• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Erdő - egy zöldfülű vergődései

Minden tiszteletem a tied a tervezes miatt. Kicsit @AmegA parosra emlekeztet... :)
A hatter kapcsan eszembe jutott valami....ha jol latom ott az akva mögött a könyha talalhato, es ezert el is akarod takarni a hatterrel a konyhat vagy a hütöt. Mi lenne, ha a hatteret ugy keszitened el, mint egy sziklavonulatot vagy igazi sziklakat szereznel be es kvazi egy hegyseg lenne hosszaban az akvarium közepen? Igy a latvany is termeszetes lenne, el lenne takarva a konyha is, meg a halak is körbe tudjak az egesz epitmenyt jarni, emellett mindket oldalrol nezhetö lenne....
Ilyesmikre gondoltam, csak közepen elhelyezve a sziklakat:
View attachment 70788
View attachment 70789

Köszönöm a válaszod.

Az adott képek számomra az aquascaping quintesszenciái. Egyszer mindenképpen akarok legalább egy ilyen akváriumot építeni. De ezt a vágyamat nem fogom tudni kiélni ezen az akváriumon.
Nincs is annál szebb, mint amikor egy fehér háttér előtt egy igazi, mini sziklavonulat sorakozik fel, és mint a madarak, úgy "repkedik" a halak az egészet körbe és körbe. De szerencsés az, aki annyira tehetséges, hogy ilyen alkotást tud teremteni otthonába. Nem is mennék el otthonról, csak az akvárium előtt ülnék, hogyha ilyenem lenne. :D

Igazi sziklákat (ekkora mennyiségben) nem merek beletenni az akiba. Egy tonnában határoztam meg a lélektani határt, mellyel a padlót terhelni merem.. Pont az összsúlycsökkentés érdekében szeretnék műanyag hátteret. Ez kiszorít legalább 200-250 kg vizet, cserébe a saját súlya nem haladja meg a 15-20 kg-ot. /Durva becslések alapján jutottam az eredményhez, senki ne vegye kp-nek./
 
Köszönöm a válaszod.

Az adott képek számomra az aquascaping quintesszenciái. Egyszer mindenképpen akarok legalább egy ilyen akváriumot építeni. De ezt a vágyamat nem fogom tudni kiélni ezen az akváriumon.
Nincs is annál szebb, mint amikor egy fehér háttér előtt egy igazi, mini sziklavonulat sorakozik fel, és mint a madarak, úgy "repkedik" a halak az egészet körbe és körbe. De szerencsés az, aki annyira tehetséges, hogy ilyen alkotást tud teremteni otthonába. Nem is mennék el otthonról, csak az akvárium előtt ülnék, hogyha ilyenem lenne. :D

Igazi sziklákat (ekkora mennyiségben) nem merek beletenni az akiba. Egy tonnában határoztam meg a lélektani határt, mellyel a padlót terhelni merem.. Pont az összsúlycsökkentés érdekében szeretnék műanyag hátteret. Ez kiszorít legalább 200-250 kg vizet, cserébe a saját súlya nem haladja meg a 15-20 kg-ot. /Durva becslések alapján jutottam az eredményhez, senki ne vegye kp-nek./
Ne légy kishitű....
Ilyen tervezéssel ez játszva menne neked.
...és ugyan az általam belinkelt akvák csodásak, és az Iwagumi mindig egy klasszikus marad, építésben ma már sokkal előrébb járnak a scaperek. Nem olyan nehezek ezek.
 
Hatodik bejegyzés;
Melyben –úgy gondolom-, sok férfi örömét leli majd, hiszen itt kiderül, mit is csinál egy unatkozó nő egyedül, a négy fal között,
avagy: otthoni üvegpolírozás.
Röviden: ,,Eltűntethetőek-e a karcok” kiértékelése /ld. negyedik bejegyzés/

Hangulatkeltő fülszöveg:
Csak, hogy a lehető legtöbb sztereotípiának megfeleljek, első előkészületi lépésként felvettem egy rózsaszín nadrágot. Majd elolvastam a gép használati utasítását –németül- melyből nem derült ki számomra minden teljesen, de mély spontánatiás hívőhöz méltóan gondoltam: ,,majd csak rájövök közben”.
Azt a tippet kaptam, hogy nagyon vigyázzak a porral. Ezt megfogadva tisztító benzinnel, és ablakmosó folyadékkal a lehető legtisztábbra töröltem a kezelni kívánt felületet.

