• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fekete ecsetalga (BBA) - Black Brush Algae

Az áztatás működik liqui carbo-val is ugyan ilyen koncentrációval? 1dl/1ml? Anubiasokat kellene ecsetmentesíteni, de félek, hogy kárt teszek a növényekben is.
Anno nekem szétmarta a növényeket. Valószínűleg nagyobb arányú hígítással lehetne.
De én biztosan nem cserélném a járt utat járatlanért.
Persze a szükséges mennyiség a kezelendő növénymassza mennyiségétől is függ. Lehet pici kiszerelést is venni, 50 ml, de akár 20 literes kiszerelést is. Válaszd ki a megfelelőt, és vedd meg azt. Jobban megéri, mint kísérletezni, hogy túlélik-e a növényeid, vagy sem. Szerintem.
 
Sziasztok!

Nekem is meggyűlik a bajom az ecsettel, van valakinek tuti tippje? :) Korábbi aksikban sosem jelent meg, de most röviddel az indulás után elkezdett terjedni. Eleinte dekorokon jelent meg erősebb áramlású területeken, de most már szinte mindenhol ott van, növényeken is. Szóval vesztésre állok... :(
Több fronton is támadtam az elmúlt hetekben:
  • csökkentettem az áramláson (mert állítólag azt nem szereti)
  • visszább vettem a CO2-t (mert állítólag az erős CO2 áramlatot is szereti)
  • sűrű talajporszívózásba kezdtem
  • karbantartottam a szűrőt
  • permeteztem H2O2-vel
  • egy ideig ment Twinstar is az akvárium indulásánál, idő közben jött az ecset...
Sajnos egyikkel sem érek el látványos eredményt. Úgy tűnik az ecset szereti az erős áramlást, de ugyanannyira jól megvan gyenge áramlásnál is, csak max kicsit lassabban terjed. Ugyanígy nem láttam hatását a CO2 szint masszírozásának sem. A H2O2-t természetesen nem szereti, de egyik helyen kiírtom, megjelenik máshol, tehát ez csak tüneti kezelés.

Sajnos a valódi kiváltó okot sehol nem írják le, úgy érzem mindenki csak tapogatózik a témában. Olvastam egy érdekes felvetést, miszerint az autotróf és heterotróf baktériumok egyensúlyának hiánya lehet a kiváltó ok (vagyis az alacsony oxigén szint a világítási perióduson kívül). De ez is csak feltételezés.

Egyébként egy 60x30x36-os aksiról van szó, első szériás Aquasky lámpával, Eheim Prof 3 szűrő, ADA talajrendszer + La Plata Sand, GA tápok + Excel, diffúzoros beoldású nagynyomású CO2. Vízcseréhez RO vizet használok, amit Seachem Equilibriummal sózok vissza.

Van valakinek tanácsa arra vonatkozóan, hogy milyen irányba induljak? Győzött már valaki ellene? :D

Köszi
 
Van valakinek tanácsa arra vonatkozóan, hogy milyen irányba induljak? Győzött már valaki ellene?
Tobb fele tapanyag egyensuly megbomlasanal johet elo, ezert nem lehet konkret okot irni. Nalunk volt koszos szuro miatt, bomlo dekor (redmoor), magas foszfat miatt is. Nalad is erre tippelnek, a Seachem equlibrium miatt, mivel foszfatot tartalmaz (nem is keveset), ami melle beontod a GA tap foszfatjat is. Mi is szivtunk, raadasul pont ezzel a so+tap kombinacioval. Amiota atalltunk a Dennerle Remineralos visszasozasra, nem jott elo a problema.
 
Sziasztok!

Nekem is meggyűlik a bajom az ecsettel, van valakinek tuti tippje? :) Korábbi aksikban sosem jelent meg, de most röviddel az indulás után elkezdett terjedni. Eleinte dekorokon jelent meg erősebb áramlású területeken, de most már szinte mindenhol ott van, növényeken is. Szóval vesztésre állok... :(
Több fronton is támadtam az elmúlt hetekben:
  • csökkentettem az áramláson (mert állítólag azt nem szereti)
  • visszább vettem a CO2-t (mert állítólag az erős CO2 áramlatot is szereti)
  • sűrű talajporszívózásba kezdtem
  • karbantartottam a szűrőt
  • permeteztem H2O2-vel
  • egy ideig ment Twinstar is az akvárium indulásánál, idő közben jött az ecset...
Sajnos egyikkel sem érek el látványos eredményt. Úgy tűnik az ecset szereti az erős áramlást, de ugyanannyira jól megvan gyenge áramlásnál is, csak max kicsit lassabban terjed. Ugyanígy nem láttam hatását a CO2 szint masszírozásának sem. A H2O2-t természetesen nem szereti, de egyik helyen kiírtom, megjelenik máshol, tehát ez csak tüneti kezelés.

