• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Estimative Index alapú tápozás (Green Aqua Macro és Micro)

Nem tudom volt-e már téma, de 50L-es nanoba 26L RO vizet öntöttem és tele lett. Növények, halak, csigák, rákok még fognak kiszorítani szerintem 1 L-t. Rengeteg helyet foglal a 11Kg megkövesedett fa és az amazonia domb.

Nos ha csak 50%-a a víz akkor mihez számoljam a micmac-ot?

Másik 30L-es nanonál ugyanezt tapasztaltam.
 
Sziasztok.
Egy lengyel ismerosomtol sikerult vegre rendes Mikro Makro tapot szereznem. Az ara is teljesen megfelelo, viszont a napi dozis mennyiseget kicsit furcsallom. Vetne valaki egy pillantast a kepen lathato dozisokra?
A potassium nem lesz igy tul sok? Nekem netto 200L az akvam. 4ml mikro es 6ml makro melle 15ml potassium menne?

5E9CD970-05AE-4D1B-AF52-14D34AEF4EEC.jpeg
 
Sziasztok.
Egy lengyel ismerosomtol sikerult vegre rendes Mikro Makro tapot szereznem. Az ara is teljesen megfelelo, viszont a napi dozis mennyiseget kicsit furcsallom. Vetne valaki egy pillantast a kepen lathato dozisokra?
A potassium nem lesz igy tul sok? Nekem netto 200L az akvam. 4ml mikro es 6ml makro melle 15ml potassium menne?

View attachment 66395
Inkább a lengyel ismerőst kellene megkérdezni, mert neki van érdemi tapasztalata e táppal kapcsolatban.

A mic-mac összetételét kell ismerni, meg a növényeid igényét. így vaktában még csak saccolni sem lehet.
Halkan megjegyzem, hogy ez meg ráadásul a Green Aqua tápjainak topikja.
 
Általában a macro tápok elég sok Káliumot tartalmaznak. Én magam keverem a macro-t és annak alap összetevője a Kálium-Nitrát, Kálium-Foszfát, és a Kálium-Szulfát, viszont azt néztem az oldalukon, hogy ők érdekes módon ez utóbbit teljesen kihagyták , csak tipp, de lehet ezt azért, hogy jobban eltartható legyen a keverék, bár nálam soha nem volt ilyen gond, pedig nincs tartósítószer keverve bele, igaz, a fél liter úgy 1-1,5 hónap alatt el is fogy. Persze az arányok ilyen esetben ipari titkok, így nem kizárt, hogy a kiegészítő keverék elég híg, ez miatt kell több belőle. Illetve a mivel a Macro már eleve tartalmaz Káliumot, így meghagyták a felhasználónak a lehetőséget, hogy többet vagy kevesebbet adagoljon belőle amennyiben úgy itéli meg. Ezen felül meg van benne annyi sumákság, hogy kénytelen vagy majd csak ezt venni, de akkor már posta miatt veszel a másik háromból is, vagy nem csomagban, hanem külön egy nagyobb kiszerelést, persze akkor nincs kedvezmény... :), szóval itt van egy kis vevői beetetés, mivel keverhették volna egyforma töményre mindegyiket ;)

Az oldalukon sajnos csak enyni van: (gondolom az E-k valamilyen tartósító adalékok)
MAKRO – KNO3, KH2PO4, MgSO4, E202, E 300
MIKRO – ŻELAZO, MANGAN, BOR, CYNK, MIEDŹ, MOLIBDEN, E202, E300
POTAS – K2SO4, E 202, E 300
 
Utoljára módosított:
Inkább a lengyel ismerőst kellene megkérdezni, mert neki van érdemi tapasztalata e táppal kapcsolatban.

Nem tud segiteni mert csak beszerezni tudja, nem hasznalja sajat celra. Egyetlen akva boltban sem foglalkoznak mikro makro tapokkal. Egy helyen rendelni lehet, de semilyen segitseget nem tudnak hozza adni. Annak viszont horror ara van.
Az osszetetele a MICRONAK:

Fe-iron,
Mn-manganese,
Zn-zinc,
Cu-copper,
B-boron,
Mo-molybdenum,
Si-silicon,
Ti-titanium,
Co-cobalt


a macronak:
N-nitrogen,
P-phosphorus
K-potassium


a pontos aranyokat nem teszik kozze.
Halkan megjegyzem, hogy ez meg ráadásul a Green Aqua tápjainak topikja.

nem akartam ez miatt az egy kerdes miatt uj temat nyitni. Toroljetek kedves moderatorok a rossz hozzaszolasomat. Elnezest kerek erte!


