• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Estimative Index alapú tápozás (Green Aqua Macro és Micro)

Érdekesség:
Green Aqua Macro használok, ahol a No3/Po4 aránya 7/1.
50% vízcsere után egy héttel a NO3 szint a 160 %-ára nőtt (napi 1 mg/l NO3-tal növelve)
Miközben a PO4 szint leesett a szinte mérhetetlen kategóriába. (0,06 mg/l ??)
Emellett a vas 0,05 mg/l.
Kb 28 liter Manado aljzat van benne, ami a gyártó szerint is magas vastartalmú.
Arra gyanakszom, hogy oldhatatlan vas(II), (III) foszfátok keletkeztek, ami leülepedett az aljzaton, perlonon. Mondjuk elég gyanús, hogy a víz ugyan kristálytiszta, de a perlonokat hetente kell cserélni, mert ocsmácsul bebarnulnak. Máskülönben nem tudom elképzelni, hogy hová tűnik a vas és a foszfát a rendszerből?
Valakinek hasonló tapasztalat...?
Milyen vízzel cserélsz ?? R.O vagy csap ??
 
Sziasztok!
A következő talányra keresem a választ.
Adoot egy 60 literes, viszonylag friss indítású (6 hetes) kocka Aktív talajos low.
Miért van az, ha a heti 30% (20L) vízcsere utáni rákövetkező naponon, a beadott táp szinte semmit sem fogy? Értsd max 1 vagy ugyan annyi marad.
Konkrét példa: TDS reggel 178. 1,5 mic 2 mac, 4 TDS-el emeli az értéket, és estére 181-et mutat a mérő.
A többi napon, viszont szépen elfogy, vagy max 1 TDS marad fent. Alga virágzás nincs, max némi zöld pont itt-ott, de azt is nagyon keresni kell. Vagy ne izguljam túl a dolgot?
 
Sosem mértem így napi szinten a TDS-t, pláne nem a táp fogyásának figyelésének célzatával. Azért nem, mert mindig lehet "egyéb keményítő" tényező így inkább erre nem támaszkodtam. De ha te ki tudod zárni, hogy más bezavarna a TDS változásba, akkor jó módszer, hisz a hidrokultúrás növénytermesztés is ezen az elven működik.
Na de nézzük a problémát! :) Csak a vízcsere másnapján nincs tápfogyás, ami lehet pH ingás, hőmérséklet változás, vízkeménység változás miatt. Összefüggést nem látok, de ha hiszünk a TDS mérőnek, a vízcsere utáni napon megtorpanás van.
Aktív talaj esetén foszfát elnyelést szoktunk tapasztalni az első időben, itt is lehet turpisság. De összefüggést nem látok a foszfát elnyelés és a vízcsere dologban. Vagy mégis? ....
Közben rájöttem a lehetséges megoldásra!
Említed a zöld pontalgát. Ez foszfáthiányra enged következtetni. A vízcserekor a víz 30%-ával kiveszed a nagyon kevés foszfátot, ami a Liebig minimum törvényét eredményezi... 1 napra ;)
Másnap már megy be elég PO4, hogy újra elinduljon a tápanyagfelvétel. Ez volt az elmélet. Most pedig próbáld ki, hogy vízcsere után 2X annyi macrot nyomsz. Nézzük mi lesz? :)
 
De ha te ki tudod zárni, hogy más bezavarna a TDS
Fuji kő és vasfa, ezek szerintem nem szólhatnak bele.

