• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Erdő - egy zöldfülű vergődései

Jo az otlet! Viszont a furdokadas probanal azt ne hagyjuk figyelmen kivul, hogy ott max 40cm a vizoszlop. Az akvaban ennel sokkal melyebben van, nagyobb felhajto ero hat ra. A hungarocell eleg gyenge anyagszerkezetu, a feluleterol konnyel leszakad, vagy kiszakad a ragasztas.. kisebb meretnel mukodhet, de sztem ekkoranal nem egy eletbiztositas. De en szurkolok neked, hogy sikeruljon!

Úgy emlékszem, pont te figyelmeztettél engem előre, hogy jól be kell ragasztanom, mert igen nagy lesz a felhajtó ereje. Így neked van elsőként lehetőséged, hogy ,,én szóltam előre" megjegyzést tégy. :D

Örülök, hogy most szakadt ki, és nem mondjuk egy hét múlva, amikor már a növényesítés meg hasonlók lezajlottak.
Remélem, a következő próbálkozásom tartósabb lesz. :)
 
Úgy emlékszem, pont te figyelmeztettél engem előre, hogy jól be kell ragasztanom, mert igen nagy lesz a felhajtó ereje. Így neked van elsőként lehetőséged, hogy ,,én szóltam előre" megjegyzést tégy. :D

Örülök, hogy most szakadt ki, és nem mondjuk egy hét múlva, amikor már a növényesítés meg hasonlók lezajlottak.
Remélem, a következő próbálkozásom tartósabb lesz. :)
Nem mondom, mert nem orulok mas karanak, vagy annak, hogy esetleg igazam volt.. inkabb sajnalom, hogy vegul igy alakult. Remelem valahogy sikerul a helyen tartani hosszu tavon.
Jahh, az gaz lett volna, ha novenyesites es hal telepites utan muvelte volna ezt..
 
Szia Eszter!

Alaposan át kell nézni a ragasztókat, mert nem minden ragasztja a hungarocellt, van ami ragasztja, de nem bírja a vizet, -vagy nem tapad jól olyan sík felülethez mint pl. az üveg!
Nálunk egy 5cm vastag polisztirol lap van beragasztva a fenéklaphoz, korábban szaniter szilikonnal amit csak kb 10cm-enként egy csíkban húztunk, de egy év után mikor lekerült a 80kg bazalt 2/3-a szépen felúszott , most Fbs-el csináltuk, de rajta van most is közel 120kg kő és 25kg homok, ezért csak a bontásnál derül ki mennyire fogja.

AmegA
 
Szia Eszter!

Alaposan át kell nézni a ragasztókat, mert nem minden ragasztja a hungarocellt, van ami ragasztja, de nem bírja a vizet, -vagy nem tapad jól olyan sík felülethez mint pl. az üveg!
Nálunk egy 5cm vastag polisztirol lap van beragasztva a fenéklaphoz, korábban szaniter szilikonnal amit csak kb 10cm-enként egy csíkban húztunk, de egy év után mikor lekerült a 80kg bazalt 2/3-a szépen felúszott , most Fbs-el csináltuk, de rajta van most is közel 120kg kő és 25kg homok, ezért csak a bontásnál derül ki mennyire fogja.

AmegA

Az altalam kivalasztott szilikon elvileg jó. A tetthelyen szepen latszodik is, hogy én baltaztam el.
Olyan 10cm'2 nyi teruletet sikerült csak ugy leragasztanom hogy az uveghez is meg az építményhez is ragadjon. Ez a keves turelet meg nem bírta a ra nehezedő megterhelést, a hungarocell lemorzsolódott.
Az újabb próbálkozáskor inkabb beragasztom 1-2 cm vastahon az egesz felületet.

Hogy hogyan fogom vastag ragasztós fenekkel az akvariumba emelni, azt nem tudom. :D
Így is, hogy csak itt-ott volt szilikonos tobb mint egy óráig torolgettem az oldaluvegekrol az oda nem illo szilikont.

Köszönöm tanácsod. :)
 
Nem mondom, mert nem orulok mas karanak, vagy annak, hogy esetleg igazam volt.. inkabb sajnalom, hogy vegul igy alakult. Remelem valahogy sikerul a helyen tartani hosszu tavon.
Jahh, az gaz lett volna, ha novenyesites es hal telepites utan muvelte volna ezt..

