• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Estimative Index alapú tápozás (Green Aqua Macro és Micro)

Sziasztok! Az lenne a kérdésem, hogy a micro macro GA-s táp előre egy pár napra a megfelelő aranyban ahogy szoktam adagolni bekeverhető előre? Illetve ha be lehet keverni carbot is bele rakhatom? Köszönöm!
 
Sziasztok! Az lenne a kérdésem, hogy a micro macro GA-s táp előre egy pár napra a megfelelő aranyban ahogy szoktam adagolni bekeverhető előre? Illetve ha be lehet keverni carbot is bele rakhatom? Köszönöm!
Nem.
 
Sziasztok! Az lenne a kérdésem, hogy a micro macro GA-s táp előre egy pár napra a megfelelő aranyban ahogy szoktam adagolni bekeverhető előre? Illetve ha be lehet keverni carbot is bele rakhatom? Köszönöm!
Egyik sem jó ötlet. A carbot előre több napnyi adagot beleönteni egyenesen mérgezést jelent a vízben.
Pár napnyi tápozás elhagyása semmilyen gondot nem fog okozni. Utána sem kell locsolni bele többet. Ennyi tartaléka bőven van egy egészséges növénygárdának.
 
Egyik sem jó ötlet. A carbot előre több napnyi adagot beleönteni egyenesen mérgezést jelent a vízben.
Pár napnyi tápozás elhagyása semmilyen gondot nem fog okozni. Utána sem kell locsolni bele többet. Ennyi tartaléka bőven van egy egészséges növénygárdának.

Rosszul fogalmaztam.... nem a vízbe hanem mondjuk egy fecskendőbe előre.... így ha megkérek valakit akkor nem kell méregetnie csak mondjuk a keverékből 2 ml benyomni....
 
Rosszul fogalmaztam.... nem a vízbe hanem mondjuk egy fecskendőbe előre.... így ha megkérek valakit akkor nem kell méregetnie csak mondjuk a keverékből 2 ml benyomni....
Továbbra sem. Ha visszaolvasol sokszor felmerült és nagyon nem ajánlott. Nem véletlenül vannak külön kimérve.
 
Sziasztok!
Adott a egy netto 570 literes akvárium amit itt naplózok:
Kevés a fényem egy Aquamorf LDX4-el
Világítok napi kb 10 órát. CO2 egyenletességén dolgoznom kellett, de talán mostmár a
Flow megváltoztatása, meg a túl alacsony kH kicsi emelése (kH=3 a cél) után ez kezd beállni.
Nincs agyagos talaj, csak homok.
A tápozással kapcsolatban kicsit előolvastam tegnap óta mielőtt kérdezek, szóval az EI elméletét értem talán, meg látom hogy már 12 éve is ez alapján mentek itthon medencék, szóval biztosan rendben van.
Így tápozok: ATI dózis pumpa adagol a világítás indulásakor 12 ml GA makrot + 14 ml GA mikrot + 14 ml Excelt. Minden nap. Heti 240 liter vizet cserélek ami kb 40%-os csere. 100% RO-val dolgoztam eddig 120-ra visszasózva, de most a kH miatt kicsi csapvizet adok hozza (lásd a tegnapi naplóbejegyzés)
Tegnap mértem tápanyag szinteket: NO3 - 10 ppm, PO4 - 1,8; káliumot nem mértem; Fe - 0,2
A GA tápokat a CO2 - kevés fény körülménynek megfelelő adagolással használom, annyi módosítással, hogy a mikron egy picit emeltem mert mindig csak 0,05-0,1 körüli vasakat mértem.

Ha jól értem EI szerint nem kell sokat tesztelgetni, hanem CO2 sok fény és a táblázat. Nekem táblázat helyett a GA tápok vannak és segítenek abban hogy a fénymennyiségemhez korrigáljam az adagolásukat... mégis a PO4 szintem sosem állt jó arányban a NO3-al, ezt szeretném javítani...

Kérdések:
- a sok helyen olvasható NO3/PO4 arány (10-15 közé) nem teljesül. Kell ezen aggódni? Alga ami van az GSA, de éri természetes fény és ugye hosszan is világítok kicsit
- a NO3-at alacsonynak találom jobb szeretném 20 ppm környékére. Emelnék emiatt egy kicsit a GA makro dózison, de az ugye akkor viszi magával a PO4 szintet is feljebb ami lehet màr túl magas volna?
- segîthet-e jobb helyzetet teremteni a víz tápanyag szintjeiben ha agyagos talajra váltok homok helyett?

