• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Ez milyen alga?

Sziasztok !
Tanácsot szeretnék kérni. Küzdök kicsit az algákkal.
Kb egy hónapja indítottam az akváriumot hightech inkább növényes. Aktív aljzattal. Az elején nem is volt gond kezdtek szépen növekedni. Utólag már tudom talán hiba volt, de kb két hete cseréltem külső szűrőt nagyobbra Eheim Prof 4+ 600 biológiai töltettel. Na innentől kezdett el borulni a dolog.
A csíkteszt alapján túl nagy probléma egyik paraméternél sincs, de az algákkal meggyűlik a bajom. Adagoltam a héten bacikat minden nap, plusz naponta volt 30% vízcsere is(RO). A vezetőképesség 120ppm körül van most.
Tudnátok javasolni valamit hogy csináljak vagy mit ne csináljak ezzel?

 
Sajnos a rossz víz minőséggel küzdök , hiába szűrőm R.O val akkor is hagy benne Foszfátot . Valamikor van a csapban Foszfát valamikor nincs, ha van akkor olyan hogy mérhetetlen. Ezért szokott az arány elcsuszni sajnos .
"akkor is hagy benne Foszfátot ."
Mennyit?
 
Sziasztok !
Tanácsot szeretnék kérni. Küzdök kicsit az algákkal.
Kb egy hónapja indítottam az akváriumot hightech inkább növényes. Aktív aljzattal. Az elején nem is volt gond kezdtek szépen növekedni. Utólag már tudom talán hiba volt, de kb két hete cseréltem külső szűrőt nagyobbra Eheim Prof 4+ 600 biológiai töltettel. Na innentől kezdett el borulni a dolog.
A csíkteszt alapján túl nagy probléma egyik paraméternél sincs, de az algákkal meggyűlik a bajom. Adagoltam a héten bacikat minden nap, plusz naponta volt 30% vízcsere is(RO). A vezetőképesség 120ppm körül van most.
Tudnátok javasolni valamit hogy csináljak vagy mit ne csináljak ezzel?

mekkora az akvárium?
a 600-as szűrőd nem volt bejáratva amikor elindítottad?
milyen fényed van? mennyit világítasz?
mivel és mennyit tápozol?
 
Sziasztok !
Tanácsot szeretnék kérni. Küzdök kicsit az algákkal.
Kb egy hónapja indítottam az akváriumot hightech inkább növényes. Aktív aljzattal. Az elején nem is volt gond kezdtek szépen növekedni. Utólag már tudom talán hiba volt, de kb két hete cseréltem külső szűrőt nagyobbra Eheim Prof 4+ 600 biológiai töltettel. Na innentől kezdett el borulni a dolog.
A csíkteszt alapján túl nagy probléma egyik paraméternél sincs, de az algákkal meggyűlik a bajom. Adagoltam a héten bacikat minden nap, plusz naponta volt 30% vízcsere is(RO). A vezetőképesség 120ppm körül van most.
Tudnátok javasolni valamit hogy csináljak vagy mit ne csináljak ezzel?

Első körben azt mondanám, hogy csepptesztekkel mérj, ne ilyen telefonossal, mert nem olyan megbízható...
 
mekkora az akvárium?
a 600-as szűrőd nem volt bejáratva amikor elindítottad?
milyen fényed van? mennyit világítasz?
mivel és mennyit tápozol?
200l-es akvárium. Nem volt bejáratva egyáltalán, szűz állapotban volt a szűrő.
Fény 4x 39W T5 cső, 3 daylight és 1 plant. Ezek 8 órát mennek.
Tápozásnál aqualine micro és macro a rá írt adagolás alapján. Ez mellett természetesen CO2, reaktorral beoldva.
 