Illetve a mivel a Macro már eleve tartalmaz Káliumot, így meghagyták a felhasználónak a lehetőséget, hogy többet vagy kevesebbet adagoljon belőle amennyiben úgy itéli meg. Ezen felül meg van benne annyi sumákság, hogy kénytelen vagy majd csak ezt venni, de akkor már posta miatt veszel a másik háromból is, vagy nem csomagban, hanem külön egy nagyobb kiszerelést, persze akkor nincs kedvezmény... :), szóval itt van egy kis vevői beetetés, mivel keverhették volna egyforma töményre mindegyiket ;)

Pont ezert kerdeztem, mert a makro eleve tartalmaz kaliumot. Na jo megpronalok a gyartotol tanacsot kerni. Koszonom hogy idot szakitottatok ram. szep napot
 
Pont ezert kerdeztem, mert a makro eleve tartalmaz kaliumot. Na jo megpronalok a gyartotol tanacsot kerni. Koszonom hogy idot szakitottatok ram. szep napot
Igen tartalmaz, de a leírása szerint csak a töredékét, mert a kálum-szulfát oldatot külön palackozták, amit alapban benne szok lenni. Azt nehéz megjósolni, hogy a macro-ban található kálium-nitrát és kálium-foszfát , kálium tartalma elég-e neked, de nagy valószínűséggel kevés mivel a GA webshopban közzé van téve ezen összetevők mennyisége, és ott egy literben van 49 gramm nitrát, és 49,2 gramm kálium, és ugye ez a tömény komponens nem a káliummal kötésben lévő verzió. Amennyire tudom az extra káliumnak meg nincs negatív hatása a tápanyagfelvételre. Én sepeciel már nem is mérem, mert a tesztet úgyis felére kell higítani, hogy egyáltalán mérhető legyen :D
 
Sima káliumfoszfát. annyit adj belőle, hogy a tesztek 1 mg/l (ppm)-et mutassanak.
Biztos elég annyi? A JBL tesztjének leírása szerint normál akváriumnál 5-10, erősen megvilágítottnál meg 10-30mg/liter közt kell lennie a kálium tartalomnak, illetve a DIY macrotápkeverős táblázat is 30-nál zöldül be.
 
Utoljára módosított:
Elnéztem a tartalmát, ez kálium szulfát és nem foszfát, bocs.
De!
Nogro blogja:
http://www.nigro.hu/2008/12/09/keymaker-a-novenytapokrol/
Itt írják az okosok, hogy:
"..három fő makro tápanyagot három anyagból adjuk hozzá a vízhez. Ez a három anyag a Kálium-Nitrát, Kálum-Foszfát és Kálum-Szulfát. Egyértelmű, hogy Káliumot mindhárom anyag hozzáadásával adagolunk. A Kálium-Szulfát az egyetlen, ami a Káliumon kívül más lényeges tápanyagot nem adagol, ezért ha az első két tápanyaból már elegendő káliumot kapnak a növények, akkor ebből nem is kell adagolni."
 
Sziasztok!
Az létezik,hogy 0.5w/l ről 1w/literre emeltem a fényt ennek függvényében emeltem a tápot micro,macro és ezzel eggyütt érdekes módon csökkent a nitrát szint? 50mg/ l ről 30mg/l alá.
Válaszokat köszi.
 
Sziasztok!
Mostanában kezdtem GA tápokat küldeni az aksiba és az 50% vízcsere az netto vagy brutto?
64 literes az aksim, abbol talaj 11 liter, dekor nem sok talán 1 liter, így össz marad 52 liter víz. Eddig tartottam az 50% vízcserét ami 32 liter csere, de amikor leengedem az akváriumbol a 32 litert nagyon kevésnek érzem a megmaradt vizet, max 5cm vízoszlop volt a legmagasabb ponton.
A tápozást azt 64 literre számoltam eddig és feltételezem továbbra is abban számolnám, de a vízcserét ne vegyem visszább hogy 52 liternek számolom a felét? Vagy valahol a kettő között pl 25 liter cserevíz?
 
Sziasztok!
Mostanában kezdtem GA tápokat küldeni az aksiba és az 50% vízcsere az netto vagy brutto?
64 literes az aksim, abbol talaj 11 liter, dekor nem sok talán 1 liter, így össz marad 52 liter víz. Eddig tartottam az 50% vízcserét ami 32 liter csere, de amikor leengedem az akváriumbol a 32 litert nagyon kevésnek érzem a megmaradt vizet, max 5cm vízoszlop volt a legmagasabb ponton.
A tápozást azt 64 literre számoltam eddig és feltételezem továbbra is abban számolnám, de a vízcserét ne vegyem visszább hogy 52 liternek számolom a felét? Vagy valahol a kettő között pl 25 liter cserevíz?
Ne. Bruttóban számolj, és mehet a napi ajánlott mennyiség és vízcserekor alaposan mulmozz!
 
Sziasztok!
Mostanában kezdtem GA tápokat küldeni az aksiba és az 50% vízcsere az netto vagy brutto?
Vagy valahol a kettő között pl 25 liter cserevíz?


