• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Erdő - egy zöldfülű vergődései

A nem teljesen igenytelen növenyeim elegge kalium-hiany-gyanusak.
IMG_20191019_160046.jpg
IMG_20191019_160102.jpg
Hiaba keresek, csak online boltokban talalok Kalium tapot. Es most egyszeruen nem akarok semmit sem rendelni...

Nemregiben viszont felfedeztem, hogy a Bonsai- tapanyagra ra van irva, hogy "extra Kalium". Ezen felbuzdulva összehasonlitottam, hogy miben ter el egymastol a 3€ (ca 1000 Ft), 7€ (ca 2100 Ft) ill 10€-s (ca 3000 Ft) tapanyag.

A Profito a ket "szarazfoldi" tappal összehasonlitva nem tartalmaz nitratot; cserebe sok mikro-t tartalmaz, melyet az orchidea es a bonsai tapok nem tartalmaznak. Tovabba a szarazfödiek ca 16,5 % ban tartalmaznak "tapanyagot"; a profito a 2%-ot sem eri el.

IMG_20191019_155923.jpg

Mint a novenyek tapozasahoz egyaltalan nem konyito szemely, ilyen es ehhez hasonlo kerdesek merültek fel bennem:
- A gyakran extra nitratra szoruló akvariumomba miert ne onthetnek a (profitoval szemben) magasabb kaliumtartalmu bonsai-tapot?
- A akvaristak hany %-anak nyujt valoban megoldast az elore kikevert tapok hasznalata?
- Elerheto az akvariumban elo novenyek megfelelö tapozasa anelkul, hogy ehhez hetente 50%-nyi vizet cserelnek (amivel megelozom, hogy tultelitodjon a viz azon anyagokkal, melyeket a növenyek nem hasznaltak fel)?
- ha a fel literes orchiea tapanyag harmad annyiba kerul mint a 250 ml-es bonsai tapanyag, es összeteteluk 85%ban azonos, akkor a bonsai felirat a dobozon csak egy vasarlo-fogo szöveg, amivel az olyanokat, mint en siman raveszik a tularazott folyadek megvetelere?


Legyen szep hetvegetek!
 
- Elerheto az akvariumban elo novenyek megfelelö tapozasa anelkul, hogy ehhez hetente 50%-nyi vizet cserelnek (amivel megelozom, hogy tultelitodjon a viz azon anyagokkal, melyeket a növenyek nem hasznaltak fel)?

Csak nem kezded unni a heti 50%-os vízcseréket? :rolleyes:
"Szárazföldi" tápnál nem árt tudni mi van benne pontosan, nehogy lemérgezd a halakat, garnélákat. Egy példa: garnéláknak nem kedvencük a réz.
Esetleg ha spórolni akarsz, egy opció lehet tavi kiszerelésű táp választása... ... vagy persze porokból is lehet kevergetni.

Ha nem szeretnél CO2-t adagolni, és folyékonytápokat illeve 50% -os vízcseréket is unod, akkor az összes kérdésre megtalálod a válaszokat az "Ecology of the Planted Aquarium" című könyvben. Nehéz olvasmány, fogadnék rá, hogy a felénél már feladod. ;)
 
Utoljára módosított:
Csak nem kezded unni a heti 50%-os vízcseréket?
😅 es a nem vart valasz: uuugy valamikor februar környeken indult az akvarium, azota talan 3-4 alkalommal csereltem vizet, melyek merteke a 30%-ot soha nem erte el. :X3:

Egy példa: garnéláknak nem kedvencük a réz.
Hmm, igazad van. Ugyan minimalis mertekben (0,002% ;; összehasonlitasi alapkent foszfat: 6% ill kalium 6%), de minket tap tartalmaz rezet.
Meg ha garnelainkat meg is ovjuk a rez-mergestol, ezzel egy idoben nem artunk novenyeinknek?