200l-es akvárium. Nem volt bejáratva egyáltalán, szűz állapotban volt a szűrő.
Fény 4x 39W T5 cső, 3 daylight és 1 plant. Ezek 8 órát mennek.
Tápozásnál aqualine micro és macro a rá írt adagolás alapján. Ez mellett természetesen CO2, reaktorral beoldva.
szerintem kevesebb fény kell neki.
vedd vissza napi 5 órára a világítás időtartamát aztán hetente emelj rajta fél órát de 7 óránál ne legyen több...
amíg a szűrőd nem állt be, addig mehetne heti két vízcsere is..
szerintem nem lesz itt nagyobb gond... 😊
és nyiss egy naplót, hasznos! 😊
 
1,5-2 a csapvíz mérhetetlen magas
Hmmm... Ehhez egy "RO készülék szakértő" kellene. Érzésre azt mondanám, hogy ennyi foszfátot nem hagyhatna benne egy jól működő RO készülék.
Kérdés, hogy más összetevőkkel hogy állsz? Gondolom, az interneten nálatok is meglehet nézni a helyi vízművek mérési adatait.

Ha csak a foszfát ilyen magas az még nem éppen tragédia (bár nem is jó). Legfeljebb egy kicsit pancsolni kellene: tehát nem komplett macro-t kellene adagolni, hanem csak Kálium-nitrátot és Kálium-szulfátot (a micro mellett).
A folyamatos változás már nagyobb probléma. Minden vízcsere / tápozás előtt mérned kellene a foszfátszintet.
De várdd meg a vízparaméter szakértők véleményét is!
 
Utoljára módosított:
A csíkteszt alapján túl nagy probléma egyik paraméternél sincs
Ahogy @cs_z_ kollega is javasolta, ha van lehetoseged, ellenorizd a parametereket csepptesztekkel. A felrakott kep (teszt) alapjan akar meg szikes is lehet a vized.
Adagoltam a héten bacikat minden nap, plusz naponta volt 30% vízcsere is(RO). A vezetőképesség 120ppm körül van most.
A vizet mivel allitod be? Vagy csak sima RO-val cserélsz visszasozas nelkul? Az alap vized mi volt, csapviz, csapvizes-RO keverek, vagy tiszta RO visszasozva?

A kepeken latni cianot, azt mechanikusan tavolitsd el, amennyit es ahol csak tudod, meg mielott jobban elterjed.
1622440914947.png
Amit meg nem tudsz leszivni, kezeld H2O2-vel. Allatokra is biztonsagos recept ITT. Fecskendovel, pipettaval vagy egyeb alkalmas celszerszammal tudod helyi kezelesre alkalmazni.
 
1,5-2 a csapvíz mérhetetlen magas
Szerintem is RO készülék hiba.Idézet az RO leírásból "A jó minőségű RO készülékek a hálózati vízből 95%-os vagy még jobb hatékonysággal kiszűrik a vízkeménységet okozó ásványi sókat (Ca, Mg, Na, stb. sói), nehézfémeket, nitrátot, foszfátot és klórt és egyéb kémiai, mechanikai szennyeződéseket."Vagy teszt hiba.Ellenőrizd le a RO készüléket (membrán,bekötési irány).Helyes sorrend előszürő,szénszürő,RO membrán.Nem keverted össze a csöveket?A "rossz"víznek lehet ennyi a foszfát tartalma.Nézd meg a másik csőböl jövő vizet is.Csak találgatok.
 
Hmmm... Ehhez egy "RO készülék szakértő" kellene. Érzésre azt mondanám, hogy ennyi foszfátot nem hagyhatna benne egy jól működő RO készülék.
Kérdés, hogy más összetevőkkel hogy állsz? Gondolom, az interneten nálatok is meglehet nézni a helyi vízművek mérési adatait.

Ha csak a foszfát ilyen magas az még nem éppen tragédia (bár nem is jó). Legfeljebb egy kicsit pancsolni kellene: tehát nem komplett macro-t kellene adagolni, hanem csak Kálium-nitrátot és Kálium-szulfátot (a micro mellett).
A folyamatos változás már nagyobb probléma. Minden vízcsere / tápozás előtt mérned kellene a foszfátszintet.
De várdd meg a vízparaméter szakértők véleményét is!

