• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Vivárium Esőerdő a szobában

robert

Főkertész
Sziasztok!

Nigro vivárium projektje még 2014-ből, mint talán sokaknak még, nekem is beindította a fantáziámat. A "közvéleménykutatásnál" a kérdésre a napló elején, hogy "csinálnál-e otthon viváriumot?" én is igent nyomtam...

2017. márciusában megtettem hát a kezdő lépéseket és összeraktam életem első "esőerdő-terráriumát".

33020047770_e6d6e3a8f1_b.jpg

Hangulatát tekintve kissé más lett, mint a "mester" alkotása. Szinesebb lett, de ez kell itthonra, hiszen sok sok szín a feketén, fehéren kívül nincs a nappalinkban és ez a terra így a szoba szines és üde színfoltja lehet. Nem beszélve arról, hogy a család női tagjai kimondottan szerettek volna "szép, színes virágokat" a terráriumban látni... Amit én kitaláltam az "csak unalmas zöld", mondta ezt a 4 éves lányom :).

Állatkák nincsenek és talán nem is lesznek, mivel az eseti hosszabb utazások miatt a napi etetés nem megoldható. Habár én nagyon szeretnék egy pár vagy legalább egy kaméleont, valamikor. :rolleyes:

32588781023_8220775f10_b.jpg

33362436456_26c93a8e47_b.jpg

Az építés Nigro és egyéb netes útmutatások szerint történt. PUR habos háttérbe fák (red moor, mangrove) elhelyezve, majd fekete szilós lekenés és tőzeges lefedés. Pár werk fotó az építés folyamáról:

A PUR habos hátterezés:
32588785383_bbf5536402_b.jpg

32588784063_2633d5df8b_b.jpg

Készül a tőzeges bevonat:

33020049810_b620c73c40_b.jpg

33247305632_c717ae1c4e_b.jpg

Arról most nem írok, hogy milyen "klassz" dolgozni a PUR habbal ilyen szituációban és hogy milyen kedves dolog a hátteret szilikonnal bekenni... :mad::wacky::wtf::depressed::muted::mooning::finger::spitoutdummy::facepalm:

Mindenesetre elkészült és örültem az eredménynek (egyik szombatom PUR habozás a vasárnap pedig a szilózás és tőzegezés, szóval csak 2 nap szívás).

32588778603_eb850fded3_b.jpg

Ezek után a rá következő hétfőn aljazatoztam (agyaggranulátum, geotextil, ADA Amazonia) és beültettem a Bauhaus-ban vásárolt növényeket.

33247300232_b938c3bd97_b.jpg

33362442286_1529bf0790_b.jpg

33020047060_54feee8d63_b.jpg

32588782903_46f8926032_b.jpg

A technikai részeletekkel kapcsolatban elmondható, hogy teljesen automatizált a rendszer. A belső cirkuláció, a külső légbefúvatás, esőztetés és a világítás.

A belső levegő cirkulációt egy 63 m3/h PC venti intézi, amely egy a háttérbe beépített kürtőn keresztül mozgatja a levegőt (alulról szív, felülre fúj). Hatékonyságáról elmondható, hogy a terráriumban "nincs szél", ill. erős "cúg", de párával sem találkoztam pedig a páratartalom 70-90% között változik. Cseppes néha a frontlemez az esőztetés után, de a légmozgásnak köszönhetően gyorsan leszárad (40-50 perc). Az időzítökkel viszont úgy állítottam be a szellőztetéseket, esőztetést, hogy abban az idősávban, amikor esténkét itthon vagyunk minden szép legyen és ne zavarja a látványt a párásodás, ill. cseppesedés.

Továbbá a műszaki paraméterek:

Vivárium mérete 120x40x50 cm (egy eredetileg Juwel Rio 240)
Esőztető: napi 3 alkalommal 15 mp hosszan (Trixie Reptile Rain)
Világítás: 2x38W (Juwel tetővilágítás)
Szellőzés: a tőzeges háttérbe rejtett PC venti (naponta többször 15 percekre bekapcsol)
Külső szellőztetés: napi 3x1 perc arányosan elosztva, 2 db 69 m3/h PC ventivel (fedélbe építve)
Növények: broméliák és valamilyen mini orchidea - epifitakét nevelve, ficus pumilla (falra kellene futnia), erdei moha, páfrányok

Eddig szépen alakul minden, penész nincs a növények "bedurrantak", a mohákat pl. már nyírni kellene (de tényleg!!!). A terráriumba szagolva kellemes "erdőszag"-ot lehet érezni. A hőmérsékletet (20-27 °C napi ingásban) és a páratartalom alakulását figyelem és a rendszert, ha kell még finomhangolom.

