• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Estimative Index alapú tápozás (Green Aqua Macro és Micro)

Levinen said:
Nagyon egyszerű. Én annyit adok a tápokból, hogy optimális mennyiségben legyenek jelen az akváriumban. Ez nálam azt jelenti, hogy a Po4 1-2 ppm, az No3 5-10 ppm. Nos, én ezt az arányt mondom ideálisnak.
Még mindig nem értem. A PO4 1-2 ppm és NO3 5-10 ppm az összesen kettő darab range. Semmi arányt nem látok itt.

Egyébként ezek az értékek igen alacsonyak. Nyilván az Aqua Soil pótol valamennyi NO3-at és a csapvizedben is lehet. Gyenge megvilágítás mellett esetleg működhet a dolog de senkinek nem javasolom.

Levinen said:
Nos, az eredeti recept alapján, ennek a szisztémának a figyelembevételével, a Po4 már az egeket súrolta, míg a No3 szinte nulla volt. Ezért meg kellett dupláznom a mixben a KNo3 mennyiségét, hogy elérjem a célomat.
Kiszámoltam, mi lenne, ha a GA táppal 50% heti vízcsere mellett egy 100 literes akváriumban tartani akarnád az általam nagyon NEM JAVASOLT 5-10 ppm értéket. Ha napi 1 ml-t tápoznál, akkor az NO3 3-7, a PO4 0,56-1 ppm lenne. Miről beszélünk akkor?

Nincs az "egekben" az NO3. Még egyszer, ha a csapvizet is beleszámolod, akkor nyilván más a képlet.

Levinen said:
Egyébként más hasonló "lázadó" :) is, aki nem EI szerint szeretett/szeretne adagolni, szintén tapasztalta ezt a dolgot. Az általam használt értékeket, a számomra referenciának számító AGA akváriumok leírásaiból vettem.
Teljesen rendben van, mindenki úgy tápozik ahogy jónak látja, ha nincs hiánytünet és algásodás, akkor minden módszerről kijelenthető, hogy működik. Persze vannak egyszerűbben követhető és nehezebben követhető módszerek. Az EI az egyszerűbbek közé tartozik.

Gilgames said:
Az ember mindig úgy van vele, hogy ezek az értékek maximum értékek (nehogy "mérgezésig" adagoljak). Csak éppen az EI mondja, hogy nem maximumot kell nézni hanem hiányt kiküszöbölni.
Továbbmennék, szerintem SOKKAL VESZÉLYESEBB ez a "mérgezésig adagolok" félelem, mint a "nehogy kevés legyen" félelem. :) A régi berögzött gondolkodásmód miatt szenved a mai napig sok akvarista az alga miatt.

Nagyon erőltetni kellene azt, hogy ne féljünk a tápanyagoktól.
 
keymaker said:
Gilgames said:
Az ember mindig úgy van vele, hogy ezek az értékek maximum értékek (nehogy "mérgezésig" adagoljak). Csak éppen az EI mondja, hogy nem maximumot kell nézni hanem hiányt kiküszöbölni.
Továbbmennék, szerintem SOKKAL VESZÉLYESEBB ez a "mérgezésig adagolok" félelem, mint a "nehogy kevés legyen" félelem. :) A régi berögzött gondolkodásmód miatt szenved a mai napig sok akvarista az alga miatt.

Nagyon erőltetni kellene azt, hogy ne féljünk a tápanyagoktól.