Köszi, hogy elolvastátok, és előre is köszi ha adtok ötletet/tanácsot
 
Sziasztok! Akvárium teljes újra lett indítva. 360 literes amazonia talaj miatt 2 naponta 50% vízcsere.Szerintetek hogy tápozzak? Világítás 180w led+4x54w fénycső de csak kettőt használok belőle összesen .Van co2 de még nem kapcsoltam be.
 
Rosszul fogalmaztam.... nem a vízbe hanem mondjuk egy fecskendőbe előre.... így ha megkérek valakit akkor nem kell méregetnie csak mondjuk a keverékből 2 ml benyomni....
Jobb megoldás a pumpás adagoló. Megmondod neki mennyit nyomjon bele. Nyomja meg kétszer és meg is van a két ml. Nálam ez a módszer bevált, mikor utazások miatt segítséget kellett hívni. Nem volt gond.
 
Sziasztok! Akvárium teljes újra lett indítva. 360 literes amazonia talaj miatt 2 naponta 50% vízcsere.Szerintetek hogy tápozzak? Világítás 180w led+4x54w fénycső de csak kettőt használok belőle összesen .Van co2 de még nem kapcsoltam be.
Ha még nem kapcsoltad be akkor nincs CO2. Hát kapcsold be. S ha van CO2 akkor én olyan 18ML-el próbálkoznék kezdetnek. LED-et nehéz számolni, főleg, hogy ha mixelve van fénycsővel. Nekem is van ilyen akvám. De mivel túltápozásról beszélünk 18ML jó indulás aztán mérni kell miből fogy több mint ami van.
 
Zseniális ez a mondat. Áhh sírok! :ROFLMAO:
Nem megbántásból írom, ne vedd magadra! ✌️

*Lehetne hónap kommentje topikot nyitni

Kiègtem. 😂
Én alig vártam, hogy meglegyen...amikor a finishben volt a dolog, már szinte magamban számoltam a bubikat, amíg el nem indítottam, 😂😂
 
Sziasztok!
Green Aqua Macro, Micro tápot és Excelt adagolok a GA honlapon lévő táblázat alapján. JBL csepp teszttel mérek.
Az NO3-PO4 arány nem az igazi, és megjelent a zöld fonal alaga. Lehet, hogy emiatt?
Mi okozhatja az alacson NO3 szintet? Kell ezzel már most foglalkozni, vagy korai még? Ha kell akkor megoldás ha külön adagolok Seachen Nitrogént, vagy csak csökkentsem/növeljem a Macro tápot?
Az akvárium (32l) még új (1 hónap) CO2 van, talaj Denerle 6in1 felette Denerle homok és 2-3 Tropica talajtáp kapszula.
  • PH = 7,2
  • NO2 = 0,05 - 0,2 mg/l (ppm)
  • NO3 = 3 mg/l (ppm)
  • PO4 = 1,8 mg/l (ppm)
  • Fe = 0,1 mg/l (ppm)
  • GH = 9 nK
  • KH = 8 nK
 
Sziasztok!
Green Aqua Macro, Micro tápot és Excelt adagolok a GA honlapon lévő táblázat alapján. JBL csepp teszttel mérek.
Az NO3-PO4 arány nem az igazi, és megjelent a zöld fonal alaga. Lehet, hogy emiatt?
Mi okozhatja az alacson NO3 szintet? Kell ezzel már most foglalkozni, vagy korai még? Ha kell akkor megoldás ha külön adagolok Seachen Nitrogént, vagy csak csökkentsem/növeljem a Macro tápot?
Az akvárium (32l) még új (1 hónap) CO2 van, talaj Denerle 6in1 felette Denerle homok és 2-3 Tropica talajtáp kapszula.
  • PH = 7,2
  • NO2 = 0,05 - 0,2 mg/l (ppm)
  • NO3 = 3 mg/l (ppm)
  • PO4 = 1,8 mg/l (ppm)
  • Fe = 0,1 mg/l (ppm)
  • GH = 9 nK
  • KH = 8 nK
1.8-as foszfáthoz legalább egy 20-as nitrát szint kellene
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!
Green Aqua Macro, Micro tápot és Excelt adagolok a GA honlapon lévő táblázat alapján. JBL csepp teszttel mérek.
Az NO3-PO4 arány nem az igazi, és megjelent a zöld fonal alaga. Lehet, hogy emiatt?
Mi okozhatja az alacson NO3 szintet? Kell ezzel már most foglalkozni, vagy korai még? Ha kell akkor megoldás ha külön adagolok Seachen Nitrogént, vagy csak csökkentsem/növeljem a Macro tápot?
Az akvárium (32l) még új (1 hónap) CO2 van, talaj Denerle 6in1 felette Denerle homok és 2-3 Tropica talajtáp kapszula.
  • PH = 7,2
  • NO2 = 0,05 - 0,2 mg/l (ppm)
  • NO3 = 3 mg/l (ppm)
  • PO4 = 1,8 mg/l (ppm)
  • Fe = 0,1 mg/l (ppm)
  • GH = 9 nK
  • KH = 8 nK
Szia!