Esetleg ha spórolni akarsz, egy opció lehet tavi kiszerelésű táp választása... ... vagy persze porokból is lehet kevergetni.
a fel literes tap is mar masodik eve van nalam. A tavi kiszerelesu tuti, hogy "tulelne" engem. :D

Nehéz olvasmány
plane azoknak, akik ket honapja kezdtek ujra angolt tanulni :D...

fogadnék rá, hogy a felénél már feladod

Aki egy 193 oldalas konyvbol mar 96 es fel oldalt maga mogott tud, az a masodik 96 es fel oldallal is megbirkozik. Egyebkent koszonom, ezek a legjobb motivalo szavak. :D

(multkor a telefonom feldobott egy reklamot: hogy : ,, biztosan nem tudom a jatekban a nyolcadik szintet teljesiteni." ; Majdnem letöltöttem az adott programot 🤓)
 
Hmm, igazad van. Ugyan minimalis mertekben (0,002% ;; összehasonlitasi alapkent foszfat: 6% ill kalium 6%), de minket tap tartalmaz rezet.
Meg ha garnelainkat meg is ovjuk a rez-mergestol, ezzel egy idoben nem artunk novenyeinknek?

Réz és réz között is van különbség, akváriumi tápokban tipikusan valamilyen kelátolt (EDTA) formában található. Sajnos németül nem tudok, de a bonsai tápban ha jól értem van Nitrogén is,
ez sem teljesen mindegy, hogy milyen formában. Például karbamid-N is igen gyorsan elteheti a halakat a láb alól, ha a mennyiség nincs jól belőve.

Ha csak ennyi a "kifogás", létezik nem hivatalos német változat is. Das bepflanzte Aquarium: Ein Handbuch für die Praxis auf wissenschaftlicher Grundlage .
 
Utoljára módosított:
5 crossocheilius oblungos ill. 4 darab crossocheilius reticulatus /tehat az összes "capacskam"/ a mai napod eladasra került.
A kihalaszasuk 15:00 es 17:15 közötti idoszakot vette csak igénybe (ebből a 4 reticulatus megvolt 5 perc alatt, a fennmaradó két órát es tiz percet az 5 sziami marna vitte el).
IMG_20191030_151810.jpg

Egy 11 akvariumot birtokló (300-1600 liter méretűek) bohókás bácsihoz kerültek....
Igazán fogom őket hianyolni (es nem csak a peeling funkciójuk miatt).

Par napja vettem észre hogy a rotalak kizabalasa utan egy ujabb fajt vettek célba, majd elkezdtem számolni hogy hany fajt ettek ki.... Hát meg is hirdettem őket.

Ez mar egy rossz előjel, hogy a szeretett halaimat a növények védelme érdekében tovább adom?

Jóéjt.
 
5 crossocheilius oblungos ill. 4 darab crossocheilius reticulatus /tehat az összes "capacskam"/ a mai napod eladasra került.

3 db sziámi ormányosmárnám nekem is van 3 éve, még nem vettem észre, hogy növényt enne, de jobban ránézek a körmére. Most nézem, internet szerint 3-5 év az élettartamuk, ezek szerint nálam már nyugdíjasok. Bár más források szerint 10 évig él... Kezdek rájönni, hogy neten a halakról össze-vissza írnak.

Egész jó passzban van az akvárium!
 
Utoljára módosított:
3 db sziámi ormányosmárnám nekem is van 3 éve, még nem vettem észre, hogy növényt enne, de jobban ránézek a körmére. Most nézem, internet szerint 3-5 év az élettartamuk, ezek szerint nálam már nyugdíjasok. Bár más források szerint 10 évig él... Kezdek rájönni, hogy neten a halakról össze-vissza írnak.

Egész jó passzban van az akvárium!
Nem mindent rágcsalnak, de a finomabb levelű növényekre, mohakra rá-rájarnak. Minel ritkábban etet az ember, annal látványosabb a saskajárásuk. A barátnőm is birtokolt sziami marnakat, es o hetente egyszer etetett. Tulajdonképpen az anubioson kívül mindent tepkedtek.

Továbbá a hetes neocaridinakat usztukban szippantjak be.

10 évet jo körülmények között siman megélnek. Tavaly voltam egy furi hobbi akvárium kereskedésben. Ott volt egy, a tenyeremnél is hosszabb boszme lény- először fel sem ismertem- de aztán megkérdeztem.hogy ez egy crossocheilius-e. Mondták hogy igen, de mivel már több mint egy évtizede itt van, már nem válnak meg tőle.

Igaz, az ilyen nyugdíjas korú egyedek mar nem tul aktivak, csak doglodnek egy nagyobb növény levélen, vagy egy kövön.
 