Nézd, átállni lehet hamarabb, ha ez az információ nem csak hetek után lesz világos. Ugyanis a sok egyéb információ között nem olyan egyértelműen gyors a lényeg megtalálása. Így jártam. ;)
 
Sziasztok!
A héten remélhetőleg össze tudom állítani az új szűrésem és az új világítst, és elkezdeném a Green Aqua Micro és macro-s tápozást. Az lenne a kérdésem, h nincs értelme kezdetben kisebb dózist adagolni, amig megszokják a növények az új tápot? Mehet rögtön a táblázatból kiszámított érték? Illetve az easy carbo 20l/1ml/nap 50% os vízcserénél nem fog ártani a garnéláknak? Biztos van akinek van már tapasztalata ezzel.
Más:
Nővérem aksijt is én gondozm, szép kis low-tec akvárium alacsony fényigényű nvényekkel eheim belső szűréssel (aquaball 2008), gyári 15W-os cső a tetóben 60l-es, heti 30% vízcsere van
Ebbe is mehet a Green Aqua Macro és Micro? Ha igen milyen dózisban? Ha nem akkor ajáljatok valami mást. (Eddig tropicaval tápoztunk benne és nem volt rossz)
Köszi a segítséget!
 
Geris said:
Sziasztok!
A héten remélhetőleg össze tudom állítani az új szűrésem és az új világítst, és elkezdeném a Green Aqua Micro és macro-s tápozást. Az lenne a kérdésem, h nincs értelme kezdetben kisebb dózist adagolni, amig megszokják a növények az új tápot? Mehet rögtön a táblázatból kiszámított érték? Illetve az easy carbo 20l/1ml/nap 50% os vízcserénél nem fog ártani a garnéláknak? Biztos van akinek van már tapasztalata ezzel.
Más:
Nővérem aksijt is én gondozm, szép kis low-tec akvárium alacsony fényigényű nvényekkel eheim belső szűréssel (aquaball 2008), gyári 15W-os cső a tetóben 60l-es, heti 30% vízcsere van
Ebbe is mehet a Green Aqua Macro és Micro? Ha igen milyen dózisban? Ha nem akkor ajáljatok valami mást. (Eddig tropicaval tápoztunk benne és nem volt rossz)
Köszi a segítséget!
Én úgy tettem és szinte állandó nitrát hiány keletkezett, amit az algák kihasználtak. A megszokás igénye nem mutatkozott, legalábbis abból itélve, hogy képesek voltak elfogyasztani temérdek nitrátot.
 
A Mikro Makro tápoknál nem kell fokozatos átállás. Elkezdheted adagolni csak tartsd be a vízcseréket.

A legtöbb növény néhány nap múlva már elkezdi a változásokat, de minden ilyen tápváltásnál 2-3 hét mire teljesen alkalmazkodnak a növények az új tápozáshoz.

Ha kicsi az akváriumod nagyon óvatosan a carboval.

A másik akváriumhoz is mehet a tápozás természetesen. Az akvárium méretéhez igazítva. 3 nyomás mindkét termékből.

Ha az első 2 hétben kicsit jobban elindulnak az algák ne izgulj, ahogy a növények alkalmazkodnak az algák visszaszorulnak.
 
Hello!
Annakidején keymaker oldaláról le lehetett tölteni egy tápanyagszámoló táblázatot. Most ezt írja ki nekem: Sorry, there are currently no free download slots available on this server.
Please try again later, or you can upgrade to FileFactory Premium below for instant access.
Szóval a lényeg hogy nem tudom letölteni, pedig már rengetegszer próbáltam. Szeretném kiszámolni pontosan a témát. El tudná küldeni nekem vki. akinek megvan :?: :!:
De ha lehet az utóbbi javított verziót !
Ide: ladisz@gmail.com
Köszi!
 
A tápozás elhagyása (tápanyaghiány EI szerint, piros értékek) észrevehető a növények buborékolásában (kevesebbet eregetnek)?

Ui: vízcsere után aktívabb pár napig (2-3) a növények buborékolása.. közeledve a vízcseréhez, már messze nem úgy nyomják.. Valamit rosszul adagolok?
 
Kevés tápanyag ---> nincs fotoszintézis/esetleg nem megfelelő a fotoszintézis mértéke ---> a növény nem termel a fotoszintézis "melléktermékeként" oxigént, vagy csak keveset termel.

