• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Ez milyen alga?

Én nem értek egyet azzal, hogy ne legyen szieszta. Pontosan márnem tudom melyik Takashi Amano könyben olvastam és azóta is használom a sziesztát. Az algák Amano szerint nem képesek úgy újrakezdeni a fotoszintetizálást a szieszta után, mint a növények és ezért ez önmagában is gátolja az algabumm lehetősègét. Nekem eddig soha senki nem vezette le logikusan, hogy miért ne lehetne, ill. kellene sziesztát közbeiktatni. Kérem valaki szieszta-ellenző világosítson fel az álláspontja érveiről.
Egyetlen logikus érven van: mert természet ellenes.
Az élővilág nem ehhez szokott. A növények jelzik, hogy mikor kell nekik fény és mikor van belőle elegük.
A másik érv,hogy mikor bekapcsol a világítás(a természetben fel kel a nap),a növények ekkor kezdik felvenni az összes tápanyagot,co2-t.Tehát ha te szakaszosan világítasz,akkor a felturbózott növény szépen leáll,mert nincs fény,leáll a tápanyag felvétel,holott biztosan nem vettek fel még elegendőt. Aztán 1-2 óra múlva megint full fény másodszor is.A növény nem gombnyomásra működik.Teljesen életszerútlen a szakaszos világítás.Persze a természetben hatványozottan több fény éri a növényt.Tápanyag meg dögivel van , ami kioldódik a környező talajból,vízgyűjtő területből.Az algákkal szimbiózisban élnek,de nem mindegy,hogy milyen alga és mennyi.Az akváriumban is képződik alga,de nem mindegy hogy milyen és mennyi.
pl. egy full extrás high tech növényesben csak 6 órát világítunk erősen,de közben nyomjuk ezerrel a co2, hogy mire felkapcsol a lámpa,legyen elég co2 koncentráció.Mindez azért,hogy szép,egészséges,algamentes növényeket lássunk ,mire felkapcsol a lámpa.Zavar az alga?Persze , hogy zavar,egy fikarcnyit sem akarsz látni az akvában. A természetben éjszaka nem áll le a co2 beoldás,mire felkel a nap,már elegendő co2 van a vizben(nyilván nem olyan koncentrációban, mint egy akváriumban)Az egész egy lassabb folyamat,inkább egy lowtech-hez hasonlít ezen ok miatt,még ha fény van is full adag.
 
És azt én mint kezdő honnan tudom megállapítani?
IMG_0830.JPG

Ha így néz ki a növény, akkor ez azt jelenti, hogy köszöni szépen, készen áll a tápanyag felvételre és a fény befogadására. (minden levél ki van nyílva). (A képet most csináltam, napsütésben. A dátum ne tévesszen meg, rosszul van beállítva a gép.)
Este készítek egy képet arról is (ha el nem felejtem), milyen az, amikor aludni készül, és köszöni szépen a napi gondoskodást. ;)
 
Ha így néz ki a növény, akkor ez azt jelenti, hogy köszöni szépen, készen áll a tápanyag felvételre és a fény befogadására. (minden levél ki van nyílva). (A képet most csináltam, napsütésben. A dátum ne tévesszen meg, rosszul van beállítva a gép.)
Este készítek egy képet arról is (ha el nem felejtem), milyen az, amikor aludni készül, és köszöni szépen a napi gondoskodást. ;)
De azt ne felejtsük el,hogy amíg nyomod neki a fényt,nem fog aludni.Ha lekapcsol a fény - nálam általában 9órakor - ,a nappaliban még tevékenykedünk,tehát éri némi fény az akvát. Ekkor csukódik lassan be a növény. @inhof zoltan figeld meg csak,mikor bekapcsol a lámpád , az első néhány 5-10 percben a növények össze vannak csukódva.Láttam ott hátul valami süllőhínár szerűt...
 
