• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Erdei ösvény

Szlcz

Kertész segéd
Sziasztok,

bemutatom első növényes akváriumomat. Az elgondolás egy sűrű erdei ösvényről szólt, kreatívan ezt a nevet használtam. Kicsit több, mint két hete indult, most épp az algákkal kűzdök, legfőképp egy növénnyel behurcolt haj algával :(

A főbb paraméterek:
74 liter, 60*35*35 cm
Talaj: Tropica táptalaj + Tropica általános aljzat + La plata sand
Dekor: 15 kg seiryu kő, red moor és vasfa
Világítás 6000 lumen led, napi 8 órában
CO2: 1,5 bubi/sec
Szűrés: Tetra ex800 plus + 2l matrix, ehei
Növények:
  • christmas + weeping moss
  • Microsorum windelov
  • Microsorum trident
  • Eleocharis parvula mini
  • Cryptocorine wenditii
  • Cryptocorine parva
  • Eleocharis acicularis mini
  • Hydrocotyle verticillata
  • Microsorum pteropus
  • Anubias nana bonsai
  • Anubias barteri
  • Bolbitis
A tápozást kicsit elrontottam, a napi vízcsere után csak az aznapi adagot adtam, mostmár figyelek a vízcserékhez igazított adagra. Green Aqua Micro+macro.

Pár napja bekerült 8 amano es 4 oto, de nem látom, hogy nagyon dolgoznának :)

Sajnos azt tapasztalom, hogy a seiryu kő nagyon felviszi a kh-t. Ro vizet használok gh+ visszasózással tds 110ig kb, és 3 nap múlva 160 a tds gh és kh is 8 körül van. Ezt el tudnám hárítani valahogy? Algásodás lehet emiatt?

Ez az első két hét termése :)
 
Utoljára módosított:
első növényes akváriumom
Nem semmi érzéked van hozzá, nagyon szép, letisztult tervezés! 👍


gh és kh is 8 körül van. Ezt el tudnám hárítani valahogy? Algásodás lehet emiatt?
Legfeljebb sűrű vízcserékkel (RO) tehetsz ellene, sajnos nem hinném hogy van más megoldás.
Algásodás emiatt közvetlenül nem, közvetve lehetséges. De önmagában ez a keménység sem túl magas ám és az RO többi előnye is megmarad (nincs tele a víz felesleges anyagokkal) azon túl, hogy a növények nem ideális, csak közel ideális vízben kell fejlődjenek. A CO2 felvétel (pufferhatás) lenne még jobb egy kicsivel a lágyabb vízben, de tényleg nem gáz a 8-as keménység, emiatt nem kell aggódnod.
 
Sziasztok,

bemutatom első növényes akváriumomat. Az elgondolás egy sűrű erdei ösvényről szólt, kreatívan ezt a nevet használtam. Kicsit több, mint két hete indult, most épp az algákkal kűzdök, legfőképp egy növénnyel behurcolt haj algával :(

A főbb paraméterek:
74 liter, 60*35*35 cm
Talaj: Tropica táptalaj + Tropica általános aljzat + La plata sand
Dekor: 15 kg seiryu kő, red moor és vasfa
Világítás 6000 lumen led, napi 8 órában
CO2: 1,5 bubi/sec
Szűrés: Tetra ex800 plus + 2l matrix, ehei
Növények:
  • christmas + weeping moss
  • Microsorum windelov
  • Microsorum trident
  • Eleocharis parvula mini
  • Cryptocorine wenditii
  • Cryptocorine parva
  • Eleocharis acicularis mini
  • Hydrocotyle verticillata
  • Microsorum pteropus
  • Anubias nana bonsai
  • Anubias barteri
  • Bolbitis
A tápozást kicsit elrontottam, a napi vízcsere után csak az aznapi adagot adtam, mostmár figyelek a vízcserékhez igazított adagra. Green Aqua Micro+macro.

Pár napja bekerült 8 amano es 4 oto, de nem látom, hogy nagyon dolgoznának :)

Sajnos azt tapasztalom, hogy a seiryu kő nagyon felviszi a kh-t. Ro vizet használok gh+ visszasózással tds 110ig kb, és 3 nap múlva 160 a tds gh és kh is 8 körül van. Ezt el tudnám hárítani valahogy? Algásodás lehet emiatt?

Ez az első két hét termése :)
Szia,

Elsőre ilyet összerakni nem semmi...

Észrevétel a tápozáshoz:
A vízcsere napján se kell nagyobb adagot tolni, mint máskor. A GA Micmac EI alapú, a lényeg hogy soha ne legyen hiánya a növényeknek semmiből. Ha jól lövöd be az adagokat, akkor pár hét után beáll és a heti 50% vízcsere kb reseteli az aktuális heti tápanyagszintet.
Nálad kb 3-4 ml lehet a napi adag, de ezt majd kitapasztalod úgyis. Illetve ha napi szinten carbozol, akkor az is picit segíteni fog az algák ellen;)

Hajrá!