Megerkezett a 2 x 0,5 liter purigenem.

Ezen annyira felbuzdultam, hogy gondoltam be is iktatok vegre egy szürötisztitast.
Az Eheim 1500-at mer ketszer kitisztitottam februar ota, viszont a Sera fil bioactive 400 -at meg egyszer sem. -> legalabb 30 garnela ismerhette meg a mai napom a "feny" fogalmat.

Tovabba, gondoltam, kiprobalom.... nem ezt inkabb maskent fogalmazom.

Szerintetek mi törtenik, hogyha a ket szüröt összekötöm oly modon, hogy:
- az Eheim befolyocsöve (= ami az akvariumbol szivja a vizet a szüröBE) megmarad az akvariumba logatva,
- viszont a kifolyocsovet rakötöm a SERA befolyocsövere (tehat a seraba a viz többe nemközvetlenül az akvariumbol folyik be, hanem elötte a viz athalad az EHEIM szürön).
- majd a SERA kifolyocsövet az akvariumra akasztom
?????

Itt mindenkinek adok ket üres sornyi idöt, atgondolni, hogy mi is törtenik.
(elso üres sor)
(masodik ures sor)

En azt hittem, hogy ez nagyon jo ötlet, mert beteszem a SERA utolso polcara a purigent, igy oda csak nagyon nagyon nagyon tiszta viz fog jutni.
Ilyen jellegü aggodalmaim voltak:
- az eheim annyira erösen nyomja a vizet a SERAba, hogy annak a motorjat ez a plusz löket megterheli.
- vagy; ha mindketto szuröt a konnektorba dogom, akkor extrabrutalis vizsodras lesz.


A valosagban ez törtent:
- Feltöltöttem a szüröket, minden rendben volt.
- körbeneztem a lakasban, ahol mindenütt szüröbakteriumokkal es garnelakkal teli vödrök, koszos csövek, rongyok heveresznek, es elundorodtam a gondolattolm, hogy mindezt hamarosan el kell pakolnom...
- majd bedugtam az EHEIM-ot a konnektorba. Reg nem volt tiszta, nagyon vissza volt eddig fogva a kosz miatt a teljesitmenye... de most... A halakat az akvarium tulso szelere sodorta a viz. Ezt követöen csöpögesre lettem figyelmes. Na basszus, a serat valoszinüleg rosszul raktam össze, eresztett felül.
- Mindent kikapcsoltam, ujra feltöröltem a vizet, kiszedtem a vizzel teli 30kg-os EHEIMot a szekrenybol, kiszedtem a vizzel teli 15 kg-os SERA-t a szekrenyböl, szetszedtem a SERAt, majd ujra össze.
- Ujrainditas: megint ereszt... Kellett nemi idö, mire rajöttem, hogy a SERA tömitese rendben van, csupan azt a nyomast nem birja, amellyel az EHEIM terheli. 🙄

- Most csak a SERA van bedugva, igy egyik szürö sem ereszt sehol.
 
Megerkezett a 2 x 0,5 liter purigenem.

Ezen annyira felbuzdultam, hogy gondoltam be is iktatok vegre egy szürötisztitast.
Az Eheim 1500-at mer ketszer kitisztitottam februar ota, viszont a Sera fil bioactive 400 -at meg egyszer sem. -> legalabb 30 garnela ismerhette meg a mai napom a "feny" fogalmat.

Tovabba, gondoltam, kiprobalom.... nem ezt inkabb maskent fogalmazom.

Szerintetek mi törtenik, hogyha a ket szüröt összekötöm oly modon, hogy:
- az Eheim befolyocsöve (= ami az akvariumbol szivja a vizet a szüröBE) megmarad az akvariumba logatva,
- viszont a kifolyocsovet rakötöm a SERA befolyocsövere (tehat a seraba a viz többe nemközvetlenül az akvariumbol folyik be, hanem elötte a viz athalad az EHEIM szürön).
- majd a SERA kifolyocsövet az akvariumra akasztom
?????