Oh én ezt nem venném ám kárörömnek. Ez egy baratságos csipkelodes lenne.
Szerencsére ez csak egy hobbi, igy hogyha ilyen jellegu problemak merulnek fel, azt nem stresszként élem meg.
Mikozben törölközővel gyűjtöttem a hülyeségem miatt kiomlott vizet, meg el is tudtam magamon mosolyogni.
 
Lehet, hulye kerdes, de miert a hegyet viszed Mohamedhez? Nem lenne egyszerubb az akva aljara nyomni a szilot es arra ultetni a hegyet? Elotte berakhatod es valamivel korberajzolhatod az uveglapot, meddig er a cucc hogy lasd hova kell nyomni a szilot.

Mennyire igazad van. :O

De rossz, hogy mindent tulbonyolitok es ezzel megnehezitem mindennapjaim.
Ezer köszönet!
 
Szia Eszter!

Alaposan át kell nézni a ragasztókat, mert nem minden ragasztja a hungarocellt, van ami ragasztja, de nem bírja a vizet, -vagy nem tapad jól olyan sík felülethez mint pl. az üveg!
Nálunk egy 5cm vastag polisztirol lap van beragasztva a fenéklaphoz, korábban szaniter szilikonnal amit csak kb 10cm-enként egy csíkban húztunk, de egy év után mikor lekerült a 80kg bazalt 2/3-a szépen felúszott , most Fbs-el csináltuk, de rajta van most is közel 120kg kő és 25kg homok, ezért csak a bontásnál derül ki mennyire fogja.

AmegA
Az fbs tokeletes akvarium, vagy dekor ragasztasara. Tizen eve keszitettem egy 180literes akvat megrendelesre, fbs-sel ragasztotram, a mai napig uzemel. Az osszes sajat akvamat is ezzel ragasztottam. Arra viszont oda kell figyelni, hogy a 0.5cm/nap atkotes csak nyitott ragasztasnal ervenyes. Ha ket feluletet ragasztunk ossze, a teljes atkotes akar hetekbe is telik. Attol fugg, a ket felulet kozott milyen vastag a ragaszto, es milyen szelesen terul szet.
 
Az fbs tokeletes akvarium, vagy dekor ragasztasara. Tizen eve keszitettem egy 180literes akvat megrendelesre, fbs-sel ragasztotram, a mai napig uzemel. Az osszes sajat akvamat is ezzel ragasztottam. Arra viszont oda kell figyelni, hogy a 0.5cm/nap atkotes csak nyitott ragasztasnal ervenyes. Ha ket feluletet ragasztunk ossze, a teljes atkotes akar hetekbe is telik. Attol fugg, a ket felulet kozott milyen vastag a ragaszto, es milyen szelesen terul szet.

Oh hat ez elég kétségbeejtően hangzik számomra.
Egy 1 cm vastag 70*40 cm oldalhosszú, zart felületetű ragasztás esetén mennyit kellene várnom?

Szetetném, hogyha màrcius 14- ig a halak fele már az akiban lenne. Ehhez marcius első hetében kellene az elso adag halat betelepítenem.
 
Jo az otlet! Viszont a furdokadas probanal azt ne hagyjuk figyelmen kivul, hogy ott max 40cm a vizoszlop. Az akvaban ennel sokkal melyebben van, nagyobb felhajto ero hat ra. A hungarocell eleg gyenge anyagszerkezetu, a feluleterol konnyel leszakad, vagy kiszakad a ragasztas.. kisebb meretnel mukodhet, de sztem ekkoranal nem egy eletbiztositas. De en szurkolok neked, hogy sikeruljon!
Érdekes amit írsz. Nem különösen erősségem a fizika, ezért megkérdezem:
Hány Newton-nal is nagyobb a felhajtóerő egy 60-70cm mély akváriumban, mint egy 40cm-es kádban?

A hugarocell húzásra történő gyenge terhelhetőségre én is fel akartam hívni @bamboocha46 figyelmét, de megelőztél. 🆒

Továbbra is a hungarocell akár teljes kikaparását javasolnám. Nem tudom milyen vastagon került rá a műgyanta, de szerintem megtartaná magát hungarocell nélkül is, és magától elsüllyedne, ragasztás nélkül is. A "hegy" tetejére kellene egy kis lyukat fúrni, hogy a levegő (és később a keletkező gázok) szabadon távozhassanak.
 
Oh hat ez elég kétségbeejtően hangzik számomra.
Egy 1 cm vastag 70*40 cm oldalhosszú, zart felületetű ragasztás esetén mennyit kellene várnom?

