• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Estimative Index alapú tápozás (Green Aqua Macro és Micro)

Key, köszönöm a linket. Már találkoztam ezzel a cikkel egyszer, akkor futólag átolvastam - abban az időben (2 hete) nem érdekelt ennyire részletesen a téma, most viszont rendesen áttanulmányozom majd.

Abból az interjú-részletből egyébként az derül ki, hogy viszonylag függetlenül a víz paramétereitől nagy vízcsere %-al tápozott az elejétől kezdve, így fix szinten tartotta a paramétereket hétről hétre? Később mások kezdtek el igazán foglalkozni az adagolás számolgatásával?

Mennyire elterjedt az EI tápozás a profik körében itt - és keleten?
 
Mennyire elterjedt az EI tápozás a profik körében itt - és keleten?

leginkább a nyugati kúltúrára jellemző, de a dobogón minden esetben ott van ez a tápozási elmélet is. szóval meglehetősen elterjedt.
 
Olvasgattam a UKAPS-on az EL-ről szóló Tom Barr írást.
Alapvetően a tápanyagszintek növekedési tartományban való tartására hivatkozik váltott napokon történő makro-mikro tápzással beszámítva azok beépülését is.
De mi a helyzet az akvárium indításakor?
-Hogy adagolandó mikro/makro abszolút szűz víz esetén amire aztán rá lehet építeni a napi adagolást és a heti vízcseréket?
 
pataslo said:
Olvasgattam a UKAPS-on az EL-ről szóló Tom Barr írást.
EI.
pataslo said:
Alapvetően a tápanyagszintek növekedési tartományban való tartására hivatkozik váltott napokon történő makro-mikro tápzással beszámítva azok beépülését is.
????
pataslo said:
De mi a helyzet az akvárium indításakor?
-Hogy adagolandó mikro/makro abszolút szűz víz esetén amire aztán rá lehet építeni a napi adagolást és a heti vízcseréket?
Telibe adagolandó, ezerrel. Mondjuk úgy 10x-es dózissal.
 
keymaker said:
Olvasgattam a UKAPS-on az EL-ről szóló Tom Barr írást.
EI.
Tudom én csak mindig elb@szom:)

keymaker said:
Telibe adagolandó, ezerrel. Mondjuk úgy 10x-es dózissal.
[/quote]
Munkám során én is gyártói oldalon állok, szóval csatlakozókból nem lényeg a mennyiség, de a táp azért számomra más kategória ahogy Neked a csatlakozó lenne az;)
Szóval piszkos anyagi okok miatt megcéloznék mondjuk egy 40mg/l-es NO3-értéket a szűz vízben kiegészítve az ennek megfelelő mennyiségű nyomelemekkel.
Ha megadnád a pumpanyomás/liter értéket, ami ennek elérésére kell indulásnak, hálámmal a követlező Echinodorus bokorig üldöznélek;)

Köszi.
 
Sziasztok!

Kb 4 hete megy az akváriumom. A vizem PH:8 KH:8. Jelenleg csak Tetra Optima CO2 trágyázásom van, amitől a 4KH indikátor csak sötétzöldre változik. Igaz a növények (Cuba, Riccia, Camboba) így is buborékoznak és nőnek.. A köveken némi pontalga van. Szűrés csak belső szűrő 450 l/h (tudom, hogy kevés, keresek külsőt). Nettó 40 liter vízre 36W fény jut. Jelenleg Green Aqua Macro és Mikrot használok, de csak 1ml/40l adagban, a gyenge CO2 miatt.
Nigro honlapján olvastam, hogy a kelátok PH 8 körül már semmilyen formában nem stabilak.
Mire kell figyelnem, a PH8 miatt (kelátok kicsapódása)? A frontüvegnél látszik, hogy 1-2 cm mélyen buborékok vannak a talajban és rozsda színű lerakódás.
 
inadsz said:
pataslo said:
Ha megadnád a pumpanyomás/liter értéket, ami ennek elérésére kell indulásnak, hálámmal a követlező Echinodorus bokorig üldöznélek;)

1ml/nyomás és 1ml/20liter

Az nagyjából azt jelenti, hogy 150L-re nézve mondjuk 8nyomás=8ml naponta elég.
Egy üveg 500ml elegendő 2 hónapra. Az alatt csak beindul:)
Key: megerősíted indasz véleményét a nyomást illetően, vagy azért végezzek egy vödrös tesztet?:)
 
Tudom nem sokat nyom a latba de szerintem az 1nyom/20l az elöször még jó, de ha ráállnak a növények akkor 3-4 is kell...
 
