• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fénycsövek tipusai, jellemzői, összehasonlítás

Elolvastam a hozzászólásokat a 7. oldalig, de elfáradtam, így kérdezek:
Alkalmas növényezni egy ilyen fénycső: Osram Lumilux T5 HO CO 24 W G5, 1840 lm
 
Picit kapcsolódik az előttem szólóhoz. Én is nagyon filózok egy T5-ös fénycső vételén növényes akváriumhoz. Jelenleg 4 x 0,5 m SMD 8520-as leddel világítok dimmelve kb. 70%-on, aminek a fényereje tökéletes, viszont minap eszméltem rá, hogy a spektruma a piros/vörös szín hullámhosszának irányban elég gyatra. Ez az igénytelenebb növényeknél egyáltalán nem jelent problémát, viszont egy HC típusú növénykénél már érzékelem a stagnálást, sőt...ehhez az összetételhez milyen T5-ös fénycsövet javasolnátok? Egyáltalán növényes kell, hogy legyen?
Köszönöm előre is válaszotokat!
 
Nagy szakértő nem vagyok, de azt tudom, hogy a LED infra tartománya elég gyatra. Valamire való fénycső gyártó megadja a gyártmánya sugárzási tartományát. Ezek jellemzően, a fény színhőmérsékletétől függően, vörös, zöld és lila színtartományba esnek. A növényezéshez kifejezettem a vörös és és lila tartomány szükséges, a zöld egyáltalán nem.
A fénycsövek nagy része alkalmas a növényezésre, különösen a 6000 K-es tartomány, de vannak speciális, un. növényezésre kitalált fénycsövek is. A legtöbb növény normál körülmények, fényviszonyok mellett is szépen fejlődik, de vannak igényesebb fajok, amik hamar megmutatják, ha nem tetszik nekik valami. Ezek főleg a színes levelű fajok. Nagy tudomány ez ám.

Arra figyelj, hogy a fénycső megnevezésében, vagy adatai között legyen egy 865 vagy ennél nagyobb szám. A megfejtést innen, a fórumról, tudós kollégák által tudom: 8 = szín visszaadás %-ban, 65 = 650 Kelvin, színhőmérséklet.

Amit tudni kell: hiába írják a gyártók, hogy 10-20 ezer óra az élettartam. A fénycsövek kb. egy év alatt elveszítik a növények számára fontos szín tartományt. Így évente illik cserélni. Ez nem üzleti fogás, tény. A T5 elektronikus előtétet követel. A fénycső tönkremenetele az előtét tönkremenetelét is eredményezheti, így érdemes odafigyelni.

No para, én LED párti vagyok, de veszek fénycsövet, csak azért, hogy a növények mindent megkapjanak, amire szükségük van.
 
Sziasztok tudna valaki segíteni, hogy
Odyssea Dual Pro 2x24 W T5 lámpa -ban hogy kell a fénycsövet cserélni mert az egyik tartót már sikeresen letörtem.
Én lecsavaroztam az egyik végén a műanyag takaró elemet, a két fénycső végéről levettem a csatlakozókat és ha azt leveszed akkor szépen ki lehet csúsztatni a fénycsövet a műanyag tartókból, így kisebb az esélye hogy netán a hő hatására megfáradt műanyag eltörjön. Az új behelyezése ugyanez csak fordított sorrendben. Fénycső becsúsztatás ütközésik, hogy a másik végén is a helyén legyen - csatlakozók visszahelyezése - végül az oldalsó takaró elem visszahelyezése és rögzítése csavarokkal.
Remélem segítettem ;)
 
Múltkor végigolvastam a topikot és írtatok a dimmelhető lámpákban a fénycsövek bejáratásról, de most az istennek sem lelem sehol.

Mennyivel csökkenti az élettartamot ha nem járatom be a csöveket (100%-on tekerem 40-50 órán át) hanem 0 km koruktól kezdve dimmelve használom?
 
Odyssea Quad 4x39 világításom van. Két cső cserélve 6500 K-ra.
Egy-egybe viszont meg hagytam a 10000 K és a kék színű fénycsövet.
Ez jó így 112 literre vagy kevés?
 
Odyssea Quad 4x39 világításom van. Két cső cserélve 6500 K-ra.
Egy-egybe viszont meg hagytam a 10000 K és a kék színű fénycsövet.
Ez jó így 112 literre vagy kevés?

Mindkét cső tengeri, növényesben nem lesz jó.
 
Hi! Mi a vèlemènyetek a Sera Plant Color T8-as fenycsövèről? Valaki hasznàlja-e, milyin fènycső legyen a màsodik cső? Szivem szerint hagynàm a gyári szetthez(diversa) adott egyik fènycsövet?
 
Nem tudom mekkora akváriumot világítasz a 2db T8-al, de a másik cső mindenképpen 6500k-s sima fehér legyen.
Ha necces a fényed, mindkettő 6500k-s.
 
112l kellene bevilágítani, de a növènyeket próbálom úgy összeválogatni, hogy kevesebb fènnyel is beèrjèk.
 
75 centis fénycsövek?
Én hanyagolnám a növényest, 2db 6500K-s csövet raknék bele, mert ez még úgy sem túl acélos fényerő. :(
Ha már megvan a Sera Plant, akkor persze használd, ne dobd ki.
 
60 cm-es fènycsövek. Hasznàlni fogom a növènyes fènycsövet. Ès ha beindult a projekt megpróbàlkozok egy napló írással okolàsúl, hogy így ne csinàlja senki.:)
 
sziasztok,
találkozott már valaki t5-ös csőböl a 849mm hosszúságúból olyan növényes csővel (nem sima 6500kelvines, hanem valamivel alatta) ami nem 39w-os volt hanem 21w vagy 24w körül?
köszi!
 
Back
Oldal tetejére