• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Építsünk akváriumvezérlőt Arduino-ból

Elkészítettem egy esp8266ra épülő vezérlést amit egy univerzális nyákon szeretnék végleges formába rakni. A világítás 80W-ot eszik, ezt 4 csatornán vezérlem mosfetekkel. Ezt egy 100W táp szolgálja ki ami sorkapoccsal lesz a nyákra kötve, a kérdés hogy ilyen kis helyen a forrasztás elbír 6-7A-t? Hogy szokták ezt korrekt módon csinálni? Hogy tudom rendesen a nyákon elvezetni a fetekig, a szemeken átforraszgatás játszik vagy valami vastagabb rézszállal? Remélem tud valaki segíteni, előre is köszi!
 
Elkészítettem egy esp8266ra épülő vezérlést amit egy univerzális nyákon szeretnék végleges formába rakni. A világítás 80W-ot eszik, ezt 4 csatornán vezérlem mosfetekkel. Ezt egy 100W táp szolgálja ki ami sorkapoccsal lesz a nyákra kötve, a kérdés hogy ilyen kis helyen a forrasztás elbír 6-7A-t? Hogy szokták ezt korrekt módon csinálni? Hogy tudom rendesen a nyákon elvezetni a fetekig, a szemeken átforraszgatás játszik vagy valami vastagabb rézszállal? Remélem tud valaki segíteni, előre is köszi!
Így lehet korrektül megválasztani a vezetősáv szélességét: vezetősáv
Ilyen kis áramok esetében nem szükséges a vezetőság "megerősítése". Elég, ha a széleségét jól választod meg.
A vezetősávokon eső feszültséget, a vezetősáv ellenállásából tudod kiszámolni. Ha elektromos ember vagy, gondolom ez nem okoz problémát.
Ha jól emlékszem, az Eagle-vel is kilehet számíttatni ezeket (de már vagy két éve nem használtam a progit...).
 
Így lehet korrektül megválasztani a vezetősáv szélességét: vezetősáv
Ilyen kis áramok esetében nem szükséges a vezetőság "megerősítése". Elég, ha a széleségét jól választod meg.
A vezetősávokon eső feszültséget, a vezetősáv ellenállásából tudod kiszámolni. Ha elektromos ember vagy, gondolom ez nem okoz problémát.
Ha jól emlékszem, az Eagle-vel is kilehet számíttatni ezeket (de már vagy két éve nem használtam a progit...).
Szia, nem nyákot szeretnék tervezni, hanem egy univerzális nyákot használni. A kérdés igazából hogy track solderinggel (mi ennek a magyar neve?) elég-e ha létrehozom a kapcsolatot?
Vagy igazából bármi más megoldás érdekel, aki ilyen világításvezérlést csinált hogy oldotta meg? Gondolom nem breadboardon kötötte össze.
 
Utoljára módosított:
Végül megcsináltam track solderinggel. Remélem tartós lesz.
 

Attachments

  • IMG_20191230_134016.jpg
    IMG_20191230_134016.jpg
    268.4 KB · Megtekintések: 92
  • IMG_20191230_142816.jpg
    IMG_20191230_142816.jpg
    285.7 KB · Megtekintések: 96
Sziasztok!
Volt egy topik, amit nem találok, úgyhogy ide tenném fel a kérdést, hátha használt már valaki ilyet.
CO2 adagolást szeretnék egyszer építeni és azt PH szenzorral szabályoznám. Épített már valaki ilyet? Illetve az lenne a kérdésem, hogy a kínai PH szenzorok mennyire megbízhatók? Adatlapot nem találok így még a pontosságukat sem tudom belőni.
 
Sziasztok!
Volt egy topik, amit nem találok, úgyhogy ide tenném fel a kérdést, hátha használt már valaki ilyet.
CO2 adagolást szeretnék egyszer építeni és azt PH szenzorral szabályoznám. Épített már valaki ilyet? Illetve az lenne a kérdésem, hogy a kínai PH szenzorok mennyire megbízhatók? Adatlapot nem találok így még a pontosságukat sem tudom belőni.
Most olvastam, topik címe:

DIY pH mérő

 
Én is elkezdtem a saját Arduino projektemet. Gondoltam ebbe a topikba is leírom gondolataimat. (Eredetileg itt: https://akvakertesz.hu/threads/huapa-elso-akvaja-vizhuteses-led-lampaval.8208/post-474275 )
Tesztelgetem a programot, még egyenlőre 'szárazon'. Funkciók egyenlőre:
1. Lámpa ki-be kapcsolás 3 db relé, vízhűtő 1 db relé ( vízhűtéses a LED világítás)
2. Víz leeresztés 1 szervo motor, RO feltöltés 1 db relé
3. CO2 1db relé
4. Vízszűrő két kör, 2 pumpa 2db relé
5. UV 1 db relé
6. Skimmer 1 db relé
7. Twinstar klon 1db relé (még ez nincs)
8. Fűtés 1db relé. Eddig ez 12 relé, a maradék négyes blokk tartalék egyenlőre.
9. Táp adagolás ha beválik szervo motorral, fecskendővel. Minimum 2db Micro, Macro.
10. Idővezérléshez az alapot egy RTC modul adja.
11. Kapcsolók: etető gomb, szűrő kikapcsolás karbantartáshoz, lámpa plusz ki-be kapcsolás programon kívül, meg ami ötlet még jön ...
12. Érzékelők: 4 db a vízszinthez, 1 db hőmérő, TDS mérés, esetleg később pH mérő
13. Tervek: kijelző és hozzá menü a beállításokhoz, lehetőleg két helyen, mivel nekem az összes akvárium gépészet a pincében van, de lehet, hogy egyszerűbb lesz mobilra tenni a kapcsolgatásokat, meg a kijelzőt.
20201020_190901.jpg
 