Maga a polírozás

Nem szeretek semmit sem csinálni, hogyha a hátterben nem beszél valaki, vagy nem szól zene. Az alkalomhoz méltó zeneválogatást el is indítottam (Rolling Stones, Rammstein, Gun’s N’ Roses, Nirvana)- ez mondjuk a későbbiekben teljesen értelmetlennek bizonyult, hiszen a polírozógéptől gyakorlatilag semmit sem lehet hallani.
Hogy kifezetődő-e „bummbele embernek” lenni, azt mindenki döntse el magában. Senkit sem szeretnék befolyásolni, de a következő illusztrációk tökéletes mintapéldái a spontanitás eredményének:
A polírpasztát egyenletesen eloszlattam a polírozó korongon:
3030975-20190111-A1vb4g.jpg
Majd – a felülethez nagyon közel, minimális fordulatszámon /1000 pro min/ bekapcsoltam a gépet:

3030976-20190111-AzJCww.jpg

A kép nem adja teljes mértékig vissza az eredményt, de 8 méteres körzetben, a padlótól a plafonig mindent belepett a polírpaszta. :D

Második nekifutásomkor a polirpaszta már magától szépen elegyenlítette magát, így megkezdődhetett maga a munka. A gép leírása szerint a polírozást érdemes alacsonyabb fordulatszámon végezni, így 2000fodulat/perc fölé sosem engedtem a gépet.
Első tapasztalatok: 10 perc se telt el, mikoron megtartottam az első pihenőmet. :D Most már értem, hogy az autójavító-fényező szakembereknek miért van akkora karjuk, hogy Hulkot szkanderben szemmel vernék.
De nem lustálkodtam sokáig, a fél órás szünetemben azért még meg is ebédeltem.

Másodjára addig csináltam, amíg mind az üveg, mind a gép fel nem melegedtek. Ez olyan fél óra lehetett. /Ekkorra az erőfeszítések következtében nem csak a vállamba, karomba, de még a tenyereimbe is szörnyűséges görcs költözött./
Az eddigi eredményt látva (vagyis nem látva) eléggé elkeseredtem, mert csak annyit értem el, hogy a résekbe beült a polírpaszta, én elfáradtam, a lakásban pedig (nem tudom, hogy a polírpasztának köszönhetően-e), olyan szag terjengett, mintha ,,fűszeres dióval töltött, vörösfarkú boa, szedres vaníliamártásban” készült volna vacsorára- egy héttel ezelőtt... és azóta is hűtetlenül lágyan sorvadozna a konyhapulton.
Az első havat nem csak gyönyörködésre lehet ám használni; gondolkodás nélkül kicsaptam az erkélyre a meleg polírozógépet.

Harmadik nekifutás: Ha itt nem lesz semmi látható, akkor a projektet sikertelenként könyvelem el.
A képeken –melyek minőségéért elnézést kérek- annyira nem látszódik, hogy eltelt az ,,előtte-’k” és az ,,utána-’k” között három óra /jó abból maximum egy óra produktivitás/, és a valóságban a helyzet nagyjából ugyanez. :D

Tehát a képek:
Előtte
3031070-20190111-t6KM0f.jpg
Utána
3031086-20190111-qjBsle.jpg
Előtte
3031071-20190111-4XDiQS.jpg
Utána
3031105-20190111-QSRZBN.jpg
 
Előtte
3031084-20190111-0lOyjL.jpg
Utána
3031091-20190111-fkTeCL.jpg
Előtte
3031085-20190111-riwGaZ.jpg
Utána
3031090-20190111-j8Nk3W.jpg
Fázit:
A nagyon-nagyon vékony, és körömmel nem érezhető karcok eltüntethetőek (pl. ld.: 3. kép X karc), de ezek amúgy sem zavaróak /engem legalábbis egyáltalán nem zavarnak/.
A mélyebb –körömmel is érezhető- karcok eltávolításához vagy durvább polírozófej, vagy sokkal több idő és türelem, vagy hozzá értő ember kell.
A projektet SIKERTELEN-ként könyvelem el.

