• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Felmérés a fórumhasználatról

Jobban szeretünk barkácsolni, mint növényes akváriumot építeni?

  • Igen

    Votes: 15 20.0%
  • Nem

    Votes: 34 45.3%
  • Csajozni (pasizni) szeretek a legjobban.

    Votes: 26 34.7%

  • Total voters
    75
de rég írtam már ide, talán utoljára ezt...

viktorlantos said:
Vásárolt, vagy DIY, kit érdekel? ;) Szép akikat akarunk nézni!

_Alex_ said:
ezért is vannak az alsó polcos szűrők a nagy nevű profiknál is

Nem jellemző ez a megoldás a növényezésnél. Mondhatni annyira elenyésző, hogy ha most megnézném az elmúlt évek versenyeit és az összes akváriumot ami indult rajta (ami több ezer akváriumot tesz ki), szerintem egy nullához erősen közelítő szám jönne ki. Mint megoldás életképes, ahogy ezt többen is írtátok már, de nagyon kevesen alkalmazzák. Tengerinél, óriás halasnál persze más a helyzet, esetleg gigászi méretű növényes akváriumnál. Én most kifejezetten a növényes akváriumokról beszéltem. El tudom képzelni azt is, hogy leginkább olyanok használják akik tengeriből csábulnak vissza növényezésre és a kész cuccokat felhasználják a növényes setupnál is.

_Alex_ said:
Igaz, ez utóbbi lassan változik, ahogy a barkács tapasztalatok beépülnek a gyári cuccokba...

Én pont az ellenkezőjét látom. A sok barkács megoldás az esetek többségében egy gyári termék koppintása. Nem nagyon tudok példát, amikor az ipar ezekből a módszerekből építkezett volna. Ettől még lehet, csak tényleg inkább a másik oldalra látni példákat. Persze lehet észrevétlenül épülnek be a termékfejlesztésekbe.

_Alex_ said:
A lényeg úgyis az akvárium és a növények látványa...

Ahogy mondod...annyit hozzátennék, hogy ezzel is dolgozni kell. Ahogy sok eneriát ölsz egy saját készítésű dologba (beszerzés, szerelés, tesztek, állítgatás stb) ugyanezt az energiát kellene látni a berendezés oldalon is, pontosabban ennek a többszörösét, ha normális arányokat képzelünk el. Végülis ezek a dolgok csak eszközök a kezünkben. Hogy felépítsük segítségükkel a jól működő akváriumot. Talán a topik indulása is ezen arányok boncolgatásán indult. Mennyi energia megy a szerelésbe, építésbe és mennyi az akváriumba, annak szépítésébe, természetesebbé tételére.

Látványos eredményeket, tanulást növényezés terén akkor lehet elérni, ha kellő energiát fordítunk az akváriumra, mert a technikai megoldások, csak az indulást és az üzemben tartást segítik.
 
Az alsópolcossal természetesen a hatalmas akikkal kapcsolatban gondoltam :)


Viktor, ugye Te sem gondolod komolyan, hogy BÁRMILYEN technikai dolgot úgy készítenek el, hogy leül valaki, kipattan a fejéből a tökéletes 5let és megszületik a gyári cucc, amit csak barkács-követni lehet, fejlesztgetni már nem? :D Mert akkor mire is volt az emberi fejlődés 10.000 éve? :D

Az akvarisztika IS egy olyan ágazat, ahol az akvaristák "szülik" (vagy nagyrészt már csak szülték) az utat és erre a tapasztalásra építenek a gyártók, persze profibb, fejlesztettebb megoldásokat készítve. Az meg megint más kérdés, hogy egy kiforrott, gyári cuccot barkácsilag csak követni lehet... ;)

Én mondjuk azt nem értem, hogy a külső szűrőknél miért ilyen kicsik a vödrök és miért nem lehet nagyobbat kapni hozzájuk, akár kiegészítésként is. Anno a SeraFil 1100-asnál annak azért ürültem, hogy az 1300-as vödre kompatibilis, így plusz egy rekeszt bele lehet rakni. Igaz, az 1100 l/h így még jobban csökken, de több a szűrőközeg és egy kis aknál jobb a dolog. De mindegy is, általánosan az a véleményem (legújabb technikát már nem ismerem annyira), hogy simán lehetnének nagyobbak a vödrök... :p
 
_Alex_ said:
Én mondjuk azt nem értem, hogy a külső szűrőknél miért ilyen kicsik a vödrök és miért nem lehet nagyobbat kapni hozzájuk, akár kiegészítésként is. Anno a SeraFil 1100-asnál annak azért ürültem, hogy az 1300-as vödre kompatibilis, így plusz egy rekeszt bele lehet rakni. Igaz, az 1100 l/h így még jobban csökken, de több a szűrőközeg és egy kis aknál jobb a dolog. De mindegy is, általánosan az a véleményem (legújabb technikát már nem ismerem annyira), hogy simán lehetnének nagyobbak a vödrök... :p

Az Eheim Prof. 3 2071-2073-2075 vödrei-fejei is kompatibilisek egymással ;) A flow csökkenése ebben az esetben is előfordulhat.
 
atti76 said:
Az Eheim Prof. 3 2071-2073-2075 vödrei-fejei is kompatibilisek egymással ;) A flow csökkenése ebben az esetben is előfordulhat.

