• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Erdő - egy zöldfülű vergődései

bamboocha46

Mágus
Első bejegyzés, az akvarium törtenete, jövője nagyvonalakban

2018-as év végén, hirtelen felindulásból vásároltam egy 648 literes, használt, 180*60*60 cm-es akvariumot, némi hozzátartozó felszereléssel, bútorral.

Ennek az akvariumnak a fejlődését leginkabb itt tudom feljegyezni, ezért is indítok egy új bejegyzést.

Sok új dolgot szeretnék ezzel az akvariummal kipróbálni, amiről eddig csak olvastam, de személyes tapasztalatot szerezni még nem tudtam.

Ezeket a számomra még új dolgokat mindig -még a megvalósítás előtt- feljegyzem itt, a fórumon, és arra kérlek titeket, hogyha mármi észrevételetek, tanácsotok van, azt osszátok meg velem.
 
Második bejegyzés - Akvarium paraméterei, elkepzelt berendezes, ill. lakók bemutatása

Akvarium paraméterei
Méret: 180 x 60 x 60 cm
-Űrtartalom: bruttó 648 liter
-Szűrő: sera fil bioactive 400 +UV -külső +
EHEIM PowerLine XL, 3 Modul; belső
-Vilagítás: 2 x 140 cm hosszú fénycső. /Az eladó elmondása szerint az egyik 8 hónapos, a másik másfél éves. - mielőtt új csöveket vennék, kipróbálom öket használat közben. /
- Az akvarium középen merevített, fekete műanyag lapokkal igény szerint lefedhető.
- CO2: első nekifutásra megpróbalnám anélkül, igény esetén próbalkoznék folyékony szénnel, széntabival, bio co2-vel. Teljes sikertelenség eseten ehhez még visszatérünk.
- Fűtő: Eheim Jäger 300w /600-1000 l/
- GH 8-10 körül
- hömérséklet 26 °C

Tervezett Berendezés
- saját kezűleg készített, sziklafalat felelevítő sötét szürke-fekete-feher, 3D-s háttér
- aljzat: a már alaposan megmosott, sötétvörös 2-5 mm-es, lekerekített szemcseméretű kavics / -ca 100 liter
- ugyanekkora, vilagosabb színű kavics, mellyel később egy folyót/patakot kívánok imitálni.
- egy- a talajt majd' teljesen befedő háló, melyere előzetesen lángmoha /Taxiphyllum sp. 'Flame' / kerül rögzítésre
- egy csomó faág vagy gyökér, melyek alakjai pici /30-45 cm/ fákra emlékeztetnek
- néhány - a háttérrel azanos megjelenésű- home-made bújóka

Tervezett Lakók
- 15-30 Amano Garnela
- 20 törpe szívóharcsa (Otocinclus), ha találok, akkor zebra-otocinclus
- 25 Vörösfejű pontylazac (Hemigrammus bleheri)
- 2 pár; 4 db Pillangó törpesügér (Mikrogeophagus ramirez)
- 1 vagy egy pár L46, vagy hasonló méretű és igényű, de megfizethetőbb harcsa
- 3-5 Vitorláshal (Pterophyllum scalare)
(- A már meglévő 10 vörös neon is bekerülne, amíg ki nem hal belőlük 4, utána elajándékoznám a maradékot;
- A már meglévő betta is bekerül, amennyiben viselkedése kompatibilis lesz a többi hallal.)



Kérdéseim:
-Elég lesz ez a két szürő, vagy egészítsem ki egy újabb külső szűrővel?
- ha a fényforrást cserélni kell, mit ajánlotok?
- megfelelő a lakók száma, es összeférnek egymással? /A diszhal.info leírásai alapján keménység, és hőmérséklet függvényébena felsorolt halak igényei figyelembe véve, öaazeillenek. De viselkedésük alapján is?/
 
Harmadik bejegyzés-
Első projekt: a butor dizájnjának megváltoztatása

Amikor megvettem az akváriumot, úgy képzeltem, hogy a fa bútor nagyon jól fog passzolni a parkettához. Ami végülis így is volt valamennyire, de mégsem tetszett összességében, ezen kívül túl nagy volt a kontraszt a fa bútor, es az akvárium fekete -szilikon kerete között.

Projekt:
Legyen fekete a bútor, de úgy, hogy az ne legyen maradandó.
-Megoldás: ismerkedjünk meg jobban az öntapadós bútorfóliakkal.

Hosszas böngészést követően meg is rendeltem két tekercs à 61 x 500 cm fóliát /35€- 10.000 Ft/.

Állapotfotók:

Így nézett ki
3029489-20190110-6vjghD.jpg

Első próba
3029496-20190110-juLp6i.jpg

Már csak a fal felőli oldalak hiányoznak
3029497-20190110-BqKKge.jpg

Fázit
Én külsőre elégedett vagyok vele, eddig (2 hét tapasztalata alapján) tartós, és vízálló.
Viszont elég sokaig tartott felragasztani, macerás volt, hogy egy kártyával szépen el kellett simogatni a benn maradt levegő bubikat. /Ha más is kedvet kapna, akkor annyi tippet tudok adni, hogy azokat a buborékokat, melyek nagyon maradnának, csak szúrjuk meg egy tüvel, simogassuk el a fóliat, es el is tünnek, mint a kámfor./
 
Negyedik bejegyzés- csökkenthetőek a karcok?

Szállítás közben - a már alapból enyhén karcos- üveget sikerült több oldalán is szépen vegighúzni a földön, amitől elég csúnya sérüléseket szenvedett el.

