• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Entek tánca - 120x67x50cm 400l

Sziasztok!

Na, sikerült azóta fotózható állapotba hozni a medencét? Ha töltesz fel képeket róla, majd megmondjuk nektek a tutit!;)
Még nem, de azér most elindult valami.
A CO2 mérgezés óta bevágtam a széndioxid durcit, zéró bubi/perc.
Napi 5 órában két cső megy csak (össz. 108W).
A növények lassabban nőnek, de így is irtózatos ritkítást kelett ezközölnöm moha fronton, mert sok koszt megfognak és mindent elnyomnak.
Hetente megy 15-20ml micro-macro táp.
Mulmozás, szűrőközeg öblítés váltva 2 hetente kb. 120-150 liter vízcserével.
Az aljzat a front kivételével nehezen elérhető.
A vékonyabb ágak könnyen törnek.
Takarításnál a legnagyobb óvatosság melett is mozdulnak el növények, hagyják el a kötözött felületet.
Kevés ecsetalga van.

Halak, maradék garnélák, csigaevők jól vannak.
A tóban túlszaporodott Hátonúszó poloska populácó miatt nem tudunk élő vízibolhát, -szúnyoglárvát adni nekik.

A víz túlmelehedését az éjszakai szellőztetéssel, nappali sötétítéssel és a rövid és csekély világítással eddig kordában tudtuk tartani.

Újkeletű permakultúrás érdeklődésemnek köszönhetően rájöttem miért nem megy ki a divatból a fás berendezés: a természetben a legmagasabb rendű, legválozatosabb ökosziszéma az erdő.
Ha magára hagyunk egy földterületet pár száz évre, erdő lesz belőle.
Tehát ez a második legtermészetközelibb diorámaszerű berendezés (ha a biotópot vesszük a "legnek").

Szóval lesz nemsokára néhány fotó is (csak vigyétek a mohákat!!!).

A.ttila
 
Sziasztok!

Sziasztok!
Nem vagyok egy türelmetlen típus, de a “nemsokára” nálam nem egy hónapot jelent!
Vagy még mindig nem vitték el a mohákat?
Ha csak ezért nincsenek új fotók, inkább átugrom holnap és elhozom.;)

Köszönjük Csilla az érdeklődést!
A mohákat elvitték.

Jelenleg a fókuszunk a bernecei kert kialakítása körül forog, kb. 2800x nagyobb mint az akvárium.
Két egymással ellentétesen tekergő kígyó alakzat fut a széleken, az egyik kanyarulat domb, a következő pedig mélyedés. Így akár különböző igényű növényekt lehet egymáshoz egész közel is ültetni.
Persze lesz tó is :p!

Viszatérve az akváriumra: minden lassan nő, kicsit rendetlen, CO2 továbbra sincs, csak két cső világít 5 órában - van is egy kevés barna alga az üvegen, halak, garnélák jól vannak, hetente 2 alkalommal esznek, két-három hetente vízcsere 120 liter ozmo.
Tehát kép most még nincs (köszönjétek Viktornak)!

A.ttila
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!

Az akvárium üzemel.
Újra pötyög egy kis "széngáz", tápozom hébe-hóba, a vízcsere (80-120l) gyakorisága megközelíti a kéthavi rendszerességet (pedig 500l ozmó vár a kertben hogy felkerülhessen).
Most egy ideje 4 cső világít 4 órában.
Algák köszönik vannak (por, fonál, ecset), de megkapják a kellő elhanyagolást :cautious:.
Halak kétnaponta esznek (+ a levadászott neocaridinák).
Az ozmókészülék csöve (ami a csaptól megy) elöregedett, egyik letekerésnél elrepedt (végül is tízen éves lehet).
Dzsungel feeling a köbön, még szerencse hogy az előtérben van 15cm hely és a halak imádnak a kifolyó által keltett áramlásban szörfözni.
Kb. két hetes folyamatos karbantartással versenyformába hozható, meglátom lesz-e hozzá kellő lelkesedésem (ha a HAC hasonló kiírással indul mint tavaj, hogy csak az elsők nyernek kategóriánként, akkor nem hiszem).

Sajnos az európai scape versenyen valahogy elcsúszott a nevezésem, pedig az eddigi legjobbnak tartom a mostanit!

Elrettentő képet tudok prezentálni, ha valakit érdekel :p.

A.ttila
 
Sziasztok!