Szóval igen, kihatással van a buborékolásra.
 
Köszi, csak biztosra akartam menni, hogy a vízcsere és buborékolás ilyen szempontból összekapcsolható..
Sajnos meg kell várnom a vízünk bevizsgálásának eredményeit, mert össze-vissza nem akarok kísérleti jelleggel tápozgatni azért - függetlenül attól, hogy legtöbbetek szerint a túladagolás egyáltalán nem veszélyes és nem befolyásol semmit.. Ezzel egyet értek, mivel nem értek hozzá, de vakon öntögetni nem akarok.. :D
 
Túladagolni biztosan nem fogsz.
A vízcsere maximum annyiban kapcsolódhat a buborékoláshoz, hogy lerakódnak a vízben lévő gázok buborékformában a növényekre, mint amikor az új akváriumot töltöd fel. Legalábbis szerintem. Nem hinném, hogy olyan hatalmas mennyiségű tápanyag lenne a vízben, amivel cserélsz. Egyébként ez nagyon sok dolgon múlik, pl hogy mikor és mennyi tápot adsz a vízbe, mennyi időnként cserélsz vizet, mekkora mennyiségben, mekkora akváriumban. Szóval sok tényező befolyásolja a tápanyag mennyiséget a vízben.
Ha a GA féle Mikró, Makrót használod, azt adhatod nyugodtan a leírtak szerint, abban benne van minden, túladagolásra semmilyen esélyed sincsen szerintem. Szóval az előírtak szerint mehet nyugodtan, annál többet azért talán ne. A zöld kategóriát azért el kellene érni mindenképpen, a piros nem elég semmire sem...
 
Túladagolás alatt az EI szerinti "Magas" értékeknek a többszörösét értem.. A buborékolást olyan szinten tapasztalom, hogy a brazil mini kardfű egyes levelein például a diffúzor apró buborékainak egy oszlopban feltörő mennyiségét megszégyenítő módon "nyomatja". Gyakorlatilag összefüggő buborékokból álló oszlopok keletkeznek az akváriumban. Némelyik sűrű, kis szemű buborékokból áll, valamelyik nagyobb méretű, nagyobb helyközökkel. Ennek a féle buborékolásnak a "teljesítménye" esik vissza, ahogy telnek a napok a vízcsere után.

A vizet amit használok teljesen el kell különíteni a szokványos csapvíztől. Annyit tudok róla, hogy rengeteg vizsgálaton átesett (bakteriális és egyéb vizsgálatokon is). Sokkal alkalmasabb emberi fogyasztásra, mint péládul a Fejér megyei víz. Több elem és paraméter sokkal magasabb a vizünkben, ezeknek viszont nincs határértéke - pl annyit tudok, hogy a Fe tartalma meglehetősen magas: a víz ízén is érezni, de ez emberi szemmel legfeljebb "túl egészséges". Ez eddigi ismereteim alapján kedvező a növényeknek is, és adagolni nehezebb a vízhez, mint más elemeket.

Szóljatok a tévedek.

Sajnos a részletes kimutatás elkeveredett, így meg kell várnom, mire újbol bevizsgálják a vizet. De legalább kapok pár vödör száraz növénytápcuccost, aztán keverhetek. :D
 
Dyin said:
Több elem és paraméter sokkal magasabb a vizünkben, ezeknek viszont nincs határértéke - pl annyit tudok, hogy a Fe tartalma meglehetősen magas: a víz ízén is érezni, de ez emberi szemmel legfeljebb "túl egészséges". Ez eddigi ismereteim alapján kedvező a növényeknek is, és adagolni nehezebb a vízhez, mint más elemeket.
Ha az EI módszert használod, akkor nem szükséges ezzel foglalkoznod, mert ahogy itt kiderült, az eljárás nem veszi figyelembe a vízminőséget.
 