Sajnos a valódi kiváltó okot sehol nem írják le, úgy érzem mindenki csak tapogatózik a témában. Olvastam egy érdekes felvetést, miszerint az autotróf és heterotróf baktériumok egyensúlyának hiánya lehet a kiváltó ok (vagyis az alacsony oxigén szint a világítási perióduson kívül). De ez is csak feltételezés.

Egyébként egy 60x30x36-os aksiról van szó, első szériás Aquasky lámpával, Eheim Prof 3 szűrő, ADA talajrendszer + La Plata Sand, GA tápok + Excel, diffúzoros beoldású nagynyomású CO2. Vízcseréhez RO vizet használok, amit Seachem Equilibriummal sózok vissza.

Van valakinek tanácsa arra vonatkozóan, hogy milyen irányba induljak? Győzött már valaki ellene? :D

Köszi
Bocs, lehet, hogy nem jó a szemem, de nem sikerül felfedeznem a képen az algát.
Merre található? :)
 
Tobb fele tapanyag egyensuly megbomlasanal johet elo, ezert nem lehet konkret okot irni. Nalunk volt koszos szuro miatt, bomlo dekor (redmoor), magas foszfat miatt is. Nalad is erre tippelnek, a Seachem equlibrium miatt, mivel foszfatot tartalmaz (nem is keveset), ami melle beontod a GA tap foszfatjat is. Mi is szivtunk, raadasul pont ezzel a so+tap kombinacioval. Amiota atalltunk a Dennerle Remineralos visszasozasra, nem jott elo a problema.
Szia!
Nagyon köszi a tippet! Nem tudtam, hogy az Equilibrium foszfátot tartalmaz. Ezt akkor rendesen elszúrtam, mert elkezdett jönni egy kevés pontalgám. Arra szoktak javasolni egy kis extra foszfátot. Tehát tolom az Equilibriumot, a Macrot és még egy-egy csipet kálium-foszfátot is :(
Holnap nagy vízcsere, permetezés és visszafogom a foszfátot.
 
Tobb fele tapanyag egyensuly megbomlasanal johet elo, ezert nem lehet konkret okot irni. Nalunk volt koszos szuro miatt, bomlo dekor (redmoor), magas foszfat miatt is. Nalad is erre tippelnek, a Seachem equlibrium miatt, mivel foszfatot tartalmaz (nem is keveset), ami melle beontod a GA tap foszfatjat is. Mi is szivtunk, raadasul pont ezzel a so+tap kombinacioval. Amiota atalltunk a Dennerle Remineralos visszasozasra, nem jott elo a problema.
Visszasózásra ezt használod? https://greenaqua.hu/hu/dennerle-osmose-remineral-osszkemenyseg-gh-novelo-250-g.html
A GA tápok használata mellett milyen TDS-re sózod vissza ezzel az RO vizet?
 
Visszasózásra ezt használod? https://greenaqua.hu/hu/dennerle-osmose-remineral-osszkemenyseg-gh-novelo-250-g.html
A GA tápok használata mellett milyen TDS-re sózod vissza ezzel az RO vizet?
Igen, ezt. Pontosabban ennek az 1 kilos kiszereleset, mert gazdasagosabban jon ki. Mondjuk van is par akvariumunk, amit vissza kell sozni. :)
TDS-t regota nem meregetunk, felesleges,csak a membran allapotanak es neha a csapviz ertekeinek ellenorzesere szoktuk nezni. GH/KH aranyt ha jol belovod, eleg. Ez nalunk 5-6/3 koruli, 60 liter RO-hoz adunk 1 adagolo kanallal.
 