Sosem mértem így napi szinten a TDS-t, pláne nem a táp fogyásának figyelésének
Ezt csak kíváncsiságból csinálom most, és addig míg be nem állnak a tápanyagok normálisan. A foszfátot az fogy, de míg nem okoz nagy galibát, addig nem adok pluszban. Bízok a macrotokban. 😀

Az a fránya hordós elmélet…😀 azt kifelejtettem. Valószínű ott
lesz a kucs. Úgy csinálom ahogy javasoltad. 🙏

A TDS mérőt a Gh/Kh pluszotokkal “kalibrálom“ 2 csapott kanál, húsz literre 152 lesz, ebből le kell vonni 4-et, mert 4-es vizet csinál az ro szűrő. 🤣

Köszi a gyors segítseget!😁
 
Sziasztok!
A következő talányra keresem a választ.
Adoot egy 60 literes, viszonylag friss indítású (6 hetes) kocka Aktív talajos low.
Miért van az, ha a heti 30% (20L) vízcsere utáni rákövetkező naponon, a beadott táp szinte semmit sem fogy? Értsd max 1 vagy ugyan annyi marad.
Konkrét példa: TDS reggel 178. 1,5 mic 2 mac, 4 TDS-el emeli az értéket, és estére 181-et mutat a mérő.
A többi napon, viszont szépen elfogy, vagy max 1 TDS marad fent. Alga virágzás nincs, max némi zöld pont itt-ott, de azt is nagyon keresni kell. Vagy ne izguljam túl a dolgot?
Én csak a saját tapasztalatom írom le, következtetést nem vonok le, mert nem értek hozzá.
Nekem 9 hónapos akvánál mindig 7ppm-el növekszik minden tápozással és sose fogy le belőle. Értetlenkedtem az elején, hogy ha 140-es PPM et állítok be és hozzáadok 7-et egy tápozással akkor miért lesz 7 nap elteltével 182ppm ebből semmi nem fogy? ;) De elengedtem a dolgot. Meg is kérdeztem valamelyik topicba...megnyugtattak, hogy túltápozásos a rendszer, ne törődjek vele.

Friss indításnál az amazónia minden jóságot benyel 3 hónapig aztán telítődik. Tippem szerint ezért a csökkenés. Nem azért mert elhasználják. Nekem nem szokott csökkeni.
 
Én csak a saját tapasztalatom írom le, következtetést nem vonok le, mert nem értek hozzá.
Nekem 9 hónapos akvánál mindig 7ppm-el növekszik minden tápozással és sose fogy le belőle. Értetlenkedtem az elején, hogy ha 140-es PPM et állítok be és hozzáadok 7-et egy tápozással akkor miért lesz 7 nap elteltével 182ppm ebből semmi nem fogy? ;) De elengedtem a dolgot. Meg is kérdeztem valamelyik topicba...megnyugtattak, hogy túltápozásos a rendszer, ne törődjek vele.

Friss indításnál az amazónia minden jóságot benyel 3 hónapig aztán telítődik. Tippem szerint ezért a csökkenés. Nem azért mert elhasználják. Nekem nem szokott csökkeni.
Nem volt még aktív talajom, így meg ez gyakorlom.
Azért mérek TDS-t most még gyakrabban hogy lássam a fogyást, szóval ne toljam nagyon túl, de keveset se adjak.
Ha vízcsere után kb visszaáll az előző heti értékre, és emellett van növekedés, de alga nincs, akkor valamit nagyon jól csinálok. 😀 Így próbáltam okoskodni.
 
Nem volt még aktív talajom, így meg ez gyakorlom.
Azért mérek TDS-t most még gyakrabban hogy lássam a fogyást, szóval ne toljam nagyon túl, de keveset se adjak.
Ha vízcsere után kb visszaáll az előző heti értékre, és emellett van növekedés, de alga nincs, akkor valamit nagyon jól csinálok. 😀 Így próbáltam okoskodni.

Ezt a TDS alapú tápozást anno a Tropica-nál láttam. Csak addig működött míg homokot használt az akváriumokban.
Aktív talajjal ez a módszer nem megy.
 
Ezt a TDS alapú tápozást anno a Tropica-nál láttam. Csak addig működött míg homokot használt az akváriumokban.
Aktív talajjal ez a módszer nem megy.
Akkor megint nem én találtam fel a spanyol viaszt….😀
Amúgy az aktív talaj biztos csak a foszfátot szipkázza magába?
 
