• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Estimative Index alapú tápozás (Green Aqua Macro és Micro)

Vinsz said:
Sziasztok!

Tápozási tanácsot szeretnék kérni tőletek. Ami adott: kb. netto 217 liter, 104 watt világítás, 1200 l/h szűrés.
Ami jelenleg nem megoldható: CO2 és plusz még egy szűrő beszerzése. Kb 2 hónap múlva hadrendbe állítok még egy 1000 l/h teljesítményű szűrőt ez elégséges lesz.
Tudom, hogy fontos lenne a Co2 és erősebb világítás de jelenleg nem is kívánok gyorsan növő illetve túl nagy igényű növényeket (Cryptocoryne, Vallisneria, Microsorum ill. különböző mohák). Terveim szerint Co2 jövő év elején lenne aktuális + 54 wattal vagy + 2* 54 wattal a jelenlegihez képest.

A hibákkal tisztában vagyok így nem is ezt szeretném megvitatni hanem azt, hogy használható lenne az EI tápozás így? Nagyon jutányosnak tartom a Green Aqua Növény wellness csomagot így ebben kéne gondolkozni. Működhet ez így?
Növények tekintetében jöhetnek akár ötletek is, hogyha vannak még alternatívák. Annyi talán fontos lehet, hogy nincs növény még az akváriumban. Tehát ezekkel a szerekkel is kezdeném a tápozást.

Természetesen használható az EI ilyen körülmények között is. A vízcserékre figyelj majd.
A kevesebb fény abban segít hogy ne legyen sok algád. Következő körben a CO2-t oldanám meg hogy egyáltalán ne legyen algád. A csomagban szereplő Easy Carbo segít kicsit féken tartani, de nem nyújt teljes megoldást.

A csomagban szereplő termékekkel biztosan jó eredményt fogsz majd elérni az általad kiszemelt növényekkel.

Mehetnek Anubiasok is főleg az alacsony növésűek.
 
Természetesen használható az EI ilyen körülmények között is. A vízcserékre figyelj majd.
A kevesebb fény abban segít hogy ne legyen sok algád. Következő körben a CO2-t oldanám meg hogy egyáltalán ne legyen algád. A csomagban szereplő Easy Carbo segít kicsit féken tartani, de nem nyújt teljes megoldást.

A csomagban szereplő termékekkel biztosan jó eredményt fogsz majd elérni az általad kiszemelt növényekkel.

Mehetnek Anubiasok is főleg az alacsony növésűek.

Szóval előbb a Co2 beszerzését javaslod és ezzel egy időben mehet a fény növelése is (gondolom).Bár a másik szürő érkeztéíg nem tervezek túl sok halat, gondolom ez is segíthet valamennyit :?: Carbo-t nem lenne érdemes picit túladagolni?
Ja, amúgy az Anubias kimaradt, de az majd a következő körben jön így el is feledkeztem róla. Annyit még hozzátennék, hogy hetente 30%-ot cserélnék lustaságomból fakadóan... :roll: Lehet ennél több kéne?
 
Szóval előbb a Co2 beszerzését javaslod és ezzel egy időben mehet a fény növelése is (gondolom).Bár a másik szürő érkeztéíg nem tervezek túl sok halat, gondolom ez is segíthet valamennyit

igen én mindenképp a co2-t oldanám meg előbb. a fényt ráérsz utána megnövelni ha egyáltalán kell. mert az általad felsorolt növények nem igénylik. vagy akkor új növényekre cserélnéd őket?

Carbo-t nem lenne érdemes picit túladagolni?

Carbo-t TILOS túladagolni. Egyébként is egy veszélyes cucc, az Easy Carbo a legsűrűbb koncentrátum ebben a témakörben.

Ja, amúgy az Anubias kimaradt, de az majd a következő körben jön így el is feledkeztem róla. Annyit még hozzátennék, hogy hetente 30%-ot cserélnék lustaságomból fakadóan... Lehet ennél több kéne?

