• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Estimative Index alapú tápozás (Green Aqua Macro és Micro)

Persze tudom, hogy az ADA a nehezebb út

Az ADA tápok nagy energiaigényű akváriumokra lettek fejlesztve.
Egyáltalán nem nehéz velük a tápozás. Ha a receptúra körülötte ugyanúgy követi az ajánlásokat.

A boltban jelenleg az alsó szintünk ADA táppal megy. Mondanám, hogy No Brainer. De ez napi szinten lebontva annyi, hogy tápozunk valamikor. Vasárnap tuti kimarad valamikor szombat is.
A többi paraméter ok, az akváriumok rendben mennek.

Itt meg lehet nézni az alsó szint akváriumait: https://www.flickr.com/photos/viktorlantos/
Mostanság a napi tápozásból kimaradok, de ebben az őrült ünnepi rohamban ma körbenézve is az láttam, hogy minden rendben.

A karbantartó csapat végzi a munkát, a napi rutin adott, a többit a technika megoldja. Nincs ebben nehézség. Heti 1 óra. Nekem. 200 literig.
 
Van egyáltalán olyan ADA táp, amiben P (foszfát) van? (Én nem találtam.)

Megnéztem az ADA kiadványokat és a régi tápok között csupán ADA Brighty Special Lights tartalmazott P-t, de ezt csak különleges esetekkor kellett alkalmazni. Ez a termék megszűnt. Új termékvonalban nem találtam olyat, amiben lenne foszfát (!). Ha tévedek, légszíves szóljatok. ADA kiadványok alapján jutottam erre...

Talaj ennyit számít.
Indít még valaki növényes akváriumot talaj nélkül?

ADA 2016-os kiadványa algával kapcsolatban (kiemelés tőlem):

Nature Aquarium usually uses Power Sand and Aqua Soil-Amazonia as substrate materials and these soil products supply abundant nitrogen. If fish are kept in the aquarium, nitrogen and phosphorus are supplied from fish droppings and uneaten food. Nitrogen and phosphorus are nutrients for aquatic plants but they can also promote algae growth if excessively supplied. Therefore, there is no need to supply nitrogen to ordinary Nature Aquarium tanks. On the other hand, potassium and trace elements are consumed a lot by aquatic plants, yet they are hardly supplied in the tank. Nature Aquarium’s basic concept of fertilization using liquid fertilizer is to supply the nutrients which tend to be in short supply in planted aquariums, i.e., potassium and trace elements, to promote aquatic plants’ absorption of nitrogen and phosphorus which tend to be excessive. The algal growth will be suppressed if aquatic plants actively absorb nutrients.

Tippem szerint, ha úgy gondolnák, N és P fontos lenne, és potenciálisan nem okozhatna több problémát, akkor beletennék. Hiszen olcsó. Persze ha nincs talaj, akkor nincs sok más lehetőség, mint N-t és P-t is adagolni. (EI)
 
Utoljára módosított:
Tápozással sosem szórakozunk. Ahogy vízparaméterekkel sem. Itt a rutin működik. A recept. Ahogy a 7 órás világítás, ahogy az erős szűrés vagy a lágy hűvös víz. Ezek állandó tényezők és nagyon sok problémától megkímélnek minket.
És ez a lényeg. Ha össze kellene foglalni a növényezés lényegét, ennél jobban nem is lehetne megfogalmazni. Az eddigi rengeteg munka összegzése, három mondatban. Gyönyörű és őszinte végszó 2017-re.:)
 
Tippem szerint, ha úgy gondolnák, N és P fontos lenne, és potenciálisan nem okozhatna több problémát, akkor beletennék. Hiszen olcsó. Persze ha nincs talaj, akkor nincs sok más lehetőség, mint N-t és P-t is adagolni. (EI)

Több módszer létezik a sikerre. De minden módszer kompromisszumokkal megy.
 