Hello!
Mivel úgy látom itt elég sok tápkeverő mozog, és másnak is lehet hasonló problémája ide írok előbb mint privátban. Most készülök beállítani a tápszermennyiséget táblázatban, de nem értek néhány dolgot. Beállítottam a vízparamétereket a beszerzett értékek http://kepfeltoltes.hu/view/091118/v_zm ... es.hu_.jpg és az eddigi tapasztalatok alapján a jobb fölső táblázatba, majd a vízcsere mennyiségét akváriumom a bal fölsőben. Majd a vízcserés tápozós napokat. És eljutok a 2. mix it táblázatig beállítom hogy 10 ml es adagok de mennyi legyen az adag? mert elég tág határok közt mozog szinte akárménnyit beírhatok pl.: KNO3-ból 20 és 350 g között gondolom nem mindegy? Aztán a Trace elements mix jön, de az végül is a rendelt szer függvényében ki lehet matekolni. Táblázatom eddig:
http://kepfeltoltes.hu/view/091118/EIt_ ... es.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/view/091118/EIt_ ... es.hu_.jpg
Ha van esetleg vki aki 2 mix it részt kikombinálja nekem a megadottak alapján annak nagyon örülnék.
Akár ide el is küldhetné: ladisz@gmail.com
Ha még ez befolyásol vmit. 112l-es akvárium hátterezve (ezért írtam a táblázatban 90l-t) Nem kimondottan növényesnek indult még tavaly, de azóta megy az élesztős CO2 elég jó beoldással pár nap múlva lesz fénycső tuning kb. 0,8 W/l-re elég sok hal van benne kb. 6,5-800 l/h szűrés bioszűrővel. kevés JBL ABasic táptalaj+egyéb a talajon. Egyre több növény. Eddig Florena meg Happy Life carbo ment , de egyre jobban kálium, magnézium hiányosak lettek a növények ezért kezdenék nemsokára új tápozásba. Ja és hiába kemény a víz a csigák háza erősen kálciumhiányos.
A tápszert még nem döntöttem el honnan rendelem de: 1.patika 2/1GA (2/2Külföld) amelyik olcsóbbra jön ki.
Egyenlőre ezzel számolok:Trace elementet
Boron 0.14%
Copper 0.13% (chelated by EDTA)
Iron 1.01% (chelated by EDTA)
Magnesium 15.18%
Manganese 0.76% (chelated by EDTA)
Molybdenum 0.03%
Zinc 0.30% (chelated by EDTA)
/1kg
Előre is Köszi :!:
 
pataslo said:
Key: megerősíted indasz véleményét a nyomást illetően, vagy azért végezzek egy vödrös tesztet?:)
Még mindig inadsz ;) De jó lesz az Daninak is :)
Még régen írta Viktor asszem valahol itt, hogy az ADA tápokhoz lőtték be az adagolás ami ott is 1ml/nyomás az 1nyomás/20l meg talán fönn van a shopban is de az üvegen rajta van
 
Szervusz DLaci!

Megpróbálok a pro-kat megelőzve válaszólni (remélem helyesen)..

A "Mix it" táblázatban úgy kell kitöltened az adagokat, hogy a naptárban (ahol a napok vannak sorokban) az egyes elemeknek (oszlopokban NO3, PO4, K, Mg, Fe) minden napon minden értéke fekete vagy zöld színű legyen. Ezzel előre látni fogod, hogy milyen értékeid lesznek egyes napokon normális körülmények között az adagolással és vízcserékkel. Azt is láthatod, hogy a vízcserék alkalmával a számok konvergálnak (beállnak) egy adott értékhez. Jobban látható lenne, ha hosszabb lenne a táblázat. A "Trace Elements Mix" táblázatba a micro löttyöd paramétereit kell kitölteni. Nigro blogjában (kaymaker tollából) a részletes leírás mellett ezen a linken megtalálhatod például a Green Aqua Micro értékeit is. Szerintem az egy jó opció lenne.
A 27% vízcserénél talán többet kellene cserélned (50%), vagy változtatni az adagoláson.