Utoljára módosított:
Igen, ezt. Pontosabban ennek az 1 kilos kiszereleset, mert gazdasagosabban jon ki. Mondjuk van is par akvariumunk, amit vissza kell sozni. :)
TDS-t regota nem meregetunk, felesleges,csak a membran allapotanak es neha a csapviz ertekeinek ellenorzesere szoktuk nezni. GH/KH aranyt ha jol belovod, eleg. Ez nalunk 5-6/3 koruli, 60 liter RO-hoz adunk 1 adagolo kanallal.
Hogy érted pontosan a GH/KH arány belövését? Ez a só mindkettőt emeli, persze GH-t nagyobb arányban. Emellett külön belenyúlsz a KH-ba is?
 
Hogy érted pontosan a GH/KH arány belövését? Ez a só mindkettőt emeli, persze GH-t nagyobb arányban. Emellett külön belenyúlsz a KH-ba is?
Ugy, hogy ami a sajat igeny, arra lovod be. :)
A mienket peldanak irtuk, ez az 5/3 hosszu tavon tobb akvaban is bevalt (low es high egyarant, sot a rakoknak is tokeletes). Csak ezzel a soval sozunk, pluszban nem nyulunk bele, de ezt mindenkinek maganak kell eldonteni, milyen vizet szeretne. A dekor, tapozas stb. valtoztat majd az ertekeken, de attol sem kell feltetlenul megijedni, tapasztald ki, neked mi jo. Az egyik garnis akvankban pl eleg erosen elcsuszik a vizcseres parameterekhez kepest, de amig az allatok, novenyek nem szenvednek, sot szaporodnak, addig nem foglalkozunk a szamokkal. :)
 
Ugy, hogy ami a sajat igeny, arra lovod be. :)
A mienket peldanak irtuk, ez az 5/3 hosszu tavon tobb akvaban is bevalt (low es high egyarant, sot a rakoknak is tokeletes). Csak ezzel a soval sozunk, pluszban nem nyulunk bele, de ezt mindenkinek maganak kell eldonteni, milyen vizet szeretne. A dekor, tapozas stb. valtoztat majd az ertekeken, de attol sem kell feltetlenul megijedni, tapasztald ki, neked mi jo. Az egyik garnis akvankban pl eleg erosen elcsuszik a vizcseres parameterekhez kepest, de amig az allatok, novenyek nem szenvednek, sot szaporodnak, addig nem foglalkozunk a szamokkal. :)
Értem :) Azt hittem a Remineral mellé szándékosan adagolsz még KH növelőt. Szeretem a KHt a lehetőségekhez mérten alacsonyan tartani. Csak annyit puffereljen ami a nagy PH ingadozásokat lecsapja, de a CO2 azért még szépen adagolható.

Azért teszek ide egy helyzetképet :D

20200417_220508.jpg
 
Sziasztok..megjelent az ecsetalga az akimba..
12:00-21:00 ig megy a Co2
15:00-22:00 ig twinstar sa600 világítás
Szűrés oase thermo OASE Biomaster 350
Olvastam a Topicban,hogy a nem megfelelő áramlástól keletkezik..
Akkor szerintetek kevés a szűrő a 112literes akimhoz..
3 kosárban biológiai szűrő található matrix

Válaszokat köszönöm
 
Sziasztok..megjelent az ecsetalga az akimba..
12:00-21:00 ig megy a Co2
15:00-22:00 ig twinstar sa600 világítás
Szűrés oase thermo OASE Biomaster 350
Olvastam a Topicban,hogy a nem megfelelő áramlástól keletkezik..
Akkor szerintetek kevés a szűrő a 112literes akimhoz..
3 kosárban biológiai szűrő található matrix

Válaszokat köszönöm
Mivel tápozol és mennyit? Milyen a táptalajod? Milyen gyakran cserélsz vizet?
Kérünk egy fotót az akváriumodról amiben látszik az egész akvárium és a szűrés akváriumon belüli csövei és a CO2 diffuzor is. Köszi
 
Utoljára módosított:
Talaj JBL manado ,Jbl aquabasis
Táp kétnaponta Green Aqua micro 2ml /2 nap,macro 3ml/2nap
Heti 30-40% -os Vízcsere ..fele álott csapvíz,fele Ró víz
 