Szetetném, hogyha màrcius 14- ig a halak fele már az akiban lenne. Ehhez marcius első hetében kellene az elso adag halat betelepítenem.
Ezt konkretan nem lehet megvalaszolni. Nalam a 8mm uvegbol keszul akva ragasztasan lehetett latni, hogy a ket szeletol befele kezd kotni naprol napra, majd kozepen minel vekonyabb volt a meg nyers ragaszto, annal jobban lassult a folyamat. Egy het nem volt eleg a teljes atkotesenek, pegig meleg volt ra es nem is volt zart helyen.
Ha telibe ragasztasz nagy feluletet, pontragasztasokat kell alkalmazni. Ugy, hogy ha egymasra illeszted a ket feluletet a pontok kiterules utan se erjenek egybe. Ekkor a ragasztotol szabadon maradt teruleten konnyebben ki tud parologni az oldoszer.
 
Szia Eszter!

Az újabb próbálkozáskor inkabb beragasztom 1-2 cm vastahon az egesz felületet.
Nem a vastagság számít, hanem inkább a felület (az akvárium üvegek is max. 1mm vastagon vannak összeragasztva).

Ha telibe ragasztasz nagy feluletet, pontragasztasokat kell alkalmazni. Ugy, hogy ha egymasra illeszted a ket feluletet a pontok kiterules utan se erjenek egybe. Ekkor a ragasztotol szabadon maradt teruleten konnyebben ki tud parologni az oldoszer.
Ez jó megoldás (persze csak akkor ha nem akarsz türelmesen várni több hetet egy telibe ragasztással ;))!

A.ttila
 
Szia Eszter! :)

Nagyon örülök, hogy belekezdtél ebbe a naplóba, mert teljesen feldobtad vele a tegnap estémet...igen, egy bő óra alatt sikerült végig olvasnom az egészet és csoda, hogy nem jöttek át a szomszédok a hahotázásomra megkérdezni, hogy jól vagyok e!
Emelem kalapom a kitartásod, a precízséged, a kísérletezési hajlamod és a megfigyeléseid előtt és a legjobb az egészben, hogy ezt mind a sajátos, elmés stílusodban tálalod nekünk. Imádtam az egészet na, be kell valljam! 😄

Hirtelen felindulásból én eddig még csak egy 4*24w quad lámpát vettem használtan...az is egyelőre a dobozában pihen, igaz ennek őszinte oka az időhiány, amiben szenvedek.

Az akváriumoddal kapcsolatban csak annyit, hogy ne aprózd el a szűrést!
Az hogy mennyire marad alga mentes az a hegy nagyon fog függeni attól, hogy elég lesz e a szűrésed vagy sem. Egy ilyen low tech medencének mondhatni a szűrés a lelke, ha az nem elég jó, jönnek a szokásos betegségek; ecset alga és a staghorn formájában. Ha a szűrés megvan, utána pakolgathatod rá az erősebb világításokat, mehet bele a CO2 és lapátolhatod bele a tápot addig viszont csak óvatosan ezekkel. Jó hobbit választottál a türelmed fejlesztésére.

Ja igen, a sikerélményhez és a hibákhoz való hozzáállásod pedig pozitív példa előttem. ☺
Nincs is annál nagyobb sikerélmény, mint amikor szembesülök azzal, hogy valamit elrontottam, de megismerem a megoldást. Ezen logikán elindulva, minél több bosszadalommal jár majd ez az akvárium, annál több mindent ismerhetek meg, ami totális euforiához vezethet.:D

Szóval sok sikert neked! 😉
Szia!
 
Utoljára módosított:
Érdekes amit írsz. Nem különösen erősségem a fizika, ezért megkérdezem:
Hány Newton-nal is nagyobb a felhajtóerő egy 60-70cm mély akváriumban, mint egy 40cm-es kádban?

A hugarocell húzásra történő gyenge terhelhetőségre én is fel akartam hívni @bamboocha46 figyelmét, de megelőztél. 🆒

Továbbra is a hungarocell akár teljes kikaparását javasolnám. Nem tudom milyen vastagon került rá a műgyanta, de szerintem megtartaná magát hungarocell nélkül is, és magától elsüllyedne, ragasztás nélkül is. A "hegy" tetejére kellene egy kis lyukat fúrni, hogy a levegő (és később a keletkező gázok) szabadon távozhassanak.
Teljesen egyetértek @elektrorudi -val, gyanta rákötött a hungarocelre. Szedd ki az egészet, vagy ki is égetheted és az üreges hegyed nem lesz nehéz és nem akar majd úszni tanulni sem. Nem különben minden reggeleled így stresszmentesen indulhat egy jó kávéval azzal a tudattal, hogy Atlantisz nem lesz újra sziget.
 
