• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Építsünk akváriumvezérlőt Arduino-ból

Oké, akkor ide töltöm. Kezdjük a "folyószöveg leírással".

FIGYELJ ha nem vagy biztos a dolgodban ne csinálj semmit - ebben a tervben 220 voltos áramkör is szerepel, ami halálos balesetet okozhat akár megépítés, akár üzem közben. Az ezzel kapcsolatos felelősség mindig a Tiéd!

A sub-panel nevű NYÁK lapon található a két 220V-os relé, ezekkel tudjuk vezérelni pl a légpumpát és a keringetőt. Én dugaszolható csokival oldottam meg, de ha valaki nem szeretné levágni a villásdugót akkor (kellően nagy doboz esetén) lehet két dugaljat is beszerelni a dobozba. Ha nem akarsz ezzel dolgozni, simán kihagyható az áramkörnek ezen része.

Ugyanitt csatlakozik be a 12V-os betáp, az én esetemben 2x200W kapcsolóüzemű, időjárásálló LED táp formájában. A külön panelen elhelyezett vezérlő elektronika által előállított jelek is ide futnak vissza és hajtják meg a reléket illetve a LED dimmer áramköröket (2 db hűtőbordára szerelt és 1 db különálló MOSFET formájában), a dobozolásnál fontos hogy a hűtőborda el tudja látni feladatát és hűlni tudjon (én kivágtam a doboz tetejét és a bordák szabadon állnak). Ennek megfelelően innen futnak ki a világításhoz a nagyáramú kábelek, én 2 db 3x2.5-ös gumiszigetelésű vezetéket választottam, az akvárium fedelénél 90 fokos tápcsatlakozókkal bekötve. Ebben viszem el a két 12V-os csatornát a fő világításhoz, illetve egy harmadikat az éjjeli fényhez.

A main-panel nevű NYÁK tartalmazza magát a vezérlőt, a valós idejű órát és a gombelemet (áramszünet esetére), egy kvadratúra kódkapcsolót (ami egyben nyomógomb is és kényelmes navigálást tesz lehetővé a menüben), illetve egy 2x16-os LCD kijelzőt. Ezt a kis dobozt az akvárium oldalához tettem ahol kényelmesen hozzáférek. A hőmérő szonda is ide van bekötve, leginkább csak azért hogy ne kelljen külön hőmérőt tenni a medencébe ha már itt ez az okos vezérlő :)

Mellékelek egy képet a kész vezérlőről, és egy-egy pár PDF-et a kapcsrajzról illetve a paneltervről. Mindezt azért hogy akinek nincs épp kéznél Eaglecad-je az is lássa hogy kb miről van szó. Természetesen mellékelem az Eagle forrást is és az Atmel projektfile-t is, ez utóbbi a programkódot tartalmazza kő szimpla C-ben.

És persze bármely kérdésre szívesen válaszolok, vagy küldök még képet etc. (Sajnos hiperbéna vagyok, nem tudok beágyazni képet, csak letöltő linket).

Fénykép:
https://www.dropbox.com/s/q6hz23cxu5ziulk/IMG_1231.jpg?dl=0

PDF-ek:
https://www.dropbox.com/s/u47lu5b2qjs6j9m/mainpanel_PCB.pdf?dl=0
https://www.dropbox.com/s/7qem8nahky66klk/subpanel_PCB.pdf?dl=0
https://www.dropbox.com/s/0wajcn06sdjk9p3/mainpanel.pdf?dl=0
https://www.dropbox.com/s/7dr2nzh8vvc6fiv/subpanel.pdf?dl=0

Eaglecad file:
https://www.dropbox.com/s/yqpnnnl9jlmcliv/Aquarium_eaglecad.zip?dl=0

Atmel Studio 7 project:
https://www.dropbox.com/s/qdk7osu98ao2py1/Aquarium_code.zip?dl=0
 