Az igazi menyország akkor lenne, ha eleve lehetne nagyobb vödörrel is rendelni ezeket. De gondolom, ez hiú ábránd marad :p
 
Viktor, ugye Te sem gondolod komolyan, hogy BÁRMILYEN technikai dolgot úgy készítenek el, hogy leül valaki, kipattan a fejéből a tökéletes 5let és megszületik a gyári cucc, amit csak barkács-követni lehet, fejlesztgetni már nem? :D Mert akkor mire is volt az emberi fejlődés 10.000 éve? :D

Természetesen nem, de túlzott jelentőséget sem tulajdonítanék neki. Azért nem kell félteni a fejlesztési mérnököket ihlet téren ;)
Viszont egészen biztosan sok dolgot változtatnak az évek folyamán a termék visszacsatolásokból, véleményezésekből, tapasztalatokból.

Az akvarisztika IS egy olyan ágazat, ahol az akvaristák "szülik" (vagy nagyrészt már csak szülték) az utat és erre a tapasztalásra építenek a gyártók, persze profibb, fejlesztettebb megoldásokat készítve.

Nagyon sok akvarista épített akvarisztikai céget. A hobbijából nőtt ki az üzlet. Sok gyártó mögött még mindig ilyen szemléletű tulajok vannak. Most csak 3 nevet mondok, pedig szerintem az iparág nagy része ilyen. ADA, Eheim, Seachem.

Én mondjuk azt nem értem, hogy a külső szűrőknél miért ilyen kicsik a vödrök és miért nem lehet nagyobbat kapni hozzájuk, akár kiegészítésként is. Anno a SeraFil 1100-asnál annak azért ürültem, hogy az 1300-as vödre kompatibilis, így plusz egy rekeszt bele lehet rakni. Igaz, az 1100 l/h így még jobban csökken, de több a szűrőközeg és egy kis aknál jobb a dolog. De mindegy is, általánosan az a véleményem (legújabb technikát már nem ismerem annyira), hogy simán lehetnének nagyobbak a vödrök... :p

Szerintem sokat változott a világ akvarisztikai téren is. Korábban simán betetted volna a 2075-öt a 400-as akid alá. Mert ez volt a gyári ajánlás. Talán a legtöbb helyen még most is beteszik, ha nem is növényes akváriumhoz. És van a másik szűk réteg a teljesítményhajszolók, mint mi is, akiknek sok szűrőfelület és flow kell. Egyre többen vagyunk, egyre népszerűbb a növényezés ezen ága. Nem tartom elképzelhetetlennek, hogy pl az Eheim is kijön egy 2080-as modellnél nagyobb szűrővel valamikor. A másik oldalról nézve, viszont simán megoldható a jelenlegi palettából is az a teljesítmény amire vágyunk. És el is jutottunk a dupla szűrős megldásokhoz, vagy több szűrő egymás után kötéséhez, ami a növényezést manapság jellemzi.

Én egyébként mást vallok a szűrőkről is. Egy jól működő növényeshez nem kell 50 liter szűrőközeg. Egyszerűen felesleges, talán még gondot is okoz ahogy NDee-nél is felmerült (tápanyag pótlás kell). Ésszerű szűrőközeg méret kell, viszont kellő flow legyen, hogy a CO2 az akvárium minden pontjára eljusson. Ha ez utóbbi nincs meg lehet neked egy boroshordónyi tölteted az algák akkor is megjelennek majd.
 
viktorlantos said:
Egy jól működő növényeshez nem kell 50 liter szűrőközeg. (...) Ésszerű szűrőközeg méret kell (...)
Valamint megfelelő minőségű (vagyis nagy hasznos felülettel rendelkező) biológiai szűrőanyag!
 
Egen, én is erre a végeredményre jutottam. A növényes nincs tele hallal, sz'al a mech szűrésnek sem kell erősnek lennie. Némi jó minőségű szűrőanyag meg úgyis hozza, amit kell. Nagyobb akiknál egyszerűbb a helyzet: kell egy erős flowt keltő mechanikai és egy lassabb, de jó biológiai. Mondjuk ezzel az a baj, hogy bár optimális szűrés lenne, megintcsak 2 szűrő és 2 pár benyúló vacak... :S

De a legjobb, ha megnézzük, alulról építkezve mit komál a kertünk és ahhoz finomítjuk ezt is. Ahogy a tápozásnál is... :p
 
Sziasztok! ...még új vagyok itt..de rengeteget olvasom az oldalakat...és rengeteget tanultam belőle..Amit köszönök...A barkácsolásról pl..(.én szeretek barkácsolni)de csak olyan dolgokat amit nem tudok megoldani máshogyan...gondolok pl...a növénytápozásra ! ..jó lenne minden nap a lámpa felkapcsolása elött tápozni..De ez lehetetlen mert nem vagyok otthon 🙄..(dolgozni kell)!! Igy ardunio bol épitettem ami időre elvégzi a dolgát...2 stepper motorral...de viszont vizcserénél mikor otthon vagyok nics rá barkács megoldás .mert minek?..megszívom a csövet és megy a víz a vödörbe...meg tudom oldani mert nincs pont időhőz kötve 1 héten 1x hétvégén..😉...igy szerintem van értelme egy kis barkácsolásnak..
 
Back
Oldal tetejére