• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Vivárium Esőerdő a szobában - Vivárium #2

robert

Főkertész
Sziasztok!

Az elsö, és mondjuk talán sikeres vivárium-projekt után felbátorodva, ahogyan azt a korábbi naplóban (Esőerdő a szobában) is leírtam, szerettem volna egy nagyobb terráriumot, amelyben akár állatkákat is sikeresen el tudnék szállásolni. Ahogy ígértem, leírom most a részleteket a második vivárium-projektemmel kapcsolatban.

A terrárium teljes mértékben saját építés, impregnált, "idöjárásálló" OSB lemezböl készült a váz, fém merevítéssel. A terrárium alját több rétegben lamináltam epoxi/üvegszál (GFK) kompozittal. Ezáltal teljes mértékben vízhatlanná téve a terra alját. A drain csö is integrálásra került, amely segítségével a drain rétegen keresztül (égetett kerámia golyók) elvezethetö a felesleges, felgyülemlett öntözövíz.

A háttér PUR-habos, faragott háttérre rádolgozott tözeg/virágföld/ragasztó keverék (nedves massza kézzel felsímitva). A hardscape részei kar vastagságú faágak, illetve az aljzaton néhány szikladarab és némi mulcs.

Vivárium mérete
125x50x130 cm3 (szél. x mély. x mag.), kb. 800l
Esőztető: napi 3 alkalommal 15 mp hosszan (Trixie Reptile Rain, összesen 8 locsolófejböl)
Párásító: napi 4 alkalommal, 3-5 percekre (Trixie Fogger XL)
Világítás: 2x54W (T5, 1149mm, 6500K) + 2x20W LED (6500K)
Szellőzés: 1db PC venti (63 m3/h, naponta többször 15 percekre bekapcsol)
Külső szellőztetés: 3 db 63 m3/h PC ventivel (tetöbe építve, napi többszöri átszellöztetés)
Növények: broméliák, tillandsiák, orchideák, páfrányok, pálmák, mohák
Aljzat: ADA Amazonia

A növények betelepítésénél igyekeztem figyelembe venni, hogy mi azok fény és vízigénye. Néhány hét/hónap múlva látni fogom, hogy sikerült-e jó helyet találni az adott növénynek.

Végezetül pedig pár kép, hogy hogyan néz ki a terrárium ma, kb. 2-3 héttel az indítás után.

26164410137_2bd621b693_o.jpg

és kezd leszállni a köd:

41035109541_b4160edf4e_o.jpg

Más szögböl nézve:

39226360390_9d30a2056a_o.jpg

40141826045_4439cc9d1f_o.jpg

39226357820_79f3c54174_o.jpg

Köszönom, hogy benéztetek! :)

Üdv: Robi
 
Szia Robi!Nekem is tetszenek ezek a Vivariumok,szép kivitelezés!Talán a nagy levelű növény kicsit elvonja a figyelmet(talán Orhidea?).De ez csak engem zavarna!
Kérdésem a következő:Mennyire költséges egy ilyen Vivarium?Mennyi időt vesz el a karban tartás(mar ha van)?
 
Gratulálok, nagyon szép a viváriumod! (y)
Ha most tervezném, én is valami hasonló magas növényfalat tennék az akváriumom fölé. Hogy oldottad meg a párásítás tartályát és milyen vízzel töltöd? Desztvíz, RO? Gondolok itt a vízkőlerakódásokra a növényeken.
 
Szia Robi!Nekem is tetszenek ezek a Vivariumok,szép kivitelezés!Talán a nagy levelű növény kicsit elvonja a figyelmet(talán Orhidea?).De ez csak engem zavarna!
Kérdésem a következő:Mennyire költséges egy ilyen Vivarium?Mennyi időt vesz el a karban tartás(mar ha van)?

Szia!

A nagy levelü, úgy középtájon egy "kommersz" phalaenopsis fajta. Szépen növekszik, és hoz újabb és újabb virágokat és hajtásokat, így kiérdemelte a "központi helyet" (az elözö terrából mentettem át, ugyanúgy mint a két guzmaniát).

Majd, ha elvirágzik minden, akkor leszek kiváncsi, hogy mit mutat majd full-zölden a terra...!?!