Igényes munka, gondos méretezés és tervezés látszik. (y) Nem ismerem az Arduino rendszereket, de abszolut alkalmasnak tűnik szofisztikáltabb vezérlési feladatokhoz. Mit vezérelhetsz még vele? Fűtés, hűtés CO2 ph szerint vagy időzítve, vízcsere, pumpák leállítása etetés vagy karbantartás idejére, stb. A 230V-os részek érintésvédelme? Dobozolás, elhelyezés az akvárium alatt/mellett, villamos csatlakozások, vízmentesség? Láthatnánk egy olcsó és profi megoldást sok lehetőséggel, ami sokunknak adhat jó lehetőséget, akár több akva közös működtetésére.
 
Köszi :) Technikailag ez nem Arduino hanem egy AVR (de az agyuk ugyanaz), azért is kérdeztem hogy hová postoljam.

Ezt a konkrét áramkört én a saját akváriumom "igényeihez" készítettem, de minimális erőfeszítéssel áttervezhető bővebb funkcionalitásra is. Először persze tudni kéne hogy mi lenne az a funkcionalitás :) 220V-os fogyasztókat ki-bekapcsolva vezérelni most kettőt tud, de - gondolom - a fűtés, hűtés, CO2 adagoló hasonlóképpen vezérelhető. 230V-ot teljesítmény vezérelni (pl egy tirisztorral átmenetnél ha villanymotor, vagy nagyfrekvencián ha fénycső) már más történet, azt érintésvédelmi okokból nem tartanám a "házibarkács, megoldjuk" kategóriába tartozónak. A vízcsere, pumpák leállítása már most is megy neki (van egy "feeding break" menüpont amikoris 6 percre leállnak, illetve kézzel is ki/be tudom őket kapcsolni vízcserekor). Érintésvédelmi szempontból ezek az akváriumi cuccok "kettős vagy megerősített szigetelés" kategóriába tartoznak, ha más kezébe kéne adni akkor egy IP65 házba tenném a 220V-ot is kapcsoló részeket és közvetlen bekötés helyett konnektor aljzatokat szerelnék rájuk mindennek ami hálózati áramról megy. Elhelyezés szempontjából ez mehet az akvárium alá, a gépészet mellé - a 12V-os LED tápok amúgy is elég nagy meg nehéz dolgok, ráadásul rövid kábbellel kell kötni, ott a helyük mellette. A vezérlő dobozka más tészta, azt látni is kell, nincs is benne semmi ami nem törpefeszültség (5V), szóval azt egy kicsi műszerdobozba raktam az akvárium alját takaró fa keretre.

Ha több akváriumot párhuzamosan akarunk kezelni akkor az megintcsak bővíthetőség kérdése, ha sikerül összedobni egy "közös halmazt" (hány akvároumot kéne tudnbi párhuzamosan kezelni és milyen funkciókkal) akkor megnézem szívesen hogy mekkora meló áttervezni. Magamtól hajlanék arra hogy egy akva - egy panel, de lehet hogy ezt csak azért mondom mert nekem egy van itthon, az is low-tech :D
 
Igen, célszerű a hálózatról üzemelő részeket külön, szabályosan szerelni, sajnos ebből láttam sok életveszélyes megoldást. Én például egy dobozba szereltem a vezérlést és a hálózati csatlakozásokat, az IP55-ös fémszekrényen kívül nincs semmilyen kötés, csatlakozás 230-as. Ebbe a topicba nem tennék, mert nem ide tartozik, de a naplómban találsz róla fotót.
Szóval, egy jó kis moduláris, különböző elemekből variálható és összeépíthető rendszer lehetőségét látom ebben az okos kis vezérlőben (most Arduino, vagy egyéb), amiből laikusok is építhetnének bármilyen villamos rendszert az akváriumukhoz. Persze, hasonlók már léteznek, csak horror áron...
 