Én a 240-es medencémbe 75 litert cserélek hetente. Persze nálam 2000 liter/óra szűrés megy alatta.
30% nem lehet gond ekkora akváriumnál
 
igen én mindenképp a co2-t oldanám meg előbb. a fényt ráérsz utána megnövelni ha egyáltalán kell. mert az általad felsorolt növények nem igénylik. vagy akkor új növényekre cserélnéd őket?

Hát ha Co2-őt beruházok akkor majd ki szeretnék más növényeket is próbálni. Sajnos későn találtam rá az általatok felhalmozott információkra (blogok) így a talajom sem megfelelő túlságosan. JBL Florapol illetve, ezen bazalt. Nem akartam ezt kidobni így elöbb ezekkel a növényekkel próbálkoznék. Ha lesz Co2 akkor valószínű megy ki a talaj is.
Amúgy a vízcsere azért problémás mert ehhez külön nem vennék egy pumpát bár ha meg lehet azt oldani, hogy slagról cserélek vizet közvetlen a vízhálózatról és az akváriumba öntöm a vízkezelőt akkor hajlok a nagyobb cserékre is ;) Megoldható ez? Jól jönne egy OFF topic - gomb mint a quote. Bocsi ez is erősen OFF már.
 
Picit pontosítok: a Carbo-t a gyári adagolási ajánlathoz képest AJÁNLOTT túladagolni, a GA ajánlathoz képest viszont kifejezetten NEM AJÁNLJUK!

Világszerte viszonylag sokan csinálják, hogy a csapból a megfelelő hőmérsékletű vizet közvetlenül az akváriumba engedik egy slaggal és a vízkezelőt is közvetlenül az akváriumba adagolják - ezzel párhuzamosan. Működik nekik, és nem okoz károkat. Persze csapvíz és csapvíz között van különbség. (A szűrőjük a gyors csere alatt ki van kapcsolva). Egy tény, a klór gyilkolja a hasznos baktériumokat. Kérdés, hogy mekkora a mozgástered, és mennyi klórt engedsz a vízbe a cserekor. Nincs két egyforma aki. De általánosságban kijelenhető, hogy működik, amit akarsz.
 
Ha a Macro-t és Micro-t 30%-os vízcserékhez igazódva adagolom akkor a Carbo-ból mehet a napi 1ml/20 liter felállás? Vagy ezen is változtatni kell akkor?
 
Vinsz said:
Ha a Macro-t és Micro-t 30%-os vízcserékhez igazódva adagolom akkor a Carbo-ból mehet a napi 1ml/20 liter felállás? Vagy ezen is változtatni kell akkor?
Igen, a Carbo kvázi "lebomlik" és O2 elvonásával biztosítja a CO2 utánpótlást - kb. 6 óra alatt. Az adagolása ilymódon nem kötődik a vízcserékhez. Viszont aki nem végez rendszeres vízcseréket, annak továbbra sem ajánlom a használatát. Nem low-tech akiba találták ki a dolgot és nem kísérleteztük (-ték) ki, hogy milyen hatása van. Ill. nem olvastam erről semmit.
 
Bár mindenre kiterjedő vizsgálati eredményeink nincsenek, de akkor megosztom a saját tapasztalatomat. Én is használom a carbot és nettó 20 literes nano akváriumban napi 1ml-t cseppentek, és 4 naponta csinálok 40-50%-os vízcserét. Az élővilág a CRS-ekkel együtt gond nélkül megvannak.
 