/Ugyanitt alig használt polírozógép eladó. :D/
Köszönöm, hogyha végigolvastad.

Ui.: Bocsi, hogy két részletben ment, túl bőszavú vagyok, és a rendszer nem engedett egyszerre ennyi mindent elküldeni.
 
Ne légy kishitű....
Ilyen tervezéssel ez játszva menne neked.
...és ugyan az általam belinkelt akvák csodásak, és az Iwagumi mindig egy klasszikus marad, építésben ma már sokkal előrébb járnak a scaperek. Nem olyan nehezek ezek.

Köszönöm motivációs szavaid.:giggle:
Akkor lehet, hogy én túldimenzionálom az egészet?
Például amikor utána szeretnék nézni a hegységképződéseknek, hogy a festés alkalmával a sziklák mintázata a lehető legélethűbb legyen?:unsure:
 
Szia!
Nekem csak egy kerdesem van:Mi a fenenek vettel egy ilyen karcos akvariumot?
Ennek több oka is lehet:
anyagi keret,
lehet, hogy nagyon kedvező áron jutott hozzá,
ekkora kell a megfelelő térelválasztáshoz,
ez volt a közelben stb. stb,
plusz még ha karcos is, örömet okoz a vele való foglalkozás.
De hagyom @bamboocha46 -t, hogy ezt megválaszolja.
Ja, és drága @kuchi kolléga, finomabban is megszólíthatod az új fórumtagunkat....
Te is ismered a fórumot, ez nem erről szól.
 
Szia!
Nekem csak egy kerdesem van:Mi a fenenek vettel egy ilyen karcos akvariumot?

Az akvarium hirtelen felindulasból lett megvásárolva. Rossz kedvem volt, és egyszerre felszabadulnak éreztem magamat. Annyira paradox érzelmeiem voltak, hogy el kellett terelnem a figyelmemet. /A legtöbb nő ilyenkor vásárol 28 pár cipőt, melyekről két héten belül kiderül, hogy mindegyik hordhatatlan, mert ebből 12 pár ronda, 4 pár túl nagy, 14 pár túl kicsi, 5-höz nincs hozzá passzoló ruha stbstb. Én ezzel szemben vettem egy karcos akvariumot. Na :D/
Egyébként a mélyebb karcolásokat szállítás során szenvedte el + a helyzet annyira élőben nem olyan durva mint a képeken ;).
 
Ennek több oka is lehet:
anyagi keret,
lehet, hogy nagyon kedvező áron jutott hozzá,
ekkora kell a megfelelő térelválasztáshoz,
ez volt a közelben stb. stb,
plusz még ha karcos is, örömet okoz a vele való foglalkozás.
De hagyom @bamboocha46 -t, hogy ezt megválaszolja.
Ja, és drága @kuchi kolléga, finomabban is megszólíthatod az új fórumtagunkat....
Te is ismered a fórumot, ez nem erről szól.

Vegülis kedvező áron jutottam hozzá, a vételárért tovább fogom tudni adni, ha majd megunom.

Egyáltalán nem akartam térelvalasztót, először nem is itt helyezkedett el. Egy baratnőm vetette fel, hogy nem-e lenne jelenlegi helyén megfelelőbb- és kipróbálva nekem is jobban tetszett igy. :)

Minden vélemény érdekel, nem is tűnt fel, hogy kuchi hozzászólása akár durvaként értékelhető lehet. :D egyébként meg igaza van, másik AQ-t kellett volna választanom.

De így legalább megtudtam, hogy az üvegpolírozas tehetsége NEM egy rejtett képességem, melyet a világra kell szabadítani.
 
Hogy tud szállitás közben karcolódni? Húztad a földön?

Méreteinket összehasonlítva sanszosabb lett volna hogy az akvárium húzott engem.
A liftbe be- és kihelyezés közben, oldalra álltva csúsztatták egy kicsit a földön...:mad:

Én meg olyan eufórikus állapotban voltam /akvaristának az újabb üveg olyan, mint drogosnak egy újabb lövés.. legalábbis az én esetemben/, hogy először fel sem tűnt az esztétikai hiba...csak másnap.

De ettől az üveg legalább egyedi, tuti nincs senkinek ilyen "ujjlenyomatúja" otthon. :p
 
Ennek több oka is lehet:
anyagi keret,
lehet, hogy nagyon kedvező áron jutott hozzá,
ekkora kell a megfelelő térelválasztáshoz,
ez volt a közelben stb. stb,
plusz még ha karcos is, örömet okoz a vele való foglalkozás.
De hagyom @bamboocha46 -t, hogy ezt megválaszolja.
Ja, és drága @kuchi kolléga, finomabban is megszólíthatod az új fórumtagunkat....
Te is ismered a fórumot, ez nem erről szól.
Ebben nem volt semmi durva.Csak egy kérdés volt.Nem értem miért?
 
Szia/sztok!

Köszönöm tanácsod. Meggyőztetek a szűréssel kapcsolatban, be fogok szerezni még egy külsőt.
A sera befogadóképességét milyen mértékegységben kívánod megismerni?:D Négy "tálcányi" anyagnak enged helyet. Jelenleg kettőben Spirolax (összesen három "hálónyi") és kettőben fekete gyári szivacs került elhelyezésre.

Az amano lesz benne az egyedüli garnéla. Remélem, a Vitorláshalak békén fogják őket hagyni.

A fény tetőbe épített. Eredetileg a fal mellett szerettem volna elhelyezni az akváriumot, de súlyából adódóan ezt a lépést nem mertem megtenni. Így sajnos lehetőségem sincs, máshova elhelyezni a fényt. /A plafonba fúrni nem tudok, alkalmatlan vagyok ilyen feladatokra./
Van lehetőségem a napfény kizárására, de nem szeretném egész napra kriptaszerűvé varázsolni a NAPpalit. :D

A 3D-s háttér nem a konyha kitakarására szolgál. Mivel vastag fekete kerettel rendelkezik az adott akvárium, ezért annyira nem ragaszkodok hozzá. Úgy tekintek rá, mint egy gyakorló akváriumra, amin minden (akvarisztikával kapcsolatos) kíváncsiságomat kiélhetem. Egyébként sokáig gondolkoztam, hogy lehetne-e mobil hátteret létrehozni, de arra jutottam, hogy nem...
Ha majd már elégedetlen leszek a 3D-vel (legyen az algás mágnesességéből adódóan, vagy csak mert megunom, vagy bármi más miatt), akkor vagy eladom az akváriumot, vagy felhasználom valami másra (nemrég olvastam egy hüllős, orchideás naplót, teljesen lenyűgözött;)).

Minden jót,
Eszter
A ragasztó pisztoly elméletileg oldódik, elengedi a ragasztott felület a vízben (olvastam). Mivel a csempe ragasztó cement alapú, a cement mészkőből van így keményítheti a vizet (ezt is itt olvastam).
 
Aludtam rá még párat, és csak-csak nem fejlődtem még mindig odáig, hogy hallgassak a nálam tapasztaltabbakra- így megrendeltem a dolgokat a háttérhez. Deeee, kérlek titeket, ez ne tántorítson senkit sem vissza attól, hogy a jövőben tanácsokkal és tippekkel lássatok el! Dolgozom (jó még nem de majd fogok…) a makacsságomon.

Cserébe, amikor 3-4 hónap múlva az ötödik elektromos fogkefét dolgoztatom halálra a háttér pucolása közben, írhatjátok, hogy ,,én szóltam előre”.
Ez meg a személyiségfejlődésemre lesz jó hatással, ekkora hátha tényleg elkezdtek majd dolgozni a makacsságomon. :)
 
Aludtam rá még párat, és csak-csak nem fejlődtem még mindig odáig, hogy hallgassak a nálam tapasztaltabbakra- így megrendeltem a dolgokat a háttérhez. Deeee, kérlek titeket, ez ne tántorítson senkit sem vissza attól, hogy a jövőben tanácsokkal és tippekkel lássatok el! Dolgozom (jó még nem de majd fogok…) a makacsságomon.

