• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Estimative Index alapú tápozás (Green Aqua Macro és Micro)

Soha tobbe automata eteto. A halak nagyjabol tuleltek, de a garnélák szama erosen megcsappant. Inkabb legyenek sovanyak mint halottak...
 
De ott akkor a szűrővel is baj volt nem? Nem a tápozás nyírta ki őket.
Nem volt gond a szűrővel. Az automata nem működött jól, és telenyomta táppal az akváriumot. (Nem NPT volt.)
(Persze nyilván ezeket is jól be lehet lőni és van megbízható minőség. De szvsz 1 hét miatt kár ezzel vacakolni.)
 
Nem volt gond a szűrővel. Az automata nem működött jól, és telenyomta táppal az akváriumot. (Nem NPT volt.)
(Persze nyilván ezeket is jól be lehet lőni és van megbízható minőség. De szvsz 1 hét miatt kár ezzel vacakolni.)
Valahol nekem is van, de azzal inkább mindig az volt a gond, hogy a párától beleragadt a kaja
 
Sziasztok, egy kerdes, igaz nem teljesen EI hez kapcsolodik es nem talaltam kulon topikot.

A tema a vizcsere utani vissza tapozas. Ti hogy tapoztok vissza? Ha van egy beallitotta mondjuk 5ppm nitratom es 0.5 ppm foszfatom vizcsere elott es feltetelezem hogy nincs a csere vizben semmi es cserelek 50% ot akkor ugye NP szint is a felere esik es vissza kelenne emelnem a megfelelo szintre. Ezutan a napi adagoknal csak a novenyek altal felhasznalt NP mennyiseget kellene potolnom. Tehat adnom kellene egy nagyobb adagot vizcsere utan es kisebbeket a tobbi napon.

Mi a velemenyetek?
 
A kérdésedre a választ nem tudom, viszont én GA tápnak a gyári értékét adagolom mindig, nem szoktam többet/kevesebbet adni vizcsere előtt vagy után és nincs semmi gondom :)
Az EI-nek az a lényege, hogy túladagolás van mindenből. Pontosan azért fontos az 50% vízcsere, hogy a felhalmozódott tápok nagy részét (pont felét) eltávolítsuk, mert ilyenkorra már biztosan a szükséges mennyiség több mint a duplája van a vízben. Ehhez teljesen felesleges még további tápot adagolni.
 
Hogyan lehet kiszamolni hogy a Green Aqua Macro ml/l hany ppm el emeli meg a N es P ertekeket az akvarium vizeben? Most kezdtem el vele tapozni es a P N aranyom nagyon el van tolodva es tudni szeretnem hogy a tap sok vagy eppen keves.
 
Hogyan lehet kiszamolni hogy a Green Aqua Macro ml/l hany ppm el emeli meg a N es P ertekeket az akvarium vizeben? Most kezdtem el vele tapozni es a P N aranyom nagyon el van tolodva es tudni szeretnem hogy a tap sok vagy eppen keves.

A nitrát 49 g /l , a foszfát 7 g / l . Mindkettőt ezerrel osztva 49 mg nitrát és 7 mg foszfát van 1 ml makróban. Ha ezt elosztod az akváriumod nettó literével ,megkapod hány ppm-et emel 1 ml. ( ami ugye mg / l)


Kis kerekítéssel 50 literben 1ml GA makróval emelsz 1 ppm nitrátot, és 0,14 ppm foszfátot.
 
A nitrát 49 g /l , a foszfát 7 g / l . Mindkettőt ezerrel osztva 49 mg nitrát és 7 mg foszfát van 1 ml makróban. Ha ezt elosztod az akváriumod nettó literével ,megkapod hány ppm-et emel 1 ml. ( ami ugye mg / l)
Kis kerekítéssel 50 literben 1ml GA makróval emelsz 1 ppm nitrátot, és 0,14 ppm foszfátot.
Több naplóban is láttam, hogy rejtélyes módon nem mérnek vissza annyi P-t, mint amennyit beletesznek a vízoszlopba.
Amit érdemes nem elfelejteni, hogy bizonyos aktív talajok nagyon jól és gyorsan meg tudják kötni a P-t a vízoszlopból. (Ionos kötés) Szóval ha valaki P-t adagol, és utána a teszteken csodálkozik, hogy hová tűnt a P, akkor itt is el lehet ásva az ördög.
Néhány nagyságrendi szám: egy sima tóban megvizsgálták, hogy mennyi P van a talajban és a vízoszlopban. A különbség 25000x volt, azaz 1 kg talajban 25 000 x annyi P volt, mint 1 liter vízben. (Walstad 127. oldal) Szvsz nem véletlen, hogy ADA rendszer nem adagol P-t Aquasoil esetén. Az (aktív) talajban tipikusan nem csak azért van P, mert a vízoszlopból megköti, hanem már az akváriumba belekerüléskor rengeteg lehet benne. Homok, kavics és innert anyagok nem kötik meg a P-t és a növények számára nem is tartalmaznak felvehető formában.
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!