Egy észrevétel a táppal kapcsolatban bár lehet csak nálam csinált ilyet. 2-3nap "előírt" tápozás után egyből megjelent pár levélen barna ecset alga, ezért felére vettem vissza a tápozást egy gyors vízcsere és levágtam a leveleket. Olyan történhet hogy hirtelen túl sok tápanyag került a vízbe amire a növények még nem voltak felkészülve, vagy ez butaság? Amúgy az elmúlt hetekben egy levelem se rohadt el, echinodorus éppen virágot készül hozni és pár növény elkezdett bubizni :) Kell ennél több ? :)
 
Labirintkopoltyus said:
Egy észrevétel a táppal kapcsolatban bár lehet csak nálam csinált ilyet. 2-3nap "előírt" tápozás után egyből megjelent pár levélen barna ecset alga, ezért felére vettem vissza a tápozást egy gyors vízcsere és levágtam a leveleket. Olyan történhet hogy hirtelen túl sok tápanyag került a vízbe amire a növények még nem voltak felkészülve, vagy ez butaság? Amúgy az elmúlt hetekben egy levelem se rohadt el, echinodorus éppen virágot készül hozni és pár növény elkezdett bubizni :) Kell ennél több ? :)

Majd jön key és megmondja, hogy SOSEM veszünk vissza a tápból.
Viszont ez a tápozás kihozza az akid gyengeségeit. Flow, CO2 beoldás stb.
De ezen kívül van egy pár hetes átállás. Amikor az algásodás természetes.
 
Labirintkopoltyus said:
Egy észrevétel a táppal kapcsolatban bár lehet csak nálam csinált ilyet. 2-3nap "előírt" tápozás után egyből megjelent pár levélen barna ecset alga, ezért felére vettem vissza a tápozást egy gyors vízcsere és levágtam a leveleket. Olyan történhet hogy hirtelen túl sok tápanyag került a vízbe amire a növények még nem voltak felkészülve, vagy ez butaság? Amúgy az elmúlt hetekben egy levelem se rohadt el, echinodorus éppen virágot készül hozni és pár növény elkezdett bubizni :) Kell ennél több ? :)
Igen, ahogy V mondja. A dolog rendkívül egyszerű. Ha a növények megkapnak minden tápot amire szükségük van, akkor beindul a normális fotoszintézis (bubizás). Ennek egyenes következménye a megnövekedett CO2 igény.

Ha a GA tápokat úgy alkalmazod, hogy nem húzod utána a CO2-t, akkor megjelenik a szénhiánnyal kapcsolatos fonalalga az akváriumban. De hosszú távon más lehetőséged nincs, normálisan kell tápozni, egyébként a tápanyaghiány-tünetek miatti növénybomlás és ammónia termelés miatt úgyis algád lenne - csak max más fajta...

A CO2 emelésével óvatosan! - növényes akváriumban ez az első számú halpusztulási ok!
 
Sziasztok!
A Green Aqua Macro és micro tápozást szeretném kipróbálni, de tartok, hogy a gyenge szűrésem és világításom miatt többet ártok vele, mint használok.
Az akváriumom: http://akvarista.hu/?oldal=49&uid=15305&n=1 A világítást, lehet kicserélem 2db 24w-os T5re, de a szűrőcserére várni kell.
Kérdésem, hogy a jelen állapotban használható e ez a tápozás.
 
Geris said:
Sziasztok!
A Green Aqua Macro és micro tápozást szeretném kipróbálni, de tartok, hogy a gyenge szűrésem és világításom miatt többet ártok vele, mint használok. A világítást, lehet kicserélem 2db 24w-os T5re, de a szűrőcserére várni kell.
Kérdésem, hogy a jelen állapotban használható e ez a tápozás.


Szerintem amíg nem adott minden feltétel, ne adagolj. Egyébként is sokunknak alga támadással kezdődött a tápozás elején, ne tetézd gyenge technikával (itt főként a szűrőre gondolok).
A 2x24 T5 jó ötlet, de nézz utána az 54W-os Power Compactnak is ;)
 
Néhány napja váltottam HappyLife Profito, Ferro-ról Green Aqua Macro, Micro-ra mert a nitráthiány jelentős volt. Tulajdonképpen a HappyLife nitrát és foszfát mentes!
Mivel most amúgyis küzdök a zöldalgákkal, így naponta 50%-os cserét végzek. (kivéve a legutóbbi hétvégén amikor 48 óráig nem voltunk otthon).