Itt mindenkinek adok ket üres sornyi idöt, atgondolni, hogy mi is törtenik.
(elso üres sor)
(masodik ures sor)

En azt hittem, hogy ez nagyon jo ötlet, mert beteszem a SERA utolso polcara a purigent, igy oda csak nagyon nagyon nagyon tiszta viz fog jutni.
Ilyen jellegü aggodalmaim voltak:
- az eheim annyira erösen nyomja a vizet a SERAba, hogy annak a motorjat ez a plusz löket megterheli.
- vagy; ha mindketto szuröt a konnektorba dogom, akkor extrabrutalis vizsodras lesz.


A valosagban ez törtent:
- Feltöltöttem a szüröket, minden rendben volt.
- körbeneztem a lakasban, ahol mindenütt szüröbakteriumokkal es garnelakkal teli vödrök, koszos csövek, rongyok heveresznek, es elundorodtam a gondolattolm, hogy mindezt hamarosan el kell pakolnom...
- majd bedugtam az EHEIM-ot a konnektorba. Reg nem volt tiszta, nagyon vissza volt eddig fogva a kosz miatt a teljesitmenye... de most... A halakat az akvarium tulso szelere sodorta a viz. Ezt követöen csöpögesre lettem figyelmes. Na basszus, a serat valoszinüleg rosszul raktam össze, eresztett felül.
- Mindent kikapcsoltam, ujra feltöröltem a vizet, kiszedtem a vizzel teli 30kg-os EHEIMot a szekrenybol, kiszedtem a vizzel teli 15 kg-os SERA-t a szekrenyböl, szetszedtem a SERAt, majd ujra össze.
- Ujrainditas: megint ereszt... Kellett nemi idö, mire rajöttem, hogy a SERA tömitese rendben van, csupan azt a nyomast nem birja, amellyel az EHEIM terheli. 🙄

- Most csak a SERA van bedugva, igy egyik szürö sem ereszt sehol.
...pedig jó ötletnek tűnt 😆
 
...pedig jó ötletnek tűnt 😆

Ha bírta volna a kisebb teljesítményű szűrő kasznia a nyomást, akkor sem lett volna jó ötlet a sorba kötés, mert az összteljesítmény (l/ó) jóval kevesebb lenne, mint a párhuzamos működtetésnél, hisz itt a gyengébb egy fojtássá redukálódik egészen addig, míg az eheim megfelelő szintre be nem koszolódik. Bypass ágat is tegyél bele az eheim után (T idom, visszacsapó szelep, saját befolyó) és akkor meg lehet csinálni, hogy a sera csak előtisztított vizet kapjon.
 
Ha bírta volna a kisebb teljesítményű szűrő kasznia a nyomást, akkor sem lett volna jó ötlet a sorba kötés, mert az összteljesítmény (l/ó) jóval kevesebb lenne, mint a párhuzamos működtetésnél, hisz itt a gyengébb egy fojtássá redukálódik egészen addig, míg az eheim megfelelő szintre be nem koszolódik. Bypass ágat is tegyél bele az eheim után (T idom, visszacsapó szelep, saját befolyó) és akkor meg lehet csinálni, hogy a sera csak előtisztított vizet kapjon.
Köszönöm a bypassos tippet.

Nem érzem egyébként szükségesnek az eheim teljesítményét... Mar egy ideje tunodok az eladásán...
 
Röpke Seachem Purigen-beszamolo

IMG_20191101_135025.jpg

Tegnap kicsit mérges voltam, hogy a ~10000ft/500 ml áron árult, homokszerű anyaghoz nem voltak képesek egy par forint értékű szűrőzsákocskát hozzacsapni.

Most viszont, hogy eltelt 12 ora, le vagyok nyűgözve.

Lassú vizforgatas mellett is hihetetlen valtozasokat tapasztalok. A vízben levego szennyeződések nagyrésze eltűnt, a viz sokkal sokkal tisztább.
180 cm víz"oszlop" Seachem Purigen előtt s után
IMG_20191101_183050.jpg
IMG_20191102_093927.jpg
 
Ha bírta volna a kisebb teljesítményű szűrő kasznia a nyomást, akkor sem lett volna jó ötlet a sorba kötés, mert az összteljesítmény (l/ó) jóval kevesebb lenne, mint a párhuzamos működtetésnél, hisz itt a gyengébb egy fojtássá redukálódik egészen addig, míg az eheim megfelelő szintre be nem koszolódik. Bypass ágat is tegyél bele az eheim után (T idom, visszacsapó szelep, saját befolyó) és akkor meg lehet csinálni, hogy a sera csak előtisztított vizet kapjon.
Így igaz. Akváriumszivattyúkat soha nem szabad sorba kötni. ... és a szűrők tömítése is szívásra van kitalálva, nem nyomásra.
 