Ne. Bruttóban számolj, és mehet a napi ajánlott mennyiség és vízcserekor alaposan mulmozz!
Én cáfolnám ezt a bruttó dolgot. Túltápozni nem lehet ezért ha bruttóban tolod nem lesz kára, de feleslegesen dobod ki a pénzt. Nekem sok sziklás dombos akváriumom volt és amikor megmértem az első vízfeltöltést volt, hogy az akvárium tartalmának csak 50%-a víz. S bizony értelmetlen különbséget tenni egy 200 L-es sziklás akvának amiben csak 98L víz van S egy egyenes talajos 100L-est amiben szintén 98L víz van (csak a példa kedvéért).

Miért bruttót számolunk ha vannak benne olyan brutál tárgyak amik semmilyen formában nem életterek. 100 kiló szikla ami kiszorítja a növényt és a vizet. Beszéltem is ennek kapcsán a GA-sokkal és igazat adtak. De mindenképpen jobb a többlettáp mint a kevesebb.

S bizony a vízcserét is a víz 50%-nak kell venni nem a teljes térfogat. Maga az EI számítás is aszerint van, hogy a fél vizet lecseréled nem pedig az akvárium mértani felét.
 
Teljesen igazad van, de akkor is teljesen felesleges ezen rugózni. Ha akarod, akkor lecseréled a bruttó térfogat felének megfelelő mennyiségű vizet, ha akarod, akkor meg a nettóét. A tápokkal is simán eltérhetsz az ajánlott mennyiségtől 20-30%-kal. Erre rá kell érezni, a vízcsere és a tápadagolás is csupán egy ajánlott iránymutatás. Soha nem méregetem a tápokat, érzéssel adagolom. A mennyiséget és a rendszerességet egyaránt :) A vízcseréhez sincs jelölésem az üvegen.
Egyébként pedig meglepődnél, hogy a rengeteg dekor és talaj közel sem annyi vizet szorít ki, mint amennyire gondolnánk. Én is meglepődtem, mikor az előző akváriumomnál összesítettem a mennyiségeket. Most csak emlékből fogok dolgozni, de nagyságrendileg azért helytálló lesz, lásd a példát:
- 90x45x45 akvárium, bruttó 182 liter, nettó 169 liter.
- kb 80 kg kő, 20 kg lávakő zúzalék + 20 kg sóder (talajemelés), ~30 liter talaj (táp + agyagos)
Számolgattam, kb 90-100 liter víz számára becsültem helyet. 120 liter ment bele és nem töltöttem csurig!
 
Utoljára módosított:
Teljesen igazad van, .... 120 liter ment bele és nem töltöttem csurig!

Igen, igen. Ezért írtam, hogy "amikor megmértem az első vízfeltöltést volt, hogy az akvárium tartalmának csak 50%-a víz" Tehát ezeket ne próbáljuk meg tippelgetni ha van konkrét víz adatunk akkor számolhatunk azzal, de inkább túltápozzunk mint kevesebb legyen.

Én több mint 1 évig 50%-al többet tápoztam mint kellett volna egy 288L-be. Újraszámoltam és azóta is algamentesen muzsikál viszont az évi 5 palack 1000ml-es micro és 5 macro helyett elég 3,5 palack. Árban ez 18e ft "nyereség".
Még a többi akvát is hozzáveszem még egy 10e összes 28e FT Szerintem megéri rugózni rajta. De szóljatok ha rosszul számoltam.

S ettől függetlenül tartom, hogy igazad van: "simán eltérhetsz az ajánlott mennyiségtől 20-30%-kal. Erre rá kell érezni". mert ez a kulcs. Annyi mindentől függ egy akva harmóniája, hogy a számok semmit nem jelentenek.
 
Alapvetően az szokott lenni a metódus, hogy a bruttó akváriumhoz való mennyiséggel indulunk, de egy idő után meg lehet próbálni csökkenteni. De ez a növénymennyiségtől is függ. Nemrég indítottam újra az akváriumom, és saját keverésű tápokkal megyek aminél a kiszámolt mennyiség 12ml/nap, majd egy kicsit jobban megnyomtam 15-re, mert van némi alga, illetve azért rendesen benőtte a növényzet az akváriumot, a CO2-t is emelnem kellett, mert már a DC nem zöldült úgy mint az elején. Most viszont elkezdtem csökenteni, vissza 11-re. Ez utóbbi volt szombaton, illetve kicsit visszavettem a CO2-t is. Ebben a döntésemben sajnos az is közrejátszott, hogy elvesztettem néhány Otto-t :(, ez ügyben mindig értetlenül állok, hogy miért fogynak el idővel, pedig elevenek. DC még mindig zöld, viszont azt vettem észre, hogy jóval kevesebb az olajfilm a vízfelszínen (sajnos a skimmerem KO egy ideje), tehát talán jó az irány . Növények még veszettül buborékoznak, így nem kizárt, hogy veszek majd még vissza, talán úgy 8-9ml/napig.
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére