• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech ezsolt80 mindenféléje

Múlt hét hosszúhétvégén hosszú halogatás után kicseréltem a besárgult led-szalagokat az asztali akvárium felett.
hogy miért sárgult be? mert vízhatlan szilikonbevonatos led-et használtam dimmer nélkül.
Néhány év után hogy is néz ki ez a szalag? Hát így:
IMG_20210314_172700.jpg
(az első sor nem ment ezért ez csak kicsit sárgult de nem égett meg).

Most viszont úgy döntöttem itt is kicsit jobb minőségű led-et fogok használni (igaz nem vízállót, de hát a 12volt annyira nem veszélyes vízközelben sem.
A túlmelegedés és a fényágyú elkerülése végett bekötöttem néhány dimmert. Persze ide nem a tekergetős igazit használtam csak a kis drótra kötött léptethetős verziót (ami szerintem nem annyira pöpec mint a finoman állítható, de nem volt kedvem a jól bevált aluprofil lámpám bántani).
P1600104.jpg
A lámpa lényegében 6 aluprofil és két időkapcsolóból áll:
P1600106.jpg
P1600098.jpg
Egyik időkapcsoló kapcsolja a reggeli kevés fényt ami két led-sor. Piros és hidegfehérnek vett led (inkább 8k felé hajlik a kékes fény) valamint egy elég brutál hidegfehér led-szalag).
Ezeket minimumra állítva használom mert így is elég erős fénye van.
P1600100.jpg

A másik időkapcsoló kettesre van állítva (mintha egyesen kicsit vibrálna a fény, de egyékbént az egyes is elég lenne szerintem).
Ide magas CRI szalagból van 1 természetes fehér (4k Kelvin) és 3 hidegfehér (6.5k Kelvin) sor van rakva. Őszintén nekem még ez is elég sárgás de már így marad.
P1600102.jpg

Reggeli fény:
P1600108.jpg

Napközbeni néhány órás erősebb világítás:
P1600109.jpg

@andrasb - azt hiszem neked ígértem hogy rakok képeket.
 

Attachments

  • P1600106.jpg
    P1600106.jpg
    51.7 KB · Megtekintések: 12
hát már nem dominál senkit :(
miután jöttek a többiek nagyon elbújt. A színét is elvesztette. Nem is láttam jó darabig. Tegnapelőtt meg már csak a felszínen egy helyben állt... aztán már az áramlat is vitte és nem tudta magát egyenesen tartani.
Szóval nagyon bánom hogy nem hagytam dominánskodni és hoztam többet melléjük.
Ráadásul amiket hoztam közel sem olyan szépek. Kis fakók maradtak (némelyik lány abszolút színtelen, a fiúk is halvány csíkosak és némelyik 'mákos' - fekete pöttyös színük van).
Így nem nagyon akarok most róluk beszélni :(
 
Múlt hét hosszúhétvégén hosszú halogatás után kicseréltem a besárgult led-szalagokat az asztali akvárium felett.
hogy miért sárgult be? mert vízhatlan szilikonbevonatos led-et használtam dimmer nélkül.
Néhány év után hogy is néz ki ez a szalag? Hát így:
View attachment 103465
(az első sor nem ment ezért ez csak kicsit sárgult de nem égett meg).

Most viszont úgy döntöttem itt is kicsit jobb minőségű led-et fogok használni (igaz nem vízállót, de hát a 12volt annyira nem veszélyes vízközelben sem.
A túlmelegedés és a fényágyú elkerülése végett bekötöttem néhány dimmert. Persze ide nem a tekergetős igazit használtam csak a kis drótra kötött léptethetős verziót (ami szerintem nem annyira pöpec mint a finoman állítható, de nem volt kedvem a jól bevált aluprofil lámpám bántani).
View attachment 103469
A lámpa lényegében 6 aluprofil és két időkapcsolóból áll:
View attachment 103471
View attachment 103466
Egyik időkapcsoló kapcsolja a reggeli kevés fényt ami két led-sor. Piros és hidegfehérnek vett led (inkább 8k felé hajlik a kékes fény) valamint egy elég brutál hidegfehér led-szalag).
Ezeket minimumra állítva használom mert így is elég erős fénye van.
View attachment 103467

A másik időkapcsoló kettesre van állítva (mintha egyesen kicsit vibrálna a fény, de egyékbént az egyes is elég lenne szerintem).
Ide magas CRI szalagból van 1 természetes fehér (4k Kelvin) és 3 hidegfehér (6.5k Kelvin) sor van rakva. Őszintén nekem még ez is elég sárgás de már így marad.
View attachment 103468

Reggeli fény:
View attachment 103472

Napközbeni néhány órás erősebb világítás:
View attachment 103473

@andrasb - azt hiszem neked ígértem hogy rakok képeket.
Koszonom! Hany ev alatt sargultak be ennyire?
 
