• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Feketedő növények és kavicsok

Pongrac

Nézelődő
Sziasztok!

Új akvarista vagyok, de néhány hónap után rájöttem, hogy ezen belül is inkább low tech növényes medencét szeretnék.
A problémákat megpróbáltam egyedül megoldani, de sajnos nem megy. Ezért regisztráltam a fórumba, bízva abban, hogy itt hasznos tanácsokat kaphatok.
A gondom: növényeim levelei feketednek. A levelekről ezt lekaparni sem lehet. Mi ez? Ugyanez a fekete szín több kavicsot is elszínezett.
Ha rájöttem hogyan kell, képeket is küldök.

Az akvárium adatai: 112l, gyári tető, 2x18w neon, 5m ledszalaggal tuningolva (lehet nevetni, egy kísérlet részemről), Eheim Classic 2213 külső szűrő, néhány napja élesztős co2 házi diffúzorral.
Aljzat: folyami kavics, később ráöntöttem vagy 2 kg manado talajt, meg valami 2 kg vörös márvány
Tápozás: 4-4ml Green Aqua Micro Macro, happy carbo 3 ml (1 hete), azelőtt sera cuccok
Vízcsere: heti 50% vízkezelővel
A növényeket csak tippelem:
Akváriumi növényeim:
2 db hemianthus cuba (tudom ez nem ide való)
2 db vallisneria
1 db cladophora aegagrophila
3-4 Sagittaria subulata
1 db Echinodorus 'Ozelot'
1 db Aponogeton ulvaceus ?
1 db nincs beazonosítva talán Lindernia rotundifolia

Halak: 7 neon, 1 anci, 4 db szumi, 2 db sziámi ormányos márna, 1 xifo, 4 danio, 3 razbóra

Tudom, hogy a kavics nem a legjobb a növényeknek. De még a vallisnerria sem tud szép zöld lenni?

A vallisneria nő rendesen, de az is inkább sárga leveleket hoz. Valójában egyik növényem sem túl szép.

Előre is köszönöm a segítséget.

Üdv.

Pongrac
 
Szia!
Nem írtad, hogy milyen a világításod vagyis a 2x18 W és a led. Én arra gyanakszom, hogy nem megfelelő a világításod és ezért vannak gondjaid. Továbbá a szűrőd is kevés, a 2213-as max 50 l-es akihoz való. Készíts képeket és akkor talán okosabbak leszünk.
 
Egy hete tápozol rendesen ha jól értem!
Előtte Sera tápoldat és mennyi vízcsere hetente?
Aljzatot tisztítod rendesen?
Én ecsetalgára tippelnék így látatlanba de majd meglátjuk!
 
Köszi az eddigieket. Arra még nem jöttem rá, hogyan kell képet beilleszteni. Tehát feketednek a levelek, de ennek a fekete valaminek nincs látható vastagságai.Olyan mint a korom.
Korábban 20% vízcsere volt, most kezdtem az 50-et mint a profik. :)
Az aljzatot szívom rendesen. A zöld alga is gyűlik rendesen az üvegen, kétnaponta kaparom. Szerintem akár ezzel a szűrővel is lehetne jobb eredmény, mint ahogyan most áll a helyzet. Legalábis láttam szép példákat low tech-ben.

Néztem a fórumsegédketet. Képet nem tudok a egyenesen a gépről beilleszteni? Muszály feltölteni a netre valahová?
 
Köszi az eddigieket. Arra még nem jöttem rá, hogyan kell képet beilleszteni. Tehát feketednek a levelek, de ennek a fekete valaminek nincs látható vastagságai.Olyan mint a korom.
Korábban 20% vízcsere volt, most kezdtem az 50-et mint a profik. :)
Az aljzatot szívom rendesen. A zöld alga is gyűlik rendesen az üvegen, kétnaponta kaparom. Szerintem akár ezzel a szűrővel is lehetne jobb eredmény, mint ahogyan most áll a helyzet. Legalábis láttam szép példákat low tech-ben.

Néztem a fórumsegédketet. Képet nem tudok a egyenesen a gépről beilleszteni? Muszály feltölteni a netre valahová?

Üdv.
Sokan ezt használják.
Welcome to Flickr - Photo Sharing
 
Ha fekete egy levél, szerintetek vágjam le? Vagy már akkor is szabaduljak meg tőle, ha félig az?
 
Ha naponta tápozol 4-4 ml-t az nagyon sok CO2 nélkül. Inkább hetente kellene úgy 6-6 ml-t.
Nem írtad mennyi idős az akvárium, de erős a gyanúm, hogy még nem állt be. Az aljzatod valóban nem túl jó. A szűrésed kevés. Van benne minőségi szűrőanyag?
Vannak növényeid amik talaj tápozást igényelnek. Nyomtál az aljzatba valamilyen táprudat?
A LED világítással kapcsolatban vannak kétségeim és a 2x18Watt gondolom T8 sem az igazi. Reflektor van mögötte?
 
4 napja megy élesztős co2. A növények jobban bubiznak mint korábban. Mivel 50% vizet cserélek hetente, ezért úgy gondoltam 4-4 ml tápanyag kell. Az aljzatba nyomtam sera táptablettát. Karácsonyra tervezek venni egy 4x24w t5 világítást.
 