#OFF

A hétvégén meg ma építgettem az instabilitás akvariumát, mert a nagyban némi agresszió lett úrrá.
IMG_20190715_121950.jpg
IMG_20191031_094857.jpg
IMG_20191109_170935.jpg
IMG_20191111_145125.jpg
IMG_20191111_161547.jpg
IMG_20191111_161604.jpg

Az üveget egy jó ket hetig nem fogom tudni tisztítani, a "bambuszok" gyökereinek nőniük kell. Ekkor fogom a kilógó gyökereket, fémeket kövekkel eltakarni.


Ui.: Ezt a növényt általában szerencse bambuszkent, spiral formájura alakítva lehet kapni. Valentin napkor árulnak olyat, hogy két bambusz van, egy spirál (ez jelképezi a nőt) és egy egyenes (ffi). Na... Neken 2 éve együtt élt két lányka... és gondoltam, csak kényszerből ne kelljen ilyen homo-kapcsolatban élniük, de ezzel a +20 fiúval lehet, hogy túltoltam....

#ON

A nagyban minden okés, csak a ludvigia meg a bacopa nem élvezik annyira az életet. A hétvégén nagyon durvan megritkítottam az úszó növények számát, plusz ma vettem a gyökerekhez nyomando tapgolyókat (a nagy akiba nem került taptalaj, mert eredetileg nem akartam bele, csak mohakat....).

Legyen kellemes heted!
 
#OFF

A hétvégén meg ma építgettem az instabilitás akvariumát, mert a nagyban némi agresszió lett úrrá.
View attachment 83438
View attachment 83440
View attachment 83435
View attachment 83442
View attachment 83443
View attachment 83444

Az üveget egy jó ket hetig nem fogom tudni tisztítani, a "bambuszok" gyökereinek nőniük kell. Ekkor fogom a kilógó gyökereket, fémeket kövekkel eltakarni.


Ui.: Ezt a növényt általában szerencse bambuszkent, spiral formájura alakítva lehet kapni. Valentin napkor árulnak olyat, hogy két bambusz van, egy spirál (ez jelképezi a nőt) és egy egyenes (ffi). Na... Neken 2 éve együtt élt két lányka... és gondoltam, csak kényszerből ne kelljen ilyen homo-kapcsolatban élniük, de ezzel a +20 fiúval lehet, hogy túltoltam....

#ON

A nagyban minden okés, csak a ludvigia meg a bacopa nem élvezik annyira az életet. A hétvégén nagyon durvan megritkítottam az úszó növények számát, plusz ma vettem a gyökerekhez nyomando tapgolyókat (a nagy akiba nem került taptalaj, mert eredetileg nem akartam bele, csak mohakat....).

Legyen kellemes heted!
Hát ez nagyon király. Ilyen bambuszost mindig is akartam, de sosem mertem megpróbálni, mert állítólag mérgező, ha megsérül. És azok után, hogy egy régi bettám belehalt a rothadó anubias elfogyasztásába, nem is nagyon mertem belevágni ilyen kísérletekbe. :D
 
Hát ez nagyon király. Ilyen bambuszost mindig is akartam, de sosem mertem megpróbálni, mert állítólag mérgező, ha megsérül. És azok után, hogy egy régi bettám belehalt a rothadó anubias elfogyasztásába, nem is nagyon mertem belevágni ilyen kísérletekbe. :D
Nälam a ket spiral bambusz együtt volt par honapig egy bettaval, meg garnikkal. (Elötte meg a väzäba került egy holyagcsiga, aki maganyosan elt ki tuda meddig). Nem pusztult el senki... A fikuszokra is azt mondjak, hogy mergezö, ezert ne tartsuk együtt kutyäval/gyerekkel. Mergezö hatäsa hasmenesben nyilvanul meg.
Ha pedig az ide kerülö hal megis megmergezödne a bambuszoktol, akkor majd ezen komment soraibol epitem fel koporsojat.
 
Back
Oldal tetejére