A költségekröl annyit, hogy az áramszámla hozzájáruláson kívül nincs sok kiadás! Az elején persze van némi beruházási költség, de az sem olyan nagyságrendü, mint mondjuk egy 200l-es nature akva esetében.

A karbantartás igényröl és az erre fordíott idöröl már nyilatkoztam korábban, hogy nevetségesen alacsony. De komolyan! Ha vannak állatok, akkor valszeg kicsit több, de szerintem az is elenyészö egy akvárium karbantartási igényihez hasonlítva.

Úgyhogy, és azt mondom neked, hogy rajta, vágj bele egy projektbe! :) Megéri!

Üdv: Robi
 
Hogy oldottad meg a párásítás tartályát és milyen vízzel töltöd? Desztvíz, RO? Gondolok itt a vízkőlerakódásokra a növényeken.

Szia!

Az ultrahangos párásító, amit használok tartalmazza egyben a víztartályt, ez egy komplett, ready-to-run felszerelés. Viszont az esöztetöhöz, ami a 8 fúvókán keresztül öntözi automatikusan a növényeket (idökapcsolóról vezérelve), - mivel nem volt más - most egy Dennerle 20 lityis akvárium a rezervoár. Erre a célra természetesen tökéletesen megfelne bármilyen müanyag/üveg kanna, ballon, demizson, fedeles vödör, illetve bármi, ami csak befér a szekrénybe. Nálam simán beférne egy 20-25 literes festékesvödör (olyan, mint a Diszperzit falfesték vödre). 20 liter víz eddig elég volt nagyjából 5 hétre, ebben a nagyban úgy 3-4 hétre saccolom. Még nincs statisztika. ;)

Öntözésre kizarólag RO vizet használok.

Üdv: Robi
 
Meggyőző és inspiráló! (y)
Egyszer építek egy hasonlót az ódon ruhásszekrény helyére és talán belevágok egy kaméleont is... :D
Nálam egyet virágzott a szakállbromélia, majd lassan megzöldült. Nem tudom, ez normális állapot e, viszont hozza az új hajtásokat. Gondolom át kell majd ültetni.
 
Nálam egyet virágzott a szakállbromélia, majd lassan megzöldült. Nem tudom, ez normális állapot e, viszont hozza az új hajtásokat. Gondolom át kell majd ültetni.

Be kell vallanom, nem is ismertem a "szakállbromélia" megnevezést, viszont a "tillandsia cyanea" már mond valamit. ;) Én anno virágzás elötti állapotában vettem, majd néhány hónappal a terrába telepítés után kivirágzott és szép sorban hozta a virágokat úgy 7-10 napon keresztül. Akkoriban dobtam is róla egy képet:

33665070826_63a6111d73_b.jpg

Ahogy ez a ciklus lement, kivágtam az elvirágzott, elzöldült hajtást és azóta ugyan növekszik, de még nem virágzott ki. Leveleket szépen hoz, de "virághajtást" nem.

Az még hozzá tartozik a dologhoz, hogy nálam a páfrányok (2 faj) és a pálma kivételével kivételével semmi sincs "elültetve". Minden broméliát és tillandsiát (meg az orchideákat is) epifitaként nevelem!

Üdv: Robi
 
Most, hogy a régebbi, flickr-re feltöltött fotóimat áttúrtam, találtam egy régi képet az "Equilibrium" nevü akváriumomról:

14692237257_b9162f4dfa_b.jpg

Na, ha még meg lenne ez az akváruimom, akkor most villám gyorsan átnevelném a mikrosorumot, meg a bolbit emersre és betenném a terrába (fára felkötözve persze)! Milyen vagányul néznének ki! Rádásul mindkét faj jól alkalmazható a "dzsungelterrákban"! (y)
 
Üdv Mindenkinek!

Laza egy éves kihagyás után újra itt! 👍

Viszont a terrárium még mindig meg van és virul. Idöközben beköltözött 5 zöld anolisz is.

Csinálok képeket és megmutatom, csak nem tudom, hogy a Flickr-re be tudok-e még jelentkezni...?! Olyan régen csináltam már. 🤪

Üdv és jó kertészkedést mindenkinek,
Robi
 
:)
Üdv Mindenkinek!

Laza egy éves kihagyás után újra itt! 👍

Viszont a terrárium még mindig meg van és virul. Idöközben beköltözött 5 zöld anolisz is.