Kedves Akvakertészek! Tud valaki segíteni? A képek alapján mi a véleményetek? Tehát feketedő levelek, feketedő kövek, de ez nem ecsetalga szerintem. Az ecsetalga valamilyen bolyhos valami. Ami nálam van pedig olyan mintha bekormoznám a leveleket és a köveket.
 
Az algád elsődleges oka nagy valószínűséggel az elégtelen szűrés és a még nem beállt akvárium.
Mivel nem válaszoltál az alábbi kérdésekre, ezért aligha tudunk segíteni:
Mikor indult az akvárium?
Van-e a szűrőben minőségi biológiai szűrőanyag?

Az élesztős CO2 biztosan nem segít a helyzeteden, mivel egyrészt folyamatosan ingadozik a beoldott mennyiség. Másrészt a szűrőd megforgatása sem garantálja az egyenletes elosztást az akváriumon belül.
Nekem volt hasonló algám az előző akváriumomban, pedig elvileg minden paraméter rendben volt. Leginkább a fényt tudom gyanúsítani, mert én gagyi gyorsan öregedő kínai LED-eket használtam.
 
Ne a világítást tuningold először,hanem a szűrést.Talán nagyobb szűrő kellene,jó biológiai szűréssel.Ha a világítással kezded,
újra csak algakertészet lesz.Ha meg van oldva a szűrés,utána még mindig nem a világítás jön.Old meg a CO2 beoldást,hogy egyenletes legyen.
Pl nagynyomású.Ezután jöjjön csak a világítás tuningolása.
Ha nem akarod ezeket meglépni,akkor adj kevesebb tápot .A nagyobb szűrő akkor is kell.Ettől független ekkora akiba nem a legjobb az élesztő.
Instabil,sok odafigyelést,gyakorlatot kíván.
 
Köszönöm a tanácsokat. Az akvárium kb 6 hónapja indult. Az 1 hete indított élesztős co2 miatt megy a levelek bubizása is elég rendesen. Ezt mondjuk nem fogom feladni még, mert tetszik, hogy nagyon diy jellege van.
A szűrőbe vettem jó drágán valami biológiai töltetet. Valamilyen porózus kavics szerű cucc. A doboza már nincs meg. Ezen kívül kék szivacs és perlon vatta van még benne.
Szóval gyakorlatilag mindent cserélni kellene. Másik szűrő, komolyabb világítás és talajcsere. :(

Jelentkezem, ha cseréltem vakamit, és jó hireim vannak. Köszönöm az eddigieket.
 
láttam szép példákat low tech-ben.

Nem kell feltétlen a világítást tuningolni,én csak példát mondtam arra,hogy 112liter fölé akarsz 4x24w világítást.
Ez már nem low tech kategória.Ehhez kell méretezned a szűrést és ez már nagynyomású Co2-őt kíván és erős tápozást.
Ha low techet akarsz,akkor célozd meg a 0,5w/l világítást,vagyis 50-55 w-ot(t5),de ne többet.
Ehhez elmegy az élesztős co2.De szűrő akkor is nagyobb ajánlatos.

A talaj terén csak a márvánnyal van gond,azt száműzni kellene,de nagyon gyorsan.
 
Hiába teszel bele 'drága' biológiai szűrőanyagot, ha nincs megfelelően előszűrve a víz valamiféle mechanikai anyaggal, pl. kerámiagyűrű(vagy ha DIY-ek akarunk lenni, akkor krumplis zsák)egyszóval ezt is fel kell építeni. A jó öreg T8 vibráló fénye nem kedvez túlzottan a növényeknek, a Kelvin számukat sem tudjuk sem tudjuk. (LED detto)
Szerintem is először szűrővel operálj, majd párhuzamosan a talajt is cseréld ki, hiszen gyakorlatilag ugyanolyan fontos biológiai szűrést végez(ne) mint a szűrő. (sőt)
Jelenlegi állapotok között én az élesztős Co2-s mókát elfelejteném,(mint írták, baromira ingadozik a gázfejlődés) csak többet árt mint használ. Ha minden orvosolva van, akkor lehet legózni a zselés rendszerrel. Sok sikert, lőhetnél egy egész medencés képet, valamint ha adnál picit több infót a világításról... :)
 
Hamarosan lövöm nektek a komplett medencés képet. :) Gondolom tömegek várják. A világítás: 2 db T8 daylight 18W + középre bezsúfoltam 5m smd3535 ledszalagot. Az élesztős co2 óta aktívabbak a növényeim.
 
Hiába teszel bele 'drága' biológiai szűrőanyagot, ha nincs megfelelően előszűrve a víz valamiféle mechanikai anyaggal, pl. kerámiagyűrű(vagy ha DIY-ek akarunk lenni, akkor krumplis zsák)egyszóval ezt is fel kell építeni.

A kerámia gyűrű egy biológiai szűrő, nem? Mechanikai szűrésre a szivacs van.
 
Nem, a kerámia gyűrűt a biológia töltet alá szokás helyezni, ülepítőként szolgál, ahogy a víz lassan átfolyik a csövecskéken, lerakódik sok mechanikai szennyeződés. A szivacs is egy mechanikai szűrőközeg, igaz biológiai szűrést is végez, de közel nem olyan hatásfokkal mint a jó minőségű bio töltetek. (pl. ADA bio rio, Eheim substrat pro)
 
Back
Oldal tetejére