Hát, egyelőre ez a legújabb részemről. :)

Üdv: Robi
 
Robert,ez brutál lett.Pár kérdés...
Nálad csak agyaggolyók vannak,arra van rakva az Amazonia.(?)Láttam már olyat,hogy rácsokat raktak megemelve,ezt töltötték meg
agyaggranulátummal,majd valami geotextil,erre a talaj.Nálad nincs "vízesés",gondolom ezért nem ez a megoldás lett.
Végül is megfúrtad az akváriumot?Erről is jó lenne kép.
Az esőztető elhelyezkedése.A tetőbe vannak építve a fúvókák?
A szellőzés készítésének fázisait is szívesen megnézném,ha vannak.
A szekrény belsejéről jó lenne egy kép.
Látom Szegeden és Kecskemétem fordulsz meg,a növényeket hol vetted?Szegedre sűrűn járok.
Én is tervezgetek.Az esőztetőt membránszivattyúval tervezem megoldani.
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!

Örülök, ha néhányotoknak tetszik a terrárium, nekem nagyon bejön a dolog. A fentartrása fényévekkel egyszerűbb, mint a tengeri akva, ill. a scapek "üzemeltetése". Igaz állatokkal még izgalmasabb lenne, mindegy talán majd egyszer. @stevo de a nyílméregbrekis is szóba kerülhetnének, de azokat is etetni kell, sőt naponta, ezért egyelőre felejtős a dolog.

@tibicuk Az aljzat szerkezete a következő: egyenletesen, nagyjából 3 cm vastag jól kimosott (!) normál, kertészeti agyaggolyó réteg, erre jön jól eligazítva a geotextil, de ez lehet akár szúnyogháló is, és végül a (ebben az esetben használt) Amazonia réteg. Itt lehet kreatívkodni a terep kialakításával (pl. egyenletes vagy dimbes-dombos) szerencsére a vízmozgás (mint az akvában) nem fogja széttdúrni és az Amanok sem dobálják szerte szét! ;)
Az akva alja nem lett kifúrva, de egyelőre nincs kiszivattyúzható folyadékfázis a medence alján. Eddig minden nedvességet megfog az Amazonia réteg. Az esőztető csövezete és a dűznik az esőztetővel szállított tappancsokkal, a front lemez tetején, a műanyag keret takarásában vannak felrögzítve. Majd csinálok egy képet róla és megmutatom. @Nigro -nak igaza van/volt a 120 cm "fesztávon" nem elég a 3 dűzni, ezért még rendeltem egy szettet és így összesen 5 dűznivel szeretném spriccelni a rendszert (mondjuk úgy, hogy 3 dűznit használva ekkora térfogatban vannak holt terek, ahová nem megy vízpermet, ezt átmenetileg 2-3 naponta kezelem kézi permetezővel. Egyelőre nem tragédia.)

A szellőztető sem veszélyesen bonyolult konstrukció. 8 cm x 8 cm x 2.5 cm-es méretű PC venti a fő komponens. Ehhez a ventihez konstruáltam műanyag hullámkartonból egy kéménykürtő szerű dobozt. Ennek az alja, ahonnan szív, nyitott, míg a teteje egy másik műanyag lemezzel zárható/nyitható, ha esetleg cserélni, javítani kellene a ventit. A kürtő zárható tetejétől, ill. fedelétől kb. 2 cm-re nyílást vágtam egy "sniccerrel". Ez az egész "konstrukció" lett aztán körbefújva PUR habbal és kvázi láthatatlanná téve a háttérben. Ami végül is látható az egy amolyan albániai bunkerekhez hasonlító vékony, hosszúkás rés, ahol a levegő kiáramlik. Ez is csak egy bizonyos szögből, mégpedig inkább alulról nézve/fotózva a terráriumot, látható. A korábbi posztban bemutatott képeken bal oldalt felül látható, ill. megfigyelhető a rés! Arra számítok, ha a hátteret teljesen benövi a 3 tő futónövény, akkor még ennyi sem fog belőle látszani!

Üdv: Robi
 
Örülök, ha néhányotoknak tetszik a terrárium, nekem nagyon bejön a dolog.
Néhányunknak ? Robi ne szerénykedj szerintem ezt a kis mini esőerdőt bárki szívesen berakná a szobába vagy a nappaliba :)
Iszonyat tettszik,Én ritkán írok ilyet de ezt többször is megnéztem a sok kis részlet miatt,na meg a színek miatt is.
Gratulálok hozzá és ha változás van mindenképpen posztolj (y)(y)(y)
 
Szia Robi!