De azt ne felejtsük el,hogy amíg nyomod neki a fényt,nem fog aludni.Ha lekapcsol a fény - nálam általában 9órakor - ,a nappaliban még tevékenykedünk,tehát éri némi fény az akvát. Ekkor csukódik lassan be a növény. @inhof zoltan figeld meg csak,mikor bekapcsol a lámpád , az első néhány 5-10 percben a növények össze vannak csukódva.Láttam ott hátul valami süllőhínár szerűt...
Erdekes pl., hogy nalam annyira megszoktak, hogy 13-20ig megy a feny. Ahogy esteledik 19 korul kezdenek zarodni, mintha tenyleg ehhez szoktak volna hozza. Vagy a lakasban mar csokken a feny ami az ablakon bejon es ezt a plusz fenycsokkenest veszik eszre.
 
De azt ne felejtsük el,hogy amíg nyomod neki a fényt,nem fog aludni.Ha lekapcsol a fény - nálam általában 9órakor - ,a nappaliban még tevékenykedünk,tehát éri némi fény az akvát. Ekkor csukódik lassan be a növény. @inhof zoltan figeld meg csak,mikor bekapcsol a lámpád , az első néhány 5-10 percben a növények össze vannak csukódva.Láttam ott hátul valami süllőhínár szerűt...

Igen az myriophillum . Azon észre veszem hogy reggel hét körül nyílik a “buzogánya” ezért is aggaszt kicsit hogy már előbb adnom kene a co2 neki. Most 8 kor kapcsol be és mire lesz valami növény bubizas az kb 11-12 között van
 
View attachment 80895

Ha így néz ki a növény, akkor ez azt jelenti, hogy köszöni szépen, készen áll a tápanyag felvételre és a fény befogadására. (minden levél ki van nyílva). (A képet most csináltam, napsütésben. A dátum ne tévesszen meg, rosszul van beállítva a gép.)
Este készítek egy képet arról is (ha el nem felejtem), milyen az, amikor aludni készül, és köszöni szépen a napi gondoskodást. ;)

Igen tudom hogy miről beszélsz. Nálam is estre venni főleg a myriophillumon. Ha nyílik akkor ébredezik de honnan tudom azt hogy már nem kér több fényt?
 
A másik érv,hogy mikor bekapcsol a világítás(a természetben fel kel a nap),a növények ekkor kezdik felvenni az összes tápanyagot,co2-t.Tehát ha te szakaszosan világítasz,akkor a felturbózott növény szépen leáll,mert nincs fény,leáll a tápanyag felvétel,holott biztosan nem vettek fel még elegendőt. Aztán 1-2 óra múlva megint full fény másodszor is.A növény nem gombnyomásra működik.Teljesen életszerútlen a szakaszos világítás.Persze a természetben hatványozottan több fény éri a növényt.Tápanyag meg dögivel van , ami kioldódik a környező talajból,vízgyűjtő területből.Az algákkal szimbiózisban élnek,de nem mindegy,hogy milyen alga és mennyi.Az akváriumban is képződik alga,de nem mindegy hogy milyen és mennyi.
pl. egy full extrás high tech növényesben csak 6 órát világítunk erősen,de közben nyomjuk ezerrel a co2, hogy mire felkapcsol a lámpa,legyen elég co2 koncentráció.Mindez azért,hogy szép,egészséges,algamentes növényeket lássunk ,mire felkapcsol a lámpa.Zavar az alga?Persze , hogy zavar,egy fikarcnyit sem akarsz látni az akvában. A természetben éjszaka nem áll le a co2 beoldás,mire felkel a nap,már elegendő co2 van a vizben(nyilván nem olyan koncentrációban, mint egy akváriumban)Az egész egy lassabb folyamat,inkább egy lowtech-hez hasonlít ezen ok miatt,még ha fény van is full adag.
Ebben azért van némi tárgyi tévedés. Lámpa lekapcsolásakor nem áll le a tápanyagfelvétel. Olvasd el Diana Walstad könyvét.
 
De azt ne felejtsük el,hogy amíg nyomod neki a fényt,nem fog aludni.
De fognak.
A növények tudják, mi elég nekik, ahogy mi is elalszunk ha álmosank vagyunk, bármilyen zavaró körülmény mellett is.
Este is készítek egy képet full világításnál.
(... és persze nem úgy, hogy előtte lekapcsolom a lámpát, majd fel, a fénykép miatt...) ;)
 
Megjött a ph mérőm. A co2 vel lesz a baj, attól van a sok algám. Már par órája megy és 7,15 a szintem 7 kh mellett. Ez nagyon alacsony szerintem. Lúgosból savasba ingadozik és ez nem jó. Jól gondolom?
 