Ez az amivel számolunk ilyen talajok használatánál.
Értem. Pl valaki ilyenkor ad pluszban foszfátot. Az nem borítja fel az arányokat?
No3, Po4, fe arányai csak városi legenda vagy van alapja?
Ha igen, akkor kell ilyenkor állítani a micro adagoláson is?
 
Értem. Pl valaki ilyenkor ad pluszban foszfátot. Az nem borítja fel az arányokat?
No3, Po4, fe arányai csak városi legenda vagy van alapja?
Ha igen, akkor kell ilyenkor állítani a micro adagoláson is?

Szerintem mindkettőre találsz példát. Mi csak akkor pótoljuk, ha jele van a növényeken egyébként nem.
 
Értem. Pl valaki ilyenkor ad pluszban foszfátot. Az nem borítja fel az arányokat?
No3, Po4, fe arányai csak városi legenda vagy van alapja?
Ha igen, akkor kell ilyenkor állítani a micro adagoláson is?
Ha hozzáad foszfátot azt azért teszi, mert az arányok felborultak. Tehát nem, nem borítja fel az arányokat, pont, hogy azt hozza rendbe vele.

Friss amazóniával indítva az legtöbbször elszívja a PO4-et. Ezért az első pár hétben intenzíven adagolni kell (het). Különben jön a harmadik hétre a zöld alga bumm. Nem túl sokáig, mert egy idő után telítődik és akár adja is ki magából. Akkor meg jön a kék alga ami egy borzalom. Mérni kell, hisz minden akvában más mennyiségű amazóniát teszünk.

Első két évben nekem ez így volt. S egész jó egyensúlyt találtam. Aztán elkezdtem használni használt amazóniát. Amit az előző scape-ből nyertem. Áttisztogattam. És ment az alsó rétegnek. Ez viszont egy telített amazónia volt ami inkább kiadja magából a foszfátot mintsem nyeli. Ezért mondják, hogy minden akva más.

Úgyhogy míg az első 2 évben PO4 hiánnyal indítottam akvákat, most az rendben van. Viszont most az NO3-at nyeli valami. Erre még nem jöttem rá úgy mint a foszfátnál, hogy mi lehet, de most meg 2 éve indításnál nitrát 3 míg a foszfát 1.2...így jönni fog a kék alga ezért adagolom külön a nitrátot. Bekeverem porból és minden tápozás mellé adok. Épp most indítottam egyet megint ez van. Szóval feltolom 10-15-re a nitrátot, hogy arányba legyen a foszfáttal. Egészen addig míg a mérések mást nem mondanak. Ha beállt az egyensúly (kb 2 hónap) akkor csak a mic-mac-ot adom már a továbbiakban.
Mérni mindig víz csere előtt mérek, tehát a hetedik napon, amikor 24 óra eltelt a legutóbbi tápozás óta. Hogy lássam egy hét alatt mi mozdult el ezzel a tápozással. S ne mérjem bele az aznapi tápozást.
 
Ha hozzáad foszfátot azt azért teszi, mert az arányok….
Igen ezt tudom, csak kicsit pontatlanul fogalmaztam. Közben mértem nitrátot ami 30 ppm lett, így egyértelmű hogy utána kell menni a foszfáttal. Holnap vízcsere lesz esedékes, amivel lefelezem a nitrátot, majd visszább veszem a macrot. (20-25 ppm) bőven elég. Megmérem a foszfátot is, annak függvényében adagolom tovább. Csökkentett macro mellé kap csak Káliumot úgy érzesre, hogy legyen a vízben. Microból is elég már az 1ml/ nap szerintem.
Nem igazán szeretnék méregetni hetente, max 1-2 havonta rámérek, ha már beállt az aki.
A régi üvegben az utolsó 2 hónap már alga mentes volt, a végén érzésre tápoztam, de voltak 2 hetes vízcserék is. 😀 De probléma mentesen működött.
 