Nagyon szépen összeraktad!
A Ficus pumillákat rendszeresen nyírni kell, mert hajlamosak mindent elnyomni, a gyökereikkel lenyúlnak a talajig.
A talajban van valamennyi víz, vagy azt is elvezeted valahogy?
Mohásítani is lehet a hátteret, gyökereket vízi mohákkal, emersen, bedörzsölős módszerrel, ha jut rájuk víz rendszeresen.
Figyeljük a növekedést!

AmegA
 
Nagyon szép! Gratula! Gyorsan végig is gondoltam, hogy melyik talonban lévő akváriumomat lenne érdemes esőerdősíteni :)
Jah egy kérdés: a hőfokot mivel szabályzod?
 
@robert nagyon nagy gratula, jok a fotok, es a szinek is gyönyörüek! En is gondolkodtam hasonloban, de a ket akvarium melle, mar nem hiszem, hogy meg belefer a költsegvetesbe. Valami allatka tenyleg hianyzik, mint szinte minden ilyen dzsungelböl...:)
A kameleonokkal kapcsolatban csak annyit, hogy nekik inkabb magasabb, mintsem szelesebb terrarium szükseges, es nagyon fontos a hömerseklet szabalyozasa is, sok esetben ejszakara hüvösebbet igenyelnek, de szerintem ennek mar te is utanajartal.
Meg eszembe jutottak a zöld anoliszok, de nekik a 20°C alacsony lenne, jobb lenne a stabil 25-30°C. Viszont cserebe ök nem annyira igenyesek, aranyosak, mutatosak, es ha etetesröl van szo, akar egy szomszed is bedobhat nekik nemi tücsköt, ha odavagytok nyaralni..majd eldöntitek, ha ugy alakul. A Phelsuma fajok es szoba jöhetnek, de ök sokkal igenyesebbek.
Gratula megegyszer!!
 
A ficus pumilla tényleg hajlamos brutálisan benőni mindent.
Ebbe a viváriumba én mindenképp nyílméregbékát tennék, mást nem, egy nagyobb állat elnyomná a növényzetet is, de mivel nem tudod rendszeresen etetni, szerintem maradjon állatka nélkül.
Amúgy grat!
 
Üdv Mindenkinek!

Köszönöm a válszokat és a javaslataitokat! (y) A zöld anolisz valóban nagyon kedves állatnak tűnik, egy párocska biztos aranyos lenne itt. Habár nem tudom, hogy mennyire ásnak, vagy mennyire rombolják a berendezést (pl. letépkedik a növényeket, kiássák a mohákat, stb.).

@hzshalas a hőmérsékletet a terrában egyelőre passzívan "szabályzom". Ez azt jelenti, hogy a világítással termelt hő jut be a terrába és ezzel emelkedik kb. a max. 27°C-ra és a hajnali/reggeli órákra kb. 20°C-ra "hül" vissza. Ha lenne állat, vagy a hőmérsékletre érzékenyebb faj, akkor a talajba süllyeszthető fűtőkábel(ek) (15W) segítségével oldanám meg a dolgot (időkapcsolóra kötve). Fontos, hogy az irodalom szerint a nappali és az éjszakai hőmérsékletek között 5-7°C különbségnek kellene lennie (éjszaka 20-21°C nappal 26-27°C - esetenként 30°C-ig mehetne fel), valamint a páratartalom ezzel parhuzamsosan nappal 65-75%, éjszaka 90-92% értékek között kell, hogy változzon (legalábbis a szerzők ezeket az adatokat mérték az igazi "dzsungelben" Brazíliában). Ezeket próbálom én is (be)tartani.

@AmegA a talajban még nincs víz, nedves a talaj. Annyit próbálok locsolni, hogy ne pangjon a víz, de megfelelően nyirkos legyen minden. Szerencsére az Amazonia sok vizet képes tárolni és szép lassan szárad ki, azaz lassan és egyenletesen adja le a nedvességtartalmát.

Üdv: Robi
 
Sziasztok!

Felcsavartam a 10-24-es üveget a gépre, hogy lássam mit ad. A szinek nem ideálisak, sajnos (olyan sárgás az egész, legalább is nálam), de a perspektíva érdekes.

32647220283_58d675ca87_b.jpg

3x locsol a rendszer 24 óra alatt, az extra dűznik még nem érkeztek meg:

32647232483_c372d2ea57_b.jpg

A kedvenc sarkom ;):

33305483992_e8e34ff4bb_b.jpg

Az is klassz, hogy míg a telepítéskor a fákra kötözött (moha ágyat és damilt használva) broméliák kissé instabilak voltak (az volt az érzésem, hogy saját súlyuk alatt lefittyennek hamarosan), mára viszont már állnak, mint a cövek. Szerintem kezdenek megkapaszkodni a gyökérzetükkel a nekik szánt fadarabokon.