Attachments

  • 130D7E0F-B0A9-4B7E-825D-E222C9D382E7.jpeg
    130D7E0F-B0A9-4B7E-825D-E222C9D382E7.jpeg
    280.4 KB · Megtekintések: 72
  • A0F3E92A-AD6D-4B04-B6B4-80B97E7C9635.jpeg
    A0F3E92A-AD6D-4B04-B6B4-80B97E7C9635.jpeg
    390.6 KB · Megtekintések: 88
Talaj JBL manado ,Jbl aquabasis
Táp kétnaponta Green Aqua micro 2ml /2 nap,macro 3ml/2nap
Heti 30-40% -os Vízcsere ..fele álott csapvíz,fele Ró víz
Szép akva grat. Nem látok ecsetalga erdőket. A lily az akvárium sarkába van és a hátsó részt keringteti csak. Tedd a skimmer túloldalára, hogy középen legyen. Az elszívó ág maradjon ott ahol van. A diffúzor kövesse a Lilyit. Jó helyen volt eddig de menjen középre a lilyvel.

Maradhatna ott a lily ahol van, de csak akkor ha

1, Az elszívó ágat a front üvegig tolnád, hogy a keringés az egész akvára kihasson. (ronda lenne)
2, A lilit elcsavarod, hogy átlóban a sarkat célozza, ami üveg volta miatt nehéz kivitelezni. Ekkor szintén az egész akva kering.

Mic-macot miért nem azonos arányban adagolod?

Carbót nem írtál a tápozáshoz. Ha mégis használsz azt kihúzott szűrő mellett told az ecsetre. Rózsaszínné válik elpusztul és a süncsiga előszeretettel lezabálja. Amúgy is fogyasztja, de így könnyebben.
 
Sziasztok 112 literes akimba tápozás greenaquas micro 2ml/2nap,greenaquas macro 3 ml/2 nap..világítás twinstar 600sa 12:00-19:00ig,Co2 10:00-18:00ig 60 bubi/perc,szűrő oase 350 thermo..kérlek segítsetek hogy tudom kiirtani ,megakadályozni az algásodást..gondolom ecsetalga 😔
 

Attachments

  • image.jpg
    image.jpg
    291 KB · Megtekintések: 52
  • image.jpg
    image.jpg
    295.2 KB · Megtekintések: 44
  • image.jpg
    image.jpg
    277.7 KB · Megtekintések: 46
Szép akva grat. Nem látok ecsetalga erdőket. A lily az akvárium sarkába van és a hátsó részt keringteti csak. Tedd a skimmer túloldalára, hogy középen legyen. Az elszívó ág maradjon ott ahol van. A diffúzor kövesse a Lilyit. Jó helyen volt eddig de menjen középre a lilyvel.

Maradhatna ott a lily ahol van, de csak akkor ha

1, Az elszívó ágat a front üvegig tolnád, hogy a keringés az egész akvára kihasson. (ronda lenne)
2, A lilit elcsavarod, hogy átlóban a sarkat célozza, ami üveg volta miatt nehéz kivitelezni. Ekkor szintén az egész akva kering.

Mic-macot miért nem azonos arányban adagolod?

Carbót nem írtál a tápozáshoz. Ha mégis használsz azt kihúzott szűrő mellett told az ecsetre. Rózsaszínné válik elpusztul és a süncsiga előszeretettel lezabálja. Amúgy is fogyasztja, de így könnyebben.
Köszi a válaszod ,tanácsod
 