A sarkai enyhén megcsorbultak /ez mondjuk annyira nem zavar, kitöltöttem szilikonnal/.
Viszont a karcok - feltöltve csak bizonyos szögekből látszódnak- azok zavarnak.
Hosszasan böngesztem, hogy mit lehet ilyenkor tenni. A legtöbb válasz arra irányult, hogy ilyenkor meg kell fordítani az akvariumot. Na igen ám, de nekem - sajnos megfordítva is karcos.
Valaki viszont arról számolt be, hogy egy budapesti üveges, valamilyen csoda polírozóval szinte tökeletesen kijavította a hibákat. Budapesttől sajnos már messze elék, az itteni üvegesek megfizethetetlenek, egy polírozót meg mindig is szerettem volna.

Projekt:
Meg is rendeltem a gépet /auto szélvédőkhöz hasznalható/ illetve rendeltem egy palack üvegpolírozó folyadékot.

Az esztétikai polírozásra előreláthatólag jövő hét elején kerül sor, ekkor beszámolok - és képekkel illusztrálom- a projekt sikerességéről/sikertelenségéről.
 
Szia!
Szép méretek, sok sikert vele. Pár megjegyzés és jó tanács.
Ha teljesen kezdő vagy növényes akvarisztika terén, azt a 3D hátteret meggondolnám. Remek algamágnes, és ekkora méretben lehetetlen lesz szépen letakarítani, ha esetleg elburjánzana rajta valami.
Ha co2 lesz, azt a tablettát felejtsd el. Haszontalan cucc, olyan, mintha beledobnál egy pezsgőtablettát, a fehér hab ott fog csücsülni a víz tetején. Ekkora méretben inkább nagynyomásút rakj össze, ha mindenképpen szeretnél majd később. A folyékony co2 nem igazi co2, azt nyugodtan lehet napi szinten adni lowtechben is, inkább csak kis segítség a növényeknek a fejlődéshez.
A technikai részhez majd az okosabbak hozzászólnak. :)
 
Negyedik bejegyzés- csökkenthetőek a karcok?

Szállítás közben - a már alapból enyhén karcos- üveget sikerült több oldalán is szépen vegighúzni a földön, amitől elég csúnya sérüléseket szenvedett el.

A sarkai enyhén megcsorbultak /ez mondjuk annyira nem zavar, kitöltöttem szilikonnal/.
Viszont a karcok - feltöltve csak bizonyos szögekből látszódnak- azok zavarnak.
Hosszasan böngesztem, hogy mit lehet ilyenkor tenni. A legtöbb válasz arra irányult, hogy ilyenkor meg kell fordítani az akvariumot. Na igen ám, de nekem - sajnos megfordítva is karcos.
Valaki viszont arról számolt be, hogy egy budapesti üveges, valamilyen csoda polírozóval szinte tökeletesen kijavította a hibákat. Budapesttől sajnos már messze elék, az itteni üvegesek megfizethetetlenek, egy polírozót meg mindig is szerettem volna.

Projekt:
Meg is rendeltem a gépet /auto szélvédőkhöz hasznalható/ illetve rendeltem egy palack üvegpolírozó folyadékot.

Az esztétikai polírozásra előreláthatólag jövő hét elején kerül sor, ekkor beszámolok - és képekkel illusztrálom- a projekt sikerességéről/sikertelenségéről.
Jo kis projektnek indul, majd tajekoztass, kivancsi vagyok, hogy hogyan sikerült a karcokat eltüntetni.
Jo helyen legyen az akvarium, arra figyelj mindenkeppen, hogy ne kapjon temeredek közvetlen napfenyt, ha jol latom pont rasüt a nap...
Mivel ez inkabb terelvalaszto akvarium, en sem epitenek bele hatteret, persze ez a te döntesed. Egy terelvalaszto akvarium akkor jo, ha mindket oldala lathato...
A szüresröl: ez a Sera szürö nagyon-nagyon kicsi lesz ide, Eleve csak 400 literig ajanlott, szerintem meg a low tech kategoriaban is edeskeves lesz ide. Ide Minimum kettö Tetra 1200 EX vagy valamilyen kettö böszme Eheim szüröt javaslok.
CO2: ha lesz, ekkora meretben csakis palackos, ha nem lesz, akkor meg ne legyen csak Easy carbo.
Mohatalaj: algamagnes, de gyönyörü, de ilyen kis szüressel, iszonyat mennyisegü mulm es kosz fog megülni benne, azt napi szinten kell legyezgetni, proszivozni, baromi kemeny munka, plane ekkora meretben, es vonzza majd az algakat.
Sok sikert neked, kivancsian varjuk a fejlemnyeket es üdv itt köztünk!:)
 
Szia!
Szép méretek, sok sikert vele. Pár megjegyzés és jó tanács.
Ha teljesen kezdő vagy növényes akvarisztika terén, azt a 3D hátteret meggondolnám. Remek algamágnes, és ekkora méretben lehetetlen lesz szépen letakarítani, ha esetleg elburjánzana rajta valami.
Ha co2 lesz, azt a tablettát felejtsd el. Haszontalan cucc, olyan, mintha beledobnál egy pezsgőtablettát, a fehér hab ott fog csücsülni a víz tetején. Ekkora méretben inkább nagynyomásút rakj össze, ha mindenképpen szeretnél majd később. A folyékony co2 nem igazi co2, azt nyugodtan lehet napi szinten adni lowtechben is, inkább csak kis segítség a növényeknek a fejlődéshez.
A technikai részhez majd az okosabbak hozzászólnak. :)

Köszönöm a tanácsaidat.


A 3D hátterre mindenképpen szükség lesz (magyarazad ld. majd a kov. projekt bejegyzésben). Ez egyebkent a harmadik akim lesz, es nem szeretnem hagyni, hogy akármi is elburjanzzon rajta. :O egy termeszetes enyhe algásodás szerintem csak javithat majd rajta, de azért burjanzàst nem szeretnék. Eddigi tapasztalataim alapján a nálam megjelenő algákkal - a pontalga kivételével az otocinclusok szorgalmasan lelegelik. Remélem, itt is jó tisztító szolgáltatást fognak nyújtani.