Szerk.: a bal oldali rész engem egy elefántfejre emlékeztet, a jobb oldali meg egy polipra :)
 
Utoljára módosított:
Köszönöm :) Most 6-6 ml-t adok heti két vízcserével, és ma kezdtem el carbot adagolni mellé, 3ml-t. Ha az alga elmúlik végre, akkor lennék igazán boldog :D
 
szép akváriumod van, gratulálok hozzá! 😊
hol van fonálalga, én nem látom... 😊
nekem is volt fonál algám, de nekem a szikes víz, a nem megfelelő tápozás, a túl sok fény és a kevés növény miatt. amint tettem az akvámba stemeket, visszavettem egy kicsit a világítást, elkezdtem én is a Green Aqua Micro Macro tápozást és elkezdtem ro vizet használni, a fonálalga eltűnt... 😊
a black molly egyébként nálam nagyon ette a fonalat 😊
 
Van egy pár vékony különálló zöld szál, erre gondolnám, hogy fonál. Balck mollyt nem szeretnék, remélem a sziámik elvégzik a munkát :)
 
Nekem lenne egy javaslatom. Vegyél vissza a fényből. (És a tápozást is igazítsd majd a fényerőhöz) Milyen lámpa van felette egyébként?
Azért javaslom a gyengébb világítást, mert a növényeid alapvetően nem igazán igénylik. Kevesebb energia bevitellel, kevesebb munka lesz vele. Ergo tovább fogsz tudni gyönyörködni benne. Ja és az algásodás veszélye is csökken. Nagyon szép üveget hoztál össze, főleg így elsőre. Nagy gratula hozzá!
 
Egyelőre 6500k fehér led és piros-kék led szalag van, de ezt majd szeretném fejleszteni. Napi 8 órában megy 80%-on. Lehet nem is fonálalga lesz ez, hanem zöld cérna, az lehet a tápozástól? Vagy CO2 kapcsolgatás okozhatja ezt? Most fény felkapcsolás előtt 2 órával indul, lekapcsoláskor kapcsol le az is. A tartós teszt sötét és világos zöld között mozog.
 
Egyelőre 6500k fehér led és piros-kék led szalag van, de ezt majd szeretném fejleszteni. Napi 8 órában megy 80%-on. Lehet nem is fonálalga lesz ez, hanem zöld cérna, az lehet a tápozástól? Vagy CO2 kapcsolgatás okozhatja ezt? Most fény felkapcsolás előtt 2 órával indul, lekapcsoláskor kapcsol le az is. A tartós teszt sötét és világos zöld között mozog.
Mivel induló akva, lehet picit sok ez a fény neki még. Ha jól számoltam kb 67 lumen/literrel megy napi 8 órát. Kicsit érdemesebb visszavenni a világítási időt is és a lument is. Még valószínűleg nem állt be teljesen a biológiai egyensúly a vízben, így a több fény az algákat segítheti.
A CO2 szerintem rendben van így.

Szerk.: sőt, ha a 6000 lumen led már a visszadimmelt 80%-ra vonatkozik, akkor ugye még több a fényed.
 
Utoljára módosított:
Ennyi fénnyel vörös növényeket is tarthatnàl. Nem értetted amit írtam. Ezek a növények amiket tartasz nem igénylik és nem is szeretik az erős fényt (kivéve eleocharis). Túl sok fénnyel simán tápanyaghiány alakulhat ki náluk.
 
Utoljára módosított:
Egyetértek a többiekkel. Vegyél vissza a fényből. Nálam is volt, és egyértelműen a túl erős fény okozta. Mióta csökkentettem a fényerőt és a megvilágítási időt, azóta megszűnt a problémám is.
 
Köszönöm a sok megerősítést, csökkentem a fényerőt és az időtartamot, így mostantól 60%-ra dimmelve megy napi 6,5 órát
 
Utoljára módosított:
Egy kis frissítés :) Köszönöm mindenkinek a támogatást, szerencsére algából már elhanyagolható mennyiség maradt csak. Az ecset kezd kis foltokban fetűnni ott, ahol nagyobb az áramlás. Ezeket easycarboval kezelem, szépen eltűnteti pár nap alatt. A szűrőnél hogy a legegyszerűbb megtalálni az optimális fojtást, hogy ne legyen ecset, de összeszedje a mulmot?

 
Az ecset kezd kis foltokban fetűnni ott, ahol nagyobb az áramlás.
Szia!
A Co2 rendben van? Gondolok itt a ph kh viszonyra. Emellett a pipe és a diffuzor helyzete is okozhat egyes helyeken co2 elolszlás egyenetlenségeket (beragadnak pl a bubik sarokban stb.). Legutóbb nálam ezek miatt jött elő az ecset.
 
Igen, elvileg rendben van, ph 7, kh 10 és a tartós teszt is nap elején sötétzöld, estére világos. A difi a kifolyóval szemben van, szépen eloszlanak a bubik, lehet látni, ahogy viszi az áramlat. Látványosan csak az erős áramlatú részeken jelent meg egy két kicsi foltban, ezért gyanakszom arra.
 
Igen, elvileg rendben van, ph 7, kh 10 és a tartós teszt is nap elején sötétzöld, estére világos. A difi a kifolyóval szemben van, szépen eloszlanak a bubik, lehet látni, ahogy viszi az áramlat. Látványosan csak az erős áramlatú részeken jelent meg egy két kicsi foltban, ezért gyanakszom arra.
Csapvízzel dolgozol ugye?
 
Back
Oldal tetejére