A táblázatodban a vas Tom Barr szerinti magas értéke 0.5 ppm. Nálam 5, és ahogy látom keymaker írásában is. Lehet, hogy más verziód van, vagy átírtad?
 
inadsz said:
pataslo said:
Key: megerősíted indasz véleményét a nyomást illetően, vagy azért végezzek egy vödrös tesztet?:)
Még mindig inadsz ;) De jó lesz az Daninak is :)
Még régen írta Viktor asszem valahol itt, hogy az ADA tápokhoz lőtték be az adagolás ami ott is 1ml/nyomás az 1nyomás/20l meg talán fönn van a shopban is de az üvegen rajta van
Daninak (majdnem ;) ) mindig igaza van. :) Hallgassatok rá!
 
Dyin said:
A táblázatodban a vas Tom Barr szerinti magas értéke 0.5 ppm. Nálam 5, és ahogy látom keymaker írásában is. Lehet, hogy más verziód van, vagy átírtad?
Nem írta át, Nigro blogján is már ez a javított verzió van fent. Sokáig én is az elsőt használtam. Az első verzióban ugyanannyi micro adagolásra 4-es vasat jelez, a második verzióban már csak 2ppm-et. :shock:
Úgy látom az új verzió már a Green Aqua Micro táphoz van igazítva, míg az előző a svédországi "Trace Elements Mix +Fe" -hez volt, hiszen az első körben lementett excel táblámban 20 helyett 38g/l vas szerepel a Trace Element Mix táblázatban.
 
Dyin said:
A "Mix it" táblázatban úgy kell kitöltened az adagokat, hogy a naptárban (ahol a napok vannak sorokban) az egyes elemeknek (oszlopokban NO3, PO4, K, Mg, Fe) minden napon minden értéke fekete vagy zöld színű legyen.

Akkor nekem ebből a válszból ez jött le: szóval teljesen mindegy, hogy pl.:
50 vagy 360 gramm KNO3 -at adok a keverékhez mert a táblázatom mindkét érték között csak fekete és zöld számokat tartalmaz.
Kicsit fura hogy hatszoros mennyiséggel ez a helyzet. Ha ez tényleg így van akkor viszont eléggé fölöslegesnek tűnik táblázattal bajlódni bármit is számolni minek, belanyomattok 1000000kanálal , hogy nehogy kevés legyen. Aztán ha fél vagy egy év múlva beüt az alga majd lehet tanakodni, hogy vajon mitől van. De valószínű én ellenkezőleg teszem az alsó határt fogom kitűzni célul az élesztős CO2 vagyis a nem kimondottan high tech miatt.
Nem tudom van e köztetek, közöttünk olyan aki több mint 1 éve tápoz EI módszer alapján nem mért ki mindent pontosan és változások, algásodások kezdődtek, mert szerintem majd lesz. Ezt a táblázatot szerintem lehetne továbbfejleszteni, de aki meg tudná tenni az már nem igen fogja mert lehet a saját üzletét rontaná. (Továbbfejlesztési lehetőségként bele lehetne vinni: 1. becsült növény mennyiség 2. becsült fény mennyiség 3.... CO2 4. szűrés......5. bennelévő állatok hossza cm...........)
Amúgy a táblázat akvárium mértéke bruttó vagy nettó értéket tartalmaz? A vízcserét több tapasztalatabb tanácsára heti 50%-al kezdem, de szeretném levinni 1 hónap után 40%-ra 2,5 hónap után 30%-ig a vízcsere értékén érdemes ilyenkor mást is változtatni a táblázaton? Vagy ez szerintetek ez rossz ötlet? Miért?
Köszi!
 
Nekem egy olyan tapasztalatom van EI-vel (+Green Aqua Micro), hogy kellett 2-3 nap mire a növények komolyabb buborékolásba kezdtek. Kanalas módszerrel megy a porozás, mivel nem tudom a vizem paramétereit egyelőre. A növények gyógyulnak, egyre szebbek, az alga is erőre kapott (de nem számít, mert most robbantom az akváriumot).

De valószínű én ellenkezőleg teszem az alsó határt fogom kitűzni célul az élesztős CO2 vagyis a nem kimondottan high tech miatt.