CO2- t meg nem tudom, még azt sem tudom pontosan, milyen növények lesznek, es igy lehetetlen eldöntenem, hogy kell-e palackos co2.
 
Jo kis projektnek indul, majd tajekoztass, kivancsi vagyok, hogy hogyan sikerült a karcokat eltüntetni.
Jo helyen legyen az akvarium, arra figyelj mindenkeppen, hogy ne kapjon temeredek közvetlen napfenyt, ha jol latom pont rasüt a nap...
Mivel ez inkabb terelvalaszto akvarium, en sem epitenek bele hatteret, persze ez a te döntesed. Egy terelvalaszto akvarium akkor jo, ha mindket oldala lathato...
A szüresröl: ez a Sera szürö nagyon-nagyon kicsi lesz ide, Eleve csak 400 literig ajanlott, szerintem meg a low tech kategoriaban is edeskeves lesz ide. Ide Minimum kettö Tetra 1200 EX vagy valamilyen kettö böszme Eheim szüröt javaslok.
CO2: ha lesz, ekkora meretben csakis palackos, ha nem lesz, akkor meg ne legyen csak Easy carbo.
Mohatalaj: algamagnes, de gyönyörü, de ilyen kis szüressel, iszonyat mennyisegü mulm es kosz fog megülni benne, azt napi szinten kell legyezgetni, proszivozni, baromi kemeny munka, plane ekkora meretben, es vonzza majd az algakat.
Sok sikert neked, kivancsian varjuk a fejlemnyeket es üdv itt köztünk!:)

Minden projektem megtervezéséről, kivitelezéséről és végeredményéről igyekszem majd beszámolni. ;)

Az akvariumot ennél árnyékosabb helyre sajnos nem tudom elhelyezni. :( A lakás hosszúkás, es az egyik falszakasz végig van ablakokkal.
De egyebként nem jut túl sok fény a lakásba, a fikusz és az orchideák még közvetlenül az ablak mellett is fényhiànyban szenvednek.

3D háttér: most sem látszódik az akvarium teljes egészében mindkét oldalról, mert közvetlenül mögötte hűtőszekrény illetve konyhabútor terül el. Elkepzeléseim szerint a háttér háromszög alakú lesz, de erről részletesebben, kozerthetőbben a következő Projekt bejegyzésben szeretnék írni. :)

Szűrő: én is kicsit kevésnek érzem, meg így, belső szűrővel is kiegeszítve....deee csak kb 400-450 liter vizzel szeretném feltölteni. (Magyarázat a kov. Projekt bejegyzésben lesz. :D)

Mohatalaj: az a baj velem, hogy rendkívül befolyasolható vagyok, es úgy egy éve olvastam -ha jól emlékszem nigro blogjában-, hogy minden akvarista álma egy szepen fuvesített akvárium. - hát azonnal fanatikussá váltam, és nem tudom elképzelni az új AQ-t zöld talaj nélkül.
Eddigi probálkozásaim alkalmával arra jutottam, hogy a HC túl lassan nő /meg egy rossz tulajdonságom: nagyon-nagyon türelmetlen vagyok/, a különböző fű alakú növenyeket a halak vagy kirágják, vagy porszívózás alkalmával kiszippantom őket, vagy nemes egyszerűséggel nem tudok nekik megfelelő körülményeket teremteni, es stagnálnak. Viszont a lángmohával vegzett kiserletem a harminc literes akiban, egesz okés.
Abban igazad van, hogy nagyon jól meglapul kozte a mulm, és hogy rendszeresen söprögetni kell, meg porszívózgatni, es hogy ez 1m^2- en igen időigényes. Deháát... A szépségért meg kell szenvedni- hallottam kislány koromban sokaktól.
Algásodassal eddig -ca 3 hónap- a lángmoha esetén nem talalkoztam.

Köszönöm üdvözlésedet. Örülök, hogy végre rászántam magam a regisztrációra, es hogy a közösség tagja lehetek. Már egy éve figyellek és olvaslak titeket- lassan kezdtem magam úgy érezni, mint egy csendes, perverz kukkoló. :D
 
Minden projektem megtervezéséről, kivitelezéséről és végeredményéről igyekszem majd beszámolni. ;)

Az akvariumot ennél árnyékosabb helyre sajnos nem tudom elhelyezni. :( A lakás hosszúkás, es az egyik falszakasz végig van ablakokkal.
De egyebként nem jut túl sok fény a lakásba, a fikusz és az orchideák még közvetlenül az ablak mellett is fényhiànyban szenvednek.

3D háttér: most sem látszódik az akvarium teljes egészében mindkét oldalról, mert közvetlenül mögötte hűtőszekrény illetve konyhabútor terül el. Elkepzeléseim szerint a háttér háromszög alakú lesz, de erről részletesebben, kozerthetőbben a következő Projekt bejegyzésben szeretnék írni. :)

Szűrő: én is kicsit kevésnek érzem, meg így, belső szűrővel is kiegeszítve....deee csak kb 400-450 liter vizzel szeretném feltölteni. (Magyarázat a kov. Projekt bejegyzésben lesz. :D)

Mohatalaj: az a baj velem, hogy rendkívül befolyasolható vagyok, es úgy egy éve olvastam -ha jól emlékszem nigro blogjában-, hogy minden akvarista álma egy szepen fuvesített akvárium. - hát azonnal fanatikussá váltam, és nem tudom elképzelni az új AQ-t zöld talaj nélkül.
Eddigi probálkozásaim alkalmával arra jutottam, hogy a HC túl lassan nő /meg egy rossz tulajdonságom: nagyon-nagyon türelmetlen vagyok/, a különböző fű alakú növenyeket a halak vagy kirágják, vagy porszívózás alkalmával kiszippantom őket, vagy nemes egyszerűséggel nem tudok nekik megfelelő körülményeket teremteni, es stagnálnak. Viszont a lángmohával vegzett kiserletem a harminc literes akiban, egesz okés.
Abban igazad van, hogy nagyon jól meglapul kozte a mulm, és hogy rendszeresen söprögetni kell, meg porszívózgatni, es hogy ez 1m^2- en igen időigényes. Deháát... A szépségért meg kell szenvedni- hallottam kislány koromban sokaktól.
Algásodassal eddig -ca 3 hónap- a lángmoha esetén nem talalkoztam.