Üdv Dyin !
A rendszeres heti vízcserék után nálam is hasonló a helyzet,de semmi köze a tápanyagokhoz !Nálam az aki átrendezésekor összekeveredett a táptalaj az aljzattal és a kioldodó tőzeg beszínezi a vizet.Hiába volt többször nagyobb mennyiségű víz cserélve a tőzeg teszi a dolgát :( ,sötétebb a víz,nem szűrődik át elég fény,tehát csökken a fotoszintézis.
Nálad nincs tőzeg vagy fa ami engedi a színét ?Mert ha igen akkor megvan a megoldás !?
 
keszeg said:
Dyin said:
Több elem és paraméter sokkal magasabb a vizünkben, ezeknek viszont nincs határértéke - pl annyit tudok, hogy a Fe tartalma meglehetősen magas: a víz ízén is érezni, de ez emberi szemmel legfeljebb "túl egészséges". Ez eddigi ismereteim alapján kedvező a növényeknek is, és adagolni nehezebb a vízhez, mint más elemeket.
Ha az EI módszert használod, akkor nem szükséges ezzel foglalkoznod, mert ahogy itt kiderült, az eljárás nem veszi figyelembe a vízminőséget.

Nem értem akkor. Az EI módszer nem arról szól, hogy a vized minőségének és paramétereinek megfelelően pótolod a szükséges elemeket, melyek szükségesek a növényeknek? Ezek szerint van egy EI adagolás, mely még akkor is megfelelő, ha minden értékből 0 van a vízben, mert legalább tartalmazza az EI intervallumok felső határát? - a "túladagolás" pedig semmilyen problémát nem okoz. Oké, de vasat porokból hogyan adagolok? Ehhez Green Aqua Micro-t kell nyomatnom?

Akkor az EI kalkulátor létezésének egyetlen oka, hogy ne pazarolj a porokból ha nincs annyi?

sooska972:

Nem, nálam a víz színe csupán a buborékoktól tompább lesz az első pár órában, egyébként már az a pár mangrove gyökér sem színezi, szóval ilyen dolog kizárva. Mondhatni kristálytiszta vizem van.
 
Dyin said:
Az EI módszer nem arról szól, hogy a vized minőségének és paramétereinek megfelelően pótolod a szükséges elemeket, melyek szükségesek a növényeknek?

Nem ez az elsődleges szempont. A lényeg, hogy mindig a javasolt EI értékek közelében tartod a NO3, PO4, K és micro szinteket. Ezt Te magad is megteheted, nem kell hozzá X ezer Ft-os vízügyi bevizsgálás, víz paraméter adat stb. Csupán a 3 por: KNO3, KH2PO4 és K2SO4.

Az már csak hab a tortán, ha tudod pl. a csapvized nitrát koncentrátumát (megpsórolhatsz néhány gramm KNO3-at). De mi van, ha ez valami miatt változik idővel? Én félteném a növényeimet, hátha egyszer hiányuk lesz NO3-ból, vagy akármiből. Ha magam garantálom az EI értékeket (csupán csak a fenti 3 porral), akkor 100%, hogy mindig meglesz az a szint, amit a módszer javasol.

A Green Aqua Macro - adatlapja alapján - is úgy van belőve, hogy figyelmen kívül hagyja a csapvíz adatokat - hisz honnét is tudná milyen a víz Mucsalyröcsögén. Csupán a Green Aqua Macro önmagában biztosítja a javasolt EI szinteket (macro tápanyagokból).


Dyin said:
Ezek szerint van egy EI adagolás, mely még akkor is megfelelő, ha minden értékből 0 van a vízben, mert legalább tartalmazza az EI intervallumok felső határát? - a "túladagolás" pedig semmilyen problémát nem okoz.
Jól fele kapizsgálsz.

Dyin said:
Oké, de vasat porokból hogyan adagolok? Ehhez Green Aqua Micro-t kell nyomatnom?
Vasreszelék? :mrgreen:

Viccet félretéve erre is sok lehetőséged van, a Green Aqua Micro is egy ilyen táp, de sokfajta van a piacon még (eltérő minőséggel).

