• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Éreznek-e növények

egy dolgot tennék hozzá: jó néhány évvel ezelőtt olvastam egy cikket valahol, ahol kísérletileg már bizonyították ezt a telepatikus rendszert.
kiderült, hogy bizonyos cserje fajok képesek kommunikálni a közelükben lévő azonos fajú egyedekkel, azért, hogy megvédjék egymást - hasonlóan pl. a monguzok őrszemeihez.
a kísérlet szerint megmérték a csersav koncentrációt a növényekben, majd az egyik növénynek bottal letördelték [összeverték] egy csomó részét, és újra mértek. az összes közeli növényben nagyon megnőtt a csersav koncentráció.

arra jutottak, hogy azért történik ez, mert a növényevő állatok egy része [pl szarvasok] nem szereti a csersavban gazdag leveleket, így egyikük sérülése árán a többiek aktiválták a védelmüket gyakorlatilag.
 
Erről viszont az Avatar c. film jutott eszembe. A film története igaz nagyon sablonos, de a Navik bolygóján (nem jut eszembe a neve) élő növények hasonlóan egy rendszerbe kapcsolódtak és képesek voltak egymással kommunikálni.
 
Hello.A volt párom nagyon szerette a szobai növényeket,s én is,de ő igazán szerette őket.Tényleg éreznek,ha szívvel lélekkel foglalkozik,velük az ember,azt meghálálják,azzal,hogy szépek,és egészségesek lesznek.
 
Érdekes cikk, érdekes felvetésekkel és megdöbbentő felfedezésekkel, bizonyítékokkal.
Én hiszek benne, hogy a növények is meghálálják a szerető, féltő, odaadó gondoskodást és ezt nem csak fizikai síkon értem.
Növénykertészetben dolgoztam és teljesen természetes volt, hogy úgy beszéltünk hozzájuk, mint bármely élőlényekhez, hiszen ezt láttam a régi kollégáktól és teljesen természetes volt, egy kicsit unalom űzően is tettük, hogy "beszéltünk magunkban".
Nagyon szépek voltak, gyönyörűen virágoztak mindig. Bármilyen hihetetlen, de virág vágás után, szinte fagyott volt a hangulat a növények között járva-kelve, bár ez magyarázható lenne egyrészt az ember esetleges lelkiismeret furdalásával és az egyszerű kopárság látványával is.
 
Az egy teljesen természetes dolog hogy éreznek. Ők is élőlények és mint ilyen érzékelnek sok mindent hideget,meleget,szárazságot,túlzott nedvességet(pangó víz)stb.stb. Úgyszintén reagálnak is ezekre a dolgokra. Lehet hogy olyan fájdalom érzetük nincs mint az embereknek vagy állatoknak, de a szeretetet érzékelik biztos és meg is hálálják. Kísérletekkel igazolták azt is hogy különböző zenékre is reagálnak. Lehet hallanak is, ki tudja ?
 
Az egy teljesen természetes dolog hogy éreznek. Ők is élőlények és mint ilyen érzékelnek sok mindent hideget,meleget,szárazságot,túlzott nedvességet(pangó víz)stb.stb. Úgyszintén reagálnak is ezekre a dolgokra. Lehet hogy olyan fájdalom érzetük nincs mint az embereknek vagy állatoknak, de a szeretetet érzékelik biztos és meg is hálálják. Kísérletekkel igazolták azt is hogy különböző zenékre is reagálnak. Lehet hallanak is, ki tudja ?
Az érzés, és érzékelés az két különböző dolog. (Nem okoskodni akarok).
A kérdésre nem tudom a választ, de valami lehet benne. Van az irodámban egy Fokföldi ibolya, amit nagyon szeretek. Amikor bevittem haldoklott, mára gyönyörű terebélyes színes növény lett belőle sok-sok virággal. Volt ott egy Ciprus is, azt nem szerettem. Meg is halt szegény. Szóval valami lehet ebben. De lehet, hogy csak azért van ez így, mert amelyik növényt szeretem, azt locsolni is szoktam.
 