Szerintem mindegy, hogy élesztős vagy nagynyomású a hozamod, ha jó CO2 szintet mérsz az akváriumban. Ahogy én észrevettem a fény erősségéhez kell méretezni a dolgokat. A tápok túladagolásától pedig nem kell félni, erről szól ez a téma 5 oldalon. Én igyekszem majd keverésnél mindent az "épphogy zöld" körül kiszámolni.
 
Ezt a táblázatot szerintem lehetne továbbfejleszteni, de aki meg tudná tenni az már nem igen fogja mert lehet a saját üzletét rontaná. (Továbbfejlesztési lehetőségként bele lehetne vinni: 1. becsült növény mennyiség 2. becsült fény mennyiség 3.... CO2 4. szűrés......5. bennelévő állatok hossza cm...........)

Anélkül, hogy most a táblázatot kommentelném, mert az nem az én asztalom.

Az EI nem erről szól.

Az EI sok fény és CO2 mellé egy csúcsra húzott tápozás. Teljesen mind1, hogy neked milyen halad és milyen növényed van. EI-ből mindig ugyanannyit adagolsz. Mindent a maximumra húzol amit a heti kötelező vízcserékkel szabályzol.

Fontos megérteni az alapokat. Ha te teljesen igénytelen növényekkel rendelkezel, nincs jó fényed, nem használsz co2-t akkor érzésem szerint pl egy Tropica mindent egyben táp tökéletesen megfelel.

Viszont abban az esetben, ha erős fényed van kell a co2 és a rendes tápozás is, különben a növényeid tönkremennek és az algákkal nem bírsz majd. Vagy egyszerűen megöregszel az akváriumod előtt mire kialakul a megfelelő kép ;) Lásd Tropica oldalán lávő táblázatot a sok fény kevés fény co2 nem co2 dologról.

A kérdés viszonylag egyszerű. Mit szeretnél? Low tech vagy High Tech. És ez alapján rakd össze a kiegészítőket és a növényeket is.

Az EI módszerben pont az egyszerűség a lényeg, még akkor is ha bonyolúlt táblázat segít a porok kiszámolásában (ha porozásra adod a fejed).
Egyébként pont erre vannak a kész termékek nem csak nálunk. Az angoloknál, németeknél stb sem mindenki porozik. Megveszik a kész dolgokat és így kicsi a hiba százalék. A porozást akkor ajánlom ha tisztában vagy a dolgok nagy részével nagyjából a hiánytünetekkel stb és nem remeg a kezed az xls használatakor ;)

Az EI-t sem túladaolgni sem visszafogni nem érdemes, mert az nem EI. És így az eredményeid sem lesznek azok sosem.
 
DLaci said:
Akkor nekem ebből a válszból ez jött le: szóval teljesen mindegy, hogy pl.:
50 vagy 360 gramm KNO3 -at adok a keverékhez mert a táblázatom mindkét érték között csak fekete és zöld számokat tartalmaz.
Kicsit fura hogy hatszoros mennyiséggel ez a helyzet. Ha ez tényleg így van akkor viszont eléggé fölöslegesnek tűnik táblázattal bajlódni bármit is számolni minek, belanyomattok 1000000kanálal , hogy nehogy kevés legyen. Aztán ha fél vagy egy év múlva beüt az alga majd lehet tanakodni, hogy vajon mitől van. De valószínű én ellenkezőleg teszem az alsó határt fogom kitűzni célul az élesztős CO2 vagyis a nem kimondottan high tech miatt.
Nem tudom van e köztetek, közöttünk olyan aki több mint 1 éve tápoz EI módszer alapján nem mért ki mindent pontosan és változások, algásodások kezdődtek, mert szerintem majd lesz. Ezt a táblázatot szerintem lehetne továbbfejleszteni, de aki meg tudná tenni az már nem igen fogja mert lehet a saját üzletét rontaná. (Továbbfejlesztési lehetőségként bele lehetne vinni: 1. becsült növény mennyiség 2. becsült fény mennyiség 3.... CO2 4. szűrés......5. bennelévő állatok hossza cm...........)
Amúgy a táblázat akvárium mértéke bruttó vagy nettó értéket tartalmaz? A vízcserét több tapasztalatabb tanácsára heti 50%-al kezdem, de szeretném levinni 1 hónap után 40%-ra 2,5 hónap után 30%-ig a vízcsere értékén érdemes ilyenkor mást is változtatni a táblázaton? Vagy ez szerintetek ez rossz ötlet? Miért?
Köszi!