Szerintem is RO készülék hiba.Idézet az RO leírásból "A jó minőségű RO készülékek a hálózati vízből 95%-os vagy még jobb hatékonysággal kiszűrik a vízkeménységet okozó ásványi sókat (Ca, Mg, Na, stb. sói), nehézfémeket, nitrátot, foszfátot és klórt és egyéb kémiai, mechanikai szennyeződéseket."Vagy teszt hiba.Ellenőrizd le a RO készüléket (membrán,bekötési irány).Helyes sorrend előszürő,szénszürő,RO membrán.Nem keverted össze a csöveket?A "rossz"víznek lehet ennyi a foszfát tartalma.Nézd meg a másik csőböl jövő vizet is.Csak találgatok.
Masik topicban irta, hogy valszeg a tesztje rossz.
 
Sziasztok!

Szeretném a tapasztaltabbak segítségét kérni erről az algáról.
A leírások alapján zöld poralga, de hiába hagyom "nőni" én ezt egyben nem tudom leszedni -ahogy a leírásban van - csak kaparóval.

Az okot tudom, a heti vizcseréket leginkább 3 hetente csinálom (400L) ami nyilván kedvez az algáknak.
(ettől függetlenül olvastam olyan akvát, ahol az ilyen hosszú vízcsere sem okozott ilyen gondot).

20210612_110945.jpg20210612_110938.jpg
 
Sziasztok!

Szeretném a tapasztaltabbak segítségét kérni erről az algáról.
A leírások alapján zöld poralga, de hiába hagyom "nőni" én ezt egyben nem tudom leszedni -ahogy a leírásban van - csak kaparóval.

Az okot tudom, a heti vizcseréket leginkább 3 hetente csinálom (400L) ami nyilván kedvez az algáknak.
(ettől függetlenül olvastam olyan akvát, ahol az ilyen hosszú vízcsere sem okozott ilyen gondot).

View attachment 150863View attachment 150864
Szia,
Ilyen nekem is volt, de a növesztett és egyben lekapart módszer nekem sem vált be. Nekem a hihetetlen óvatos szivaccsal való ledörgölés segített ellene, úgy, hogy próbáltam lentről felfelé "törölni" így nem ment vissza a spóra a vízbe. Elvileg....🤫

És persze a 2 naponta történő vízcsere....de ez 400 liternél lehet hogy nem kivitelezhető....
 
Sziasztok!

Szeretném a tapasztaltabbak segítségét kérni erről az algáról.
A leírások alapján zöld poralga, de hiába hagyom "nőni" én ezt egyben nem tudom leszedni -ahogy a leírásban van - csak kaparóval.

Az okot tudom, a heti vizcseréket leginkább 3 hetente csinálom (400L) ami nyilván kedvez az algáknak.
(ettől függetlenül olvastam olyan akvát, ahol az ilyen hosszú vízcsere sem okozott ilyen gondot).

View attachment 150863View attachment 150864
Valóban zöld por alga.Ekkora akvánál a 3 hetenkénti vízcsere teljesen reális szerintem.Az ok inkább a tápanyag arányokban keresendő.Valószínüleg el van csúszva a nitrát foszfát arányod.Kevés foszfáthoz túl sok nitrát társul.Foszfát terápia segíthet.És amit én csinálok (csináltam) kizárólag saját felelősségre.Vízcsere elött lekaparom teljesen (már leállított szűrőnél).Leengedem a vizet.Áttörlöm a felületet puha ruhával (én géz lapot használok) úgy hogy a ruha egy-egy részét csak egyszer használom.Ezek után áttörlöm carboval átitatott valamivel (vatta,papírtörlő,gézlap) az egészet.5-10 perc múlva elkezdem a visszatöltést.Van amikor kétszer is áttörlöm carboval és utána szárazzal.Arra figyelek hogy a szűrő ne álljon 1/2 óránál többet (ha van lehetőség egy vödörbe járatom közben).A kezelt felületre nekem nem tér vissza.A vízcsere napján természetesen már nem adagolok carbot.
 
Back
Oldal tetejére