Szerintetek ez az EI szerinti tápozás mennyire lehet veszélyes a halakra? Ugyan saját keverésű micro-t és macro-t használok, de mindkettő úgy volt beállítva mint a GA tápja, tehát 1ml/20 literes nap adagolásra, ebből ment a naponta s a 243 literes akváriumba 12-12 ml.
Viszont sajnos a halak, garnélák ez idő alatt folyamatosan fogyogattak, RC-knél se nagyon láttam növekedést a létszámban.
Történt egy olyan "baleset", hogy kifogyott a táp az adagolóból, és pár hétig nem volt feltöltve, viszont a növényeken ezt nem lehetett jó darabig észrevenni, szépen bubiztak, persze a vízcsere is ez idő alatt elmaradt. Közben még egy extra növény is került az akvárium sarkába, egy bazsalikompalánta, ami igencsak jól érezte magát.
Érdekes módon viszont amint feltöltöttem a rendszert, utána ez utóbbi 1-2 héten belül tönkrement. Most az erdeti adagolás harmadával tápozom, kb ennyi lehet az akvárium tápfogyasztása is, mert stagnál a TDS érték, nem növekszik jelentősen mint régen. halak , garnélák pedig szépen megvannak és pl az általam kényesnek tartott Ottok-k közül se találtam már régóta elhulottat, ahogy az amanok is szépen mászkálnak. Akvárium egyébként lágyvizes, tehát a csapból sem kerülhetett semmi bele.
Most a macro értékek:
Kálium: 15mg/l
Nitrát: 1mg/l
Foszfát pedig 0,2mg/l
Növények most is bubiznak, pici pontalga ugyan van, de nem vészes. Csökkentésnek az is volt az oka, hogy benyeltem valami kiírhatatlan vattaszerű algát ami ott van a dekorokon, és a fű között, de senki nem tudta eddig megmondani mi ez, viszont mikor kevés volt a táp az akváriumban, akkor ez a betolakodó is kevesebb gondot okozott. Sajnos el nem tűnt.
 
Érdekes, hogy benned nem az a kérdés merül fel, hogy netán nem a bazsalikom kavart-e be :D
De miután a táp csökkentése az akvárium egészére is pozitívan hatott (nem csak a halhullásra), nem lehet hogy inkább itt keresendő az ok/okozat?
 
Sziasztok!

Szerintetek ez az EI szerinti tápozás mennyire lehet veszélyes a halakra? Ugyan saját keverésű micro-t és macro-t használok, de mindkettő úgy volt beállítva mint a GA tápja, tehát 1ml/20 literes nap adagolásra, ebből ment a naponta s a 243 literes akváriumba 12-12 ml.
Viszont sajnos a halak, garnélák ez idő alatt folyamatosan fogyogattak, RC-knél se nagyon láttam növekedést a létszámban.
Történt egy olyan "baleset", hogy kifogyott a táp az adagolóból, és pár hétig nem volt feltöltve, viszont a növényeken ezt nem lehetett jó darabig észrevenni, szépen bubiztak, persze a vízcsere is ez idő alatt elmaradt. Közben még egy extra növény is került az akvárium sarkába, egy bazsalikompalánta, ami igencsak jól érezte magát.
Érdekes módon viszont amint feltöltöttem a rendszert, utána ez utóbbi 1-2 héten belül tönkrement. Most az erdeti adagolás harmadával tápozom, kb ennyi lehet az akvárium tápfogyasztása is, mert stagnál a TDS érték, nem növekszik jelentősen mint régen. halak , garnélák pedig szépen megvannak és pl az általam kényesnek tartott Ottok-k közül se találtam már régóta elhulottat, ahogy az amanok is szépen mászkálnak. Akvárium egyébként lágyvizes, tehát a csapból sem kerülhetett semmi bele.
Most a macro értékek:
Kálium: 15mg/l
Nitrát: 1mg/l
Foszfát pedig 0,2mg/l
Növények most is bubiznak, pici pontalga ugyan van, de nem vészes. Csökkentésnek az is volt az oka, hogy benyeltem valami kiírhatatlan vattaszerű algát ami ott van a dekorokon, és a fű között, de senki nem tudta eddig megmondani mi ez, viszont mikor kevés volt a táp az akváriumban, akkor ez a betolakodó is kevesebb gondot okozott. Sajnos el nem tűnt.
Gyerek 4 hétig vízcsere nélkül tápozott minden nap. A sűn csigák és Helenák mind elpusztultak. Garnélák nak nem volt baja, sőt akkorák voltak mint egy amanó. Ehhez nincs köze a tápnak szerintem. Halakat se zavarta.
 