A modularitással - ha "valódi" - az lehet a baj hogy oldható csatlakozókat, felhasználó által beszerelendő paneleket jelent. Amit spórolni lehet az annyi darab kijelző és enkóder ahány akváriumot kezelünk összevontan (minusz egy, mert egy ugye alapból kell), viszont cserébe tudni kell hogy melyik-melyik. Én inkább arra szavaznék hogy legyen benne (panelszinten) minél több minden, és szoftveresen (vagy DIP kapcsolóval) konfigurálva lehessen megmondani hogy mi-mi. Ez persze csak egy ötletroham, megpróbálom összeszedni hogy mi lehet a reálisan kialakítható maximális konfiguráció. Pl világításnál egy-egy akvárium önmagában megeszik mondjuk 200 watt tápot, akár többet is - ha olyan rendszert akarunk ami ebből párhuzamosan sokat kezel akkor az nagyon nagy (és drága) holmi lesz. Akkor már inkább több kis önálló vezérlő, mondjuk RS485 protokollon összekötve, amik vegyesen lehetnek szenzorok vagy beavatkozók? Mindjárt töprengek egyet - valami hasonlót már építettem (hajókba...)
 
Azt hiszem, a GHL gyárt hasonló elven moduláris eszközöket, ott a hálózati fogyasztókat egy vezérelt dugaljsor kapcsolhatja, a dugaljsort pedig valamilyen busz rendszerű csatlakozással a "mindent tudó" programozható vezérlő egység kapcsolja. Ez így egy logikus felépítésű eszköz és a Te elképzelésedet valósítja meg, csak mint említettem, horror áron. Ha az alap vezérlő lenne egy modul, ami egy high-tech akváriumhoz mindent tud, ahhoz lehetne akár külön programozó kijelző egységet csatolni és akár újabb vezérlőket master-slave módon működtetni, egy kijelző egységgel. Itt meg kellene valósítani a szolga egységek lekérdezhetőségét és programozását. Lehet, ez így túl bonyolult és nem is lenne rá sok igény.
 
Egy kis segítséget kérnék a nálam tapasztaltabbaktól. Rendeltem az akvárium vezérlő agyának egy ESP8266-os Wemos mikrokontrollert, amibe a csatlakozó tüskesor nincsen beleforrasztva. 260C-on óvatosan, hűtve, beforraszthatom a kis otthoni forrasztóállomásommal, vagy mást javasolnátok? Köszi a segítséget előte is!;)
 
Egy kis segítséget kérnék a nálam tapasztaltabbaktól. Rendeltem az akvárium vezérlő agyának egy ESP8266-os Wemos mikrokontrollert, amibe a csatlakozó tüskesor nincsen beleforrasztva. 260C-on óvatosan, hűtve, beforraszthatom a kis otthoni forrasztóállomásommal, vagy mást javasolnátok? Köszi a segítséget előte is!;)
Én beforrasztanám.
Kend meg előtte forrasztó pasztával,
és jó gyorsan csináld, mint egy profi hegesztő. :)
 
Ahogy Dervis mondja: 320 fok körül, vékony pákaheggyel, sok folyasztószerrel (gyantával). Ja, és szúrd be a két tüskesort próbapanelbe, tedd rá az ESP-t és úgy forrasztgass - egyrészt elvezeti a hőt, másrészt stabilan és derékszögben tartja a tüskéket.
 
Azt hiszem, a GHL gyárt hasonló elven moduláris eszközöket, ott a hálózati fogyasztókat egy vezérelt dugaljsor kapcsolhatja, a dugaljsort pedig valamilyen busz rendszerű csatlakozással a "mindent tudó" programozható vezérlő egység kapcsolja. Ez így egy logikus felépítésű eszköz és a Te elképzelésedet valósítja meg, csak mint említettem, horror áron. Ha az alap vezérlő lenne egy modul, ami egy high-tech akváriumhoz mindent tud, ahhoz lehetne akár külön programozó kijelző egységet csatolni és akár újabb vezérlőket master-slave módon működtetni, egy kijelző egységgel. Itt meg kellene valósítani a szolga egységek lekérdezhetőségét és programozását. Lehet, ez így túl bonyolult és nem is lenne rá sok igény.