Mikor a növények becsukódnak, azt fotoszintézisnek nevezik. Ameddig fény van, fotoszintetizálnak. Azok a növények ami a fény híány miatt becsukódnak, az csak egy védő reakció, a környezetében,.akár emers, akár szubmersz formában . Lehet az állat, bogár, időjárás. Stb.
 
Megjött a ph mérőm. A co2 vel lesz a baj, attól van a sok algám. Már par órája megy és 7,15 a szintem 7 kh mellett. Ez nagyon alacsony szerintem. Lúgosból savasba ingadozik és ez nem jó. Jól gondolom?
Így van. 6,5-6,7 ph körül kell kb. Vegyél egy tds mérőt is , ha még nincs,a GA-ban van kb. 6E ért is,tökéletes.120-150 tds-re vissza sózva.
Mire felkapcsol a lámpád, a DC-nek már nem szabad smaragd zöldnek lennie.Fűzöld,majd később lime zöld.
 
A másik érv,hogy mikor bekapcsol a világítás(a természetben fel kel a nap),a növények ekkor kezdik felvenni az összes tápanyagot,co2-t.Tehát ha te szakaszosan világítasz,akkor a felturbózott növény szépen leáll,mert nincs fény,leáll a tápanyag felvétel,holott biztosan nem vettek fel még elegendőt. Aztán 1-2 óra múlva megint full fény másodszor is.A növény nem gombnyomásra működik.Teljesen életszerútlen a szakaszos világítás.Persze a természetben hatványozottan több fény éri a növényt.Tápanyag meg dögivel van , ami kioldódik a környező talajból,vízgyűjtő területből.Az algákkal szimbiózisban élnek,de nem mindegy,hogy milyen alga és mennyi.Az akváriumban is képződik alga,de nem mindegy hogy milyen és mennyi.
pl. egy full extrás high tech növényesben csak 6 órát világítunk erősen,de közben nyomjuk ezerrel a co2, hogy mire felkapcsol a lámpa,legyen elég co2 koncentráció.Mindez azért,hogy szép,egészséges,algamentes növényeket lássunk ,mire felkapcsol a lámpa.Zavar az alga?Persze , hogy zavar,egy fikarcnyit sem akarsz látni az akvában. A természetben éjszaka nem áll le a co2 beoldás,mire felkel a nap,már elegendő co2 van a vizben(nyilván nem olyan koncentrációban, mint egy akváriumban)Az egész egy lassabb folyamat,inkább egy lowtech-hez hasonlít ezen ok miatt,még ha fény van is full adag.

Én is meglepődtem, hogy mennyire 'gombnyomásra' működnek a növények. Növény injektálás közben már egy átvonuló felhő is drasztikussan lassítja a folyadék keringését.
Nem akarok érvekni a szakaszos világítás mellett.. mert nem.. de én azt gondolom, hogy ha növény a nap egyik felében megkapja a szukséges fénymennyiséget, akkor tulajdonképpen mind1, hogy milyen adagokban kapja
 
Én is meglepődtem, hogy mennyire 'gombnyomásra' működnek a növények. Növény injektálás közben már egy átvonuló felhő is drasztikussan lassítja a folyadék keringését.
Nem akarok érvekni a szakaszos világítás mellett.. mert nem.. de én azt gondolom, hogy ha növény a nap egyik felében megkapja a szukséges fénymennyiséget, akkor tulajdonképpen mind1, hogy milyen adagokban kapja
Válaszoltam @inhof zoltan naplójába erre a kérdéskörre. Egyetértek @Sestertius -al.

Zoli a KH ne legyen magasabb 4-nél. A 4 KH azért ideális, mert 30 ppm co2 mellett 6,6-on tartja a PH-t, ami a legideálisabb a növényeknek majd minden tápanyagfajta felvételéhez.
Tulajdonképpen teljesen mindegy, hogy 2-4 között mennyi a KH, csak a co2-t kell úgy adagolni, hogy a PH 6,4-6,6 között legyen.
 