A rémképek:

Az oldalsó kémlelő ablakból.
_SAM6014.JPG
Közelről homály az üvegen, két hete pucoltam.
_SAM6017.JPG
Vannak benne jobb részletek.
_SAM6018.JPG
Az életet sugárzó növények.
_SAM6019.JPG
A totál azért elég lehangoló.
_SAM6015.JPG

A helyzet azért nem reménytelen, 30-40 óra intenzív karbantartással, növény ritkítással, carbozással, 2-3 napi vízcserével, összehangoltabb CO2 és táp adagolással menhető, sőt akár versenyformába is hozható.
Talán így, hogy szembesülök itt is az álapottal, ad egy lendületet.
Nem vagyok az a tipus aki csak a csilli-villi állapotot mutogatja, igen is mint minden területen vannak hullámvölgyek, egyébb esemény torlódások amik elviszik a fókuszt a hobbiról, az időt az akvarizálástól.
Akik követték eddigi naplótevékenységemet (-günket Annamarival) láthatták hogy ennél pocsékabb állapotból is sikerült rendezett, dekoratív, egészséges medencét létrehozni.
A berendezés sűrűsége adja a büntetést az elmaradó karbantartások miatt.

A.ttila
 
Ez az utolsó totál kicsit misztikus hangulatú, de egyáltalán nem rettenetes. Az oldalsó kémlelős meg mindig is jó arcát mutatja.
A halak gondolom, nem bánták a zavartalan dzsungel feelinget?
 
Sziasztok!

A rémképek:

Az oldalsó kémlelő ablakból.
View attachment 85101
Közelről homály az üvegen, két hete pucoltam.
View attachment 85103
Vannak benne jobb részletek.
View attachment 85104
Az életet sugárzó növények.
View attachment 85105
A totál azért elég lehangoló.
View attachment 85102

A helyzet azért nem reménytelen, 30-40 óra intenzív karbantartással, növény ritkítással, carbozással, 2-3 napi vízcserével, összehangoltabb CO2 és táp adagolással menhető, sőt akár versenyformába is hozható.
Talán így, hogy szembesülök itt is az álapottal, ad egy lendületet.
Nem vagyok az a tipus aki csak a csilli-villi állapotot mutogatja, igen is mint minden területen vannak hullámvölgyek, egyébb esemény torlódások amik elviszik a fókuszt a hobbiról, az időt az akvarizálástól.
Akik követték eddigi naplótevékenységemet (-günket Annamarival) láthatták hogy ennél pocsékabb állapotból is sikerült rendezett, dekoratív, egészséges medencét létrehozni.
A berendezés sűrűsége adja a büntetést az elmaradó karbantartások miatt.

A.ttila
Végre, egy szép, természetesnek tűnő akvárium!
A fonal alga kivételével, úgy jó, ahogy van. 👍
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!

Ahhogy az lenni szokott, csak nem hagy nyugodni (A.ttila) az akvárium állapota, ha már a kertben nincs sok tennivaló, jöhet a medence.
Tegnap ritkítás, , algamentesítés (2l moha, alga, Hm, békalencse, stb... dúsítja a komposztot ( tudtátok, hogy az egyik legjobb C/N (szén 30/ nitrogén 1) arányúak a vízi növények, algák), kiegészítve egy kis üveg plasztikolással, beömlő tisztítással, kezdetnek 5 óra.
Ma vízcsere, előtér mulmozással, csak 1,5 óra.
A békalencsét hurkapálcával szedem, kíméletesebb mindenki számára mint a halháló. A felszínen lassan húzva, forgava egész sokat magához húz. Így nem akad a kilógó fákba, növényekbe a háló, nem kerül véletlen sem garnéla, hal az akváriumon kívűlre.

A tetejéig felnőtt a véletlen bekerült 1-2 szál Heteranthera zosterifolia, azzal valamit kezdeni kell (egyébbként is az a koncepció, hogy a világos levelűek alulra, a sötétebbek feljebb kerülnek a jobb fényképezhetőség miatt (nem szeretem a fehére kiégett leveleket).

_SAM6111.JPG

Folytatás következik ... !

AmegA
 
Sziasztok!

Kb. megint 1 literrel kevesebb növény van a medencében. Kemény, hogy a régen hőn áhított mohák mint a Riccardia, meg Fissidens most nemkívánatos gyomként szaporodnak, rengeteg mulmot magukba szívva!

Persze megint csak kézből készítve (tiszta homály :rolleyes:), rendetlenség közepette, minden kicsit össze-visszaságban:
_SAM6141.JPG

Holnap folytatom.
Ha valakinek kell Hm., Potamogeton gayii, Heteranthera zosterifolia, keskenylevelú Microsorum, mohák stb. kisebb mennyiségben, akkor jelentkezzen!