Ez jó ötlet - a 230V-os részét az elektronikának bele lehetne építeni egy gyári, mondjuk 4 aljzatos hosszabbító-elosztóba, akkor nincs az a veszély hogy rossz helyre nyúl az akinek nem kéne... A vezérlőjeleket pedig galvanikusan (opto) leválasztani, biztos ami sicher alapon. A modulok között a jelet vihetjük RJ45 csatikkal UTP kábelen, olcsó hozzáférhető, célnak megfelel. Első blikkre kéne ez a 230V kapcsolómodul (kívülről ugye úgy nézne ki mint egy elosztó, csak lenne rajta plusz egy RJ45 alj), egy LED dimmer modul 3 csatornával (2 párhuzamos nagy teljesítményre, 1 kicsire, az összesen 2 függetlenül dimmelhető fényforrás), egy szenzor modul hőmérséklet érzékelésre és "egyéb" szenzorokhoz, meg egy vezérlő modul kijelzővel-gombbal. Kihagytam valamit?
 
@Dervis és @Csory , köszi a tippeket! Forrasztó zsírom van, "öcsipanelem" is. Még arra is gondoltam, esetleg 2réteg própanyákba tűzöm, hátha úgy még pontosabb :p
És próbáld magasabb hőfokon, ha gyakorlottabb vagy.
Milyen a pákád?
Valami csúszópotival szabályozhatós 40w-os darab, megvan már vagy 8éve, van olyan jó vele forrasztani mint a céges Wellerrel. Gyakorlattal sincsen gond, csak ilyet még nem forrasztottam :) Szép estét!
 
@Dervis és @Csory , köszi a tippeket! Forrasztó zsírom van, "öcsipanelem" is. Még arra is gondoltam, esetleg 2réteg própanyákba tűzöm, hátha úgy még pontosabb :p
Valami csúszópotival szabályozhatós 40w-os darab, megvan már vagy 8éve, van olyan jó vele forrasztani mint a céges Wellerrel. Gyakorlattal sincsen gond, csak ilyet még nem forrasztottam :) Szép estét!

Semmiképp nem akarom hogy megbántódj, de nem tudom betűk alapján megítélni a felkészültséged: a forrasztó zsír az ugye lágyforrasztáshoz való gyantás cucc, nem pedig a bádogosok savas faggyúja? (az általam ismert szleng azt nevezi forrasztózsírnak). Illata elárulja.
 
Semmiképp nem akarom hogy megbántódj, de nem tudom betűk alapján megítélni a felkészültséged: a forrasztó zsír az ugye lágyforrasztáshoz való gyantás cucc, nem pedig a bádogosok savas faggyúja? (az általam ismert szleng azt nevezi forrasztózsírnak). Illata elárulja.
Nem vagyok az a bántódó típus, ha valami baromságot írok nyugodtan lehet mondani ;) A fent említett forrasztózsír, állagra tényleg zsír szerű, kicsit narancssárgás mit a gépzsír, ezért én zsírnak mondom. Nem olyan konzisztenciára mint a Weller pákákon lévő gyanta. Őszintén belegondolva, meg máshol még nem láttam (nem is kerestem) ilyet, de sokszor használtam már, szépen és gyorsan folyat. Egy régebbi forrasztó készletem része volt, abból van még, így azért merem remélni, hogy tényleg erre való :)
 
Utoljára módosított:
Nem vagyok az a bántódó típus, ha valami baromságot írok nyugodtan lehet mondani ;) A fent említett forrasztózsír, állagra tényleg zsír szerű, kicsit narancssárgás mit a gépzsír, ezért én zsírnak mondom. Nem olyan konzisztenciára mint a Weller pákákon lévő gyanta. Őszintén belegondolva, meg máshol még nem láttam (nem is kerestem) ilyet, de sokszor használtam már, szépen és gyorsan folyat. Egy régebbi forrsztó készletem része volt, abból van még, így azért merem remélni, hogy tényleg erre való :)

Oké, ez jónak hangzik :)
 
Ez jó ötlet - a 230V-os részét az elektronikának bele lehetne építeni egy gyári, mondjuk 4 aljzatos hosszabbító-elosztóba, akkor nincs az a veszély hogy rossz helyre nyúl az akinek nem kéne... A vezérlőjeleket pedig galvanikusan (opto) leválasztani, biztos ami sicher alapon. A modulok között a jelet vihetjük RJ45 csatikkal UTP kábelen, olcsó hozzáférhető, célnak megfelel. Első blikkre kéne ez a 230V kapcsolómodul (kívülről ugye úgy nézne ki mint egy elosztó, csak lenne rajta plusz egy RJ45 alj), egy LED dimmer modul 3 csatornával (2 párhuzamos nagy teljesítményre, 1 kicsire, az összesen 2 függetlenül dimmelhető fényforrás), egy szenzor modul hőmérséklet érzékelésre és "egyéb" szenzorokhoz, meg egy vezérlő modul kijelzővel-gombbal. Kihagytam valamit?
Talán a gyári hosszabbítókat nem buherálnám szét, and/or nem férne bele egy elektronika normálisan. Viszont, egy erre a célra megfelelő IP55 vagy magasabb védettségű dobozban simán megépíthető, szabályosan, csatlakozókkal és tömszelencékkel. AVK, kismegszakító, tápegység, relépanel, dugaljak, csatlakozó a gyengeáramú kijelző és programozó modulhoz. A vonatkozó érintésvédelmi és egyéb szabályok betartása mellett beszerelhető lenne akváriumok alá is.
 
Igazad van a külön dobozról, viszont így jóval drágább a dolog, és nehézkesebb a modularizálás (ha jól értelek és egy doboz = egy modul). Nem tudom hogy az általad említett termék (GHL) milyen árban van, lehet hogy annyira aranyár hogy nem is számít a doboz ára ide vagy oda... Én egyfajta DIY akvaristát képzeltem magam elé, a közreadott panelterv is házi maratásra és kézi beültetésre van optimalizálva. Ha inkább félkész kit-ekről vagy teljesen kész vezérlőkről beszélünk akkor persze más.

De szerintem a funkcionalitást járjuk körbe - mi az amire várhatóan mindenki szeretné használni / szüksége lenne / érdemes lenne beletenni?
 
Igazad van a külön dobozról, viszont így jóval drágább a dolog, és nehézkesebb a modularizálás (ha jól értelek és egy doboz = egy modul). Nem tudom hogy az általad említett termék (GHL) milyen árban van, lehet hogy annyira aranyár hogy nem is számít a doboz ára ide vagy oda... Én egyfajta DIY akvaristát képzeltem magam elé, a közreadott panelterv is házi maratásra és kézi beültetésre van optimalizálva. Ha inkább félkész kit-ekről vagy teljesen kész vezérlőkről beszélünk akkor persze más.

De szerintem a funkcionalitást járjuk körbe - mi az amire várhatóan mindenki szeretné használni / szüksége lenne / érdemes lenne beletenni?
IP védett doboz, 800-1500 ft. Mindenféle méret, beszerelendő eszközök, rendelkezésre álló hely, szabadon variálható.
 
Oké, meggyőztél. És mi lehetne a (plusz) funkcionalitás? Írtad pl a CO2/PH mérést, de gondolom ezt nem csak mérni kéne hanem be is avatkozni. Az adagolók (nem ismerem őket, csak gondolom hogy perisztaltika pumpásak) hogyan vezérelhetőek? A CO2/PH szonda mérőjeléről van valami elektronikai rajz/leírás/akármi?
 
Back
Oldal tetejére