Én kezdettől fogva használom a GA tápokat. Szerintem a legegyszerűbb, de be kell tartani a heti 50% vízcserét ha ez nincs betartva jön az alga. Sok ember kér segítséget, elmondom, hogy mit és hogy csináljon. Persze nem tartja be mert miért kéne neki 50% ot cserélni elég lesz a 30%-is. Jön az alga és kétségbe esik, pedig ő mindent betartott és kiderül, csak a víz cserét nem. Én betartottam mindent amit itt a fórumon mondtak, nem is volt nagy gond soha. Most már meg van a rutin és néha laza vagyok és nemcserélek vizet de akkor leállok a táppal és nincs gond. Használom csökkentett adagban is, azért, hogy ne legyen az a nagy növekedés.Tudom mit hogyan kezeljek de kezdőként be kell tartani mindent. Nem tesztelek csak figyelem a mi történik az akváriumban. :)
 
Én kezdettől fogva használom a GA tápokat. Szerintem a legegyszerűbb, de be kell tartani a heti 50% vízcserét ha ez nincs betartva jön az alga. Sok ember kér segítséget, elmondom, hogy mit és hogy csináljon. Persze nem tartja be mert miért kéne neki 50% ot cserélni elég lesz a 30%-is. Jön az alga és kétségbe esik, pedig ő mindent betartott és kiderül, csak a víz cserét nem. Én betartottam mindent amit itt a fórumon mondtak, nem is volt nagy gond soha. Most már meg van a rutin és néha laza vagyok és nemcserélek vizet de akkor leállok a táppal és nincs gond. Használom csökkentett adagban is, azért, hogy ne legyen az a nagy növekedés.Tudom mit hogyan kezeljek de kezdőként be kell tartani mindent. Nem tesztelek csak figyelem a mi történik az akváriumban. :)

Én ugyan így járok el.A tapasztalatom , akinek tanácsot adok,ugyan ez.
Kényelmes az EI.Nincs időm, energiám jobban foglalkozni,folyton méricskélni.Amit rendszeresen mérek a TDS. Mást csak akkor,ha gond van.De lehet akkor sem.Jön a több karbi,mulmozás,alga eltávolítás.De egyébként nem ijedek meg egy kis
algától.Tudom kezelni , szinten tartani.De ehhez az kellett,hogy az első időkben ne legyen kudarc.A pontalgát nem is tekintem problémának.Ha túl sok van,akkor feljebb emelem a világítást.A növényeket meg örömmel nyírom.Gyönyörködöm.
 
Én kezdettől fogva használom a GA tápokat. Szerintem a legegyszerűbb, de be kell tartani a heti 50% vízcserét ha ez nincs betartva jön az alga. Sok ember kér segítséget, elmondom, hogy mit és hogy csináljon. Persze nem tartja be mert miért kéne neki 50% ot cserélni elég lesz a 30%-is. Jön az alga és kétségbe esik, pedig ő mindent betartott és kiderül, csak a víz cserét nem. Én betartottam mindent amit itt a fórumon mondtak, nem is volt nagy gond soha. Most már meg van a rutin és néha laza vagyok és nemcserélek vizet de akkor leállok a táppal és nincs gond. Használom csökkentett adagban is, azért, hogy ne legyen az a nagy növekedés.Tudom mit hogyan kezeljek de kezdőként be kell tartani mindent. Nem tesztelek csak figyelem a mi történik az akváriumban. :)
Teljesen egyetértek. Ezeket a spórolós 30%-os vízcseréket én sem értem. Ha már egyszer nekiáll az ember, akkor nem igazán kerül több időbe az a plusz 20%. Ha masszív algásodás van, akkor én előre is szoktam hozni a vízcseréket 4 vagy 5 napra. Na meg karbantartás ezerrel.
Aki még is sokallja az 50-es vízcseréket az ne használja az EI tápokat. Ada vagy Seachem mellett elég a 30% pl.
 
Teljesen egyetértek. Ezeket a spórolós 30%-os vízcseréket én sem értem. Ha már egyszer nekiáll az ember, akkor nem igazán kerül több időbe az a plusz 20%. Ha masszív algásodás van, akkor én előre is szoktam hozni a vízcseréket 4 vagy 5 napra. Na meg karbantartás ezerrel.
Aki még is sokallja az 50-es vízcseréket az ne használja az EI tápokat. Ada vagy Seachem mellett elég a 30% pl.

Köszi hogy megosztjátok a tapasztalataitokat, lassan kezd összeállni a kép(y)
Nálam a sok hal mostanság lett adottság nem így terveztem (ugyanitt nagyobb Black Molly szaporulat ingyen átvehető). A vízcserét pedig meg fogom növelni 50% amikor csak tudom.