Koszonom! Hany ev alatt sargultak be ennyire?
szerintem 2-3 , de valószínüleg már előbb elkezdődik a folyamat, csak elsőre nem annyira látványos. Viszont azt meg nem tudnám mondani hogy a növények mennyire szeretik/nem szeretik a besárgult fényt, mert nekem leginkább csak mohák, anubias-ok és buce-k voltak ebben az akváriumban.
Az viszont biztos hogyha dimmelve van nem fog így megégni ;)
 
szerintem 2-3 , de valószínüleg már előbb elkezdődik a folyamat, csak elsőre nem annyira látványos. Viszont azt meg nem tudnám mondani hogy a növények mennyire szeretik/nem szeretik a besárgult fényt, mert nekem leginkább csak mohák, anubias-ok és buce-k voltak ebben az akváriumban.
Az viszont biztos hogyha dimmelve van nem fog így megégni ;)
Raktam dimmert a kosarba, 1200 Ft, nem nagy tetel. Beszamolok ha megvagyok az epitessel! :)
 
és akkor belefogok egy hosszabb mesébe...
Hol volt hol nem volt, egyszer támadt egy elég meggondolatlan ötletem. Kéne egy szép nagy vivárium anyámnak.
Gyorsan össze is dobtam egy keretet, hogy megnézzük hogy mutatna a nappaliban és mit szólna hozzá.
IMG_20200913_100916.jpg
Egy ilyen kis baráti, 100*60*130as kis üvegben gondolkoztam.
Mivel anyám szereti a kis növényes üvegem ezért egyből rábólintott.
Ezután kezdtem el gondolkozni hogy hogy is kéne megvalósítani a dolgot.
@Zuzmi volt olyan türelmes és segítőkész hogy segített elindulni az úton, milyen purhabot, ragasztót érdemes használni meg egyebek.
Eljutottam odáig hogy az elkészített keretre rögzítettem bútor hátlaphoz használt vékony falapot hogy erre nyomjam a hátteret és ne az üvegben kelljen majd faragni és ragacsozni.
P1570746.jpg
Mivel szeretem túlgondolni a dolgokat ezért a beragasztott cserepek kaptak vízkivezető csöveket nehogy felgyűljön a víz (majd meglátjuk hogy működik:
P1570748.jpg
Valamint a háttérben látható sok cserép azt a célt szolgálja hogy ne a beragasztott cserepekbe ültessek hanem a plusz cserepekbe és ezt csak be kelljen csúsztatni háttérbe ragasztott cserépbe. Ezzel az ültetés is könnyebb és bármikor kiemelhető bármelyik növény.
Faragás előtt így nézett ki a háttér:
P1570751.jpg
aztán hála a keretnek fel lehetett állítani és álló helyzetben faragni
P1570801.jpg
Miután elkészült a faragás, leszedtem a keretet és a falapot hátulról (legközelebb ezen kicsit jobban el kell gondolkoznom mert elég nehezen adta magát, és a háttér sem lett tökéletesen egyenes).

--- szünet ---
itt leállt a projekt egy hosszabb időre mert elég kizsákmányolósra sikerült a munka és nem igazán volt időm és energiám a projekttel foglalkozni.
Ennek köszönhetően nem is készültem el vele anyám 70. születésnapjára :(
Aztán eljött az ideje hogy felmondtam és így annyi lendület került belém hogy elkezdtem egyeztetni az üvegről és bútorról).
És ha már azok készültek a háttérrel is foglalkozni kezdtem.
---szünet vége---

Ezután jöhetett a ragacsozás (elastopur-t használtam barna pigmenttel és ebbe nyomkodtam a kókuszrostot).
IMG_20210412_162628.jpg
A végeredmény ilyen lett:
IMG_20210412_174543.jpg

Az üveg hatos üvegből készült az említett méretekben, alul 20cm-es üveg résszel hogy kicsit vastagabb talaj kerülhessen bele és nagyobb növények is ültethetők legyenek. Vízszintes szellőzőt szerettem volna előlre de lebeszéltek róla, felülre meg dupla rács ment (a hátsó vékony rács leginkább csak azért kell hogy legyen hol bevezetni a vezetékeket csöveket - ha épp szükséges - és ne az üveget kelljen megfúrni). Ha sok lesz a dupla rács a hátsót majd letakarom egy plexivel.
Sikerült törés nélkül hazaszállítani a 80kilós üveget törés nélkül - bár ebben az üveges sem volt biztos hogy ilyen méretnél nem törés lesz a vége :D
Köszönet @Szépe Kálmán -nak hogy előzőleg gyakoroltuk az üvegek szállítását és törését ;)
IMG_20210415_103222.jpg
IMG_20210415_103230.jpg
folyt. köv...
 
második rész:
A háttér persze nagyobb lett mint a nyílás így háromba kellett vágni hogy beférjen a helyére.
szilóval lett a hátfalra rögzítve, ezután még oldalt néhány helyen purhabbal lett megerősítve és alulról is kapott három purhab 'lábat' a háttér:
IMG_20210420_164711.jpg
Ezután hazahoztuk Egerből a szekrényt is.
Köszönet @Dukenukem -nek a bútor elkészítéséért, az extra színű lazúrozást és hogy megkaptam az ő fogantyúit a szekrényre ;)
51137725333_cff10735d0_c.jpgP1600348 by Zsolt, on Flickr
És amikor vár az ember egy kis segítségre mert csak fel kéne emelni az üveget a helyére de az nem egyszerű:
IMG_20210423_164812.jpg
Mivel lakásomban semmi nincs vízben és derékszögben így szintező lábakat kellett a bútor alá tolni, de igazából nekem jobban tetszik lábakkal.
Amire felhívnám mindenki figyelmét hogy minden barkácsboltban másmilyen szintező lábakat kapni (ráadásul ellenőrizzétek le minden darabját mert nekem sikerült egy hibás lábat venni és így mehettem még egy kört egy másik barkácsáruházba ahol másmilyet kaptam csak.
Ennek köszönhetően végül háromféle lábon áll a szekrény (biztos ami biztos 9 lábat toltam alá).
51136833902_1c5ce50ef7_c.jpgP1600381 by Zsolt, on Flickr
És ha már modellt állt a szekrény és üveg, egy egész alakos kép is:
51138285019_79fc63709c_c.jpgP1600379 by Zsolt, on Flickr
Bekerültek alulra az agyaggolyók és lett egy geotextil is szabva (én szeretem ha az oldalfalon is van geotextil így biztos ott marad a talaj ahol kell:
P1600387.jpg
és mivel bevált a kisebb üvegnél ebbe is kerül egy cső ami a pangó víz leszívását fogja segíteni.
Ez egy sima műanyag cső méretre vágva alul lukasztva hogy a víz befolyjon de az agyaggolyók kint maradjanak. Valamint a geotextilnél körbe van szilózva hogy a talaj is ott maradjon ahol kell neki.
P1600385.jpg
Jelenleg a talaj összeállításán kell dolgozni, mivel elég rendes mennyiség kell ezért én keverem fenyőkéregből, faszénből, sphagnum mohából és tőzegből. Valami földön még gondolkozok de nem akarom hogy beiszaposodjon.
Holnap sajnos kezdek az új munkahelyen, így most megint belassul a projekt de talán most már nem kell rá olyan sokat várni...
(világítás még sehogy nem áll, de az ablakban lesz úgyis, a párásítás manuális lesz - elvégre direkt anyámnak készül a projekt hogy elfoglalja magát -, de ha kell majd rakok be párásítást, valamint be fog kerülni egy-két 12cm-es ventillátor is keringetni a levegőt).
 
