• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fénycsövek tipusai, jellemzői, összehasonlítás

jojo said:
Hali!

Na én nem azért használok 6500 és 8000 Kelvines csöveket, mert "csak" és azért "mert mások is ezt használják", meg ugyebár most ez a "trendi".

Én már végigskáláztam hosszú éveken keresztül sok csövet és ezt találtam a legalkalmasabbnak a növények szempontjából.Azt nem állítom, hogy az esztétikai szempontból is OK. a dolog mert azért volt már nekem jobban tetsző "színvilág"az aksimba...Csak nem volt ilyen jó eredmény.
Sokszor használtam 2700-3000- 4000 Kelvines csöveket hosszú évekig.
Kb 16 éve használok 6500 Kelvines csöveket (igaz akkoriban még csak T8 volt) és akkoriban még híre sem volt a mai divatnak.

A 4000 kelvines csövek ehhez a mostani 865 és 880-as csövekhez képest csak hangulatvilágítás.
Persze van élet egy sima 40 (60-75 -100) wattos izzó alatt is, és igen szép aksijaim voltak anno, ilyennel megvilágítva.

Most akkor miről beszélünk?
Osram T5 FQ 24W/880 HO High Output LUMILUX Skywhite G5 8000K 1550 Lumen
Osram T5 FQ 24W/830 HO High Output LUMILUX Warm White G5 3000K 1750 Lumen

Ez két ugyanolyan típusú cső. Ugyanaz a márka. ugyanaz a teljesítmény. szerintem még a meleg fényű nagyobb fényáramú is. ja jól számolok :mrgreen:
A Te elméleted a régi T8as csövekre igaz, ott erősebb a nagyobb Kelvines cső. 16 éve igazad volt. De most nincs, a világ továbblépett.
Még mindig nem győztél meg miért is jobb a 880-as cső a 830nál...

Esetleg megpróbálhatod megmagyarázni, hogy a 8000K jobb a növényeknek, de nem lesz igazad.
Viszont elismerem, hogy legalább kikísérletezted hosszú évek során,és a helyes eredményre jutottál a T8 csöveiddel.

Amúgy nekem is volt szép aranyhalas-Ludwigiás akváriumom anno, az ablak mellé állítva, csupán természetes fény, semmi megvilágítás
 
Néda, visszajött a kedves megamegmondó "barátunk" :D

No de mi van a power compactal? 6500k?? na :D ha jól emlékszem régebben kiszámoltam, és a power compact jön ki jobb watt/lumenre, de ha jól rémlik csak 2 fénycsövet néztem.
Mindenesetre megvan hogy melyik növény milyen és mennyi fényt szeret. Nekem az akvárium fölött van t8 ból 4000 és 6500 kelvines cső, és a Sagittaria subulata hátulról előre költözött a 6500 kelvines cső alá, amíg fordítva voltak a csövek addig nem akart előre terjeszkedni, érdekes.
 
Ez a világítás kérdés az egyik leggyakrabban előforduló kérdés az algásodás után ;)

Szerintem mindenki döntse el pénztárcájának és a szemének mi a legjobb. Ezek az OSRAM csövek csak egy szelete a növényezésnek. Használjuk őket, mert olcsók és mert a szemünknek megfelelőek? Nehéz lenne bármiféle statisztikát hozni, hogy a legjobb akváriumok mivel futnak. És mennyiben van hatással a növényekre az adott cső.

Korábban a gyári szett miatt az Arcadia Plant Pro csövei voltak a lámpámban. Nem szerettem a rózsaszínes fényét, de nem tudnám megmondani, hogy a növények bármiben is máshogy növekedtek volna alatta mint a mostani 880-as OSRAMok alatt. Mindkettőt 1 éve használom.

Viszont azt tudom, hogy a mostani csövekkel jó ránézni az akira. Persze nem olyan jó mint a kis akváriumomra ahol 8000k-s lámpás van.
A 8000k-s lámpák miatt néz ki az ADA galéria úgy ahogy. A zöld növények szerintem a legszebben jönnek vissza. Ezt látom itthon is. ;)
De ezalatt sem tudnám megmondani hogy bármilyen növény is máshogy fejlődne.
 