Cserébe, amikor 3-4 hónap múlva az ötödik elektromos fogkefét dolgoztatom halálra a háttér pucolása közben, írhatjátok, hogy ,,én szóltam előre”.
Ez meg a személyiségfejlődésemre lesz jó hatással, ekkora hátha tényleg elkezdtek majd dolgozni a makacsságomon. :)
Az akvarisztikában mindenki a saját bőrén tanul. 2 hónapon belül 3 szűrőt vettem még a kezdetek kezdetén, mert "ugyan, elég lesz az is". Szerintem inkább mi kérünk téged, hogy egy algabumm ne tántorítson el a hobbitól. ;)
Működhet simán háttérrel, akadnak példák a fórumon is, szóval nincs kőbe vésve, hogy algás lesz. Inkább csak egy lehetséges hibafaktor, ami sajnos elég nagy százalékban be is jön. Drukkolunk, hogy nálad ne így legyen. :)
Mellesleg, ha ennyire szeretnéd, és ennek ellenére hallgatsz ránk, valószínűleg nagyon sokáig bánnád, hogy nem mertél belevágni. Állj ki az elhatározásaid mellett bátran, senki nem azt mondta, hogy nem fog működni, csak hogy rizikós. :)
 
Hetedig bejegyzés – Projekt – Otocinclus szaporítás;
Előrelátható projektkezdés: 2019.02.13 /vaagy, ha nagyon türelmetlen lennék, akkor 2019.01.27/

3033697-20190113-xBSCSm.jpg

Előtörténet: Ugyan viszonylag olcsón beszerezhető halakról van szó, de egy rész borzasztóan megsínylik a szállítást /arról nem is beszélve, hogy abba simán belehalnak, ahogy mifelénk kierőszakolják őket a medencéből/, másrészt a guppi-szaporításon túl lévő dolgokba is szeretném magamat belevetni. (Ez számomra azt jelenti, hogy a guppik olyan halak, amiből összetesz az ember hármat, és két hónap múlva lesz belőlük nyolvannyolcmillió guppi; ezzel szemben nagy szerencse kell ahhoz, hogy az akváriumba dobált otocinkluszok sokasodjanak.)
Harmadrészt pedig később –ha végre találok- mindenképpen sokasítani szeretném a gyönyörűséges Otocinclus Cocama /Zebra Otocinclus/ névre hallgató tüneményeket, melyeket szinte csak vadon befogott példányok formájában szokás árulni. Nem szeretem, hogyha a természetet ritkítják és károsítják csak azért, hogy nekünk otthon szép halacskáink legyenek. És az ő szaporításukhoz a sima Otocinclusok tenyésztése során szerzett /esetleges/ tapasztalat biztosan nem lesz káromra.


Első lépésben azzal a ténnyel kellett szembesülnöm, hogy a kereskedésben ,,Otocinclus affinis” néven árult hal szinte sohasem Otocinclus affinis. Jelenleg nyolc példányom van, ebből egy valóban Otocinclus affinis (Macrotocinclus affinis), a többiek pedig valószínűleg Oto. Huaorani-k vagy O.Vitatusok. /a beazonosításuk iszonyú nehéz, mert a legkisebb stressz-helyzetre is totális színvesztéssel reagálnak, egyébként meg annyira félénk halak, hogy alig-alig látni őket./

Eeezt azért jó tudni, mert egészen eltérő környezeti szükségleteik vannak. /Az affiniseknek 18-22 °C-s víz kell, a Huaoraniknek pedig 26-30 °C -> a Huaoraniket/Vitatusokat egy hónapig az „Endlerguppy-nemének-függvénye-a-hőmérséklet-jegyében/19 °C-s-vízben-a-kicsik-mekkora-százalékban-lesznek-hímek-tesztmedencében” éltek, és nem lett különösebb bajuk, de a bettás, 26-27 °C-s vízben /ami egyben „Endlerguppy-nemének-függvénye-a-hőmérséklet-jegyében/26 °C-s-vízben-a-kicsik-mekkora-százalékban-lesznek-hímek-tesztmedenceként” is üzemel/ látványosan jobban érzik magukat.