Igazából a GA használati útmutató szerint tápoztam a 30%-os cserékhez ajánlottan, így nem gondoltam volna, hogy ez ennyire számít. Kezdőként pont azt nehéz belőni, hogy az ajánlások közül mi az ami változtatható, és mi az amit szigorúan követni kell (és itt nem csak az arányokat értem ez alatt). Vélhetően nálam a plusz halkaja miatt másztak el az arányok. Ezt most kompenzálnom kell, egyenlőre úgy, hogy csökkentem a macro adagolást. Most ez egyenlőre bevált, mert a víz krisztálytiszta, nincs algásodás, és a növények is növekednek szépen. Persze ha elmennek a halak, majd vissza kell állnom a "hivatalos" macro adagolásra.
Szép szakma ez. Elsősorban tényleg az ajánlások pontos követése a kezdő lépés, de érteni kell a folyamatokat és ha szükséges tudni kell mit kell finomhangolni (fény/co2/táp/növényválasztás) Itt rutinosként már fel sem tűnik szerintem, hogy mit miért csinál az ember, de kezdőként jön a fejvakarás. Én emiatt méricskélek egyenlőre, gondolom később már ránézésre tudni fogom mikor mihez kell nyúlni.

Azt a kérdést pedig egyenlőre elengedem, hogy megértsem pontosan, hogy miért nő az alga (biológiailag). Örülök neki, hogy megfelelő arányú tápozás és karbantartás mellett mostmár éppen elkerül :)
 
Sziasztok!
Kedves fórum társak megtudnátok mondani,hogy növényes akinál mekkora lehet a nitrát szint? Most ha adok macrot napi 1ml akkor 25mg/l,ha nem adagolok macrot akkor 15mg/l a nitrit szint 0mg/l testcsíkkal mérve hófehér marad. Az aki 30l heti 30% víz csere. Eheim Classic 2211 0,7l jbl micromec bio töltettel. élőlények: 7db hengeli rasbora 10db red chery garnéla.
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!
Kedves fórum társak megtudnátok mondani,hogy növényes akinál mekkora lehet a nitrát szint? Most ha adok macrot napi 1ml akkor 25mg/l,ha nem adagolok macrot akkor 15mg/l a nitrit szint 0mg/l testcsíkkal mérve hófehér marad. Az aki 30l heti 30% víz csere. Eheim Classic 2211 0,7l jbl micromec bio töltettel. élőlények: 7db hengeli rasbora 10db red chery garnéla.

25ml/l teljesen normális EI tápozás mellett.
 
25ml/l teljesen normális EI tápozás mellett.
Köszönöm a választ. Mennyi lehet a plafon érték?
Mennyire befolyásolja a növekedést a makro táp?
Azt tudom ,hogy co2 nélkül csak a makrotól nő a növény.
Persze GA mikro és macro tápot használok 1ml macro 2ml micro 2ml EL carbo.
És egy kép az akiról.
 

Attachments

  • 20180105_204907.jpg
    20180105_204907.jpg
    238.5 KB · Megtekintések: 12
Utoljára módosított:
Sziasztok!
Lehet nem teljesen jó topikba írtam :nailbiting:, de a Green Aqua Micro, macro tápozáshoz vettem a GA-ban adagolót, amit nem lehet ugye a literes flakonra integrálni. Valakinek egy jó ötlete, hogy milyen egyéb kis flakonra tudom ráhelyezni, hogy kényelmesebben tudjam adagolni a napi cuccot. Esetleg Fehérvár környéki akvatesónak kiürült 250ml-es flakonja, amit kidobna recycling-olnám.
 
Sziasztok!
Lehet nem teljesen jó topikba írtam :nailbiting:, de a Green Aqua Micro, macro tápozáshoz vettem a GA-ban adagolót, amit nem lehet ugye a literes flakonra integrálni. Valakinek egy jó ötlete, hogy milyen egyéb kis flakonra tudom ráhelyezni, hogy kényelmesebben tudjam adagolni a napi cuccot. Esetleg Fehérvár környéki akvatesónak kiürült 250ml-es flakonja, amit kidobna recycling-olnám.
Szia!
Van egy kiürült GA Mic-Mac flakonos topik, írd be oda. ;)
 
Sziasztok!
Lehet nem teljesen jó topikba írtam :nailbiting:, de a Green Aqua Micro, macro tápozáshoz vettem a GA-ban adagolót, amit nem lehet ugye a literes flakonra integrálni. Valakinek egy jó ötlete, hogy milyen egyéb kis flakonra tudom ráhelyezni, hogy kényelmesebben tudjam adagolni a napi cuccot. Esetleg Fehérvár környéki akvatesónak kiürült 250ml-es flakonja, amit kidobna recycling-olnám.

Excel flakonra is rámegy
 
Back
Oldal tetejére