Sziasztok!
Sajna növény gondom van,a higrophilának szinte fakó fehér a levele és nem fejlődik. A többi növény sem nő olyan ütemben mint korábban, de megmértem az akvárium vizét, volt itthon nitrát, foszfát tesztem. Ezek eredményei "jók" miszerint
No3: 15-20
Po4:. 1 felett kicsivel.
Fény jó 0.8 w/l
Szűrés: Experience250
Akvárium:42l
Tápozásom EI: Green Aqua Micro Macro a gyári adag.
Hosszas nyomozgatás után vettem egy vas tesztet na ekkor lepődtem meg szinte nincs vas a vízben. Olvasgatva írják is, hogy ha egy fontos elem nincs a többit is annak mértékében veszi fel . Elkezdtem egy pumpával több microt adni meg 1/2 ml TF vasat, ekkor fel ment 0.2mg/l re. Másnap mérek megint semmi tápozok, plusz vas megint 0.2 a vas. Kérdés folytassam így és addig míg másnapra is lesz mérhető vas a vízben?Hová tűnik a vas?
Növények: HM, microsorum , higrophila costata, kocsánynélküli ambulia.
Köszi a válaszokat :)
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!
Sajna növény gondom van,a higrophilának szinte fakó fehér a levele és nem fejlődik. A többi növény sem nő olyan ütemben mint korábban, de megmértem az akvárium vizét, volt itthon nitrát, foszfát tesztem. Ezek eredményei "jók" miszerint
No3: 15-20
Po4:. 1 felett kicsivel.
Fény jó 0.8 w/l
Szűrés: Experience250
Akvárium:42l
Tápozásom EI: Green Aqua Micro Macro a gyári adag.
Hosszas nyomozgatás után vettem egy vas tesztet na ekkor lepődtem meg szinte nincs vas a vízben. Olvasgatva írják is, hogy ha egy fontos elem nincs a többit is annak mértékében veszi fel . Elkezdtem egy pumpával több microt adni meg 1/2 ml TF vasat, ekkor fel ment 0.2mg/l re. Másnap mérek megint semmi tápozok, plusz vas megint 0.2 a vas. Kérdés folytassam így és addig míg másnapra is lesz mérhető vas a vízben?Hová tűnik a vas?
Növények: HM, microsorum , higrophila costata, kocsánynélküli ambulia.
Köszi a válaszokat :)
Sziasztok!
Esetleg valaki tudna erre valamit? Még mindíg az van , hogy egy pumpával több microt adok az az 2 pumpa naponta 42 literre mivel nincs Co2 plusz 10 csepp vasat, ekkor 0.2 mg/l. Másnap alig 0.02mg/l . Növények nem dús Hygrophila polisperma(most indulnak még) Microsorum 2 közepes tő, Ambúlia 4 szál, HM most ritkítottam az sem sok. Miért tűnik el a vas, felveszik a növények? Addig tápozzak így ameddig emelkedni nem kezd? Most vettem Jbl vas tesztet a teszt jó mert ha adok az akva vízhez vasat akkor már halványan elszíneződik.
Köszönöm ha valaki tud erre valamit!
Ui. Kicsit félek a micro túladagolástól nehogy ecset vagy más legyen miatta.
 
Sziasztok!
Most olvastam egy csoportban, hogy a GA táp elsősorban aktív talajos akvákhoz van. Ez igaz vagy fals információ?
 
Sziasztok!
Most olvastam egy csoportban, hogy a GA táp elsősorban aktív talajos akvákhoz van. Ez igaz vagy fals információ?

Bármilyen talajhoz használhatod. Fals info.

De ha leírod, hogy kb milyen akváriumod van, vagy milyet tervezel könnyebben tudunk ajánlani tápot hozzá.
 
Back
Oldal tetejére