Szia DLaci!

Az EI nem atomtechnológia. :) Mit kezdenél a növénymennyiségeddel (mit számolnál? tövet? leveleket? ereket?), a halaid összhosszával, és még a sok sok megfoghatatlan adattal?

A módszer szülőattya anno (sok minden mellett) figyelembe vette a növények maximális napi tápanyagfelvételét (igen, neki voltak eszközei, meg tudása ennek meghatározására) csúcsra járatott (növényekkel agyonzsúfolt, túlvilágított, és szódavízzé alakított) akváriumokban. Arra jutott, hogy van egy szint, ahol már hiába növeled a fényt, a co2-t, az akármit, nem fognak többet "enni" a növényeid.

Eltöltött vele rengeteg időt, amire leírta azokat a fő számokat, melyekre az elmélet épít. Az elmélet követőinek nincs más dolga, mint kialakítani egy olyan tápozási módszertant (lehet Green Aqua Micro, macro, saját kevert lötty, vagy csak kiskanalas porszórás), ami igazodik a főszámokhoz.

Nálunknál sokkal előrébb járó nyugati akvakertészek hiehtetlen egyszerűséggel tudnak írni a témáról, és úgy is cselekednek. Ott évek óta megy ez a fajta tápozás, hidd el ha nem működne, akkor nem lenne tábora nyugaton (és még sok helyen a világon). Idehaza szerintem még nagyon ismeretlen, csak most kapizsgáljuk mi is ez. Használhatsz helyette ADA cuccot, ha már máshova nem tudod tenni a pénzed. (Megjegyzem, hogy nem kell táblázatot használni, ha követni akarod ezt a módszert. A neten fellelhetőek nagyon egyszszerűen megfogalmazott EI adagolási/kikeverési útmutatok. Előkeresem a linket, ha akarod.)

Az EI önmagában NEM garancia az algamentességre. Rengeteg dolgot el tudsz szúrni, ami algához vezet, az EI-t is. (pl. ha alul adagolsz, és a növényeid szenvednek a tápanyaghiánytól.)

DLaci said:
Amúgy a táblázat akvárium mértéke bruttó vagy nettó értéket tartalmaz? A vízcserét több tapasztalatabb tanácsára heti 50%-al kezdem, de szeretném levinni 1 hónap után 40%-ra 2,5 hónap után 30%-ig a vízcsere értékén érdemes ilyenkor mást is változtatni a táblázaton? Vagy ez szerintetek ez rossz ötlet? Miért?
Köszi!

Én a bruttó litert használom. Mekkora akiról van szó? Milyen talajod lesz? (én indítás után pl 2 hétig NAPI jóval több mint 50% cserét alkalmaztam)
Miért akarod levinni 30%-ra a vízcserét később?
 
histi said:
Használhatsz helyette ADA cuccot, ha már máshova nem tudod tenni a pénzed.
Éppen ezaz, bőven tudom hová tenni a pénzem, de ha tökéleteset akarok legolcsóbban az jelenleg EI tápozás porokból. Legalábbis hosszas kutatómunka után erre jöttem rá. Ha mégsem így van győzzetek meg tényekkel!!! az ilyen tropika meg ADA-s táp ajánlatok, mert abban minden van már lepattanak rólam,

histi said:
(Megjegyzem, hogy nem kell táblázatot használni, ha követni akarod ezt a módszert. A neten fellelhetőek nagyon egyszszerűen megfogalmazott EI adagolási/kikeverési útmutatok. Előkeresem a linket, ha akarod.)
Ha van ilyen linked szivesen venném és lehet mások is, hogy több lábon álljak e téren, de ha nigro oldaláról akarsz belinkelni akkor felejtsd el mert onnan a témába vágóan már mindent többször elolvastam, james oldalát szintén olvastam, és úgy gondolom az alapelveket értem is, (lassan a táblázatot is). Ami miatt alsó határra akartam venni az EI értékeket a magasnyomású CO2 rendszer hiánya. Szerintem nem vagyok egyedüli ember aki sajnálja rendszer fejlesztésre és a gáz tövignyomására azt hip hopp 60-80 ezer Ft-ot. Fényt a hétvégén szerelem pontosan 64 W lesz, (ha már ittartunk szűrés 3 eszközzel kb. 600l/h körüli legalább)