Most azért még folyamatosan megnézem a nitrát szintet és egyszerüen mindig nullára esik.
Az adagolásom 35l akiba két egészséges meg egy kisebb pumpálás Macro és Micro-ból egyaránt. Ezen kívül 0.5ml HappyLife Carbo-t is naponta. CO2-m még mindig élesztős (Ferplast mixer diffuzorral).
Most KH:9 PH:7.0 ami kb 30ppm co2-t mutat. Igyekszem idejében cserélni az élesztős adagot (főleg este cserélem, hogy reggel ne kelljen várni 10-20 percet az indulásig). A bubik élesztősnél ugye nem egyenletesen jönnek. Van olyan másodperc amikor 4-5 bubi szalad át a számlálón, majd 3 másodperc szünet. Ez a Ferplast-os keverőben azért kiegyenlítődik, mert az bizony addig keveri a co2-t amíg beoldódik. Hosszabb távon a keverőben a co2 mennyiség nagyjából konstans, ha apad, akkor este cserélem az élesztőt. (ezért mondják, hogy időben ráfizetéses játék az élesztős co2).
Világításom az 3 x 11W.

Visszakanyarodva az alacsony nitrát problémára. Már a leveleken is látszik a tünete, de mérve is folyton leesik nulláig. Most akkor mennyit adagoljak Macro+Micro-ból?? Vagy kezdjek el kombinálni porokból feloldott kiegészítőkkel is?
Nem tudom, de azért már ötödik napja használom a Macro+Micro-t és még nem sikerült feltornázni a nitrátot.
 
Gilgames, felejtsd el a kereskedelmi forgalomban kapható teszteket !!!

Egy dologra jók: arra, hogy megzavarjanak.
(És fölöslegesen kidobj egy csomó pénzt rájuk. Költsd CO2 cuccra inkább...)

Sokkal profibban és pontosabban meghatározhatod, hogy mennyi a tápanyagok koncentrációja a víben, ha TUDOD, hogy mennyit adagolsz és mennyit veszel ki a vízcserékkel. Ha ezt kiszámolod akkor hamar rá fogsz jönni, hogy a "kettőfél" nyomás tápanyag bőven a szükdéges minimum alatti adag (kb. 5 ppm NO3 és K, illetve 0.8 ppm P lesz a vízben)!

A te konkrét példádban a napi 50% vízcsere mellett a 35 literes akváriumba 10 nyomás Macro és Micro-t kell adagolnod, hogy az EI range tetején legyenek az értékek.
 
keymaker said:
Gilgames, felejtsd el a kereskedelmi forgalomban kapható teszteket !!!

Egy dologra jók: arra, hogy megzavarjanak.
(És fölöslegesen kidobj egy csomó pénzt rájuk. Költsd CO2 cuccra inkább...)

Sokkal profibban és pontosabban meghatározhatod, hogy mennyi a tápanyagok koncentrációja a víben, ha TUDOD, hogy mennyit adagolsz és mennyit veszel ki a vízcserékkel. Ha ezt kiszámolod akkor hamar rá fogsz jönni, hogy a "kettőfél" nyomás tápanyag bőven a szükdéges minimum alatti adag (kb. 5 ppm NO3 és K, illetve 0.8 ppm P lesz a vízben)!

A te konkrét példádban a napi 50% vízcsere mellett a 35 literes akváriumba 10 nyomás Macro és Micro-t kell adagolnod, hogy az EI range tetején legyenek az értékek.
Ennek a tesztnek a szavatossága az idén lejár. Tehát mivel volt ilyen tesztem, gondoltam ránézek ha már nem sikerült eljutnom a pontos számításig.