Utoljára módosított:
Érdekes amit írsz. Nem különösen erősségem a fizika, ezért megkérdezem:
Hány Newton-nal is nagyobb a felhajtóerő egy 60-70cm mély akváriumban, mint egy 40cm-es kádban?

A hugarocell húzásra történő gyenge terhelhetőségre én is fel akartam hívni @bamboocha46 figyelmét, de megelőztél. 🆒

Továbbra is a hungarocell akár teljes kikaparását javasolnám. Nem tudom milyen vastagon került rá a műgyanta, de szerintem megtartaná magát hungarocell nélkül is, és magától elsüllyedne, ragasztás nélkül is. A "hegy" tetejére kellene egy kis lyukat fúrni, hogy a levegő (és később a keletkező gázok) szabadon távozhassanak.

Bocsánat, de nem tudtam elmenni a fizika nem ismerete mellett:
"Minden vízbe mártott test a súlyából annyit veszt, amennyi az általa kiszorított víz súlya". Talán ismeritek... Archimédész írta elég régen. :)
A víz mélységétől nem fog függeni a víz súlya, szóval ha elmerül a hegy, akkor ugyanúgy letesztelhető a kádban
@bamboocha46 számolása tökéletes, igaz nem súlyban, hanem tömegben számolta: "A kiröppent darab ugy 150 liter vizet szorít ki, es csak 7,8 kg-os ->142,2 kg könnyítés"
Szóva az erő, amely hat a hegyre: 1394 N lesz a fenti mondat alapján.

Amúgy 150l nagyon soknak tűnik, de lehet. :)
 
Lesúlyozni viszont valmennyire le kéne, mert ez elég nagy negatív "terhelés" az üvegnek is, és a hajlítás ami az üveglapot éri nagy. Vagy tényleg a nagy felületű ragasztás kell, mert különben kis felületen húzod, a többin nyomod.. Nem egy életbiztosítás üveg esetében.. :)
 
Továbbra is a hungarocell akár teljes kikaparását javasolnám. Nem tudom milyen vastagon került rá a műgyanta, de szerintem megtartaná magát hungarocell nélkül is, és magától elsüllyedne, ragasztás nélkül is. A "hegy" tetejére kellene egy kis lyukat fúrni, hogy a levegő (és később a keletkező gázok) szabadon távozhassanak.

Ma miközben javitgattam a hegyet, azt tapasztaltam, hogy elég vékony az epoxi réteg (több helyen be is tört a hirhedt röppenéa következtében).
Szerintem a 0,4-0,5 mm vastagságot sem éri el. Amikor készült a szigetelés, akkor a maradek gyantát formába öntöttem (csakbúgy kivancsisagbol): ezen formak alapjan azt allapitom meg, hogy 0,5 mm vastagság alatt az epoxi gyanta még nem olyan kemény, nyomas hatására hajlik (és nem törik, mint ahogy az egy kellően kemény felületre jellemző lenne). Olyan 2,5-3 mm vastagságtól merném a 60 cm-es vízoszlop terhelésének kitenni (értem ezt üreges test esetén, tehát kikapart belsővel).

Itt-ott vannak rajta lyukak, talán az innen távozó bennrekedt levegő miatt volt annyira bubis a felülete.

Köszönöm hozzászólásod, ill. javaslatod! (=
 
Teljesen egyetértek @elektrorudi -val, gyanta rákötött a hungarocelre. Szedd ki az egészet, vagy ki is égetheted és az üreges hegyed nem lesz nehéz és nem akar majd úszni tanulni sem.

A kiégetés nem biztos, hogy a legkörnyezettudasobb megoldás lenne a hungarocell eltávolítására. :D Továbbá az a sanda gyanúm is van, hogy a gyanta sem tart baráti viszonyt magasabb hőmérséklettel.

Nem különben minden reggeleled így stresszmentesen indulhat egy jó kávéval azzal a tudattal, hogy Atlantisz nem lesz újra sziget.
Huh ha egy reggelemnek KV-val kell indulnia, akkor az tuti, hogy nem lesz stresszmentes. Én még megrekedtem a ,,reggeli kakaó korszakban".

Köszönöm hozzászólásod! [=
 
Back
Oldal tetejére