromossághoz, szóval légyszi konyhanyelven :)
20200223_155807.jpg
20200223_155955.jpg
20200223_155820.jpg
 
Help :)
Felhoztam a gyerekkori akváriumom, amihez édesapám eszkábált anno világítást.
A kérdésem, hogy ilyen fénycső létezik még? Mit lehet helyette használni esetleg (mármint fenycsőből).
Majdnem teljesen hülye vagyok az elektromossághoz, szóval légyszi konyhanyelven :)
View attachment 87968
View attachment 87969
View attachment 87970
Szia!
Ez egy egyszerű T8-as 18W-os "sima" fehér fénycső. Lehet venni elvileg ilyet is, meg ennél jobb színűeket is (természetesen a fehéren belül), pl. 835, 840, stb. A 8-as szám jeleöli, hogy "3 sávos" fehér (RGB), az utána lévő szám a színhőmérsékletet 35=3500K. Már csak a színhőmérsékletet kell kiválasztanod és már veheted is a csere csövet. Annyi van még, hogy lehet már csak 17W-os "kiszerelésben" fogod megtalálni.
A Philips vagy Osram oldalán elvileg még fotometrikus adatokat is találsz.

Üdv.: SafE
 
Szia!
Ez egy egyszerű T8-as 18W-os "sima" fehér fénycső. Lehet venni elvileg ilyet is, meg ennél jobb színűeket is (természetesen a fehéren belül), pl. 835, 840, stb. A 8-as szám jeleöli, hogy "3 sávos" fehér (RGB), az utána lévő szám a színhőmérsékletet 35=3500K. Már csak a színhőmérsékletet kell kiválasztanod és már veheted is a csere csövet. Annyi van még, hogy lehet már csak 17W-os "kiszerelésben" fogod megtalálni.
A Philips vagy Osram oldalán elvileg még fotometrikus adatokat is találsz.

Üdv.: SafE

Köszönöm!!
 
Help :)
Felhoztam a gyerekkori akváriumom, amihez édesapám eszkábált anno világítást.
A kérdésem, hogy ilyen fénycső létezik még? Mit lehet helyette használni esetleg (mármint fenycsőből).
Majdnem teljesen hülye vagyok az elektromossághoz, szóval légyszi konyhanyelven :)
View attachment 87968
View attachment 87969
View attachment 87970
Így keress rá:
T8 18w
3500 Kelvin vagy 4000 Kelvin nem lesz túl szép, nagyon sárgás akváriumhoz. 6500 Kelvinest vagy 5000 Kelvinest keress. Az 5000 Kelvines elvileg a legjobb, mert az teljesen fehér.
 
Kiégett az egyik fénycsövem az Odyssea Quad világításomból, így kicsit utána kellett néznem, milyen fénycsőre is van szükségem.
Körülnézve a net-en azt tapasztaltam, hogy a kifejezetten növényes célra szánt fénycsövek ára lényegesen magasabb, mint egy sima (a kereskedelmi forgalomban könnyen elérhető) , de azért az ajánlott 6500K-es színhőmérsékletű HO (High Output) T5-fénycső. Természetesen mind a 4 csövet cserélni fogom, azt gondolom, legfőbb ideje! Pillanatnyilag hajlok a kedvezőbben beszerezhető fénycső felé az alábbiak alapján.

Kerestem spektrum-eloszlást is bemutató grafikont.

Ez az Eheim Freshpower Daylight 6500 K (növényes célra ajánlott speciális fénycső) T5-ös fénycső spektruma a hullámhossz fügvényében:
Eheim_Freshpower_daylight_spectrum.png


Ez pedig az OSRAM LUMILUX T5 HO 39W 865, 6500K-es T5-ös fénycső spektruma a hullámhossz függvényében:
OSRAM_LUMILIX_HO_6500K_spectrum.png

Bár csak szemre tudom összehasonlítani, de nem látok lényeges különbséget...

Remélem, nem követek el nagy hibát a növényeim ellen, ha a kedvezőbben beszerezhető OSRAM csövet választom. :)
Tapasztalt növényes kollégák, mi a véleményetek?
 
Szia! Jó az elgondolásod, sokan ezt a fénycsövet használjuk. Esetleg egy 8500K (plant)is mehet mellé a vörös színek miatt. Persze ez ízlés dolga.
 
Back
Oldal tetejére