Egyébként nagyon sok múlik a háttér színén is. Nekem pl az aki helyén lilás-kékes valamilyen színű a fal, itt nem is tetszik különösebben az Arcadia Arc Pod-jának a fénye, viszont amíg festettünk átvittem a nappaliba, ahol fehér fal előtt eszméletlenül mutatott, és egyáltalán nem volt zavaró a színe, a növények zöldjei pedig nem is tudom... szóval gyönyörűek voltak. Szóval ez sem mindegy pl. De tényleg embere válogatja, hogy milyen színhőmérséklet a tuti, persze az adott, növényeknek megfelelő tartományon belül.
 
aaa: 6500K zömmel látvány miatt kedvelt.
Nálam 3x6500K+1x4000K cső volt. Most kicseréltem azt is 6500K-ra, mert túl sárgásnak mutatott az akvárium (igaz a talaj is kicsit sárgás-barna, de ez még jobban kiemelte).
Most, hogy 4x6500K van természetesebb.
Meg ugye ott van az 5000 – 5500 K konvencionális napfény, ahol a különböző hosszúságú fényösszetevőket kb azonos energiával sugározza.

Wikipedia: http://hu.wikipedia.org/wiki/Színhőmérséklet
A napfény színhőmérséklete évszaktól, napszaktól függően folyamatosan változik. Derült időben, átlagos napsütés esetén ez kb. 5600 K. Hajnalban vagy naplementekor a színhőmérséklet 2500 K-re is csökkenhet, viszont borult, párás, ködös időben 6-10000 K-re is növekedhet. Nyílt tengeren, ill. magas hegyekben a színhőmérséklet 10-20000 K-t is elérheti.

Néhány színhőmérsékleti adat:
Gyertya: 1900 K
Háztartási izzólámpa: 2800 K
Fotoizzó: 3200 K
Reggeli, délutáni alacsony napállás: 4800 K
Átlagos napfény, vaku: 5600 K
Napos idő, árnyékban: 6000 K
Nappal, kissé felhős égbolt: 8000 K
Borult, ködös idő: 10000 K


Akárhogy is nézem zömmel 6000K körül alakul (sőt..). Tehát ezt kapják azok a csóri növények :)
 
"Néhány színhőmérsékleti adat:
Gyertya: 1900 K
Háztartási izzólámpa: 2800 K
Fotoizzó: 3200 K
Reggeli, délutáni alacsony napállás: 4800 K
Átlagos napfény, vaku: 5600 K
Napos idő, árnyékban: 6000 K
Nappal, kissé felhős égbolt: 8000 K
Borult, ködös idő: 10000 K"

Erre csak annyit tudok mondani: Te jól érzed magad borús, ködös időben? Én nem. Valahogy a naplemente fényei sokkal jobban tetszenek. A lakásodban fénycsövekkel világítasz? nagy valószínűséggel nem, mert a halogén meleg fénye kellemesebb. Az a megérzésem, hogy a növények is így lehetnek ezzel. Ezért preferálom a 3000-4000 kelvines csöveket.
Nem tudom melyik jómadár írta a háttér, meg a talaj színét, mint befolyásoló tényezőt, de kb 4 oldalon keresztül ez volt az első jó meglátás.
Kísérlet:
Ültess egy akármilyen Echinodorust, tegyél alá körben egy harmad kör fehér, barna, és fekete talajaanyagot. majd nézd meg egy hónap múlva a levelek színét. Meg fogsz lepődni....
De ti tudjátok, ha kedvetek úgy tartja pakoljátok a 8000K csöveket, csak ne próbáljátok megmagyarázni, hogy nagyobb fényt ad, mint a meleg cső (hangulatvilágítás...pf.. :sick: )

na igen echinodorus:
az echinodorusom hozza az új hajtásokat.(végre :mrgreen: ) Akinek kell olcsón megszámítom. fajta: Echinodorus Rainers Kitty, ez egy német echinodorus hibrid.
 
na srácok, az admin utoljára figyelmeztetett, hogy kitilt, mert sértően és arrogánsak viselkedek. :D :D

Azt hiszem ez a komment után tényleg ki fog tiltani :ugeek: :ugeek: :ugeek:
 
Én még mindig azt tudom mondani amit az előző hszben mondtam, 4000 kelvin alól átköltözött a 6500 kelvin alá a Sagittaria subulata. Majd ma megcserélem a két fénycsövet és meglátom mit fog művelni.
 