Ezt találtam az interneten: arduino TDS sensor. Megrendeltem, meg is érkezett meglehetősen gyorsan. Tudom TDS-t mérni egy egyszerű mérővel is kitűnően lehet. Talán érdekes lehet, hogy miként változik az érték 24 óra alatt CO2, lámpagyújtás előtt és után stb. Azért még az kérdés, elégérzékeny ahoz, hogy kis ingadozásokat stabilan, reprodukálhatóan ki lehessen mutatni vele. Meglátjuk. A vak is ezt mondta.
Analog-TDS-Sensor-Meter-04-768x720.jpg
 
Én is elkezdtem a saját Arduino projektemet. Gondoltam ebbe a topikba is leírom gondolataimat. (Eredetileg itt: https://akvakertesz.hu/threads/huapa-elso-akvaja-vizhuteses-led-lampaval.8208/post-474275 )
Tesztelgetem a programot, még egyenlőre 'szárazon'. Funkciók egyenlőre:
1. Lámpa ki-be kapcsolás 3 db relé, vízhűtő 1 db relé ( vízhűtéses a LED világítás)
2. Víz leeresztés 1 szervo motor, RO feltöltés 1 db relé
3. CO2 1db relé
4. Vízszűrő két kör, 2 pumpa 2db relé
5. UV 1 db relé
6. Skimmer 1 db relé
7. Twinstar klon 1db relé (még ez nincs)
8. Fűtés 1db relé. Eddig ez 12 relé, a maradék négyes blokk tartalék egyenlőre.
9. Táp adagolás ha beválik szervo motorral, fecskendővel. Minimum 2db Micro, Macro.
10. Idővezérléshez az alapot egy RTC modul adja.
11. Kapcsolók: etető gomb, szűrő kikapcsolás karbantartáshoz, lámpa plusz ki-be kapcsolás programon kívül, meg ami ötlet még jön ...
12. Érzékelők: 4 db a vízszinthez, 1 db hőmérő, TDS mérés, esetleg később pH mérő
13. Tervek: kijelző és hozzá menü a beállításokhoz, lehetőleg két helyen, mivel nekem az összes akvárium gépészet a pincében van, de lehet, hogy egyszerűbb lesz mobilra tenni a kapcsolgatásokat, meg a kijelzőt.
View attachment 97218
Klassz projekt, a TDS merovel meg ha lehet meg jobb. Ha lenne ph PH mero is talan a CO szintet is ki lehetne szamolni belole es lehetne a co2 relet is finomabban vezerelni vagy legalabb logolni pontosan mi tortenik.
En esp32-vel kezdtem el hasonlot programozni, mert kicsit kenyelmesebben hozzafersz ha szeretnel valtoztatni a parametereken (van wifi es bluetoot benne) es nincs szukseg RTC modulra, mert lekerheted barmikor a netrol az idot.
 
Klassz projekt, a TDS merovel meg ha lehet meg jobb. Ha lenne ph PH mero is talan a CO szintet is ki lehetne szamolni belole es lehetne a co2 relet is finomabban vezerelni vagy legalabb logolni pontosan mi tortenik.
En esp32-vel kezdtem el hasonlot programozni, mert kicsit kenyelmesebben hozzafersz ha szeretnel valtoztatni a parametereken (van wifi es bluetoot benne) es nincs szukseg RTC modulra, mert lekerheted barmikor a netrol az idot.
Köszi. Csak készüljön egyszer már el...
esp32 tudom hogy van, de sajna nem ismerem igazán. Nem kevés rajta a pinek száma? pH mérőn én is nagyon töröm a fejem, de egy olcsó pár ezer forintos szonda pontossága kérdéses. Másik nagy kérdés, hogy állandóan valahol a szűrő rendszerben menyire koszolódik el és hogyan tudom tisztítani. Egyszer biztosan kipróbálom.
 