Dyin said:
Akkor az EI kalkulátor létezésének egyetlen oka, hogy ne pazarolj a porokból ha nincs annyi?
Ez is az egyik oka, de közel sem a legfontosabb szerintem.
 
Ennyi, amit histi mond.

El nem tudom mondani, hogy mennyire bírom, hogy vannak már Magyarországon is olyan profi akvaristák, akik pontosan értik, hogy mi ennek a módszernek a lényege, hogy mi a modern akvarisztika lényeg (más post-ban is láttam már ilyet - nem csak histitől) és lassan tényleg el fogunk jutni arra a szintre, hogy meg sem kell szólalnom! Cool. :cool:
 
Köszi a válaszokat!
Tökéletesen értem, de azért kíváncsiságból megkérdem, hogy melyik volt előbb..

1) Egy életforma kitalálta az EI-t, ami arról szól, hogy adott mennyiséget beviszel mindenből az adott porokkal, és soha semmi gondod nem lesz a tápozással - függetlenül a víz minőségétől.
2) Egy életforma kitalálta az EI-t, ami arról szól, hogy a vízparamétereknek megfelelően pótolod a szükséges dolgokat - és csak később jött rá, hogy nem kell foglalkoznia a víz paramétereivel.

Szerintem akkor Green Aqua Micro lesz. Mármint EI kalkulátorozás és Green Aqua Micro ideális lehet?
 
Hello Dyin. Igazából sem az első sem a második állítás nem pontos. Az EI kitalálásakor Tom Barr figyelembe vette a csapvíz adatait - és azt, hogy ez a világban mindenhol más ezért érdemes lekérni a vízműtől az értékeket - és soha nem jelentette ki azt, hogy "nem kell foglalkozni a víz paramétereivel". Viszont kijelentette többször azt, hogy az EI nem kőbe vésett tudomány és a range felső határa körüli vagy fölötte történő adagolás egy elég magas értékig SEMMILYEN káros hatást nem eredményez. Ez tette lehetővé, hogy egy olyan adagolási metódust alakítsunk ki, amely viszonylag széles csapvíz-értékek mellett sikerrel használható.

A legtöbb kérdésedre egyébként választ kapsz, ha elolvasod, hogy pontosan mi is az EI.
 
Egy pár hete történt interjúban ezt írta Tom Barr az EI-ről:

What made you write the “estimative index”? Could you resume it briefly?
Sure, I had trouble and so have many, over the years, trying to goad other hobbyists into testing and using their test kits properly. I did not like initially either. I accepted it as a necessary “evil”. Most will not calibrate them or buy high quality accurate methods to analyze their aquariums. But they want to rely on them and base all management decisions on the results without any verification. This leads to really high risk of making an incorrect assumption of being right when you might be wrong.

I found this a difficult argument to resolve with most people, they already did not like all the “chemistry”.

We had been suggesting in the mid 1990’s to test + do partial water changes. I noticed I’d had nice stable nutrient levels with higher dosing and larger water changes, so I stopped testing and then watched.

I suggested other aquarist do it.
So when I figured out that there was no longer any need, all the aquarist needed to do was one simple water change, something they already knew how to do and where familiar with, then it made keeping nutrients very easy.
I really do not think it was myself who came up with the idea really, I just argue the logic for it given humans, their habits etc. The dilution mathmatics is a simple infinite series. I can promise you I did not come up with that math part! Most of the general ideas are from Paul Sears and Kevin Conlin’s but I used more water change %, and added more nutrients/CO2/light and then PO4. Gerloff and Kromboltz 1966 suggested a similar method and range of nutrients, 3 decades prior for growing aquatic submersed plants in water solutions. I suspect many hobbyists had been doing it or something pretty similar for many years prior to myself coming along.
 
Back
Oldal tetejére