Csinálok képeket és megmutatom, csak nem tudom, hogy a Flickr-re be tudok-e még jelentkezni...?! Olyan régen csináltam már. 🤪

Üdv és jó kertészkedést mindenkinek,
Robi
Robi!
Képeket!!!:):)
Anoliszok....😍:love:
 
Hála égnek! Te vagy itt az egyik etalon DIY terrárium vonalon.
Lám-lám, csak megtörtél Te is! Azt írtad nekem, ebben nem lesznek élőlények, erre beköltözik anolisz, és egyből 5db!
Fotókat plíz, rengeteget!!!!!!
 
Sziasztok!

Úgy tünik, hogy megérkezett a 2. generáció:

47828408652_d69a018d22_b.jpg

47828408762_0a68143ffc_b.jpg

Nagyon aranyosak a kicsik! Azt láttuk családilag, hogy szóltak a gólyának a "fiatalok", de hogy ki is kelnek tojások...

46964379605_ac0d943770_b.jpg

Itt laknak most mindannyian. A terra kb. 15 hónapja megy:

47091031484_0060cee670_b.jpg

Bocsánat a rapszodikus bejegyzésekért! 3 pici gyerek, munka, kert/ház és egy tengeri akva melett mellett nem egyszerü...!

Üdv: Robi
 
Huh,ez nagyon szuper lett.Régebben nem is láttam ezt a terkódat,mostanában nem vagyok naprakész a fórumot illetően.
Hol vetted Trixie fooger? Itthon nem dob ki egyetlen weboldalt sem , ahol lehet kapni.Nem csak Trixie nincs,semmilyen nincs,csak
a szólóban kapható kis fém párásító.
Jó lenne egy kép az üvegajtóról is,gondolom van rajta.Az oldalüvegek valamiféle sínrendszerben vannak benne,vagy csak simán be vannak ragasztva a fémkeretbe?
Magát a fémkeretet hogy kell elképzelni?Van egy hasonló keret,mint a régi fémkeretes aksiknál,abba van beragasztva az üveg és az osb lap.

Nekem is működik itthon egy viva,tényleg a karbantartás 10-e az akvához képest,ha le van automatizálva minden.Csak a vizet kell pótolni az esőztetőbe.
Néha üveget tisztítani,ritkítani a növényeket. Ha állat is van,nyilván több a ráfordított idő.
 
Huh,ez nagyon szuper lett.Régebben nem is láttam ezt a terkódat,mostanában nem vagyok naprakész a fórumot illetően.
Hol vetted Trixie fooger? (...)

Szia!

Köszönöm!

Az UH-párásítót még kint vettem, azt nem tudom, hogy Mo-n ki forgalmazza. Szerintem lenne rá igény, így nem értem, hogy miért nem lehet kapni...

Az "üveg" tkp. plexiből van, hogy ha törne (pl. beleszállna egy "mecsboksz" vagy egy Barbie... o_O), akkor ne törjön "úgy". Ekkora üvegtábla már nagyot szólna (125 x 130 cm). A lényeg, hogy a méretrevágott 6-os plexi lapok alumínium U-profilba lettek befoglalva. Az U-profilokat itthon szeleteltem egy gérládában. Mivel az alu profil jól szorul a plexire, így nem ragsztottam. Maga az oldalsó, aluval keretezett plexilapok átlátszó szilóval lettek benyomva. Elég kulturált lett. A frontpanel leemelhető, egy egyszerű megodással, csavarokkal rögzítem az OSB házhoz.

Üdv: Robi
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!

Ime egy enyhébb fotóözön. Már régóta nem volt ilyen.

Pár kép a terráriumról/-ból:

47858825972_14ced159db_b.jpg

az állatkák közül az egyik - lehet, hogy ő a boldog mama...

47858825942_e4c9ba33cb_b.jpg

40944231453_03825ab9e3_z.jpg

Nem bírnak magukkal a fiatalok...:

47858826112_7401503088_z.jpg

És néhány kép az akváriumból:

47121499964_1a173330bd_b.jpg

47910848501_87891b09b0_b.jpg

47121499664_c2c1e2c54e_b.jpg

47858825982_c6609ef1c4_b.jpg

Köszi, hogy bekukkantottatok!

Üdv: Robi
 
Back
Oldal tetejére