Köszi. Csak készüljön egyszer már el...
esp32 tudom hogy van, de sajna nem ismerem igazán. Nem kevés rajta a pinek száma? pH mérőn én is nagyon töröm a fejem, de egy olcsó pár ezer forintos szonda pontossága kérdéses. Másik nagy kérdés, hogy állandóan valahol a szűrő rendszerben menyire koszolódik el és hogyan tudom tisztítani. Egyszer biztosan kipróbálom.
eleg sok fele van belole, attol fuggoen mennyi mindent raknak a panelre, sokszor elhasznaljak a legtobb pint. Azert ha keresed lehet talalni olyat amin van jopar hasznalhato pin.
En egy ilyet vettem ehhez a projekthez. Szinte biztos hogy az elektrodak elkoszolodnak, de ezt a kiserletet is meg kell valakinek csinalnia :)
1605127934480.png
 
Én sok évvel ezelőtt kezdtem bele ebbe... Talán a régi motorosok meg emlékeznek :) Azóta egy dobozban pihen a komplett csomag. PH mérőre szeretnék csak reagálni. Anno mikor én nézegettem, nem is a koszolódás kérdése rettentett el, hanem a szondát X mérésenként kalibrálni kellett. Ebből arra következtettem, hogy folyamatos mérésre nem alkalmas. Persze azóta lehet léteznek már más elven működő szondák. Minden esetre azért ezt nézd meg mielőtt beruházol .
Köszi. Csak készüljön egyszer már el...
esp32 tudom hogy van, de sajna nem ismerem igazán. Nem kevés rajta a pinek száma? pH mérőn én is nagyon töröm a fejem, de egy olcsó pár ezer forintos szonda pontossága kérdéses. Másik nagy kérdés, hogy állandóan valahol a szűrő rendszerben menyire koszolódik el és hogyan tudom tisztítani. Egyszer biztosan kipróbálom.
 
Üdv
Én ezt építettem, tökéletes dp.



Remélem tudtam segíteni.
Valaki megépítette ezt a vezérlőt? A reléket nem kapcsolja be a beállított időpontban, viszont a menüből be tudom őket kapcsolni. Én rontottam el valamit vagy a kóddal lehet valami hiba? Valaki aki jobban ért hozzá rá tudna nézni? Az egész vezérlőmet lecseréltem okos elosztóra így már csak a táp adagolót kéne megcsinálni. Köszönöm!
 
Közben rájöttem így estére. Ha beállítom az időt nyomi kell egy csillagot és akkor az rtc modulba állítja át az időt, nem az adagolási időpontot adom meg. A kódban meg van adva hogy az 1es 6kor kapcsol a 2es 12 és így tovább. Nekem az rtc volt már használva igy alapból tudta az időt, ha nem tudta volna akkor lehet hamarabb rájöttem volna.
Próbálok egy plusz menüt hozzáadni a program többi része alapján és akkor az ott megadott időpontban kapcsolni a reléket. Ha valaki jobban benne van ebbe és megelőzne annak szerintem páran a hasznát vennénk ;)
 
Én a programban használt adattömböket nem ismerem, ezért nagyon nem tudok hozzászólni. meg kéne tanulni ezt is, de még nem volt igazából szükségem rá. Nincs ez a prg kissé túlbonyolítva? Szerintem hogy pár relét ki be kapcsoljak egy bizonyos időben, az azért pár sorral is megoldható. Én időzítéshez az órát szorzom 60-nal és hozzáadom a perceket, és így egy értéket kel ellenőrizni, ha perc nagyságú a kikapcsolási idő akkor ugyanígy ellenőrzöm az időt, ha egy per alatti, pár másodperc, akkor egyszerűen várakoztatom a program futását. Ez is egy megoldás. Ha stabilan működik a kód feltehetem.
 
Én sok évvel ezelőtt kezdtem bele ebbe... Talán a régi motorosok meg emlékeznek :) Azóta egy dobozban pihen a komplett csomag. PH mérőre szeretnék csak reagálni. Anno mikor én nézegettem, nem is a koszolódás kérdése rettentett el, hanem a szondát X mérésenként kalibrálni kellett. Ebből arra következtettem, hogy folyamatos mérésre nem alkalmas. Persze azóta lehet léteznek már más elven működő szondák. Minden esetre azért ezt nézd meg mielőtt beruházol .
Most hogy még egyszer elolvastam amit írtál, felfigyeltem erre a mondatra is:"Azóta egy dobozban pihen a komplett csomag." miért? A pH mérő miatt, vagy más oka van a dolognak?
 
Pontosan így működött az előző, de már ismerős is jelezte, hogy örülne egy ilyen dolognak programozás nélkül. Nem mindenki szeret a számítógép előtt kódokat írogatni, meg nem is akar. Így ezt a verziót szeretném használni, mert nem kell programozni, ha 1ml-t változtatni akar az ember a tápozáson. Ha sikerül berakni egy menüt pluszba úgy jobb, de ha nem akkor fixen beállitom pl. 10 órára hogy akkor adagoljon mindent ne össze vissza.
 
PH mérőt nem vettem, nem láttam értelmét az olcsót megvenni. Igazából beindítottam az alap panelt, volt egy tök jó kész program kifejezetten akváriumokhoz. Rátöltöttem, de nem működött. Próbáltam más programot keresni, de nem találtam. Nekem pedig nincs időm megtanulni programozni. Repült a polcra :)
Most hogy még egyszer elolvastam amit írtál, felfigyeltem erre a mondatra is:"Azóta egy dobozban pihen a komplett csomag." miért? A pH mérő miatt, vagy más oka van a dolognak?
 
Back
Oldal tetejére