Sziasztok 112 literes akimba tápozás greenaquas micro 2ml/2nap,greenaquas macro 3 ml/2 nap..világítás twinstar 600sa 12:00-19:00ig,Co2 10:00-18:00ig 60 bubi/perc,szűrő oase 350 thermo..kérlek segítsetek hogy tudom kiirtani ,megakadályozni az algásodást..gondolom ecsetalga 😔
Nem fogadtad meg @Jopet tanacsat ;)
Keresgeltuk az infokat, probaltuk osszerakni innen-onnan, de meg mindig nem allt teljesen ossze a kep.
Kerdesek:
- az oase eloszurojet milyen gyakran szoktad takaritani? Ha a gyari szivacsokkal hasznalod, 1-2 het alatt is eltomodhet annyira, hogy jelentosen csokken a szurod kapacitasa.
- ugyanez a kerdes a szurore is, mikor takaritottad utoljara? Az ecset probleman sokat segit egy alapos tisztitas, nemcsak a szurot, de a talajt is rendesen mulmozd ki (kepek alapjan frontuvegnel latszik, hogy felhalmozodott), ugyelve hogy a taptalajt (ha hasznaltal) ne kavard fel a fedoreteg fole
- a kep csaloka, vagy tenyleg opalos a viz? Ha opalos, lehet a felkavart taptalaj, ami szinten okozhatja az algasodast
- vizparametereket tudsz merni? Csapviz vagy RO?
- a mic/mac adagolast miert ennyire lotted be? Hightech ajanlas nagyon nem ez, kb a felet adod, mint a javasolt. Plusz miert ketnaponta?
Szerk: erre talan reszben valaszt kaptunk kozben: a vilagitas 3500 lumen 112 literre, ez lowtech also hatarahoz eleg kb

Szerk#2.: az alap problemat nem szunteti meg ugyan, de harcolhatsz az ecset ellen helyi kezelessel (a forumon tobb helyen is le van irva a javasolt eljaras) a nagyon ecsetes levelektol meg nyugodtan szabadulj meg. Lehet drasztikusan is csonkitani, ha el a noveny, magahoz fog terni.

Mic-macot miért nem azonos arányban adagolod?
Ezt a kerdest maskor is lattuk mar toled. Miert KELL azonos arany? A gyari adagolas csak ajanlas, az akva igenyeihez kell igazitani a tapozast. Tobbunknel (pl. nalunk is) eltero arany valt be, majdnem ketszeres macro megy mint micro.
Itt jobban izgat az a kerdes, miert adagol kevesebb mint fele tapot a hightech akvaba. Ugyan nincs benne rengeteg noveny, de nem annyival kevesebb, ami ezt indokolna.
 
Utoljára módosított:
Ezt a kerdest maskor is lattuk mar toled. Miert KELL azonos arany?
:D Tök egyértelmű, hogy mindig mindent az akvához igazítunk. Lehet, hogy külön vasat, foszfátot vagy bármit adunk pluszba ahogy épp látjuk az igényt. Nekem jelenleg érthetetlen okból a nitrát tűnik el az egyik akvámból így én is emelt macróval megyek.
De itt egy kertésztanonc tér el az ajánlottól. Te eltérhetsz, de ő mint pályakezdő úgy gondoltam az alap tanács, hogy tolja bele minimum rendesen. Ne hiányosan.
Lehet rosszul tettem fel a kérdést. "Miért térsz el a gyári ajánlástól?" Lett volna a helyes. Indokolja a két mennyiséget és kiderül. Beszélgetésindító akart lenni.

5,5 ml M&M kellene bele naponta hi-tech esetén. ~2,5ml kellene ezzel a fénnyel naponta. Ő naponta 1/1,5-t adagol (visszaosztva). A micro vészesen kevés, a macro kevés. Itt jött a gondolat, hogy miért tért el az aránytól?
Úgy gondolom ha 2,5ml-t rak bele naponta mindkettőből és 1 hónap múlva is van panasza (nem jött rendbe az akva) akkor lehet még finomhangolni. Persze a rendbejövés nem egyszerű, mert sajnos az ecset magától nem tűnik el úgy mint a zöldalga, legfeljebb ha megeszi valaki, lekaparom akkor nem nő új.

Újoncokat nehéz rávenni a napló írására, mert úgy tekintenek rá mint ha bemutatnák a szegénységüket. Lát pár dicsőséges naplót és úgy gondolja csak annak lehet indítani aki tud is letenni valamit az asztalra. "Milyen jogon indítanék naplót hisz nincs mit bemutatni, csak egy zavaros víz pár algával."

Ebből nagyon nehéz kimozdítani az embereket.

S igen most csak a rossz tápozásról beszéltünk, te is sokat kérdeztél tőle, amikre ha negatív válasz érkezik akkor az még rápakolhat az ecsetalga kialakulására.
Csapviz vagy RO?
Írta, hogy "..fele álott csapvíz,fele Ró víz"
 
Back
Oldal tetejére