Csak van benne valami. A fokföldi érezte hogy szereted a ciprus viszont érzékelte hogy nem.(lehet mondtál neki valami rondát is ??):)
 
Nekem sem volt ciprusokkal szerencsém. Már 6x próbálkoztam bonsait csinálni több féléből,de mindig kihaltak. Pedig épp csak megdrótoztam meg egy kis alap vagdosás. Mégis beadták a kulcsot. Bezzeg amit kivittem a hétvégi kertünkbe(8db)az már az égig ér.
 
Érzékelni biztosan érzékelnek pl. a fényeket. Érezni az egy más dolog, de szerintem éreznek is.
 
Az a baj az emberrel, hogy mindig emberi tulajdonságokban gondolkodunk, a dolgokat/élőlényeket emberi tulajdonságokal ruházzuk fel, ezt akarjuk belelátni.. Kedvenc vesszőparipám a kutya. Rengeteg magát jó gazdinak tartó ember úgy bánik a kutyájával, mint egy gyerekkel, emberrel. Pedig nem Homo sapiens sapiens.. hanem Canis familiaris, egy mádik faj, drasztikusan más viselkedéssel, viselkedési mintákkal. Erről nem is akarok regélni, rengeteg tudományos cikk van róla, hogy a kutyából hogyan csinál egy idegroncsot, ha nincs pontosan tisztázva a falkán belül a poziciója.... A növényekre ugyanez igaz. Az "érzelem" egy emberi tulajdonság. A növények nem érzelmesek.. (a természetben ez egyetlen más fajra sem igaz csak ránk) A növények érzékelnek. Ez teljesen más. Érzékelik a fényt, érzékelik a rezgéseket, a kártevőket, a sebeket. És erre reagálnak valahogy. De nem "fáj nekik" hisz nincsenek fájdalomérzékelő receptoraik, és nem is haragszanak.. :). Mint ahogy egy kutya sem "haragszik" (harag nem egyenlő az olvasatomban a dühhel). És igen, hangokat is érzékel (nem hall) pl kukorica növénykétől felvett "hangot" visszajátszottak egy sormintának, és az összes egy irányba kezdte fejleszteni a gyökérzetét.

Szóval nem a növények nem éreznek, de igen, érzékelnek, mint ahogy minden más élőlény is.
 
Az a baj az emberrel, hogy mindig emberi tulajdonságokban gondolkodunk, a dolgokat/élőlényeket emberi tulajdonságokal ruházzuk fel, ezt akarjuk belelátni.. Kedvenc vesszőparipám a kutya. Rengeteg magát jó gazdinak tartó ember úgy bánik a kutyájával, mint egy gyerekkel, emberrel. Pedig nem Homo sapiens sapiens.. hanem Canis familiaris, egy mádik faj, drasztikusan más viselkedéssel, viselkedési mintákkal. Erről nem is akarok regélni, rengeteg tudományos cikk van róla, hogy a kutyából hogyan csinál egy idegroncsot, ha nincs pontosan tisztázva a falkán belül a poziciója.... A növényekre ugyanez igaz. Az "érzelem" egy emberi tulajdonság. A növények nem érzelmesek.. (a természetben ez egyetlen más fajra sem igaz csak ránk) A növények érzékelnek. Ez teljesen más. Érzékelik a fényt, érzékelik a rezgéseket, a kártevőket, a sebeket. És erre reagálnak valahogy. De nem "fáj nekik" hisz nincsenek fájdalomérzékelő receptoraik, és nem is haragszanak.. :). Mint ahogy egy kutya sem "haragszik" (harag nem egyenlő az olvasatomban a dühhel). És igen, hangokat is érzékel (nem hall) pl kukorica növénykétől felvett "hangot" visszajátszottak egy sormintának, és az összes egy irányba kezdte fejleszteni a gyökérzetét.

Szóval nem a növények nem éreznek, de igen, érzékelnek, mint ahogy minden más élőlény is.
Olyan jó, hogy nem vagyok egyedül! 1001 köszönet, hogy leírtad mindazt, amit én nem tudtam volna ilyen frappánsan és tömören, @Sestertius .
 
Érdekes post.
Arról hallottátok hogy volt olyan kísérlet amiben 2 ugyanolyan de külön ültetett növény egyik kaspójára pozitív, másik kaspójára negatív szavakat írták és úgy is viselkedtek velük. A negatív kaspoban lévő növény szinte már teljesen el halt, a másik pedig szépen birjánzott.
 
Back
Oldal tetejére