Megmondom őszintén az El módszer számítási technikáját nem sikerült elsajátítsam.
Ezt és ezt a cikkeidet vettem alapul. A problémám az volt, hogy ezt a számítást (magát a számológépet) nem tudtam viszonyítani a Green Aqua Macro + Micro tápoldathoz. Az is megfordult a fejemben, hogy akkor én is kevergetek porokat (azzal nekem semmi bajom), csak minden alapanyagot azért nem lehet könnyen beszerezni egyelőre. No de ha már van a Macro Micro akkor meg minek keverjek, nem sok értelme van.
Más szóval az a bajom, hogy a számológép excelben az nem a Green Aqua Macro + Micro-val dolgozik, hiszen nem tudom a pontos összetételét. Nem az összetétele érdekel engem, de legalább az, hogy honnan tanuljam meg azt a számolást amiből te is kiszámoltad a 10 nyomás-t. Pedig már háromszor nekifutottam végigolvasni ezt a topikot is (persze mindig valaki félbeszakít).

Ha létezik és csak nem vettem észre eddig akkor adj egy linket, ha nem, akkor meg a Green Aqua Macro + Micro (egyéként zseniális termék) mellé érdemes lenne csinálni egy másik Excel kalkulátort hasonlóan a porokból kevergetőshöz (nyivánvalóan egyszerűbb lesz ez). Szerintem a termék ettől mégjobban fogyna ;)
 
Csak annyit akartok mondani, hogy szerintem a GA tápok (macro) csak akkor használhatók, ha EI szerint tápozol. Ha a GA tápok a Nigro blog szerint vannak összeállítva, akkor meg főleg. Én nem EI szerint tápozok, így a receptet meg kellett változtatnom, mégpedig az NO3-at meg kellett dupláznom, hogy a PO4-el megfelelő szinten legyen. EI-nél mindenből van elég, így ez nem számít. Ez annak lehet még fontos, aki szintén ezzel tápoz és nem az EI szerint.
 
Levinen said:
Csak annyit akartok mondani, hogy szerintem a GA tápok (macro) csak akkor használhatók, ha EI szerint tápozol. Ha a GA tápok a Nigro blog szerint vannak összeállítva, akkor meg főleg.
Nem teljesen értem, hogy ez mire vonatkozik. A GA tápok az EI módszer alapján történő tápozást biztosítják. Ennyi.
Használhatók bárhogyan. Adagolhatók alul (nem javaslom) és nyomhatók akár low-tech akváriumba is.

Levinen said:
Én nem EI szerint tápozok, így a receptet meg kellett változtatnom, mégpedig az NO3-at meg kellett dupláznom, hogy a PO4-el megfelelő szinten legyen. EI-nél mindenből van elég, így ez nem számít. Ez annak lehet még fontos, aki szintén ezzel tápoz és nem az EI szerint.
Ez az NO3 és PO4 szintek megfeleltetése rendkívül félrevezető gondolkodásmód. Nem az a cél, hogy a szintek "arányban legyenek", hanem az a cél, hogy minden tápanyagból mindig elegendő legyen az akváriumban. Egymástól függetlenül. Ahogy te is írtad a második mondatodban.

Te milyen módszer alapján tápozol egyébként? Elkerülte valami a figyelmemet?


Gilgames said:
(...) Green Aqua Macro + Micro (...)honnan tanuljam meg azt a számolást amiből te is kiszámoltad a 10 nyomás-t. (...) adj egy linket
Itt van a link. A dolog napi szintre történő átszámítása nagyon egyszerű. A konkrét példában meg kell nézned, hogy a napi 50% csere pl. milyen heti 3x-os cserének felel meg. Két db. 50%-os csere 1 db. 75%-os cserének felel meg (higítási szabály...). Ha tehát van 7 db. az 50%-os cseréből akkor az 3 db 75% és 1 db. 50% cserének felel meg. Kerekítsük fel és mondjuk azt, hogy 3 db. kb 90%-os csere. A táblázatból kiderül, hogy ez alapján 4.6 nyomás / 20 liter az eredmény. Hármasszabállyal kiszámolható, hogy a 35 literre ez 8 nyomást jelent naponta.