Köszönöm üdvözlésedet. Örülök, hogy végre rászántam magam a regisztrációra, es hogy a közösség tagja lehetek. Már egy éve figyellek és olvaslak titeket- lassan kezdtem magam úgy érezni, mint egy csendes, perverz kukkoló. :D
Akkor kíváncsian várjuk a kiegészítő magyarázatokat.:)
A szűrést tuningolni kell, vagy egy nagy NPT akvát összedobni.:)
Ha mégis meggondolod, ajánlom a parvulat vagy montecarlot gyepnövénynek...akár low-tech-ben is növekednek.
Örülünk, hogy ide találtál. A kukkolással mindannyian így vagyunk....főleg mások akváit kukkoljuk!:ROFLMAO:
De, ha már ilyen szivélyesen fogadunk, örömmel veszünk egy bemutatkozást a megfelelő topicban.;)
 
Akkor kíváncsian várjuk a kiegészítő magyarázatokat.:)
A szűrést tuningolni kell, vagy egy nagy NPT akvát összedobni.:)
Ha mégis meggondolod, ajánlom a parvulat vagy montecarlot gyepnövénynek...akár low-tech-ben is növekednek.
Örülünk, hogy ide találtál. A kukkolással mindannyian így vagyunk....főleg mások akváit kukkoljuk!:ROFLMAO:
De, ha már ilyen szivélyesen fogadunk, örömmel veszünk egy bemutatkozást a megfelelő topicban.;)

Még csak egy éve foglalkozok akvariumokkal, túl kevés tudassal rendelkezek egy el natural vonalhoz. Esetleg - ha már úgyis éri természetes napfény az üveget- bevezetem a semi- el natural (SNPT) irányt. :unsure:

Növenyjavaslataidat feljegyeztem ;).

Bemutatkozó szöveg: jó-jó, még ebben a hónapban rászánom magam.
 
Szia @bamboocha46 !

Tetszik a lelkesedésed, alaposságod!
A szűrést lehetne duplázni! Nekünk a 400 litereshez 16l biológiai szűrőanyag van (a 6l szivacs után) 2000l/h vízforgatás mellé oldalpolcosban, ahol nem fogja az áramlást a materia.
Nálad mennyi a befogadóképessége a Serának (arról nem találtam infót (A.ttila))?

A halak jók lesznek egymás mellé, ha nem szeretnél kisebb testű garnélákat.
A pleco szeret bujkálni, fák alá tapadni, ezért erősen kell rögzíteni a növényeket (még ha nem is a legméretesebb példányokat nézted ki).

A világítás nem túl erős, de a közvetlen napfény mellé még sok is lehet (nálunk a 100 literest csak észak-nyugati szórt fény éri és így is 1,5 órát világítunk naponta 0,5 W/l-rrel számolva, CO2 nélkül).
Tetőbe épített lesz a fény, vagy változtatható lesz a magassága?
Van lehetőség a napfény kizárására (redőny, sötétítő függöny)?

A hűtő, konyhapult eltakarására jobb megoldás is van mint egy fix 3D-s háttér építés, ami kb. egy életre meghatározza az akvárium sorsát!

AmegA
 
Ötödik bejegyzés-projekt: 3D hátter házilag


1.) Előtörténet

Mint ahogyan azt korábban már megjegyeztem, az akvariumot hirtelen felindulásból vásároltam. /Max. 250 litereset kívantam./

Az akvárium túlzott méretei miatt több problémával szembe kellett néznem -úgy, mint elfogyott a hely a lakasban -> azóta sikeresen megszabadultam sok bútortól. De a mostani bejegyzéshez ezek nem tartoznak hozzá, viszont az, hogy egy lakás mekkora súllyal terhelhető, az már annál inkább.
E kapcsán megtudtam, hogy a tartógerendák mindig az ablakkal párhuzamosan fekszenek, erre illik nagyobb súlyokat elhelyezni.

Mostmár tudtam, hogy a lakás mely részeit terhelhetem, de azt még mindig nem tudom, hogy mekkora súllyal. Egy statikusra nagyon sokat kellett volna várnom, a főbérlőtől sem kaptam használható információt... Ezért először ellenőriztem, hogy minden rendben van-e a lakásbiztosítással, majd a józan paraszti eszemre hagyatkozva rövid tervezésbe fogtam.
Abból indultam ki, hogy egy évig volt a lakásban egy - az akvarium szélességével majd' megegyező hosszúságú- könyvespolc, melyen 1tonna könyv porosodott.

Ezért azt tűztem ki célomul, hogy az akvárium összsúlya ne nagyon haladja meg az 1000 kg-ot.
Akárhogy számoltam, mindig arra a végeredményre jutottam, hogy ca 200 liter víz helyett valami könnyebbnek kell bent lennie.
A lehetőségek közül a háromdés hátter tetszett a legjobb /eleve már nagyon régi vágyam egy 3 D-s háttér/. Boltból vásárolva szemtelenül drága lett volna, így maradt az a megoldás, hogy én magam építem meg.

Az első akvariumom óta igyekszem a technikai részeket eltűntetni, de eddig sosem sikerült úgy, ahogyan azt elképzeltem. Erre egy sziklafal a megoldást talcán nyújtja felém.