Válaszoltam @inhof zoltan naplójába erre a kérdéskörre. Egyetértek @Sestertius -al.

Zoli a KH ne legyen magasabb 4-nél. A 4 KH azért ideális, mert 30 ppm co2 mellett 6,6-on tartja a PH-t, ami a legideálisabb a növényeknek majd minden tápanyagfajta felvételéhez.
Tulajdonképpen teljesen mindegy, hogy 2-4 között mennyi a KH, csak a co2-t kell úgy adagolni, hogy a PH 6,4-6,6 között legyen.

Rendben most ra állok erre. Köszönöm
 
View attachment 80895

Ha így néz ki a növény, akkor ez azt jelenti, hogy köszöni szépen, készen áll a tápanyag felvételre és a fény befogadására. (minden levél ki van nyílva). (A képet most csináltam, napsütésben. A dátum ne tévesszen meg, rosszul van beállítva a gép.)
Este készítek egy képet arról is (ha el nem felejtem), milyen az, amikor aludni készül, és köszöni szépen a napi gondoskodást. ;)
1568431499416.png
IMG_0833.JPG

... és így nézett ki este 10 órakor. Szerintem jól látszik, hogy a levelek össze vannak csukódva, mert elég volt nekik a fényből. Ez azt jelenti, hogy nálam is tovább van bekapcsolva a világítás, mint kellene.
 
Utoljára módosított:
View attachment 80931
View attachment 80930

... és így nézett ki este 10 órakor. Szerintem jól látszik, hogy a levelek össze vannak csukódva, mert elég volt nekik a fényből. Ez azt jelenti, hogy nálam is tovább van bekapcsolva a világítás, mint kellene.
Althernanterán vettem ezt észre. Este 19 óra körül függőlegesen állnak a levelei. Ma tovább fogok világítani, kiváncsi leszek hogy a myriophillum mit fog csinálni. Azt látom hogy reggel a legkisebb fényre már nyílik is.
 
Althernanterán vettem ezt észre. Este 19 óra körül függőlegesen állnak a levelei. Ma tovább fogok világítani, kiváncsi leszek hogy a myriophillum mit fog csinálni. Azt látom hogy reggel a legkisebb fényre már nyílik is.
Igen, szinte bármelyik lágyszárú növényen megfigyelhető. Egy Microsorum-on nyilván nem. Ha másért nem is, a világítás belövéséhez érdemes ilyesmi növényt tartani. Ha tovább világítunk, mint a növény igényelné, akkor csak az algák növekedésének fogunk kedvezni, ahogy a hozzáértők itt már többször leírták.
Az algák állítólag napi 18-20 óra világítást is szívesen vesznek és nőnek tőle. Érdekes, hogy 0-24 órás világítást ők sem bírják (az info-t egy olyan oldalról vettem, ahol direkt az algák növesztése volt a cél, "algaszűrő" céljából).
 
Szia!
Neked inkább nem kéne. Többiek megirták 6-7óra világítás, vagy dimmelni.

Adok @tibicuk véleményére és maradok a 8 óra világításnál. Ph ma be fogom lőni és a tds is az ő ajánlására. Bár lehet most egy sötét kúrát kéne csinálnom mert nagyon algás mindenem. Algaevőm kevés van hogy megbirkózzanak vele. Amit nem értek hogy tegnap feljebb emeltem a co2 szintet de az adwa szerint nem változott a ph szintem . Állandóan 7,2 mutat. Kalibrálva van és figyelek arra hogy úgy tároljam ahogy előírják. Elektroda nem áll folyadékban, mérés után egyből vissza teszem a védő kupakot.
 
Sziasztok!
10 napja indítottam az akváriumot, és tegnap ilyen fehér valami jelent meg. Ilyennel még nem találkoztam, alga lehet ez, vagy mi a bánat, és mitől van?
 

Attachments

  • 72344445_3044016738948074_9020106370199846912_n.jpg
    72344445_3044016738948074_9020106370199846912_n.jpg
    149.3 KB · Megtekintések: 45
Back
Oldal tetejére