Ez az érték azért tér el az általam pontosan kiszámolt 10 nyomástól, mivel a heti háromszori adagolással az értékek szórása sokkal nagyobb, tehát az NO3 valahol 22ppm körül van a hét elején, és vízcsere előtt 30-35ppm is lehet, míg a napi vízcserékkel ez az érték stabilan 28 ppm-en tartható.

A lényegen azonban mit sem változtat: 8 nyomás vagy 10 nyomás - teljesen mindegy. A táblázatból történő átszámítás módszere működik.
 
keymaker said:
Gilgames said:
(...) Green Aqua Macro + Micro (...)honnan tanuljam meg azt a számolást amiből te is kiszámoltad a 10 nyomás-t. (...) adj egy linket
Itt van a link. A dolog napi szintre történő átszámítása nagyon egyszerű. A konkrét példában meg kell nézned, hogy a napi 50% csere pl. milyen heti 3x-os cserének felel meg. Két db. 50%-os csere 1 db. 75%-os cserének felel meg (higítási szabály...). Ha tehát van 7 db. az 50%-os cseréből akkor az 3 db 75% és 1 db. 50% cserének felel meg. Kerekítsük fel és mondjuk azt, hogy 3 db. kb 90%-os csere. A táblázatból kiderül, hogy ez alapján 4.6 nyomás / 20 liter az eredmény. Hármasszabállyal kiszámolható, hogy a 35 literre ez 8 nyomást jelent naponta.

Ez az érték azért tér el az általam pontosan kiszámolt 10 nyomástól, mivel a heti háromszori adagolással az értékek szórása sokkal nagyobb, tehát az NO3 valahol 22ppm körül van a hét elején, és vízcsere előtt 30-35ppm is lehet, míg a napi vízcserékkel ez az érték stabilan 28 ppm-en tartható.

A lényegen azonban mit sem változtat: 8 nyomás vagy 10 nyomás - teljesen mindegy. A táblázatból történő átszámítás módszere működik.

Az nem volt egyértelmű számomra, hogy a többszöri hígitási arányokat összevonva kapunk egész magas arányokat. Kicsit csodáltam is, hogy miért vannak ilyen magas vízcsere arányokat tartalmazó oszlopok. Én szépen vettem az 50%-os oszlop értékét, s abból a 3 napost ha már nem volt 7 napos. Az ember mindig úgy van vele, hogy ezek az értékek maximum értékek (nehogy "mérgezésig" adagoljak). Csak éppen az EI mondja, hogy nem maximumot kell nézni hanem hiányt kiküszöbölni.
Akkor az oszlopok sora négy csillaggal jelölve valami olyasmi lenne, hogy összevont vízcsere arány, azzal a példával amit most írtál le.

Köszi a magyarázatot, most már értem!
 
Nagyon egyszerű. Én annyit adok a tápokból, hogy optimális mennyiségben legyenek jelen az akváriumban. Ez nálam azt jelenti, hogy a Po4 1-2 ppm, az No3 5-10 ppm. Nos, én ezt az arányt mondom ideálisnak. Mivel ugye a macro mixben együtt van jelen ez a két elem, így azt akartam elérni, hogy az adagoláskor ilyen arányban legyenek mérhetőek a vízben. Nos, az eredeti recept alapján, ennek a szisztémának a figyelembevételével, a Po4 már az egeket súrolta, míg a No3 szinte nulla volt. Ezért meg kellett dupláznom a mixben a KNo3 mennyiségét, hogy elérjem a célomat. Egyébként más hasonló "lázadó" :) is, aki nem EI szerint szeretett/szeretne adagolni, szintén tapasztalta ezt a dolgot. Az általam használt értékeket, a számomra referenciának számító AGA akváriumok leírásaiból vettem.
 
Back
Oldal tetejére