Utoljára módosított:
második rész:
A háttér persze nagyobb lett mint a nyílás így háromba kellett vágni hogy beférjen a helyére.
szilóval lett a hátfalra rögzítve, ezután még oldalt néhány helyen purhabbal lett megerősítve és alulról is kapott három purhab 'lábat' a háttér:
View attachment 146666
Ezután hazahoztuk Egerből a szekrényt is.
Köszönet @Dukenukem -nek a bútor elkészítését, az extra színű lazúrozást és hogy megkaptam az ő fogantyúit a szekrényre ;)
View attachment 146670P1600348 by Zsolt, on Flickr
És amikor vár az ember egy kis segítségre mert csak fel kéne emelni az üveget a helyére de az nem egyszerű:
View attachment 146665
Mivel lakásomban semmi nincs vízben és derékszögben így szintező lábakat kellett a bútor alá tolni, de igazából nekem jobban tetszik lábakkal.
Amire felhívnám mindenki figyelmét hogy minden barkácsboltban másmilyen szintező lábakat kapni (ráadásul ellenőrizzétek le minden darabját mert nekem sikerült egy hibás lábat venni és így mehettem még egy kört egy másik barkácsáruházba ahol másmilyet kaptam csak.
Ennek köszönhetően végül háromféle lábon áll a szekrény (biztos ami biztos 9 lábat toltam alá).
View attachment 146671P1600381 by Zsolt, on Flickr
És ha már modellt állt a szekrény és üveg, egy egész alakos kép is:
View attachment 146672P1600379 by Zsolt, on Flickr
Bekerültek alulra az agyaggolyók és lett egy geotextil is szabva (én szeretem ha az oldalfalon is van geotextil így biztos ott marad a talaj ahol kell:
View attachment 146668
és mivel bevált a kisebb üvegnél ebbe is kerül egy cső ami a pangó víz leszívását fogja segíteni.
Ez egy sima műanyag cső méretre vágva alul lukasztva hogy a víz befolyjon de az agyaggolyók kint maradjanak. Valamint a geotextilnél körbe van szilózva hogy a talaj is ott maradjon ahol kell neki.
View attachment 146669
Jelenleg a talaj összeállításán kell dolgozni, mivel elég rendes mennyiség kell ezért én keverem fenyőkéregből, faszénből, sphagnum mohából és tőzegből. Valami földön még gondolkozok de nem akarom hogy beiszaposodjon.
Holnap sajnos kezdek az új munkahelyen, így most megint belassul a projekt de talán most már nem kell rá olyan sokat várni...
(világítás még sehogy nem áll, de az ablakban lesz úgyis, a párásítás manuális lesz - elvégre direkt anyámnak készül a projekt hogy elfoglalja magát -, de ha kell majd rakok be párásítást, valamint be fog kerülni egy-két 12cm-es ventillátor is keringetni a levegőt).
Imádom!
 
egy kis folytatás...
Talán említettem hogy a hátfalban lévő cserepekbe nem akarok ültetni hanem egy másik cserépben ültetek és azt csak becsúsztatom a helyére. Viszont nagyon elütne a cserép színe a hátfaltól, így a fagyitölcsér mintájára csináltam panírozott szegélyű cserepeket is:
P1600425.jpg
P1600427.jpg
Ez is a hátfal mintájára készült elastupor-ral és kókuszrosttal.
(sajnos ültetés során elég gyorsan lekopik a bevonat de még így is jobb mint az eredeti cserép.

Ma nekiálltam benépesíteni az új üveget...
Ami együtt járt ezzel:
P1600424.jpg
az első teszt viváriumtól búcsút vettem.

És akkor egy kép meddig jutottam ma (csak a már itthon lévő növények lettek felhasználva (anyám orchideái és a tesztvivárium növényei)):
51151675709_a5d1f7b323_c.jpgP1600417 by Zsolt, on Flickr
 
Ez már most bitang jól néz ki 😍
Holnap folytatódik? 😁
hát már nincs nagyon mit bepakolni... bár nővérem hoz egy szép orchideát anyámnak (sárgásbarna virága van, igazából már nézegettem egy ideje de lepkeorchidea létére elég drágán adták), úgyhogy max az kerül be holnap.
Az egy cserép (szerintem a bal alsó)... és még van négy hely ahova kerülhet valami.
Bal fentre akarok egy páfrányt, közép fentre valami olyan orchideát aminek csüngő virágzata van.
Jobb alulra kerül szerintem majd egy ékszerorchidea kerül valamikor.
Az aljzaton még van azért hely, oda gondolkozok papucsorchideákon, ázsiából rendeltem egy érdekes orchideát amivel egyszer már próbálkoztam (kevesebb sikerrel), meg még egy-két valami vékonyabb magasabb levelű orchidea vagy nem túl bozontos páfrány.
Az ágakon, kérgeken és hátfalon van még hely mini orchideáknak és tillandsiáknak.
Nagy tölcséres broméliákat anyám se szereti meg én sem, úgyhogy azok itt nem fognak szerepelni.
 
Ezt azután csináltad, hogy én még láttam üresen a nagyot és tele a kicsit?😱
Te jó ég! Azért ez férfias munka volt és bitang jó lett!👍🏻
Hogy vált be az üvegajtó élzárása, vagy odáig ma nem jutottál?
Azért ez csodás amyáknapi ajándék mamádnak holnapra!😍
 
Na, és amikor kezdik majd ontani magukból a virágot az orchideák, egész Pomáz a csodátokra fog járni!
ezsolt Fűvészkert!😁
 
Back
Oldal tetejére