2.) A Terv

3030387-20190110-0JCLzs.jpg
3030388-20190110-oAdBi5.jpg
Háát, nem a legjobban sikerült képek, de azért adnak egy kiindulási pontot.

Felhasználni kívánt anyagok:

-Sztiropor; 100*50*10 cm x 5 lap
-Csemperagasztó; flexibilis - vízálló, 25 kg-os zsák
-Den braven akvárium szilikon; 300 ml
-Akril festék; fekete és fehér
-Epoxi gyanta; 3,25 kg
-Rács/háló


Felhasználni kívánt eszközök:

-ragasztópisztoly a stiropor lapok, darabok összeillesztéséhez
-Mindenféle vágó- és vájó dolgok
-hőlégfúvó az élek elsimításához
-vödör a csemperagasztó keveréséhez
-elektromos fúróra szerelhető keverőfej
-nagy ecset a csemperagasztó felviteléhez
-egyszer hasznalatos mérőedények a műgyantához (3-4, annyi, amennyi rétegben fel fog kerülni)
-nagy, egyszer hasznalatos ecsetek a műgyantához (3-4, annyi, amennyi rétegben fel fog kerülni)
-mindenféle ecset a festéshez
- falécek, a háttér tamasztasahoz


Munkaterv:

1. Nap
- Sztiropor méretrevágása,
- A lapok, darabok egymasra ragasztása /ragasztópisztoly/
- biztonsági mérés: az akiba helyezve
- a durva élek formázása, vájatok kialakítása, a halakat a ki- es befolyócsőtől megóvni kívánó rács/háló elhelyezése
- ha már hegy-szerüen néz ki, akkor a kiálló részek hőlégfúvóval történő eltüntetése
/Ekkor a háttér még 3 reszből fog állni: egy az oldalsó falra, kettő a hátsó falra való- a középső merevítés miatt csak több részletben fér be./

2. Nap
- Egy adag (elsőre mondjuk 3 kg?) csemperagasztó bekevérése, joghurt sűrűségűre
- az első réteg felhordása
- az első réteg lassú szárítása /lefedve, vagy állandóan nedvesítve/ 24 óra

3. Nap
- az előző nap megismetlése /második réteg/

4. Nap
- az előzō nap megismetlése /harmadik réteg/

5. Nap
- az utolsó réteg felkenése.
- Ha eddig tetszik, akkor csak rutinszerűen megismétlem, amit az elmúlt napokban tettem. Ha nem tetszik, akkor strukturális anyagokkal kiegészítem a ragasztót, es így kerül felhordásra

6. Nap
- újabb méréspróba
- a háttér festése, szárítása
- az első réteg epoxi- gyanta kikeverése, első próbára 600 g /mások szerint olyan 400-700 g kell 1 m^2- re/

7. Nap
- minden türelmetlenség és izgatottság ellenére be kell iktatni egy pihinapot

8. Nap
- a masodik reteg gyanta felhordása
- 8 óra száradási idő
- a harmadik, s egyben utolsó réteg felkenése
- 48 óra száradás

9. Nap
Várakozás

10. Nap
- Az akvarium teljes kiűrítése /a bejáratási idejét töltő szűrő rákötése a 100 lityós akira/
- az akvarium teljes tisztítása
- a háttér beragasztása, falécekkel való kibiztosítása
- a két hátlapi háttérrész közti résecske kitöltése csemperagasztóval, ennek festése

11. Nap
- a résnyi csemperagasztó bekenése 2 réteg gyantával, 36 óra száradási idő

12. Nap
- /összeszorított fogakkal/ a biztosító, támasztó lécek eltávolítása

13. Nap
- Vizfeltöltés próba
- 5 áldozati tesztcsiga betelepítése

14. Nap
- ha a csigák túlélték, 5 áldozati Neocaridina garnéla betelepítése

15. Nap
- ha mind a csigák, mind a garnélák élnek, akkor az egészet le lehet engedni, és kezdōdhet az akvarium berendezése

Többek között ihlettek:
http://hetszinvilag.lapunk.hu/?modul=oldal&tartalom=1194911
https://www.drta-archiv.de/wiki/pmwiki.php/AllgemeinesRueckwaende/Selbstbau
Gyakori kérdéseken +pü adott tippek
Ill. Rengeteg youtube videó

Ha ezt végigolvastad, akkor nagyon köszönöm, és le a kalappal a türelmed előtt. A tippeket, tanácsokat pedig előre is nagyon köszönöm! :)
 
Utoljára módosított:
Ötödik bejegyzés-projekt: 3D hátter házilag


1.) Előtörténet

Mint ahogyan azt korábban már megjegyeztem, az akvariumot hirtelen felindulásból vásároltam. /Max. 250 litereset kívantam./

Az akvárium túlzott méretei miatt több problémával szembe kellett néznem -úgy, mint elfogyott a hely a lakasban -> azóta sikeresen megszabadultam sok bútortól. De a mostani bejegyzéshez ezek nem tartoznak hozzá, viszont az, hogy egy lakás mekkora súllyal terhelhető, az már annál inkább.
E kapcsán megtudtam, hogy a tartógerendák mindig az ablakkal párhuzamosan fekszenek, erre illik nagyobb súlyokat elhelyezni.

Mostmár tudtam, hogy a lakás mely részeit terhelhetem, de azt még mindig nem tudom, hogy mekkora súllyal. Egy statikusra nagyon sokat kellett volna várnom, a főbérlőtől sem kaptam használható információt... Ezért először ellenőriztem, hogy minden rendben van-e a lakásbiztosítással, majd a józan paraszti eszemre hagyatkozva rövid tervezésbe fogtam.
Abból indultam ki, hogy egy évig volt a lakásban egy - az akvarium szélességével majd' megegyező hosszúságú- könyvespolc, melyen 1tonna könyv porosodott.