A.ttila
 
Sziasztok!

Csak hogy legyen aktivitás is, ha már ide tévedtem ..... és láttam a május végéig tartó "kihívást"!

Az elmúlt hetekben sok víz folyt le az akváriumból, a kiszanált növényekről nem is beszélve.
Nehezen tartom a lépést a zöld massza szaporodásával, fő ellenségek: Fissidens, Riccardia, egyébb Vessicularia családba tartozó gyors növésű mohák, egy kis békalencse és az általuk megfogott mulm, -eltorlaszolt beszívó rések.
Sok energiát, időt igényel egy ilyen dzsungel karbantartása, mikor nekikezdtünk még nem hatalmasodott el rajtunk Annamarival a kertész láz (ami per-pill. a legnagyobb előkészületekkel, tervezéssel járó időtöltésünk, ami hosszabb távra mutat mint egy akvárium berendezés 1-2 éves élete).

Mostanában esténként 2-3 órát áldogálok egyik oldaláról a másikra a medencének, de még messze a végcél (versenyfotó)!
Algából többféle is előfordul, a fotelből persze annyira nem látszik, csak közelről , de akkor nagyon!
Eszközeim: hurkapálcika, leszívó cső, csipesz, vödör, ollók, 1/2l-es doboz a zöldeknek, no meg a türelem-kitartás.

Rendszeres tápozásba kezdtem (heti 3x25ml micro-macro), napi szinten megy az 25ml excel, kisebb 50-80l vízcserével, sűrűbb előszűrő mosással, a napi 4 órás 216W világítás és a folyamatosan pötyögő CO2 mellé nem kell több.
Minden hozza szépen a hajtásokat, de az öszképpel nem vagyok elégedett, még minden sok, hiába a folyamatos ritkítás, nagyok a sötét részek, pangó helyek.

A növényfeleslegtől pedig nehezen szabadulunk (végállapot legtöbbször a komposzt), szembe állítva az ugyanennyi időráfordítással és anyagiakal megtámogatott kertet, ahonnan tavaly 500kg vegyszermentes, ízletes zöldséget, gyümölcsöt szüreteltünk!!!

A halak szépek, a garnélákat terrorban tartják, pedig kétnaponta kapnak enni.

Képet is készítünk, már rég volt.

....és legyen HAC!!! Hajrá Magyarok!

AmegA
 
Sziasztok!

A Tegnapi Fukada előadást (építést) követően éjfélig még két vödör növénytől szabadítottam meg az akváriumot.
Volt mulmozás 80l körüli vízzel (a szokásos hurkapálcás-aljzatkevergetős-közben trutyi leszívós módszeremmel).
Pénteken pedig a szűrőmateriát öblítettem át és a perlonokat cseréltem.
Sok még a tennivaló, de nem reménytelen a helyzet.

Megcsúszva (de törve nem :) ) pár részlet kép:

Egymást tiszteletben tartva futnak:
_SAM6147.JPG

Algaproblémák még vannak:
_SAM6148.JPG

_SAM6150.JPG

_SAM6151.JPG

Csináltam egy próba versenyfotót is, nem mintha olyan állapotok uralkodnának, de így látom mit kell még korrigálni (a kiégetett háttérrel egész másként mutat).

A.ttila
 
Sziasztok!

A Tegnapi Fukada előadást (építést) követően éjfélig még két vödör növénytől szabadítottam meg az akváriumot.
Volt mulmozás 80l körüli vízzel (a szokásos hurkapálcás-aljzatkevergetős-közben trutyi leszívós módszeremmel).
Pénteken pedig a szűrőmateriát öblítettem át és a perlonokat cseréltem.
Sok még a tennivaló, de nem reménytelen a helyzet.

Megcsúszva (de törve nem :) ) pár részlet kép:

Egymást tiszteletben tartva futnak:
View attachment 88713

Algaproblémák még vannak:
View attachment 88714

View attachment 88715

View attachment 88716

Csináltam egy próba versenyfotót is, nem mintha olyan állapotok uralkodnának, de így látom mit kell még korrigálni (a kiégetett háttérrel egész másként mutat).

A.ttila

Alakul ez szépen!
Az a Crepidomanes gyönyörű szépen megbokrosodott! Azóta is irigylem a türelmed, hogy levelenként kötözgetted! :love:
 
Back
Oldal tetejére