Érdekes, hogy benned nem az a kérdés merül fel, hogy netán nem a bazsalikom kavart-e be :D
De miután a táp csökkentése az akvárium egészére is pozitívan hatott (nem csak a halhullásra), nem lehet hogy inkább itt keresendő az ok/okozat?
Most is van benne bazsalikom :D
 
Most a macro értékek:
Kálium: 15mg/l
Nitrát: 1mg/l
Foszfát pedig 0,2mg/l

Baromi sok a kálium. Ha nem a tápozásból jött, általában a visszasózó porral kerül be ennyi.


Az hogy az EI tápozásodtól haltak-e a dolgok, nem tudni ennyiből.
 
Történt egy olyan "baleset", hogy kifogyott a táp az adagolóból, és pár hétig nem volt feltöltve, viszont a növényeken ezt nem lehetett jó darabig észrevenni, szépen bubiztak, persze a vízcsere is ez idő alatt elmaradt. Közben még egy extra növény is került az akvárium sarkába, egy bazsalikompalánta, ami igencsak jól érezte magát.
Szia! Ha a heti 50%-os vízcserét mindig megcsinálod, akkor nem lehet baj. Viszont ha megy a 12-12ml és esetleg véletlenül elmarad 1-2 vízcsere, az már szerintem lehet gond. Azt én sem tudom, hogy az állatoknak ez mennyire jelent problémát, de algásodáshoz vezethet az biztos.
A kálium tényleg sok, RO-zol? Mivel sózol vissza?
 
Baromi sok a kálium. Ha nem a tápozásból jött, általában a visszasózó porral kerül be ennyi.
Pedig a mostani mixből ki is hagytam a kálium-szulfátot. Visszasózásra pedig a Green Aqua-s GH+t használok , ez most a cseppteszt szerint 6-os, KH pedig 3. TDS 192, így lehet a light tápozás mellett a visszasózópor nyomta meg a káliumot .
 
Pedig a mostani mixből ki is hagytam a kálium-szulfátot. Visszasózásra pedig a Green Aqua-s GH+t használok , ez most a cseppteszt szerint 6-os, KH pedig 3. TDS 192, így lehet a light tápozás mellett a visszasózópor nyomta meg a káliumot .

Egyszer le kéne mérni mennyi van benne. Amúgy lehet régről maradt ez a kálium.
 
@koverg70 , @Pendulum ! Azt mondjátok, hogy sok a Kálium, de van ez a macrokiszámolós excel táblázat ami az EI szerinti tápozáshoz készült. Én évekig az ott szereplő értékek közé próbáltam belőni tápozásomat. Aszerint meg a káliumot 10-30 mg/liter közötti értékek közt kellene tartani. Persze most arányaiban is sok a Kálium, ezügyben megnézem a következő vízcserénél, hogy milyen az érték alacsonyabb Gh-nál
 

Attachments

  • EItap.png
    EItap.png
    23.3 KB · Megtekintések: 33
@koverg70 , @Pendulum ! Azt mondjátok, hogy sok a Kálium, de van ez a macrokiszámolós excel táblázat ami az EI szerinti tápozáshoz készült. Én évekig az ott szereplő értékek közé próbáltam belőni tápozásomat. Aszerint meg a káliumot 10-30 mg/liter közötti értékek közt kellene tartani. Persze most arányaiban is sok a Kálium, ezügyben megnézem a következő vízcserénél, hogy milyen az érték alacsonyabb Gh-nál

Arányaiban értettük, nem szimplán. Ha beszorzod tízzel mindkettőt, a nitrát 10 ppm lesz, a kálium 150 ppm. Ez azért így már "rosszabbul" hangzik, nem?

Ha a 15 ppm-es káliumodhoz(javítva) társulna 10-15 ppm nitrát, már jobban hangzana. ( és jobban is működne tőle az akvárium)
 
Utoljára módosított moderátor által:
Back
Oldal tetejére