Nem írtál infót a szűrésről (típus, töltet, Seachem Purigen van-e...), de az biztos, hogy még nem "érett be". Az NO3 bizony kevés. A Redfield arány alapján sanszos, hogy beköszön hamarosan a BGA, azt meg jobb lenne elkerülnöd. Mindenképpen emelj az NO3 szinten, de a PO4-et viszont ne. Én kicsit most mellőzném a macro tápot és csak NO3-at adagolnék addig. Mérjél rendszeresen, amíg rendbe nem jönnek az arányok.
53ed5783fa8ff8acmed.jpg
 
Szia!

Nem írtál infót a szűrésről (típus, töltet, Seachem Purigen van-e...), de az biztos, hogy még nem "érett be". Az NO3 bizony kevés. A Redfield arány alapján sanszos, hogy beköszön hamarosan a BGA, azt meg jobb lenne elkerülnöd. Mindenképpen emelj az NO3 szinten, de a PO4-et viszont ne. Én kicsit most mellőzném a macro tápot és csak NO3-at adagolnék addig. Mérjél rendszeresen, amíg rendbe nem jönnek az arányok.
View attachment 103718
Köszönöm!
Akkor NO3 adagolás lesz.
Szűrés: Eheim Classic 2213, 1 liter Eheim Supbstrat Pro, TM30 szivacs, Perlon
 
Szia!

Nem írtál infót a szűrésről (típus, töltet, Seachem Purigen van-e...), de az biztos, hogy még nem "érett be". Az NO3 bizony kevés. A Redfield arány alapján sanszos, hogy beköszön hamarosan a BGA, azt meg jobb lenne elkerülnöd. Mindenképpen emelj az NO3 szinten, de a PO4-et viszont ne. Én kicsit most mellőzném a macro tápot és csak NO3-at adagolnék addig. Mérjél rendszeresen, amíg rendbe nem jönnek az arányok.
View attachment 103718
Csináltam magamnak kicsit részletesebb táblázatot. Megosztom, hátha jól jön valakinek.Redfield arány.PNG
 
Érdekesség:
Green Aqua Macro használok, ahol a No3/Po4 aránya 7/1.
50% vízcsere után egy héttel a NO3 szint a 160 %-ára nőtt (napi 1 mg/l NO3-tal növelve)
Miközben a PO4 szint leesett a szinte mérhetetlen kategóriába. (0,06 mg/l ??)
Emellett a vas 0,05 mg/l.
Kb 28 liter Manado aljzat van benne, ami a gyártó szerint is magas vastartalmú.
Arra gyanakszom, hogy oldhatatlan vas(II), (III) foszfátok keletkeztek, ami leülepedett az aljzaton, perlonon. Mondjuk elég gyanús, hogy a víz ugyan kristálytiszta, de a perlonokat hetente kell cserélni, mert ocsmácsul bebarnulnak. Máskülönben nem tudom elképzelni, hogy hová tűnik a vas és a foszfát a rendszerből?
Valakinek hasonló tapasztalat...?
 
Utoljára módosított:
Érdekesség:
Green Aqua Macro használok, ahol a No3/Po4 aránya 7/1.
50% vízcsere után egy héttel a NO3 szint a 160 %-ára nőtt (napi 1 mg/l NO3-tal növelve)
Miközben a PO4 szint leesett a szinte mérhetetlen kategóriába. (0,06 mg/l ??)
Emellett a vas 0,05 mg/l.
Kb 28 liter Manado aljzat van benne, ami a gyártó szerint is magas vastartalmú.
Arra gyanakszom, hogy oldhatatlan vas(II), (III) foszfátok keletkeztek, ami leülepedett az aljzaton, perlonon. Mondjuk elég gyanús, hogy a víz ugyan kristálytiszta, de a perlonokat hetente kell cserélni, mert ocsmácsul bebarnulnak. Máskülönben nem tudom elképzelni, hogy hová tűnik a vas és a foszfát a rendszerből?
Valakinek hasonló tapasztalat...?

Foszfátot elnyeli egy ideig a talaj
 
Back
Oldal tetejére