Remélhetőleg kicsit vissza tudunk kanyarodni a trollmentes beszélgetéshez ;) Sajnos aaa nélkül.
Szeretném ha a topikot nem offolnánk.
 
Mielőtt mindenki elszaladna 3000 K-es csövet venni, érdemes átgondolni, hogy mi történik a különböző színű fényspektrumokkal a víz alatt. A legizgalmasabb a vörös vény, amely erősségéből már 30 cm-en 50%-ot veszít.
index_02.gif

A kék fény 1 méteren 0,5%-ot veszít. Felvetődik a kérdés, hogyha mi pirossal teli fénnyel világítunk, akkor az aljnövényzet - ami kb 30-40 cm mélységben van- , mennyit fog kapni? Semmit.
Másrészt arról szól az aquascaping, hogy a fejünkben elképzelt víz alatti álomvilágot megvalósítsuk. Ehhez szorosan kapcsolódik a természetes látványt nyújtó fény. Ezt az emberek 99%-a 6500-8000 Kelvin közt találja meg. A növényeknek láthatóan ilyen fényerőnél már tökéletesen megfelel ez a színhőmérséklet, tehát nem látom értelmét a szemkínzásnak ilyen alacsony kelvinszámú csövekkel.
 
Hali!

Nem tudom miről maradtam le, hogy "aaa" nélkül...

De a 4000 Kelvines cső valóban sárgás hangulat világítás---- pff...egy rakás ...Ilyenről senki ne próbáljon meggyőzni mert ez egy ökörség.

És nem fogok visszamenni a múltba mert valaki azt mondja, hogy az jobb.Valóban jó volt régen mert nem volt jobb.De most van! És jobb eredményeket érek el daylight és skywhite csövek alatt mint warmwhite és coolwhite csövek használatával.

És a növényeimet baromira nem érdekli ki mit mond..

És mi ez a lekezelő stílus?Itt voltak már konfliktusok nem is kicsik,de ott is kultúrált formában zajlott az egész.
 
Igen többek között ezért tiltottuk le aaa-t, meg amit privátban írt úgy kb mindenkiről.
Inkább a szolid társalgást preferálom. ;) Ettől még lehetnek más nézetek, más preferálások, de nem abban az alpári stílusban. Több szót nem érdemel a dolog.
 
SZiasztok!

Egy kérdésem lenne a lumen értékkel kapcsolatban...összeadódik???? Vagy is 4 db 14w 800lumen -os fénycső jobb , mint 1 db 30w os 2700lumen értékű cső??
 
Sziasztok!

Esetleg nincs valakinek meg az, hogy mennyi áramot igényel ez a PC: Kompakt fénycső Lynx-L 18W/865 6500K Daylight 24x44x217mm 2G11 ?
 
Emperor_ said:
Sziasztok!

Esetleg nincs valakinek meg az, hogy mennyi áramot igényel ez a PC: Kompakt fénycső Lynx-L 18W/865 6500K Daylight 24x44x217mm 2G11 ?

Mennyi áram alatt mit értesz?
220v, és 18 wattnál kicsit nagyobb előtét. (mivel 18 wattos a cső)
 
Scar said:
Emperor_ said:
Sziasztok!

Esetleg nincs valakinek meg az, hogy mennyi áramot igényel ez a PC: Kompakt fénycső Lynx-L 18W/865 6500K Daylight 24x44x217mm 2G11 ?

Mennyi áram alatt mit értesz?
220v, és 18 wattnál kicsit nagyobb előtét. (mivel 18 wattos a cső)

Az értem alatta, hogy például a T8-as fénycsövek adatlapján meg van adva a fénycsövek áram felvétele. Van egy rakás kiégett kompakt fénycsövem 20W-os. 3 féle van, eltérő leadott mA értékkel (140, 175, 192).
A PC fénycsövek működtethetők a kompakt fénycsőből kiszedett elektronikus előtéttel. T5-ös fénycsövet évek óta járatok így. Néztem az Osram gyári adatlapjait és mélyen hallgatnak a felvett mA értékről.
 
Back
Oldal tetejére