Ezért azt tűztem ki célomul, hogy az akvárium összsúlya ne nagyon haladja meg az 1000 kg-ot.
Akárhogy számoltam, mindig arra a végeredményre jutottam, hogy ca 200 liter víz helyett valami könnyebbnek kell bent lennie.
A lehetőségek közül a háromdés hátter tetszett a legjobb /eleve már nagyon régi vágyam egy 3 D-s háttér/. Boltból vásárolva szemtelenül drága lett volna, így maradt az a megoldás, hogy én magam építem meg.

Az első akvariumom óta igyekszem a technikai részeket eltűntetni, de eddig sosem sikerült úgy, ahogyan azt elképzeltem. Erre egy sziklafal a megoldást talcán nyújtja felém.


2.) A Terv

View attachment 70777
View attachment 70778
Háát, nem a legjobban sikerült képek, de azért adnak egy kiindulási pontot.

Felhasználni kívánt anyagok:

-Sztiropor; 100*50*10 cm x 5 lap
-Csemperagasztó; flexibilis - vízálló, 25 kg-os zsák
-Den braven akvárium szilikon; 300 ml
-Akril festék; fekete és fehér
-Epoxi gyanta; 3,25 kg
-Rács/háló


Felhasználni kívánt eszközök:

-ragasztópisztoly a stiropor lapok, darabok összeillesztéséhez
-Mindenféle vágó- és vájó dolgok
-hőlégfúvó az élek elsimításához
-vödör a csemperagasztó keveréséhez
-elektromos fúróra szerelhető keverőfej
-nagy ecset a csemperagasztó felviteléhez
-egyszer hasznalatos mérőedények a műgyantához (3-4, annyi, amennyi rétegben fel fog kerülni)
-nagy, egyszer hasznalatos ecsetek a műgyantához (3-4, annyi, amennyi rétegben fel fog kerülni)
-mindenféle ecset a festéshez
- falécek, a háttér tamasztasahoz


Munkaterv:

1. Nap
- Sztiropor méretrevágása,
- A lapok, darabok egymasra ragasztása /ragasztópisztoly/
- biztonsági mérés: az akiba helyezve
- a durva élek formázása, vájatok kialakítása, a halakat a ki- es befolyócsőtől megóvni kívánó rács/háló elhelyezése
- ha már hegy-szerüen néz ki, akkor a kiálló részek hőlégfúvóval történő eltüntetése
/Ekkor a háttér még 3 reszből fog állni: egy az oldalsó falra, kettő a hátsó falra való- a középső merevítés miatt csak több részletben fér be./

2. Nap
- Egy adag (elsőre mondjuk 3 kg?) csemperagasztó bekevérése, joghurt sűrűségűre
- az első réteg felhordása
- az első réteg lassú szárítása /lefedve, vagy állandóan nedvesítve/ 24 óra

3. Nap
- az előző nap megismetlése /második réteg/

4. Nap
- az előzō nap megismetlése /harmadik réteg/

5. Nap
- az utolsó réteg felkenése.
- Ha eddig tetszik, akkor csak rutinszerűen megismétlem, amit az elmúlt napokban tettem. Ha nem tetszik, akkor strukturális anyagokkal kiegészítem a ragasztót, es így kerül felhordásra

6. Nap
- újabb méréspróba
- a háttér festése, szárítása
- az első réteg epoxi- gyanta kikeverése, első próbára 600 g /mások szerint olyan 400-700 g kell 1 m^2- re/

7. Nap
- minden türelmetlenség és izgatottság ellenére be kell iktatni egy pihinapot

8. Nap
- a masodik reteg gyanta felhordása
- 8 óra száradási idő
- a harmadik, s egyben utolsó réteg felkenése
- 48 óra száradás

9. Nap
Várakozás

10. Nap
- Az akvarium teljes kiűrítése /a bejáratási idejét töltő szűrő rákötése a 100 lityós akira/
- az akvarium teljes tisztítása
- a háttér beragasztása, falécekkel való kibiztosítása
- a két hátlapi háttérrész közti résecske kitöltése csemperagasztóval, ennek festése

11. Nap
- a résnyi csemperagasztó bekenése 2 réteg gyantával, 36 óra száradási idő

12. Nap
- /összeszorított fogakkal/ a biztosító, támasztó lécek eltávolítása

13. Nap
- Vizfeltöltés próba
- 5 áldozati tesztcsiga betelepítése

14. Nap
- ha a csigák túlélték, 5 áldozati Neocaridina garnéla betelepítése

15. Nap
- ha mind a csigák, mind a garnélák élnek, akkor az egészet le lehet engedni, és kezdōdhet az akvarium berendezése

Többek között ihlettek:
http://hetszinvilag.lapunk.hu/?modul=oldal&tartalom=1194911
https://www.drta-archiv.de/wiki/pmwiki.php/AllgemeinesRueckwaende/Selbstbau
Gyakori kérdéseken +pü adott tippek
Ill. Rengeteg youtube videó

Ha ezt végigolvastad, akkor nagyon köszönöm, és le a kalappal a türelmed előtt. A tippeket, tanácsokat pedig előre is nagyon köszönöm! :)
Szia. Le a kalappal a lelkesedésed és a naplózásod elött! Én is még csak másfél éve tértem át a növényes vonalra, bár gyermek korom óta akvarisztikázom. Azomban csatlakozva az előttem írtakhoz 3D hátteret NE! Én is ezzel kezdtem 360 literben és most várom az új akva árajánlatát mert bár nagyon szépek a növényeim a háttér miatt mehet az aki a piacra... (nem való egy igényes növényesbe, egy igazi szenvedés a karban tartása, minden azon telepszik meg ami máshol nem tud)! Sok sikert és kitartást a projekthez, de a háttérre aludj még egyet...
 