Tehát, most már tudtam, hogy a medencéimben Oto valószínűleg Huaoranik/Vitatusok vannak, és nekik a jó közérzethez /ami ügye majd koitálásban fog remélhetőleg kulminálni/ a következő paraméterekre van szükségük:
Hőmérséklet: 26-30°C (Huaoranik esetén) /25-28°C (Vitatusok esetén)
GH: 4-12°d
PH: 5-7

Projekt:

Mi kell ahhoz, hogy a hím Oto nekiessen a nőstény Oto-nak?
Eddigi utánaolvasásaim alapján nagyon sok paradoxba ütköztem. Néhol –jellemzően magyar oldalakon- azt írják, hogy nagyon egyszerű a szaporításuk, máshol –jellemzően német oldalakon- pedig szinte lehetetlen tartják az Oto-k szaporítását. A magyar oldalakon azt is írták, hogy sokszor vegyes medencébe is lepetéznek. Én ezt eddig még nem tapasztaltam /ámbár a lágyabb vizes tartás óta már párszor láttam, hogy az egyik meghajlítva táncol a másik előtt, de nem lett belőlük eksön/.

Így arra jutottam, hogy kicsit befolyásolnám a halak szaporodási kedvét a következő módon:

1.) Beszerzek egy 30-maximum 60 literes akváriumot /iih, na most buktam le: persze-persze csak Oto-tenyésztés miatt kell egy újabb AQ...:X3:)
2.) Hozatok 3 nőstény, és 2 hím Oto-t (ha hozatom, akkor direkt a nagyüzemből jön, így valószínűbb, hogy egy fajta érkezik; plusz eggyel kevesebb költözéses-stresszt kell átélniük) //Az enyéimet nem zaklatom, ők maradnak szépen a megszokott helyükön :p//
3.) Az ideális feltételeket megteremtve (visszasózott RO víz; hőmérséklet, nyugalom) magukra hagyom őket (az egészet leviszem a pincébe, és csak napi egy etetéskor zavarom őket). Heti egy alkalommal ellenőrzöm, hogy:
a.) raktak-e petéket
b.) táncikálnak-e a fiúk a lányok előtt.
-> ha a.) teljesül, akkor kiveszem az összes felnőttet, és nagy örömmel várom, hogy a kicsik kikeljenek. Ekkor friss artémián, „elalgásodott kövön”, leforrázott zöldségeken, JBL Garnéla bogyón és spirulán nevelem őket 1cm-es korukig. Ekkor átkerülnek egy közös medencébe
-> ha b.) teljesül, de a.) nem akar, akkor intenzívebb stimulációba kezdek úúgymint

3/b/I. A víz hőmérsékletét estére hagyom lezuhanni 25°C-ra, reggel pedig lassan visszafűtöm 28°C-ra. -> ha nem kezdenek egy héten belül ikrarakásba, akkor sem fogom ezt a projektet sikertelennek elkönyvelni, meeert ezt nem fogom annyiban hagyni. :D
3/b/II. Továbbkutakodok, és új ismeretekkel gazdagodva újra nekilátok… de, szerintem idáig nem kell elfajulnia az egésznek.



Felhasznált irodalom:

https://www.remowiechert.de/otos.html


http://www.nigro.hu/2009/02/14/otocinclus-affinis/

https://www.aquaristik-live.de/threads/otocinclus-zucht.27487/



Kérdéseim:

Ki mire használja az RO készülék „ szennyvizét”? /Nekem kertem nincs, ahol locsolhatnék, szobanövényeim mind lágy vizet igényelnek, a WC-tartályba nem tudom átvezetni a „RO szennyvizet” mert zárt rendszerben van, a fürdővizemre meg csak ritkán tudok/vagyok hajlandó 3-4 órát várakozni./

Van akinek már sikerült otthon Oto-kat szaporítani, és a kicsiket felnevelnie? Megosztaná velem ez ide vonatkozó tapasztalatait?
 
Back
Oldal tetejére