Szerencsére a kis páfrányok és úgy összességében minden növény hozza új hajtásait.

Üdv: Robi
 
Sziasztok!

Most komolyan, nem a "Legjobb napló" címre gyúrok, de nagyon lelkes vagyok. Ez minden naplómnál így van. Az elején viszonylag magas a "posztsűrűség", aztán lankad a fegyelem... :)

Ma cseréltem fénycsövet, sokkal intenzívebbek a színek, mint az öreg csövekkel (u.i. használt csövekkel kezdtem üzemeltetni). Tetszik!

Elültettem egy cserép Crypto-t, szétdobtam egy fazék micranthemum-ot, és megpróbálkozom a ludwigia red mini-t emersre átnevelni. Majd látjuk, hogy hogyan boldogulnak az új jövevények. Ez inkább egy, amolyan kísérlet. (szerk.: ja, és a jávai mohát is megpróbálom, a gyökereken itt-ott láthatóak a felhelyezett csomók)

Egyre idegesebb vagyok, hogy nem tarthatok állatokat benne! :mad:

33514565745_cfdbb27592_b.jpg

33357867392_1633abc0c9_b.jpg

Üdv: Robi
 
Sziasztok!

Ma este beüzemeltem az ultrahangos párásítót. (y) Kedves dolog, mindenképpen hozzád egy extra vizuális élményt az egészhez. :) Még nem lőttem be, hogy pontosan mikor és mennyi időre kapcsoljon be. Az bizos, hogy a nap folyamán párszor majd bekapcsoltatom (az időkapcsolóval).

Pár kép a folyamatról, ahogy "leszáll a köd" ;)

33436988832_3a2a192e91_b.jpg

33464639081_fa2c612885_b.jpg

33436988352_b265e0243a_b.jpg

33464637871_93e894ee61_b.jpg

33464636471_b10212a6d8_b.jpg

Üdv: Robi
 
Üdv Mindenkinek!

Bármit is jelentsen, de a tillandsia cyanea elkezdett kivirágozni. ;)

33665070826_63a6111d73_b.jpg

Pár részeletfotó az aktuális állapotról:

32892440123_7200bff059_b.jpg

33576975751_a09ecb1664_b.jpg

32892437553_49aaab72d4_b.jpg

33665069226_ce828df76a_b.jpg

33576973421_db7510fb28_b.jpg

Penész nincs, virágillat van, a páratartalom és a hőmérséklet napi ingásban ideálisnak mutatkozik. Egyelőre rendkívül családbarát a műfaj, hiszen alig igényel beavatkozást, gyakorlatilag az esőztető víztartályának utántöltésén kívül nincs mit tenni (ahogy mondtam, "egyelőre"). (y)

Üdv: Robi
 
Lesz itt még kuruttyolás a dzsungelben (helyesebben trillázás) úgy érzem. :D

Hááát, valóban komolyan elgondolkodtam rajta. Ha a távollét esetén elég lenne, mondjuk 2 naponta etetni (legyen az bármi breki, gyík, kígyó, anolisz, gekkó, mini leguán :)), akkor már nem lenne olyan necc...
 
Sziasztok!

Régóta nem volt már poszt. Eltelt április és május, az orchideák és a tillandsia is elvirágoztak. Most elég zöld az egész, de nekem igy is tetszik, más arcát mutatja így.

Ez az egyik legnyugisabb vállfaja a hobbinak. SEmmi, de semmi dolgom sincs vele (az esöztetö tartályának feltöltésén kívül).

Íme egy friss kép ma estéröl:

34945913551_e3cfc29b5e_b.jpg

Akváriumom is van, csak nagyon megsóztam. ;) Nagyon tetszik ez a sport is, söt láttam itt a fórumon is, hogy néhányan otthon dédelgetnek, vagy terveznek tengervizes akvát (@Selena, @CsTom). (y)

Még sohasem mutattam képet az akváriumról, de nagyon szeretem és büszke vagyok az anemonáimra. :) Ezek olyan 20-25 cm átméröjüek.

34945921371_4b054e99da_b.jpg

34945922171_b587c377b8_b.jpg

A technikai medence alga refugiummal saját tákolmány (de klasszul müködik):

34265961213_e0614233b8_b.jpg

Üdv: Robi
 
Back
Oldal tetejére