Ötödik bejegyzés-projekt: 3D hátter házilag


1.) Előtörténet

Mint ahogyan azt korábban már megjegyeztem, az akvariumot hirtelen felindulásból vásároltam. /Max. 250 litereset kívantam./

Az akvárium túlzott méretei miatt több problémával szembe kellett néznem -úgy, mint elfogyott a hely a lakasban -> azóta sikeresen megszabadultam sok bútortól. De a mostani bejegyzéshez ezek nem tartoznak hozzá, viszont az, hogy egy lakás mekkora súllyal terhelhető, az már annál inkább.
E kapcsán megtudtam, hogy a tartógerendák mindig az ablakkal párhuzamosan fekszenek, erre illik nagyobb súlyokat elhelyezni.

Mostmár tudtam, hogy a lakás mely részeit terhelhetem, de azt még mindig nem tudom, hogy mekkora súllyal. Egy statikusra nagyon sokat kellett volna várnom, a főbérlőtől sem kaptam használható információt... Ezért először ellenőriztem, hogy minden rendben van-e a lakásbiztosítással, majd a józan paraszti eszemre hagyatkozva rövid tervezésbe fogtam.
Abból indultam ki, hogy egy évig volt a lakásban egy - az akvarium szélességével majd' megegyező hosszúságú- könyvespolc, melyen 1tonna könyv porosodott.

Ezért azt tűztem ki célomul, hogy az akvárium összsúlya ne nagyon haladja meg az 1000 kg-ot.
Akárhogy számoltam, mindig arra a végeredményre jutottam, hogy ca 200 liter víz helyett valami könnyebbnek kell bent lennie.
A lehetőségek közül a háromdés hátter tetszett a legjobb /eleve már nagyon régi vágyam egy 3 D-s háttér/. Boltból vásárolva szemtelenül drága lett volna, így maradt az a megoldás, hogy én magam építem meg.

Az első akvariumom óta igyekszem a technikai részeket eltűntetni, de eddig sosem sikerült úgy, ahogyan azt elképzeltem. Erre egy sziklafal a megoldást talcán nyújtja felém.


2.) A Terv

View attachment 70777
View attachment 70778
Háát, nem a legjobban sikerült képek, de azért adnak egy kiindulási pontot.

Felhasználni kívánt anyagok:

-Sztiropor; 100*50*10 cm x 5 lap
-Csemperagasztó; flexibilis - vízálló, 25 kg-os zsák
-Den braven akvárium szilikon; 300 ml
-Akril festék; fekete és fehér
-Epoxi gyanta; 3,25 kg
-Rács/háló


Felhasználni kívánt eszközök:

-ragasztópisztoly a stiropor lapok, darabok összeillesztéséhez
-Mindenféle vágó- és vájó dolgok
-hőlégfúvó az élek elsimításához
-vödör a csemperagasztó keveréséhez
-elektromos fúróra szerelhető keverőfej
-nagy ecset a csemperagasztó felviteléhez
-egyszer hasznalatos mérőedények a műgyantához (3-4, annyi, amennyi rétegben fel fog kerülni)
-nagy, egyszer hasznalatos ecsetek a műgyantához (3-4, annyi, amennyi rétegben fel fog kerülni)
-mindenféle ecset a festéshez
- falécek, a háttér tamasztasahoz


Munkaterv:

1. Nap
- Sztiropor méretrevágása,
- A lapok, darabok egymasra ragasztása /ragasztópisztoly/
- biztonsági mérés: az akiba helyezve
- a durva élek formázása, vájatok kialakítása, a halakat a ki- es befolyócsőtől megóvni kívánó rács/háló elhelyezése
- ha már hegy-szerüen néz ki, akkor a kiálló részek hőlégfúvóval történő eltüntetése
/Ekkor a háttér még 3 reszből fog állni: egy az oldalsó falra, kettő a hátsó falra való- a középső merevítés miatt csak több részletben fér be./

2. Nap
- Egy adag (elsőre mondjuk 3 kg?) csemperagasztó bekevérése, joghurt sűrűségűre
- az első réteg felhordása
- az első réteg lassú szárítása /lefedve, vagy állandóan nedvesítve/ 24 óra

3. Nap
- az előző nap megismetlése /második réteg/

4. Nap
- az előzō nap megismetlése /harmadik réteg/

5. Nap
- az utolsó réteg felkenése.
- Ha eddig tetszik, akkor csak rutinszerűen megismétlem, amit az elmúlt napokban tettem. Ha nem tetszik, akkor strukturális anyagokkal kiegészítem a ragasztót, es így kerül felhordásra

6. Nap
- újabb méréspróba
- a háttér festése, szárítása
- az első réteg epoxi- gyanta kikeverése, első próbára 600 g /mások szerint olyan 400-700 g kell 1 m^2- re/

7. Nap
- minden türelmetlenség és izgatottság ellenére be kell iktatni egy pihinapot

8. Nap
- a masodik reteg gyanta felhordása
- 8 óra száradási idő
- a harmadik, s egyben utolsó réteg felkenése
- 48 óra száradás

9. Nap
Várakozás

10. Nap
- Az akvarium teljes kiűrítése /a bejáratási idejét töltő szűrő rákötése a 100 lityós akira/
- az akvarium teljes tisztítása
- a háttér beragasztása, falécekkel való kibiztosítása
- a két hátlapi háttérrész közti résecske kitöltése csemperagasztóval, ennek festése

11. Nap
- a résnyi csemperagasztó bekenése 2 réteg gyantával, 36 óra száradási idő

12. Nap
- /összeszorított fogakkal/ a biztosító, támasztó lécek eltávolítása

13. Nap
- Vizfeltöltés próba
- 5 áldozati tesztcsiga betelepítése

14. Nap
- ha a csigák túlélték, 5 áldozati Neocaridina garnéla betelepítése

15. Nap
- ha mind a csigák, mind a garnélák élnek, akkor az egészet le lehet engedni, és kezdōdhet az akvarium berendezése