histi said:
Én a bruttó litert használom. Mekkora akiról van szó? Milyen talajod lesz? (én indítás után pl 2 hétig NAPI jóval több mint 50% cserét alkalmaztam)
Miért akarod levinni 30%-ra a vízcserét később?
Az aki egy 11hónapja indított 112l-es hátterezett épített belső szűrős akvárium amiben számításaim szerint nettó 71l víz van. A talaj: legalul duzzasztott agyagkavics, siporax felette YBL akvabasic felette mosott homok... A vízcserét azért akartam levinni mert eddig is kb. 30%-ot cseréltem erre vagyok beálva vödörileg :) meg így is annyit locsolok, hogy pár szobanövény már nem bírja kiönteni meg sajnálom :lol:
 
DLaci said:
...de ha tökéleteset akarok legolcsóbban az jelenleg EI tápozás porokból.

Ezzel teljesen egyetértek. Jelenleg nem ismerek olcsóbb módszert növényetetésre. Figy, nekem 500g van mindegyik porból, kb fél éve vehettem, de ahogy elnézem a még nem létező gyerekem is ebből fog öreg korában tápozni. :) Lényeg, hogy nagggyon lassan fogy a cucc.

DLaci said:
histi said:
(Megjegyzem, hogy nem kell táblázatot használni, ha követni akarod ezt a módszert. A neten fellelhetőek nagyon egyszszerűen megfogalmazott EI adagolási/kikeverési útmutatok. Előkeresem a linket, ha akarod.)

Ha van ilyen linked szivesen venném és lehet mások is, hogy több lábon álljak e téren, de ha nigro oldaláról akarsz belinkelni akkor felejtsd el mert onnan a témába vágóan már mindent többször elolvastam, james oldalát szintén olvastam, és úgy gondolom az alapelveket értem is, (lassan a táblázatot is)

http://ukaps.org/forum/viewtopic.php?f=34&t=1211#p11657

+ a James oldalán fellelhető írások is nagyon hasznosak, de azt mondod ismered azokat. Mindegy, azért belinkelem hátha másnak jól jön:
http://www.theplantedtank.co.uk/EI.htm
http://www.theplantedtank.co.uk/calculator.htm

DLaci said:
Ami miatt alsó határra akartam venni az EI értékeket a magasnyomású CO2 rendszer hiánya. Szerintem nem vagyok egyedüli ember aki sajnálja rendszer fejlesztésre és a gáz tövignyomására azt hip hopp 60-80 ezer Ft-ot. Fényt a hétvégén szerelem pontosan 64 W lesz, (ha már ittartunk szűrés 3 eszközzel kb. 600l/h körüli legalább)

Figy itt poronként grammokról van szó alsó és felső határérték között... Szerintem lőtt be a felső határértékre, ezzel (is) növeled a mozgástered.
(A szűréseddel meg ez alapján nem valami nagy a mozgástered... hány liter a biológiai tötleted? Flow-od elegendő? Mondjuk ez nem ebbe a topicba tartozik.)

DLaci said:
histi said:
Én a bruttó litert használom. Mekkora akiról van szó? Milyen talajod lesz? (én indítás után pl 2 hétig NAPI jóval több mint 50% cserét alkalmaztam)
Miért akarod levinni 30%-ra a vízcserét később?
Az aki egy 11hónapja indított 112l-es hátterezett épített belső szűrős akvárium amiben számításaim szerint nettó 71l víz van. A talaj: legalul duzzasztott agyagkavics, siporax felette YBL akvabasic felette mosott homok... A vízcserét azért akartam levinni mert eddig is kb. 30%-ot cseréltem erre vagyok beálva vödörileg :) meg így is annyit locsolok, hogy pár szobanövény már nem bírja kiönteni meg sajnálom :lol:

Biztos, hogy van élet a heti 30%-os vízcserével is, de ha minimalizálni akarod az ammoniát a vizedben, akkor minél többet cserélsz, annál jobban jársz.
 
Back
Oldal tetejére