Többek között ihlettek:
http://hetszinvilag.lapunk.hu/?modul=oldal&tartalom=1194911
https://www.drta-archiv.de/wiki/pmwiki.php/AllgemeinesRueckwaende/Selbstbau
Gyakori kérdéseken +pü adott tippek
Ill. Rengeteg youtube videó

Ha ezt végigolvastad, akkor nagyon köszönöm, és le a kalappal a türelmed előtt. A tippeket, tanácsokat pedig előre is nagyon köszönöm! :)
Minden tiszteletem a tied a tervezes miatt. Kicsit @AmegA parosra emlekeztet... :)
A hatter kapcsan eszembe jutott valami....ha jol latom ott az akva mögött a könyha talalhato, es ezert el is akarod takarni a hatterrel a konyhat vagy a hütöt. Mi lenne, ha a hatteret ugy keszitened el, mint egy sziklavonulatot vagy igazi sziklakat szereznel be es kvazi egy hegyseg lenne hosszaban az akvarium közepen? Igy a latvany is termeszetes lenne, el lenne takarva a konyha is, meg a halak is körbe tudjak az egesz epitmenyt jarni, emellett mindket oldalrol nezhetö lenne....
Ilyesmikre gondoltam, csak közepen elhelyezve a sziklakat:
Iwagumi-Aquascape-Style.jpg
maxresdefault.jpg
 
Nem könnyű házilag üveget polírozni! nem ugyan az mint a fényszóró vagy a fényezés, egyszerű kozmetikus nem tudja megcsinálni,más eljárás
 
Szia @bamboocha46 !

Tetszik a lelkesedésed, alaposságod!
A szűrést lehetne duplázni! Nekünk a 400 litereshez 16l biológiai szűrőanyag van (a 6l szivacs után) 2000l/h vízforgatás mellé oldalpolcosban, ahol nem fogja az áramlást a materia.
Nálad mennyi a befogadóképessége a Serának (arról nem találtam infót (A.ttila))?

A halak jók lesznek egymás mellé, ha nem szeretnél kisebb testű garnélákat.
A pleco szeret bujkálni, fák alá tapadni, ezért erősen kell rögzíteni a növényeket (még ha nem is a legméretesebb példányokat nézted ki).

A világítás nem túl erős, de a közvetlen napfény mellé még sok is lehet (nálunk a 100 literest csak észak-nyugati szórt fény éri és így is 1,5 órát világítunk naponta 0,5 W/l-rrel számolva, CO2 nélkül).
Tetőbe épített lesz a fény, vagy változtatható lesz a magassága?
Van lehetőség a napfény kizárására (redőny, sötétítő függöny)?

A hűtő, konyhapult eltakarására jobb megoldás is van mint egy fix 3D-s háttér építés, ami kb. egy életre meghatározza az akvárium sorsát!

AmegA

Szia/sztok!

Köszönöm tanácsod. Meggyőztetek a szűréssel kapcsolatban, be fogok szerezni még egy külsőt.
A sera befogadóképességét milyen mértékegységben kívánod megismerni?:D Négy "tálcányi" anyagnak enged helyet. Jelenleg kettőben Spirolax (összesen három "hálónyi") és kettőben fekete gyári szivacs került elhelyezésre.

Az amano lesz benne az egyedüli garnéla. Remélem, a Vitorláshalak békén fogják őket hagyni.

A fény tetőbe épített. Eredetileg a fal mellett szerettem volna elhelyezni az akváriumot, de súlyából adódóan ezt a lépést nem mertem megtenni. Így sajnos lehetőségem sincs, máshova elhelyezni a fényt. /A plafonba fúrni nem tudok, alkalmatlan vagyok ilyen feladatokra./
Van lehetőségem a napfény kizárására, de nem szeretném egész napra kriptaszerűvé varázsolni a NAPpalit. :D

A 3D-s háttér nem a konyha kitakarására szolgál. Mivel vastag fekete kerettel rendelkezik az adott akvárium, ezért annyira nem ragaszkodok hozzá. Úgy tekintek rá, mint egy gyakorló akváriumra, amin minden (akvarisztikával kapcsolatos) kíváncsiságomat kiélhetem. Egyébként sokáig gondolkoztam, hogy lehetne-e mobil hátteret létrehozni, de arra jutottam, hogy nem...
Ha majd már elégedetlen leszek a 3D-vel (legyen az algás mágnesességéből adódóan, vagy csak mert megunom, vagy bármi más miatt), akkor vagy eladom az akváriumot, vagy felhasználom valami másra (nemrég olvastam egy hüllős, orchideás naplót, teljesen lenyűgözött;)).

Minden jót,
Eszter
 
Szia. Le a kalappal a lelkesedésed és a naplózásod elött! Én is még csak másfél éve tértem át a növényes vonalra, bár gyermek korom óta akvarisztikázom. Azomban csatlakozva az előttem írtakhoz 3D hátteret NE! Én is ezzel kezdtem 360 literben és most várom az új akva árajánlatát mert bár nagyon szépek a növényeim a háttér miatt mehet az aki a piacra... (nem való egy igényes növényesbe, egy igazi szenvedés a karban tartása, minden azon telepszik meg ami máshol nem tud)! Sok sikert és kitartást a projekthez, de a háttérre aludj még egyet...

Én egyenlőre örülök, hogyha a halaim, garnéláim jól érzik magukat. Sokat kell még ahhoz tanulnom, hogy igazi növényes-akvariszta lehessek.

Én már most várom, hogy megunjam ezt az akváriumot, és legyen szívem a piacra dobni. :D Ha ehhez a 3D-s háttér még hozzá is járul, akkor ez csak még egy plusz pont mellette. De azért alszok még rá egyet. ;)
Köszönöm javaslatod!
 
Back
Oldal tetejére